Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2006.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Οπότε εγώ προσωπικά, όσο απογοητευτικά και αν μας τροφοδοτεί η καθημερινότητα,
    στοιχηματίζω πλέον τα χρήματά μου στο ότι τόσο η δύναμη της ασυνείδητης συλλογικής μίμησης και εναρμόνισης όσο κι εκείνη της εσωτερικής αδράνειας,
    μακροπρόθεσμα είναι πάντα ένα βήμα πίσω από εκείνη την έμφυτη της ώθησης προς εσωτερική εξέλιξη,
    έστω και μετ'εμποδίων κι έστω και με περιστασιακά πισωγυρίσματα.
     
  2. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Θέλεις να το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα?δεν το κατάλαβα και το θεωρώ άκρως ενδιαφέρον αυτό το κομματι
     
  3. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Έτσι όπως τα καταλαβαίνω εγώ:

    - Το πρώτο είναι εκείνη η εσωτερική παρόρμηση να εναρμονιστείς άκριτα και αντανακλαστικά με τη συλλογική συμπεριφορά της κοινότητας,

    - το δεύτερο είναι εκείνη η εσωτερική αντίσταση απέναντι στο να κάνεις κάτι καινούργιο, να αλλάξεις τρόπο ζωής και συνήθειες, ακόμα κι όταν η οικειότητα του τωρινού τρόπου ζωής σου μέσα σου δεν σε ικανοποιεί απόλυτα.
     
    Last edited: 31 Δεκεμβρίου 2017
  4. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Στην πράξη, οι τρεις νόμοι του Νεύτωνα,
    βρίσκουν απόλυτη εφαρμογή ακόμα και εδώ.
     
  5. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Το ασυνείδητο παίζει μεγάλο ρόλο στην κατασκευή του κάθε ατόμου οκ.πιστεύεις πως με κάποιον τρόπο μπορεί να γίνει συνειδητό? (Ανεξάρτητη η ερωτηση μου με την παραπανω απαντηση σου αλλά είναι άξιο αποριας)
     
  6. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Προσωπικά πιστεύω ότι σταδιακά,
    - με τα χρόνια,
    - την εμπειρία και
    - αν κάποιος έχει καλλιεργήσει τη συνήθεια όλα να τα σκέφτεται και να τα δοκιμάζει στη βάσανο της κριτικής και να μην λαμβάνει τίποτα σαν δεδομένο,
    ναι, ολοένα και μεγαλύτερο κομμάτι όσων λαμβάνονται ως ασυνείδητες ιδιοσυγκρασιακές λειτουργίες περνούν στη σφαίρα της αντίληψης.

    Το τι θα αποφασίζει ο κάθε άνθρωπος τότε να πράττει με όσα λαμβάνει από αυτή τη νέα και ολοένα τροφοδοτούμενη αντίληψη είναι πάντως άλλου είδους συζήτηση, και απολύτως προσωπική του καθενός.

    Η γνώση ενός αντικειμένου ή μίας κατάστασης δεν οδηγεί απαραίτητα σε ενιαία στάση χάρη σ' αυτή, από όλους.

    Και πάντα υπάρχει και το μονίμως ανοιχτό ενδεχόμενο ή γνώση που πιστεύει κάποιος σήμερα να αναθεωρηθεί μερικώς, ακόμα και εκ βάθρων, αν τυχόν μεσολαβήσουν εμπειρίες που εξωθούν σε αυτό.
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Σου είπα κοντολογίς την προσωπική γνώμη μου σε αυτά που ρώτησες μέχρι στιγμής αγαπητή @crmaria .

    Θα ήθελα να μου πεις κι εσύ με τη σειρά σου, αν θέλεις, και τη δική σου γνώμη πάνω στα ίδια ερωτήματα.
     
  8. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Βεβαίως, όσον αφορά τη δύναμη της ασυνειδητης ή υποσυνειδητης συλλογικής μίμησης μπορω να την κατανοησω μέσω της παρατηρησης των αντιδράσεών μου με αυτές του κοινωνικού συνόλου (προσθέτω το διαζευτικο ή, διότι προσωπικά ακόμα προσπαθώ να κατανοησω αν και ποιες αντιδράσεις μου προέρχονται από το ασυνείδητο ή το υποσυνείδητο.ακόμα δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω με διαυγεια)

    Την εσωτερική αδράνεια την θεωρώ ένα λυπηρό κομμάτι όπου προσπαθώ να αντισταθώ ψάχνοντας και μαθαίνοντας για να μην πέσω σε λήθη.

    Στο κομμάτι του ασυνείδητου ακόμα βρίσκομαι σε φάση εξερεύνησης, όπως προαναφερθηκα και θεωρώ την προσέγγιση σου ενδιαφέρουσα
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Όλοι μονίμως στην ίδια φάση βρισκόμαστε αγαπητή.

    Αλλά από την άλλη, παράλληλα,
    ο ίδιος μας ο εαυτός είναι τόσο γοητευτικός και συναρπαστικός κόσμος εξερεύνησης,
    όσο κι εκείνος όλων όσων μας κινούν τον ενδιαφέρον,
    κατ' εμέ.
     
  10. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη!!
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Το υποσυνείδητο οφείλεται στο κοινωνικό και οικογενειακό conditioning, οπότε δεν είναι κάτι που ανήκει καθαρά στο άτομο, το θέμα είναι πως θα ξεμάθει τελικά όλα αυτά που έμαθε και ουδόλως τα θέλει πια ή του ταιριάζουν.
    Αλλιώς αποκαλούμενο και απελευθέρωση...
     
  12. Fiaggiammente_Phoenix

    Fiaggiammente_Phoenix Υπάρχω για να ζεις........

    χμμμ, πολύ ωραίο το θέμα σου, με μία μικρή σημείωση αν μου επιτρέπεις, οι θεωρίες του Φρόυντ πέφτουν σε μεγάλα κενά και λάθη, γιατί αυτά που έχει πει, τα έχει πάρει από διαφορετικούς κόσμους ας το πούμε και τα έχει παει μισά και τα έχει παντρέψει. Οι κύριοι δύο κόσμοι είναι ο ένας ο κόσμος των Πατέρων την Εκκλησίας του 2ου μ.Χ. αιώνα, και ο κόσμος της φιλοσοφίας των δωδεκαθειστών. Μπορείς για παράδειγμα να αναζητήσεις τα του υποσυνηδείτου στον Πλωτίνο (ΝεοΠλατωνιστή) και πιο πίσω στον Πλάτωνα που αναφέρονται, ή τις πρακτικές των Πατέρω της ΕΚκλησίας τον 2ο μ. Χ . αιώνα. Αλλά επειδή τα έπαιρνε μισά, προφανώς φάνηκαν εντυπωσιακά και να προσεγγίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά αλλά οδηγούν σε λάθη.