Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2006.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Να μπω εγώ στα Μάτριξ σας, σάμπως και δεν το νομίζω. Μέχρι κι εσείς οι ίδιοι, δυστυχισμένοι είστε εκεί μέσα, αυτό είναι το προφανές. Ποιος ο λόγος λοιπόν;
    Ούτε το μπλε, ούτε το κόκκινο χάπι.
    Σταθερά εκτός...
     
  2. Δυστυχισμενοι ειναι οσοι κοροιδευουν τον εαυτο τους, οχι οσοι αντιλαμβανονται το πραγματικο συμπαν και πως αυτο λειτουργει συμφωνα με τους Νομους της Φυσικης/Φυσεως.
     
  3. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αυτό που φαντάζομαι εννοείτε με τον όρο "δυσλειτουργικές προσωπικότητες", για εμένα πρόκειται για ανθρώπους που ψάχνουν πάντα τις αιτίες της κακοδαιμονίας τους ή των εσωτερικών προβληματισμών τους μόνο έξω από τον εαυτό τους και ποτέ μέσα τους.
    Με άλλα λόγια εκείνοι που πάντα σε όλα τους φταίει, ή τις απαντήσεις έχει, κάποιος άλλος ή κάτι άλλο εκτός από τους ίδιους.

    Αυτό, κατ΄ εμέ, δεν έχει καμία σχέση με ένα ανήσυχο πνεύμα που προσπαθεί να κρατά όσο μπορεί ανοιχτό μυαλό σε όλα και συνάμα τα πόδια του στη γη, εμπιστευόμενος τον εαυτό του.
    Ένας τέτοιος άνθρωπος είναι αρκετά απασχολημένος με τον εαυτό του και στόχους του και δεν συνηθίζει ούτε βλέπει το όφελος να έχει κακιά κουβέντα ή να ρίχνει το φταίξιμο σε κάτι έξω από τον ίδιο.
     
  4. Κοιταξε, τα πραγματα ειναι απλα. Οταν ενας παει στα θυμαρακια και δεν εχουμε καμια επιστημονικη ενδειξη οτι η ψυχη πεταξε για αλλα.... γουστα, τοτε το θεμα το εχει οποιος προσπαθει να αποδειξει οτι μια ιδεα που του κολλησε στο μυαλο ειναι αληθινη, οχι οποιος δεχεται στην ωμη πραγματικοτητα.
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Υπάρχει και η επιλογή να ακούς μεν τι λένε όλοι και να κρατάς μετά μόνο ό,τι γουστάρεις εσύ.

    Όσο για την πραγματικότητα, είναι σίγουρος κανείς μόνο για όσα ξέρει τώρα. Επειδή αύριο ποτέ δεν ξέρεις τι καινούργιο μπορεί να βγει στο οτιδήποτε.

    Άτιμο πράμα η ζωή και απρόβλεπτο σε αυτό και η επιστήμη.
     
  6. Δεν εχει καμια σημασια τι γουσταρεις να κρατησεις απο οσα ακους. Σημασια εχει μονο η αληθεια. Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε ψυχη, ουτε Σταχτοπουτα, ουτε ο Κακος Λυκος του παραμυθιου. Υπαρχει ενα συμπαν που σε μερικα επτακις ή οκτακις εκατομμυρια χρονια θα καταστραφει σταδιακα. Ολες οι μελετες προς τα εκει συγκλινουν....
     
  7. lotus

    lotus Silence

     
    Last edited: 30 Απριλίου 2018
  8. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Έχω διαβάσει σχετικά. Πριν 50 χρόνια οι τότε μελέτες έλεγαν παραλλαγές της ιστορίας.
    Προσωπικά λέω να περιμένω λίγο ακόμα να δω ποια αλήθεια θα διηγούνται και οι μελέτες, πχ. μετά από 20 χρόνια.
     
  9. Εγω μιλω για τωρινες μελετες οχι πριν απο 50 ή 100 χρονια.
     
  10. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ε, κάτσε να δούμε και τις αυριανές.
     
  11. Εχουμε φθασει σε σημειο που πλεον δεν αλλαζουν οι μελετες. Δε θελω να μπω σε κοσμολογικες αναλυσεις για την σταθερα Χαμπλ, big bounce, big rip, big chill, red shifting και λοιπα αστρονομικα δεδομενα αλλα ειμαστε πλεον στην τελικη ευθεια. Το τελος θα ερθει, το μονο ερωτημα ειναι το ποτε.
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Λες δεν αλλάζουν, ε;