Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2006.

  1. Maley

    Maley Contributor

    Ναι συμφωνω με τον ΚυριοG. Dolmance εισαι απαικτος. Πας κατευθειαν στην ουσια των πραγματων..
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ευχαριστώ Maley και KyriosG.
    Ωστόσο, ο δεύτερος εξ υμών δεν έχει άδικο όταν τονίζει πως οι θεωρίες των "προσωπικοτήτων" είναι το εργαλείο που διαθέτουμε.
     
  3. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Καλησπέρα Λαρα,
    Έχω διαβάσει αρκετά θέματα που έχεις αναρτήσει και τα θεωρώ άκρως ενδιαφέρον.
    Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα το SUPEREGO?
    έχω διαβάσει πως σχετίζεται με το κοινωνικό σύνολο, τους νομούς του συντάγματος κλπ και με είχε ξενίσει λίγο πως αν κάποιος δεν ισορροπεί το EGO με το SUPEREGO είναι ψυχικά άρρωστος. Θα εκτιμούσα την συμβολή σου.
     
  4. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Υπό μια έννοια, όλοι μας, λίγο πολύ είμαστε ψυχικά άρρωστοι.
    Διότι το να ισορροπήσει πλήρως το Εκείνο, με το Εγώ και το
    Υπερεγώ, όχι απλά είναι απίθανο, αλλά δεν είναι και φυσιολογικό.

    Ο Καζαντζάκης, με το ρητό του, "δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω
    τίποτα είμαι ελεύθερος ανάλυση" στην πράξη διατυπώνει ακριβώς
    αυτή την αρχή.

    Ο Σοπενχάουερ, εξάλλου, μας δίδαξε, ότι όσο ικανοποιούμε τις
    προσδοκίες μας, τόσο αποκτάμε νέες. Οπότε, είναι ένας φαύλος
    κύκλος.

    Εν κατακλείδι, όσο περισσότερο απέχουν το Εκείνο, με το Εγώ
    και το Υπερεγώ, τόσο πιο έντονη γίνεται η ψυχικά αστάθεια.
     
  5. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Καλημερα!ψυχικη ασταθεια γιατι?με ποια αιτιολογια κατεληξε σε αυτο το συμπερασμα?
     
  6. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Ψυχική αστάθεια, δεν σημαίνει ότι είμαστε όλοι και για
    εγκλεισμό. Αλλά, συνήθως, είναι αυτό που μας παροτρύνει
    να κινούμαστε, να έχουμε στόχους, κίνητρα, διαφορετικά,
    θα ήμασταν ακόμα στις σπηλιές.
     
  7. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Αναφερεσαι στον εκπολιτισμο νομιζω. εγω προσωπικα εχω περισσοτερο αναπτυγμενο το Εγω απ το Υπερεργω και δεν θεωρω πως ειμαι ψυχικα αρρωστη ή ασταθής. Συνδιαλεγομαι με το κοινωνικο συνολο, εχω κινητρα και στοχους και νιωθω πιο υγιής απο ποτε.
     
  8. kaissa

    kaissa Regular Member

    Υπό τη ΦΡΟΫΔΙΚΗ έννοια και μόνο που είναι μία εκ των πολλών θεωρήσεων αναφορικά με την ανθρώπινη φύση και προσωπικότητα. Που και ο Freud δεν το έθεσε ακριβώς έτσι, αλλά πολύ γενικά ας πούμε ότι ισχύει.
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Έχω την εντύπωση πως δεν χρειάζομαι ούτε το Εγώ, ούτε το Υπερεγώ, ούτε το Εκείνο.

    Νομίζω πως η σύνδεση μου με το είναι, μου δίνει ψυχική ηρεμία.

    Είμαι καλά γιατρέ μου ή πάω για δέσιμο;
     
  10. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αν βρισκόταν και γιατρός που ο ίδιος να μην ήταν για δέσιμο, μπορεί και να δεχόταν κανείς όσα του έλεγε.
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Παιδιά, μην συγχέετε τις θεωρίες προσωπικότητας με την πραγματικότητα. Εφαρμόζουν όσο και όχι, ανάλογα με το τι ψάχνει να βρει ο καθείς.

    Όχι, δεν είναι θέσφατο η ψυχική αστάθεια, ούτε κίνητρο για την κοινωνική μας πορεία και εξέλιξη.
    Ναι, κανόνας είναι οι "κοιμώμενοι" και οι μη αφυπνισμένοι, αυτό, ωστόσο δεν αποδεικνύει μία κοινωνία ψυχωσικών, είναι παρατραβηγμένη η γενίκευση. Ή όχι;

    Τελικά είναι "θεωρίες" προσωπικοτήτων επί προσώπων;

    Τείνω στο ισχνό, αυστηρά προσωπικό
    συμπέρασμα πως ναι, ακριβώς αυτό είναι.

    Ο οποιοσδήποτε, μπορεί να περιφέρει την αυτογνωσιακή του συνειδητοποίηση, με την μορφή καθολικού συμπεράσματος, αλλά η ζωή αποδεικνύει πως δεν είναι έτσι ακριβώς πάντα ή απαρέγκλιτα, τα πράγματα.

    Δυστοπία και ουτοπία, δεν είναι οι μόνες πιθανές εκδοχές πραγματικότητας.

    Η κοινωνική "συνθηκοποίηση", πασχίζει να μάς ομογενοποιήσει και να μας κατατάξει σε προκαθορισμένες κατηγορίες "κοιμώμενων", με σαφώς τυποποιημένα όρια αντίληψης και εξέλιξης.

    Η δική μας υποχρέωση, απέναντι στον εαυτό μας, είναι να ξυπνήσουμε και να σπάσουμε τις νόρμες της "αναμενόμενα ετεροκαθοριζόμενης κανονικότητας των θεωριών προσωπικότητας" και να χαράξουμε δρόμους αφύπνισης και αυξημένης συνειδητότητας, για μας και τους ανθρώπους γύρω μας.

    Δεν είναι κάτι που μπορούμε ή πρέπει να αντιμετωπίσουμε, ή να αναλύσουμε ελαφρά, ή στο πόδι.

    Ο ψάχνων βρίσκει, βέβαια και σαφώς υπάρχουν πηγές που αναφέρουν αυτά ακριβώς τα συμπεράσματα.

    Οι θεωρίες προσωπικότητας δεν εξαντλούνται στους Φροϋδικούς ή τους μπιχεβιοριστές, η οπτική ποικίλλει , από τον Ηράκλειτο, τον Πλάτωνα, ως τον Βούδα, τον Κρισναμούρτι ή τον Όσσο, ανάλογα με την φιλοσοφική, ψυχική ή πνευματική αφετηρία και συνολική τοποθέτηση του καθένα.

    Προσπαθούν οι άνθρωποι, μέσα από θεωρίες και πρακτικές να επιλύσουν τα θέματα του "εγώ", του "υπερεγώ", ή των αλεπάλληλων και επικαλυπτόμενων εγώ, που εναλλάσσονται, ως κυρίαρχα "εγώ", στα πρόσωπα, έως ότου, -αν είναι εφικτό-, να απεμποληθεί μία κατατμημένη και κατακερματισμένη προσωπικότητα και να επιτευχθεί κάποιου είδους ενοποίηση των πολλαπλών "εγώ", στον υψηλό τόσο, όσο και δυσθεώρητο στόχο της υψηλής και απόλυτα εστιασμένης συνειδητότητας.

    Αν αναλογιστούμε ότι ακόμη και η "υπερσυνειδητότητα" είναι εφικτή, μέσα από την ολοκληρωτική απεμπόληση του "εγώ", τότε μπορούμε, έστω και σχηματικά να αντιληφθούμε το ό,τι μπορούμε, αν μη τι άλλο, ως μονάδες, ακόμη και ως είδος, να υπερβούμε "στενές" και περιοριστικές θεωρήσεις του παρελθόντος.

    Αυτό θα προϋπέθετε βέβαια, την ατομική μας εξέλιξη, που θα είχε σαν αποτέλεσμα την συλλογική μας εν τέλει αφύπνιση, είτε μέσα από διαδικασίες τύπου εκατοστού πιθήκου, είτε από την μαζική έξοδό μας από το σπήλαιο του Πλάτωνα, από το οποίο δείχνουμε ως είδος, χαρακτηριστική απροθυμία να εξέλθουμε!
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Να συμπληρώσω μόνο από δική μου εμπειρία ότι δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν άνθρωπο,
    απ' όσους έχει τύχει να διερευνήσω ή να το φέρει η κουβέντα στις δικές τους υπαρξιακές και πνευματικές εμπειρίες,
    που να μην έχουν αισθανθεί ούτε μία φορά κι έστω από τύχη κι ακόμα και αν δεν έχουν ακούσει ποτέ ή προβληματιστεί συνειδητά για "εξέλιξη εαυτού" και άλλα παρόμοια,
    εκείνο το απερίγραπτο συναίσθημα της "άπειρης στιγμής", της "ένωσης με τα πάντα",
    που ο χρόνος παύει να υπάρχει και είσαι παντού, ων ενωμένος με τα πάντα και βαθιά μέσα σου σίγουρος για τα πάντα.

    Ο καθένας είναι μοναδικός, αλλά σε αυτό είμαστε όλοι ίσα και ίδια ικανοί, είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι,
    και είτε το αναζητούμε και το καλλιεργούμε συνειδητά ή όχι.