Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η κρίσιμη στιγμή που λες το ΟΧΙ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 11 Φεβρουαρίου 2017.

  1. skia

    skia Contributor

    μα είπαμε, δεν είμαι σκλάβα. απλά είμαι μια βανίλα με μερικές κίνκυ επιθυμίες στο κρεβάτι. οπότε είναι λογικό να έχω αυτές τις απόψεις. θα χαρώ όμως να ακούσω σε ποιο ακριβώς σημείο διαφωνείτε.
     
  2. lexy

    lexy .ti.va.

    Ω μα μπορείτε να νοιώθετε και να δηλώνετε ότι επιθυμείτε, φυσικά! Απλώς το νήμα πραγματεύεται το "όχι" του σ. Θεώρησα πως απαντήσατε επ'αυτού, δεν αντιλήφθηκα πως τοποθετηθήκατε γενικότερα στα "όχι" των ερωτικών σχέσεων. Με μπέρδεψαν τα Κ και τα υ  
     
  3. skia

    skia Contributor

    αν παρατηρήσατε το quote θα δείτε που ακριβώς τοποθετήκα   θα θέλατε να μου αναφέρετε το σημείο που διαφωνείτε;  
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @margarita_nikolayevna : Δηλώνετε υ και όχι σ, υποθέτω συνειδητά, θέτετε όμως ως παράδειγμα τον εαυτό σας.

    Έχω απαντήσει στις ερωτήσεις σας, ίσως βοηθήσει αν λάβετε υπ' όψιν σας πως ένα υ ενεργεί πρωτίστως και κυρίως με βάσει το θυμικό ενώ εσείς αναζητάτε τις απαντήσεις σας βάσει λογικής.
     
  5. lexy

    lexy .ti.va.

    Δεν τίθεται θέμα "διαφωνίας" είναι απλώς θέμα διαφορετικής αντίληψης και οπτικής. Αν πάντως βοηθά να το θέσουμε σε όρους διαφωνίας, ως προς την κατανόηση, "διαφωνώ" από την πρώτη έως την τελευταία λέξη. Μα αυτό δεν είναι κακό, όχι;

    συγγνώμη @margarita_nikolayevna για την "παράκαμψη"  
     
  6. skia

    skia Contributor

    Εχω την εντυπωση οτι οι διαλογοι εχουν αυτο ακριβως αυτο το σκοπο. Την ανταλλαγη αποψεων οποτε οχι κακο δεν ειναι καθολου. Θα χαρω μαλιστα να μαθω τη δικη σας οπτικη ειδε εδω ειτε σε προσωπικη συζητηση προκειμενου να μη καταχραστουμε το χωρο .  
     
  7. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Συγνώμη, για την παρέμβαση, αλλά ως άσχετη που θέλει να μάθει δεν κατάλαβα το γιατί, που ακριβώς και με τι αντικαθίσταται στο M/s. Η ερώτηση μου αφορά όλους όσους συμφωνούν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πολλά αξιώματα και πολλοί "μύλοι" που μέρος του νερού τους το πετούν σε άλλους. Βέβαια, αυτή είναι η ομορφιά του να εκφράζουμε τις απόψεις μας. Δίνει τροφή για σκέψη.
    Ένα μονάχα σημείο βάζω σχετικό με το νήμα ( άλλο ένα θα ήθελα να πιστεύω ). Είναι δυνατή η εθελούσια και μόνιμη απεμπόλιση της δυνατότητας εκφράσεως του όποιου όχι?
    Απάντηση κι αυτή παντελώς προσωπική, υπό διαρκή αίρεση ( θεωρώ ) και ίσως μετέωρη στη σφαίρα της υποθέσεως.
    Αφού αν κάποιος/α δεν φτάσει πρώτα στις εσχατιές της ζωής του/της, για να τραβήξει τη "σούμα" και πάντα υπό την προϋπόθεση να είχε βρεθεί αντιμέτωπος/η με κάποιες καταστάσεις. Ίσως και μια απάντηση στο "ερώτημα" να μην μπορούσε να την δώσει.

    Αυτά, ενδιαφέρουσα η συζήτηση όπως εκτυλίσσεται.  
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είναι ο οριζόμενος ως σκλάβος/α, εθελόδουλος/η?
    Ή είναι ανδράποδον..?
    Ας μιλήσουμε ελληνικά (λέγεται και εννοιολογικά, ένα πράμα)...

    _______________________________________________________
    Έδιτ: Περιμένω...
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2017
  10. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    Οποιος το πιασει το πιασε..
    Οταν φτανει ενα υ ενα σ ενα κατι τελος παντων ατομο να πει οχι.. η ξεπερνα αυτο το οχι με νεες δυναμεις και προοπτικες η παιρνει τη βαλιτσουλα του και φευγει.. ο λογος η αιτια το πατημα του καλου προφανως οφειλεται καθαρα αναμεσα στο ζευγαρι και ποσο πορφυρο ειναι το αιμα που ετρεξε απο τη φλεβα που εσκασε
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    Προσωπικά θα ήθελα πολύ να γνωρίσω τον άνθρωπο που έχει φτάσει τον εαυτό του στην απάρνηση του Όχι και στην αποδοχή του "μάλιστα κύριε-κυρια " στο καθε τι χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς καμία αμφιβολία.
    Θεωρώ ότι το να ακούσω τον τρόπο σκέψης ενος τέτοιου ατόμου ειναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.
    Φυσικά και δε το ενστερνιζομαι μέχρι τώρα αλλά έχω μάθει να μην λέω ποτε το "ποτε" .
    Στην μέχρι τώρα πορεία μου έχω γνωρίσει πολλές και πολλούς που δηλώνουν σκλαβες-οι κανένας και καμία όμως δεν έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο ακόμα και μέσα από χρόνια σχέσεων και καθημερινής τριβής με τον την αφέντη αφεντρα....
     
  12. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Καταρχιν ειναι ωραιο κ πολυ χρησιμο να μπενεις στο μυαλο μιας σ
    το οχι που εχω ακουσει συνοδευοταν παντα κ με ενα δε μπορω μ ειναι αδυνατο αυτοματα το συνδυαζα
    με ελειψη εμπιστοσυνης οτι εγω δεν κανω κατι καλα κ ψαχνομουν να το βρω
    απο οτι φαινεται υπαρχουν κ αλλες εσωτερικες αιτιες βασικοτερες
    το ποστ 34 της lady godiva περιγραφει για μενα το ιδανικο που θα θελα απο τη σ μου κ το καταφερα
    να το φτασω πριν χρονια μετα απο πολυχρονη κ καθημερινη προσπαθεια κ απο τους δυο αν κ τοτε δεν ηξερα καν την εννοια
    Μ/s κ τη βαθεια σημασια της...μακαρι να ξερα τοτε οτι ξερω τωρα κ οτι μαθαινω.

    Ολο αυτο μου εφερε στο μυαλο ενα τεστ εκπαιδευσης ειδικων δυναμεων που τους πηγαιναν σε ενα ψηλο κτηριο στην ακρη του κενου
    κ τους διαταζαν πηδα για τη πατριδα
    ολοι ελεγαν οχι και κοβοταν αυτοματα ως που ενας απλα πηδηξε προς τα μεσα κ οχι προς το κενο
    κ αυτος περασε.

    Συμφωνω οτι το οχι πρεπει να ναι απαγορευμενη λεξη για μια σ αλλα κ το ναι οταν γινεται μηχανικα οδηγει σε ενα τελμα
    στη μη καταβολη προσπαθειας κ ευρηματικοτητας
    μια σ δεν εχει ορια τα καθοριζει ο Α οπως νομιζει καλητερα κοινως αποδεχτο απο ολους εδω
    η καταρχιν αποδοχη σε ολο αυτο προυποθετει κ διαρκες αισθημα εμπιστοσυνης κ ασφαλειας πιστευω πως οχι
    αλλα διαβαζοντας βλεπω οτι μπορει κ ναι ...ισως καταληξω σε ενα συμπερασμα αφου διαβασω οσα ακολουθησουν
    φτανει οι παρεμβασεις να αφορουν μια σ κ οχι μια υπο η κατι αλλο γιατι εκει μπερδευεται πολυ ολο
    το θεμα του νηματος.