Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η επίσκεψη του Αγίου Όρους

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος zwg, στις 16 Οκτωβρίου 2007.

  1. zwg

    zwg Regular Member

    Πριν 2-3 μέρες επισκέφθηκα το Άγιο Όρος για 4η φορά στη ζωή μου και συνάντησα λέξεις του χώρου μας όπως τιμωρία, υποτακτικός και άλλα χωρίς να θέλω να φανώ πολύ "παιδί της Έκκλησίας" (γιατί δεν είμαι) σκέφτηκα ότι όλλοι οι άνθρωποι έχουν μια Αφέντρα, την Παναγία, η οποία δεν υποχρεώνει κανέναν να κάνει κάτι αλλά θέλει να την υπηρετούν, προς Θεού δεν ενωώ κάτι σεξουαλικό αλλά αν το καλοσκεφτήτε οτί έχετε μια αφέντρα και από αυτήν εξαρτάτε το αν θα σωθεί η ψυχή σας... πιστεύω θα ήταν καλύτερα και για σας και για όλους. Ευχαριστώ για την προσοχή σας και συγγνώμυ αν σας καθυστέρισα απ την δουλειά σας η χάσατε πολύτιμο χρόνο σας... απλά ένιωσα την ανάγκη να τα πω κάπου  
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Η επίσκεψη του Αγίου Όρους

    Καλα εκανες και μας το ειπες, αλλα να αποφευγεις τις γενικευσεις του τυπου "ολοι οι ανθρωποι". Δε νομιζω να συμφωνισουν ολοι οι ανθρωποι μαζι σου, ουτε ολοι οι ανθρωποι εχουν υποψη τους την Παναγια.

    Σχετικα με αυτους που εχουν υποψη τους μια θυλικη θεϊκη μορφη, αλλοι την εχουν βρει στον ουρανο και στις εικονες, αλλοι την εχουνε βρει εδω στη γη.
     
  3. zwg

    zwg Regular Member

    Κατα την γνώμη μου ο καθένας πρέπει να έχει μια των Ουρανών και μια στη γη
     
  4. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Η επίσκεψη του Αγίου Όρους

    Δεν αντεχω να ειμαι μοιρασμενος. Προτιμω μια και να βρισκεται στη γη... κι αν ειναι δυνατο, κοντα μου.
     
  5. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Απάντηση: Η επίσκεψη του Αγίου Όρους

    ασε την παναγια κ το Αγιο Ορος στην ησυχια τους
     
  6. alex_greece2

    alex_greece2 Regular Member

    καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου και νομίζω είναι τιμή ολων μας που τις μοιράζεσαι μαζί μας.
    Αυτά που λες ωστόσο δε με βρίσκουν σύμφωνο και νομίζω πως πολύ θα έχουν διαφορετική γνώμη είτε "συμπαθούν" την παναγία είτε όχι.
    Όσο για το απο ποιόν εξαρτάται το αν θα σωθεί η ψυχή του καθενός νομίζω πως η δικιά μου ψυχή εξαρτάται από εμένα και μόνο.θα το θεωρούσα ασέβεια να κατηγορήσω ή να ζητήσω απο την όποια δύναμη πιστεύω να φροντίσει για τη ψυχή μου ή να τη κατηγορίσω για την κατάληξη της.
     
  7. female

    female Contributor




    Πολλάκις οι θρησκείες τυγχάνουν και εξιδανικεύσεις της πραγματικότητας. Άρα, και κατά κάποιο τρόπο αντανακλάσεις της αλλά και συντηριτικές δικαιολογίες "δικαίωσής" της.

    (Το θέμα είναι τεράστιο...)


     
  8. zwg

    zwg Regular Member

    kapeaway ελπίζω να μετανιώσεις κάποτε για αυτό που είπες...
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Έχουν;
    Μάλλον οι άνθρωποι θέλουν ένα αφεντικό γιατί φοβούνται για τις καημένες τις ζωούλες τους παρά θέλει κάποιος/α από 'κει πάνω να κυβερνά.

    Τώρα αν έχει και κάποιο "ανώτερο ον" φετιχ με το να κυβερνά κι αυτό... θα το μάθουμε σύντομα...  
     
  10. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Η επίσκεψη του Αγίου Όρους

    Πρωτον, γραψε σε παρακαλω το όνομά μου σωστα.

    Δευτερον, εγω δεν το ελπιζω.
     
  11. zwg

    zwg Regular Member

    ναι έχουν και υπάρχει. . . υπάρχουν ιστορίες που όταν τς ακούς μένεις άφωνος πολοί λένε σύμπτωση... αυτή είναι η πιο συχνή δικιολογία... και σε παρακαλώ μην μιλάς για Αυτούς με τρόπο άσχημο όπως το αν εχουν φετίχ ασ πουμε ... τσ μονο που το ακούο νιώθω άσχημα  

    capeaway ντάξυ ντε δεν σε είπαμε και καμπούρη   ηρέμισε... και επίσης δεν μοιράζεσε με το να πιστεύεις και να έχεις κοπέλα
     
    Last edited: 16 Οκτωβρίου 2007
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Δεν πιστεύω πως έχουν (αν τελικά υπάρχουν) φίλε zwg. Χαριτολόγημα ήταν.
    Πιστεύω όμως πως στην φαντασία των ανθρώπων, μέχρι κι αυτοί μπορούν να έχουν για να δικαιολογηθεί η ανάγκη του είδους για υποταγή.