Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η τέχνη του διαλόγου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Kits, στις 29 Μαϊου 2007.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σε βλέπω στο δρόμο, μου γυαλίζεις, σ' αρπάζω απ' το μαλλί, σε ξεχαρβαλιάζω στον πέοντα, σε ξυλοκοπάω μέχρι να μην μπορείς ούτε να σουρθείς στην γη. Εννοείται όλ' αυτά επειδή πρόλαβες ν' αναγνωρίσεις το μεγαλείο μου.
    Α, ξέχναγα, σου επέτρεψα να βγάλεις και κάποιες άναρθρες κραυγές συνοδευόμενες από ποτάμια δακρύων και να ψελλίσεις κανά "Μάλιστα", κανά " είμαι η πουτάνα σας" κλπ κλπ. Είπα κι εγώ τα δικά μου - που κατέβασες αμάσητα δίχως την παραμικρό αντίλογο - κι αυτό τ' ονόμασα διάλογο. Μετά απ' όλα αυτά, οι πιθανότητες να ξύπνησα στο κρεβάτι μου ή πίσω απ' τα κάγκελα μάλλον δεν ήταν λίγες - αλλά τίποτε δεν αποκλείεται σ' αυτή την μάταιη ζωή.
    Μπορεί να έκανα όλα τα παραπάνω και να την έβγαλα λάδι -.

    Με τρώγαν τα δάχτυλα μου εδώ και μέρες, να γράψω και αυτές τις " σοφίες ". Έκανα διάλογο με τον εαυτό μου και μ' έπεισε να τις βγάλω από μέσα μου.
    Από κει και πέρα το θέμα του νήματος με πολλούς χρήστες αυτής της ιστοσελίδας ( μάλλον με την πλειονότητα και σίγουρα με μένα ), παίζει γροθιές.
    Σαν να ρωτάς κάποιον που έζησε μια ζωή στο βουνό και δεν είδε ποτέ ούτε ζωγραφιστή τη θάλασσα, ποιο θα ήταν το καλύτερο δόλωμα, για να ψαρέψεις τσιπούρες.  
     
    Last edited: 15 Ιουνίου 2016
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Δηλαδή αν ανέβαινε ο νήμας στην Τέχνη / Τσάμικο θα άλλαζε κάτι?
     
  3. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Κι εγώ που νόμιζα ότι το Off Topic υπάρχει για να γράφει ο Λεφάκης τις ζωδιακές προβλέψεις.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Συμφωνώ! Πρόκειται περί καταφώρου παραβιάσεως πρωτοκόλλου.
    Να επιληφθείτε δεόντως την εξάντλησιν του προβλεπομένου ποινολογίου.
    Το καταδικασθέν άτομο ουδαμώς χρειάζεται να έχει εμπλοκήν είς το παρόν νήμα.
    Προβείτε εις την εκτέλεσιν της ποινής έν τω άμα.
    Συνιστάται δε να είναι θήλυ και δη ανθεκτικόν.
    Μικτή πενταμελής επιτροπή πιστοποιήσεως καλής εκτελέσεως της ποινής αναμένει μήνυμά σας.
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    το ίδιο το κείμενο είναι αυτό που προσπαθεί να περιγράψει: μια καθοδηγημένη διαδρομή προς συγκεκριμένο συμπέρασμα.
    ο διάλογος (ιδανικά θα μπορούσε να) είναι μια αλληλεπίδραση που συμπεριλαμβάνει πλήθος παραμέτρων και παραγόντων,
    ειδομένων από περισσότερες από μία θεάσεις. αυτό από μόνο του θα ήταν ένα θαύμα. αλλά κι έτσι ακόμη ο διάλογος παραμένει φτωχός,
    περιορισμένος σε μιά διάσταση, στο λόγο, τη λογική (μαζί με τα συνυποδηλούμενα και τις αναφορές του, δεν υπερβαίνει το
    χειροπιαστό, το μετρήσιμο). καταλήγει σχεδόν πάντα ως εκλογίκευση. Παραμένει μ αυτην την έννοια στην επιφάνεια, αναζητά στόχο,
    αγνοεί και απαξιώνει το εμπεδομένο, το βίωμα, την εγγενή αντίφαση της ανθρώπινης αντίληψης.
    Η αναζήτηση λογικών εξηγήσεων είναι θαυμάσιο εργαλείο, απίστευτο, ένα υπερόπλο, ανεπαρκές όμως.
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Nα βάλω δυο λόγια παραπάνω, έτσι για να ξεκαθαρίζονται, λίγο- λίγο, τα πράματα...
    Και μαζί με τα πράματα, να ξεκαθαρίζουμε στο μυαλό μας, ποια είναι αυτά τα παιδγιά, που συνειδητά η όχι, ρίχνουν νερό στον μύλο των πραμάτωνε...

    Για κάθε ισχυρισμό, ο οποίος δεν έχει την παραμικρή σχέση με το γεγονός αυτό καθεαυτό, το κόστος αποκατάστασης της αντίληψης του γεγονότος καθεαυτό είναι σχεδόν διπλάσιο από το κόστος που απαίτησε η αντίληψη, κατανόηση ή/και επιστημονική περιγραφή του γεγονότος αυτού. Το ίδιο ισχύει και σε κάθε πεδίο γνωστικού αντικειμένου.
    Επίσης η μη ενασχόληση με τον ισχυρισμό αυτό πολλαπλασιάζει εκθετικά το κόστος ανάλογα με τον χρόνο που αυτός ο ισχυρισμός παραμένει στο απυρόβλητο, για τους όποιους λόγους (από αδιαφορία μέχρι αδυναμία κατανόησης του μηχανισμού που τον παράγει σε κάθε πτυχή του).
    Παράδειγμα: Ο ισχυρισμός "η γη είναι επίπεδη", απαιτεί σήμερα πολλαπλάσιο κόστος από όλο το κόστος (σε κάθε επίπεδο, σε κάθε μετρήσιμη συνισταμένη που συμμετείχε κλπ κλπ), ούτως ώστε να παύσει να ισχύει στην γκλάβα του τελευταίου υποστηρικτή του.

    (ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ)...
     
    Last edited: 12 Μαρτίου 2018
  7. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Μόνο σε τελεολογική βάση δε μπορούν δύο μονόλογοι να είναι επαρκείς ως προς τη σύσταση ενός διαλόγου.
     
  8. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Θεση - Αντιθεση - Συνθεση ή Λογος - Αντιλογος - Σχετλιασμος ( αγανακτηση )


    Επαφιεται στην ιδιοσυγκρασια των μετεχοντων στο διαλογο...


    Μη λησμονουμε ωστοσο, πως, οπου δεν πιπτει λογος, πιπτει ραβδος  
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Της τέχνης του διαλόγου νομίζω προηγούνται δύο άλλες:

    - η "τέχνη" της παραδοχής κάποιου ότι δεν τα ξέρει όλα και θέλει να μάθει κι άλλα, και

    - η "τέχνη" του σεβασμού προς τον εκάστοτε συνομιλητή.

     
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ο διάλογος δεν χρειάζεται προϋποθέσεις - ευχολόγια για να υπάρξει...
    Σκοπός του διαλόγου δεν είναι η πειθώ, η πληροφορία καταρχάς είναι...
    Δηλαδή η ανταλλαγή ενέργειας...
    Το να μπορεί κάποιος να είναι συνομιλητής είναι ζόρικο πράμα...
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Επειδή λοιπόν το διαλέγεσθαι σημαίνει πληροφορία, δηλαδή ανταλλαγή ενέργειας, είναι απαραίτητο να διαπιστωθεί/εδραιωθεί μεταξύ των διαλεγομένων ο ελάχιστος κοινός κώδικας κατανόησης.
    Ο κώδικας αυτός είναι προφανές πως σημαίνει πως τα δομικά στοιχεία της γλώσσας, οι λέξεις, γίνονται κοινά κατανοητές, στο περιεχόμενο του συγκεκριμενου διαλόγου, τουλάχιστον ως ένα βαθμό.
    Αν δεν μπορεί να υπάρξει αυτό, ο διάλογος παύει κατ' ουσίαν υφιστάμενος, λίγο έως πολύ.
    Η όποια συνέχειά του μπορεί μόνο να εξυπηρετεί καταρχάς τους σκοπούς αυτού που, σχηματικά μιλώντας, βρίσκεται στο σκέλος του συγκοινωνούντος δοχείου με την υψηλότερη στάθμη.
    Ανακεφαλαιώνοντας, επειδή το πλέον σύνηθες είναι να νομίζουμε πως ο συνομιλητής μας σκέφτεται με τον τρόπο σκεφτόμαστε εμείς και αντιστρόφως, είναι σημαντικό να διερευνάται η δυνατότητα ύπαρξης κοινού κώδικα μεταξύ των συνομιλητών.
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    περιγράφετε έναν αδιάφορο (σνομπ) διάλογο, σε λέσχη τσαγιού. υποτιμάει τον διάλογο η περιγραφή, τον στενεύει σε ανούσιο σχήμα. ακόμη κι ο διάλογος αναζήτησης τεχνικών λύσεων χρειάζεται κάτι περισσότερο από άσηπτη ορθότητα.