Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η αποκαθήλωση της Βιολογίας ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος peleas, στις 29 Μαρτίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Εσείς παρακολουθείτε καλά μου την επικαιρότητα. Εγώ καθόλου. Γι αυτό εμπερδεύτην...
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Μπα, μη νομίζεις, ο Έλονας τείνει να γίνει πιο γραφικός και από το Πήλιο ως περσόνα...
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Δεν το αμφισβητώ.
    Απλά δε νομίζω πως είναι θέμα γραφικότητας, αλλά δικής μου ελλιπούς ενημέρωσης! 
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτός... Ο Elon Musk...
    http://new-economy.gr/2018/03/12/to-mellon-tis-anthropotitas-einai-ston-ari-provlepei-o-elon-musk/

    Η βραχυκυκλωμένη μετενσαρκωμένη αντίληψη του Batman στον 21ο αιώνα...
    Kαι ξύπνιο είναι το παλικάρι και οραματιστικό είναι και δουλευταρούδικο κι απ' όλα τα καλά έχει, ίσως και κάτι παραπάνω...
    Αλλά "μη πεπαιδευμένον"... Τουλάχιστον, όχι τόσο όσο θα μπορούσε το ίδιο να καταφέρει...
     
  5. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Ερώτηση:

    • Μπορεί να υπάρξει Βούληση χωρίς συνδρομή συνειδητότητας του Βούλεσθαι?

    Έστω ότι στο ερώτημα "τι ορίζεται ως συνειδητότητα" λαμβάνεται αυτή ως το σύνολο των ελάχιστων δυνατών στοιχείων που χρειάζεται να συντρέξουν, ώστε να καταγραφεί μετρήσιμη αντίληψη του φορέα της Βούλησης του περιεχομένου αυτής, ανεξάρτητα αν η αντίληψη διαπιστώνεται από έτερους, τρίτους παρατηρητές με ή χωρίς τη συνδρομή οργάνων μέτρησης. Σημειώνεται πως δεν εξετάζεται αν η αντίληψη πραγματοποιείται υπό το ερμηνευτικό πρίσμα της φαινομενολογίας ή της ουσιολογίας, εκτός αν τα επιχειρήματα που θα κατατεθούν θα εισφέρουν στην περαιτέρω διευκρίνιση και αξιολόγηση του ζητήματος.

    Δεν κρίνεται ως sine qua non προϋπόθεση η ανάλυση των στοιχείων που συνθέτουν τη συνειδητότητα, εκτός αν θεμελιωθεί πως η ανάλυση αυτή θα εισφέρει στην ουσιαστική εξέταση του ζητήματος.

    Κατ' αναλογία προς την αρχή της εποικοδομητικής πρότασης μομφής που εισάγεται στο γερμανικό Σύνταγμα, απλή απορριπτική εισήγηση του συνόλου του ζητήματος κρίνεται ως ανεπαρκής κι ελλιπής, εκτός κι αν συνοδεύεται από αναθεωρημένη διατύπωση και ανάλογες διευκρινιστικές παραμέτρους και διερευνητικά όρια.
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Sheer technicality my friend...
    _________________________
    Αααα... Και η κανονιστική διάταξη λειτουργίας αυτού που νοούμε ως Γερμανία δεν είναι Σύνταγμα...
    Ακόμα και οι Γερμανοί δεν το λένε Σύνταγμα στη γλώσσα τους...
     
  7. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

         
    Δυνατή παρατήρηση!! Όντως χρησιμοποιούν τον όρο Grundgesetz (βασικός νόμος) για να χαρακτηρίσουν το πολιτειακό τους ρυθμιστικό κείμενο, όμως δε φείδονται και του όρου Verfassung (Σύνταγμα) στη νομικκή τους θεωρία. Διότι υπέχει ακριβώς την αυξημένη νομική ισχύ ενός τυπικού Συντάγματος. Αντίθετα, οι πατριάρχες Αγγλοσάξονες (της Γηραιάς Αλβιόνας βεβαίως, βεβαίως) έχουν ένα λίγο πλαδαρό πολιτειακό κείμενο το γνωστό soft law.

    Αν μου το καις ως "sheer technicality" με το καλημέρα, με τι να ασχοληθώ κι εγώ? Δε μου αρέσει και το ψάρεμα τόσο πολύ!!

    Λίγη εξάσκηση και για το Αλτσχάιμερ που λέγαμε την άλλη φορά 
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ιιιιι τώρα, είμαστε για να κολυμπάμε σε άλλα νερα..? Δεν κάνει, δεν είναι άλλωστε εδώ το μέρος για τέτοιες κουβέντες....

    Πολύ σωστά λες, πως δεν σού αρέσει το ψάρεμα...
    Το άλλο είναι καλύτερο και πλουσιότερο εμπειριών και πείρας, απολαυστικότερο, κοινωνικότερο και διαπλαστικό μυαλού, συναισθήματος και κορμιού τρία-σε-ένα...
    Είναι και αγαπιάρικο με την ευρύτερη έννοια... (διαβάζεται με φωνή Ψινάκη)...
    Τα, όποια, υπόλοιπα, κατ' ιδίαν...
    Ξες άλλωστε πως αι ζόρικαι κουβένται είναι επιεικώς σόκιν για τα παιδγιά που βάζουν ξεχωριστά κοντίσιον μετά το λούσιμο, που σ'γά-σ'γά εισχωρεί και στον εγκέφαλο...
     
  9. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Σεβαστό και αντίστοιχα κατανοητές και οι όποιες παρενέργειες που μπορεί να επέλθουν απ' την επιτόπια ανάλυση.

    Όσο για το άλλο, πώς θα μπορούσα να διαφωνήσω με όλα αυτά που του απέδωσες? Εξάλλου, ποιος τυφλός δε θέλει το φως του?

    Τα υπόλοιπα, κατ' ιδία λοιπόν...
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Μετά την αποκαθήλωση της βιολογίας, ήρθε και η αποτιτάνωση του εγκεφάλου μου. 
    Τρεις φορές το διάβασα, για να καταλάβω αυτό που έγραψες και πάλι, ομολογώ, τα κενά μου τα έχω.
    Πρόσεχε, γιατί οσονούπω, θα σε κατατάξω στην κατηγορία Καντ (ήτοι, εσκεμμένα δυσνόητος ), και δεν το θέλω... 
    Ειλικρινά, πιστεύεις πως αυτή η προσέγγιση μπορεί να αναλύσει, ή να ερμηνεύσει την συνειδητότητα?
     
  11. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

         

    Αυτός (ο Καντ) το έκανε διεστραμμένα επίτηδες!

    Το διατύπωσα έτσι, διότι, όπως υπήρξες μάρτυρας και στο νήμα περί της παραμορφώσεως, πάντα κάποιος θα σκαλώσει σε μία λεπτομέρεια ορολογίας/λέξης. Θέλησα, λοιπόν, να προλάβω επεμβάσεις περί "ιδεαλισμού", θέτοντας τη συνειδητότητα ως τη γνωστή μεταβλητή της εξίσωσης. Εκτός αν κάποιος με επιχειρήματα δείξει πως δεν πρέπει να την εκλάβουμε ως γνωστή παράμετρο, αλλά να εξετάσουμε τα επιμέρους στοιχεία της, διότι π.χ. η εξέτασή τους επιδρά στη διεξοδικότερη διερεύνηση του ζητήματος.

    "Αποτιτάνωση του εγκεφάλου μου"   
    Κορυφαία έκφραση!!
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Xα!
    Να με κάτι τέτοια, αν ξαναβάλω τα πράματα στη θέση τους σε επελαύνουσες κατακλυσμιαίες και χύδην αιτιάσεις, να μου κάτσει το τσίπουρο στο λαιμό...
     
    Last edited: 9 Μαϊου 2018