ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2006.

1. lara

lara (lady godiva) Contributor

Οπως μου εξηγησε ενας παλιος φιλος, όταν προσπαθουσα να τα κατανοησω καλυτερα:
    Αυτό: Πεινάς, φάε ενα βοδι
    Υπερεγω: Θα φας ενα μαρουλόφυλλο
    Εγω: Θα φαω μια μπριζόλα με μια σαλάτα.

Στο μυαλο μου τα εχω απλοποιήσει ως εξης:
    Υπάρχουν μέσα στο κεφάλι μου 3 φωνές. Η μία (το "αυτό" ) είναι εκείνη του ενστίκτου, των ενορμήσεων, των συναισθηματων κ.α. μη διυλισμένα από οτιδήποτε, μη ελεγχόμενα και χωρίς μέτρο. Η άλλη (το υπερεγω) είναι εκείνη η φωνή που δημιουργήθηκε σαν αρθροισμα όλων εκείνων των εμπειριών που είχα, όσο μου έθεταν άλλοι το μέτρο του ορθού μέτρου (γονείς, σχολείο, εκκλησία κ.α.). Το Εγω είναι εκείνο που όταν λειτουργεί σωστά, δρα ως ο εξισορροπιστικός μηχανισμός ανάμεσα στα δύο.

2. crmaria

crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

Χμμμ σε ευχαριστώ

3. Brigitte

Brigitte Contributor

Το πρόβλημα με τις αντωνυμίες
    Λέμε εμείς και εννοούμε εγώ
    λέμε εσύ και εννοούμε εγώ
    λέμε αυτός και εννοούμε πάλι εγώ.
    Στην ουσία μόνο με το εγώ
    μπορούμε να εννοήσουμε
    κάποιον άλλο.

Τίτος Πατρίκιος

26904734_2004341826250180_6136026754751674689_n.png

werther, brenda, periandros_ and 3 others like this.
  4. periandros_

periandros_ Become What You Are

Αν θελεις να μαθεις τη σκοτεινη πλευρα των αλλων, γνωρισε πρωτα τη δικη σου.

5. periandros_

periandros_ Become What You Are

Ίδιον της ανθρωπινης προσωπικοτητας,αποτελει το γεγονος, πως αγεται και φερεται απο δυο κυριαρχες και ασυνειδητες ενορμησεις. Την ενορμηση της ζωής και την ενορμηση του Θανατου. { την τελευταια την ανακαλυψε σχετικα οψιμα ο Φρουντ και ερμηνευσε ετσι μεταξυ αλλων κ την προβληματικη του μαζοχισμου.}