Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η πιο αποστομωτική ατάκα που ΕΧΕΤΕ πει...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elune, στις 15 Μαρτίου 2015.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αρκετά χρόνια πριν σε διάλειμμα στη δουλειά για τσιγάρο με πετυχαίνει μία πρώην εξωτερική συνεργάτης και νυν συνάδελφος.

    -Ρε Arioch φούσκωσες από την τελευταία φορά που σε είχα δει.  
    -Αν συνεχίσεις θα φουσκώσεις κι εσύ.  
     
  2. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Η σιωπή, ώρες-ώρες, ή ένα απλό επιφώνημα με μία κατάλληλη αυθόρμητη έκφραση και τόνο φωνής, είναι τόσο αποστομωτικά όσο δεν μπορεί να γίνει καμιά ατάκα...

     
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2018
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    - Καυλώνω τρελά όταν σε βλέπω να οδηγάς! Θέλω πολύ να σε γλείφω εκείνη την ώρα!
    - Δεν έχω κάνει μικτή ασφάλεια  
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Madame Dark, τρόμαξα και μόνο με τη σκέψη  
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ναι, η αλήθεια είναι ότι με συνδυάζουν με νταλίκα αλλά για την πόλη δε με βολεύει.
     
  6. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Στην δουλειά είχα βάλει μουσική να ακούσω. Η αφεντικίνα υποτίθεται ότι ήταν πολύ των τεχνών και των γραμμάτων.

    - Τι έγινε; Νταλκαδιάσαμε και ακούμε ελληνικά;
    Εγώ: Χατζηδάκις είναι...  
     
    Last edited: 27 Μαρτίου 2018
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    μήπως, επειδή όντως ήταν .. έκανε αυτή την ερώτηση in the first place. χαχα δηλώνω fan της αφεντικίνας πάντως.
     
  8. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Nope!  
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Μετά τον Β' Π.Π. κάποιο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας απέκτησε ένα σύμπλεγμα κατωτερότητας. Ό,τι ελληνικό το απέρριπταν θεωρώντας το κατώτερης πολιτισμικής στάθμης (basse classe το λέγανε) και μιμούνταν σαν παπαγαλάκια οτιδήποτε ξενικό, ακόμα και τα ξενικά σκουπίδια.

    Δεν ξέρω την αφεντικίνα σου ή πώς μεγάλωσε, και δεν θέλω να την αδικώ τη γυναίκα, αλλά αυτό που είπε μου έφερε μία τέτοια "κούλικη" εικόνα στο μυαλό.

    (Σ.Σ: Από τους coolies, συμβολική φιγούρα αναξιοπρεπούς ξενολάγνου και δουλικού καρπαζοεισπράκτορα, που αισθανόταν αγράμματη απέχθεια για την καταγωγή του και αστείο δέος για δήθεν ανώτερους επικυρίαρχους ξένης καταγωγής)

     
     
    Last edited: 27 Μαρτίου 2018
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αποστομωτική τοποθέτηση, για περισσότερους από έναν λόγους.

    Πρώτον, είναι βαθειά ανιστόρητη. Δείχνει αβυσσαλέα άγνοια ιστορικών καταστάσεων και γεγονότων. Δεν ήταν η ξενολαγνεία και η δουλικότητα το κίνητρο των coolies, αντίθετα. Οι coolies ήταν ανελεύθεροι εργάτες που λόγω φτώχειας αναγκάζονταν στην μετανάστευση υπογράφοντες πολυετή συμβόλαια με όρους καταναγκαστικής υποτελείας, εφάμιλλης της σκλαβιάς. Οι συνθήκες διαβίωσης στις φυτείες, στα εργοστάσια, στα μεταλλεία ήταν ελεεινές και η πληρωμή δεν εξασφάλιζε καν την επιβίωση. Πολλοί πέθαιναν στην μεταφορά ή πριν τη λήξη του συμβολαίου. Δεν υπάρχουν μαρτυρίες για απέχθειες προς την καταγωγή ή αστείο δέος προς οπουδήποτε. Μόνο για μόχθο και δυσκολίες.

    Δεύτερον, και πολύ σημαντικότερο, είναι άκρως ενδεικτική μιας επικίνδυνης νοοτροπίας. Στάζει μίσος και περιφρόνηση σε κάθε λέξη, ενώ σε άλλες περιπτώσεις ξεστομίζονται εύκολα μεγάλες αεράτες θεωρητικές δηλώσεις σεβασμού, καλοσύνης προς τον κόσμο όλο, ρηχές ηθικολογίες και δηλώσεις απέχθειας προς δεικτικότητα και χλευασμό, όπως η ακόλουθη:
    Όμως, να που αναδύεται μια πηγαία, χλευαστική, μειωτική περιφρόνηση για τα εύκολα θύματα, εκείνα που είναι "του χεριού μου". Αναίμακτα, σίγα μην ξέρει κανείς ή μην δώσει δεκάρα για τους κούλις.

    Αναρωτιέμαι αν θα γινόταν δεκτή η ίδια διατύπωση, αν αναφερόταν στους έλληνες μετανάστες σε βορειοευρωπαϊκές χώρες ή υπερπόντια, ειδικά το τέλος του 19ου αιώνα:

    "οι έλληνες μετανάστες, συμβολική φιγούρα αναξιοπρεπούς ξενολάγνου και δουλικού καρπαζοεισπράκτορα, που αισθανόταν αγράμματη απέχθεια για την καταγωγή του και αστείο δέος για δήθεν ανώτερους επικυρίαρχους ξένης καταγωγής".

    Εξ άλλου είναι γνωστό ότι οι έλληνες της διασποράς παρότρυναν συμπατριώτες τους στην μετανάστευση, έκαναν δουλειές του ποδαριού, περιέγραφαν με όρους θαυμασμού τις καινούργιες συνθήκες ζωής...
     
    Last edited: 28 Μαρτίου 2018
  11. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Εμ, όλα έχουν δύο όψεις στη ζωή αγαπητή. Δεν είναι πάντως κακό που υπερτονίζετε τη μία πλάι πλάι στην άλλη.
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    - Έχω μεγάλο στήθος.
    - Κρίμα.