Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2006.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

      Astarty είσαι απίστευτη . Μόνο που το εννοώ , σοβαρά  
     
  2. Astarty

    Astarty Contributor

    Και εγώ Ηλία μου αλλά λίγοι με πιάνουν.

    Αστάρτη
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    Επιτρέψτε μου μια παρένθεση στις παρενθέσεις ….. επί προσωπικού

    Το πράγμα είναι απλό για το τι μ’ έπιασε ξαφνικά.
    Εδώ μέσα έχουμε δει ουκ ολίγους, διάττοντες συνήθως, που εμφανίζονται υπαινισσόμενοι πλούτο γνώσεων και εμπειριών και που στην καλύτερη περίπτωση λένε «δεν τα λέτε καλά, αλλά που να σας εξηγώ» (καπως έτσι τα διαβασα) και στη χειρότερη «λέτε μαλακίες και είστε άσχετοι – ανοίξτε κανα βιβλίο να ξεστραβωθητε».

    Μακάρι να πήρα λάθος «μήνυμα» και να σ’ έχουμε δημιουργικά στην παρέα μας.

    ΥΓ. Που είπα εγώ κακό πράγμα για τις αναλύσεις? Φωτιά θα πέσει και θα με κάψει
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2006
  4. G_E

    G_E Contributor

    Θα σύστηνα το βιβλίο "Fritz Riemann - Τετραλογία του φόβου"

    Αναλύει τέσσερεις βασικούς τύπους προσωπικότητας (σχιζοειδείς, καταθλιπτικές, ψυχαναγκαστικές, υστερικές) με αναφορά όχι μόνο στην ψυχοπαθολογία αλλά και στη φυσιολογική τους καθημερινή διάσταση.
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2006
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Αναρωτιέμαι μήπως οι Θεωρίες Προσωπικότητας είναι απλώς θεωρίες "προσωπικοτήτων" περί προσώπων.
     
  6. Το αρθρο δεν εχει συγκεκριμενο θεμα,γι αυτο σε ρωτησα που το βρηκες,απλα εχουν παρει μερικα πραγματα απο δω και απο κει και τα εχουν κολλησει μαζι,

    κατι γραμμενο στα ελληνικα δεν εχω στον υπολογιστη,θα ψαξω να βω,

    περαν τουτου,μπορω να αρχισω απο τα βασικα για εσενα και για οποιον αλλο ενδιαφερετε,με πολυ απλο και κατανοητο τροπο για να καταλαβει ο κοσμος που δεν εχει επαφη με το θεμα, τουλαχιστον τις βασικες αρχες της φυσης μας.
     
  7. να σαι καλα για το ενδιαφερον,θα την εχεις την αποψη μου.
     
  8.   ουστ παλιο αιμορουφηχτρα.
     
  9. KyriosG,μπορει να καταλαβα λαθος,

    δεν υπαρχει προβλημα ασ δουμε τι μπορουμε να κανουμε ολοι μαζι εδω μεσα μπας και καταλαβουμε καλυτερα τους "δαιμονες" που μας στοιχειωνουν,

    καλο το βιβλιο που προτινεις αλλα οπως ειπα ας αρχισουμε απο τα βασικα και πιο απλα,

    θα ψαξω και θα επανελθω αργοτερα.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τώρα γιατί εγώ αυθόρμητα σκέφτηκα πως μάλλον υπάγομαι στους ψυχαναγκαστικούς?  

    Σας ευχαριστώ για το βιβλίο Κύριε Γ. και σ΄ ευχαριστώ ανορθόγραφε ποιητή εκ των προτέρων.  
     
  11. Οχι,ειναι θεωριες που συμπληρωνουν η μια την αλλη,αργοτερα εγιναν και κλινικες ερευνες πανω σε πολλες απο αυτες για να εξεταστουν και στη πραξη,γι αυτο με το καιρο πολλες θεωριες (κυριως του φροιντ) τις ανηγαγαν σε βασικες αρχες της καινουργιας μετα-φροιντ εποχης της ψυχολογιας,

    πληροφοριακα σας λεω οτι με την πριν του φροιντ εποχη της ψυχολογιας δεν αξιζει να ασχοληθει καποιος,ηταν μεγαλο μπαχαλο το πραγμα,ετσι για να καταλαβουμε καλυτερα ποσο νεα ειναι η επιστημη της ψυχολογιας αλλα και ποσο δρομο εχει μπροστα της.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Ενα ακόμη λογοτεχνικό διαμάντι Dolmance - ένα χειροκρότημα παρακαλώ.

    Επί του μαγκανοπήγαδου - οι θεωρίες των "προσωπικοτήτων" είναι ότι καλύτερο έχουμε.