Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η διαμόρφωση των θέλω

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος subwhat, στις 12 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. sapphire

    sapphire ☙❀❧

    Αισθάνομαι πως μολονότι η έμπνευση/έλξη κινητοποιεί τη δημιουργία, ο Κ περιορίζεται από τα "υλικά" που διαθέτει, το χρόνο, τη θέληση, τις αντοχές κι όλα εκείνα τα χρήσιμα που μπορούν να του προσφέρουν έργο.
    Πιο πολύ όμως θαυμάζω την ικανότητα διαχείρισης των δεδομένων στην εκάστοτε χρονική στιγμή, τη δυναμική με την οποία διαμορφώνει τα θέλω του, ώστε να εξελιχθούν από ιδέες, σε πράξεις.
     
  2. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Δεν θεωρείς πως οι αξίες όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως στάτους, παραμένουν σχετικά σταθερές; Ειδικά μετά από ένα χρονικό σημείο της ζωής τους.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εξαρτάται από τι ορίζει ο κάθε άνθρωπος ως αξίες...
    Δεν είμαι σίγουρος πως αν ρωτήσεις εκατό ανθρώπους τυχαία θα σου απαντήσουν άμεσα με τρεις, τέσσερις, πέντε ή εφτά λέξεις...
    Μπορεί, και σίγουρα έχουν, κάτι στο μυαλό τους, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πως είναι κάτι που το έχουν συνειδητά συγκεκριμενοποιημένο και τι σημαίνει για τους ίδιους αυτό το νεφέλωμα εννοιών που έχουν στο μυαλό τους.
    Σαντ μπατ τγου!
     
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Ειλικρινά αναρωτιέμαι... έχει σημασία αν είναι ή δεν είναι πάντα ίδια τα θέλω σε κάθε φάση της ζωής του Κ ή έχει σημασία το υπό να προσαρμόζεται σε κάθε θέλω, κάθε στιγμή χωρίς να προτάσσει τις ανάγκες του και τον εαυτό του και χωρίς να κρίνει το Κ.
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2017
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αν προτάσσει τις ανάγκες του, τα θέλω του και κρίνει το κ, τότε αναρωτιέμαι αν μιλάμε για ασύμμετρη σχέση.
     
  6. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Υπάρχουν ανάγκες που είναι προυπόθεση για την ομαλή συνέχεια στην υπόλοιπη ζωή μας. π.χ. είναι θέλω μου, κόντρα στο θέλω του, να μην αναρτώ τη φάτσα μου γιατί έχω οικογένεια, αυτό με κάνει ακατάλληλη για ασύμμετρη σχέση;
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν ήταν εκεί το ερώτημα μου.....
     
  8. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Για εμένα το δεύτερο, αν και υπάρχουν και περιπτώσεις σαν το παράδειγμα που ανέφερε η @charlotte που πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψην.
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Δεν έγραψα αυτό. Αν έχετε ένα όριο σε κάτι, χρειάζεται να το συζητήσετε με τον κ σας. Αν δεν μπορείτε να βρείτε κοινή συνισταμένη, τότε ίσως, να μην σας ταιριάζει ο συγκεκριμένος κ
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Σημασία ως προς τι;
    Ως προς τη συνέχιση της σχέσης;
    Ως προς την κυριαρχία του κ;
    Ως προς την ανάπτυξη ενός διαλόγου;
     
  11. espimain

    espimain Contributor


    Αν αμφισβητηθεί η Κυριαρχία του Κ,
    Δεν έχει νόημα η συνέχιση της σχέσης, μια και η σχέση δεν υφίσταται πλέον.
    Τι νόημα έχει η ανάπτυξη ενός διαλόγου όταν δεν υφίσταται η σχέση;
     
  12. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Οι ερωτήσεις μου σκοπό έχουν τη διευκρινηση του ποστ του ιαγου, ως προς το αν έχει σημασία το αν αλλάζουν τα θέλω. Ο διάλογος γίνεται στο φόρουμ.