Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η κρίσιμη στιγμή που λες το ΟΧΙ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 11 Φεβρουαρίου 2017.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Υπόσχομαι ( στον εαυτό μου, σε κανέναν άλλο ), ότι δεν θα ξαναγράψω ούτε μια γραμμή σε νήμα που ν' αφορά Α ή σ.
    Πηγαίνοντας με την λογική και σίγουρα "πατώντας" στο πως σκιαγραφήθηκε η φιγούρα του σκλάβου ανά τα χρόνια ( όχι του βουδουσουμικού "αδελφούλη" του ),
    δεν του απαγορευόταν να αισθανθεί ή να εκφράσει την όποια άρνηση του. Απλά, ήταν στην διακριτική ευχέρεια του Αφέντη του, να την αποδεχόταν ( με ή χωρίς περιορισμούς που αυτός ο τελευταίος θα έθετε ) ή να την απέρριπτε συλλήβδην ( με ή δίχως συνέπειες για τον σκλάβο ).
    Όποιος θα ήθελε, ας προχωρούσε στις κατάλληλες αναλογίες και ας έβγαζε για τον εαυτό του τα συμπεράσματα του, καθώς και το αν και κατά πόσο η βουδουσουμική σκλαβιά θα πλησίαζε ( περισσότερο ή λιγότερο ) την προγενέστερη συγγενή της, απ' την οποία υποθετικά θα ήθελε, να δανειστεί* αρκετά στοιχεία.

    * Τα καταφέρνει? Κι αν ναι μέχρι ποιου σημείου? Επιπλέον, θα υπήρχε κάποιος καθολικός κανόνας?

    Καληνύχτα σ' όλους ανεξαιρέτως.  
     
  2. Ermioni

    Ermioni Regular Member

    Μήπως θα μπορούσατε να μας πείτε μερικά λόγια παραπάνω επί του θυμικού? Αν κατάλαβα καλά υποστηρίζετε ότι το υ ή το σ δρα, ενεργεί σύμφωνα με τα συναισθήματα? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Ζητώ συγνώμη από την @margarita_nikolayevna αν βγαίνω εκτός θέματος αλλά δεν μπορώ να το κατανοήσω επαρκώς.
     
  3. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Δεν εχεις γνωρίσει ουτε εναν ερωτευμένο στην ζωή σου ;  
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

    Δεν πιστεύω πως έχει καμία σχέση ο έρωτας με αυτό.
    Και αν τον εμπλέξουν κακώς το κάνουν.
    Ας τον αφήσουμε λοιπόν τον έρωτα έξω από όλο αυτό.
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Δηλώνω υ εντελώς συνειδητά ναι. Για μένα το στάτους μέσα σε ένα τέτοιο χώρο δηλώνει απλώς τη μεριά από την οποία προσέρχεται κανείς στο διάλογο (από την πάνω ή την κάτω "μεριά"). Σε συζήτηση Μ/μας με τον Κ μου, μου είχε πει ότι και Αυτός έτσι ακριβώς το βλέπει και πως δεν χρειαζόταν/δεν ήθελε να αλλάξω στάτους, η οποια δική Μ/μας σχέση είναι κάτι που αφορά Ε/εμάς. Οπότε δεν το άλλαξα. Δεν λέω ότι όλοι το βλέπουν έτσι, απλώς σας απαντώ στο γιατί θέτω παράδειγμα τον εαυτό μου.  

    Ακόμη και σήμερα, η πιο βασική εκπαίδευση την οποία περνάω είναι να μην ενεργό με βάση το θυμικό μου αλλά να βάζω τη λογική μου να έχει τον έλεγχο. Δεν μου ζητείται αυτό απλώς, είναι εντολή. Οπότε οφείλω να μην ενεργώ με βάση το θυμικό. Στο μέτρο που μπορώ τουλάχιστον.
    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας στο νήμα μου  
    Η εμπειρία είναι πάντα κάτι πολύτιμο  
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @margarita_nikolayevna : Όπως η ίδια λέτε: "η πιο βασική εκπαίδευση την οποία περνάω είναι να μην ενεργό με βάση το θυμικό μου αλλά να βάζω τη λογική μου να έχει τον έλεγχο. Δεν μου ζητείται αυτό απλώς, είναι εντολή."  
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ας το κάνω λίγο πιο δύσκολο, αφού από τη μια φοβόμαστε και από την άλλη την βρίσουμε, ένεκα που είμαστε και πλάσματα μπαγαμπόντικα και μπαμπέσικα μερικές φορές...

    Ελευθερία από τό "ελεύθειν όπου ερά τίς», δηλαδή «να πηγαίνει κάποιος εκεί όπου αγαπάει/επιθυμεί».
    Ελεύθω= ἐρχομαι, πορεύομαι / ερώ = αγαπώ, από το έρως (είπαμε στην ελληνική δεν έχουμε μόνο ένα ρήμα για το αγαπάω, ατιμούλικα)...

    Ελευθερία λοιπόν δεν είναι, το να μην είσαι δούλος, αλλά το να πράττεις εν γένει σύμφωνα με ό,τι σου γεννά έρωτα…
    Βαδίζεις σύμφωνα με ό,τι σου κάνει ...έρωτα (πώς λέει ο λαϊκος βάρδος "'επαθα έναν έρωτα..? έτσι!) το πας παρακάτω το πράμα, συγκλονίζει συθέμελα το είναι σου, προχωράς, υπερβαίνεις..!

    Ζώντας ερζάτς, ελευθερία καπούτ...
    Ονειροφαντασιώνεσαι απλώς...
    Και ονειροφαντασιωνεσαι όταν μένεις από επιλογές που δεν παράγει η γκλάβα σου είτε γιατί είσαι γκαγκά είτε γιατί αποδέχτηκες να γίνεις, με λίγα λόγια φοβάσαι...

    Άρα λοιπόν...
    Το να το διερευνάς στα οριά του (και συνειδητά κι απ' όλα) θέλει πολλά αρχίδια και από τις δυο μπάντες, για να το φέρω στα καθημάς...
    Κατανοητόν..?
    Κι αυτό είναι περιεχόμενο... Συνιστά περιεχόμενο...
    Δεν είναι κέλυφος, δεν είναι απλώς ένα ιντελεκτιέλ RPG...


    Φτάνει ως εδώ, μη καεί κι η φλάντζα...!
     
  8. skia

    skia Contributor

    εμείς να τον αφήσουμε απέξω. το θέμα είναι αν μας αφήνει αυτός.
     
  9. Geissa

    Geissa New Member

    Ελευθερία λοιπόν δεν είναι, το να μην είσαι δούλος, αλλά το να πράττεις εν γένει σύμφωνα με ό,τι σου γεννά έρωτα…
    Βαδίζεις σύμφωνα με ό,τι σου κάνει ...έρωτα (πώς λέει ο λαϊκος βάρδος "'επαθα έναν έρωτα..? έτσι!) το πας παρακάτω το πράμα, συγκλονίζει συθέμελα το είναι σου, προχωράς, υπερβαίνεις..!



    Ομολογώ πως βαριεμαι αφόρητα να διαβαζω σεντόνια αλλα αυτή η φράση ειναι to the point που λεμε εντο στο ελλάντα..  
    Ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λέγαμε.  
     
  10. Geissa

    Geissa New Member

    Καλε γιατι να τον αφησουμε απ εξω?  
    Παμε καλα? Εχουμε πολλες ζωες να ζήσουμε και μας παιρνει να κανουμε δοκιμές??
     
  11. skia

    skia Contributor

    εσύ μια. εγώ πολλές  
     
  12. Geissa

    Geissa New Member

    Τι να μας πεις και συ και συ και συυυυ απ τη ζωη σου... Μια νυχτα απ τη δικη μου ολοκληρη η δικη σου! Χαχαχα (το κατεστεψα παλι? Τσίπουρο speaking )