Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 19 Ιουλίου 2006.

  1. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Μα τι λες?
    Η εξελιξη δεν ειναι αλλαγη?
    Η αλλαγη δεν ειναι εξελιξη?


    Γνωμη μου: Τα χαρακτηριστικα που κληρονομουμε αμφιβαλλω αν ξεπερνουν το 20%(μπορει οντως να εχουμε γεννηθει tabula rasa οπως εχει αναφερει ο Rousseau και νομιζω και ο Αριστοτελης),ολα τα υπολοιπα ειναι επικτητα.
    Δεν εχω βγαλει ακομα σαφη συμπερασμα οποτε θα μιλησω για την αρχικη μου θεση,αυτη του 20%.

    Ακομα και αν τα κληρονομικα χαρακτηριστικα μας ειναι 20% ολα τα υπολοιπα διαμορφωνονται στην πορεια μεσω της μαθησης,των βιωματων και των επιλογων μας.

    Θα μιλησω με ενα γενικο παραδειγμα του εαυτου μου.
    Την διαδικασια αυτη την πραγματοποιησα πριν 2 χρονια.
    Εχω ενηλικιωθει,κατανοω την προσωπικοτητα μου,παρατηρω τον χαρακτηρα μου.
    Βλεπω πως εχω θετικα και αρνητικα χαρακτηριστικα.
    Μπορω τωρα να ξεκαθαρισω ποια θελω να κρατησω και ποια να πεταξω και προς τα που θελω να κατευθυνθω.

    Μεσα απο αυτη τη διακασια ενιωσα πως ξαναγεννιεμαι.Συνεχισα να εχω την ιδια προσωπικοτητα(δεν ξερω αν αυτη αλλαζει η οχι αλλα δεν ηθελα να την πειραξω οποτε δεν μπηκα στον κοπο).Αλλαξα ομως τον τροπο που εβλεπα καποια πραγματα, στοιχεια του εαυτου μου που εβλεπα πως μεχρι τοτε δεν με αφηναν να συνεχισω οπως εγω ηθελα κλπ.
    Το αποτελεσμα με αφησε πληρως ικανοποιημενη.Ενιωσα πως εχω αλλαξει,εχω εξελιχθει,σε σημειο που δεν το περιμενα καν.
    Πραγματα που θα εκανα (ή ελεγα) στο παρελθον πλεον δεν τα κανω,ουτε και εχω την επιθυμια και το αντιθεετο  

    *Νομιζω πλησιαζει ο καιρος να ξαναμπω στην ιδια διαδικασια και χαιρομαι πολυ που νιωθω σαν Φοινικακι  

    Μεσα απο προσωπικη εμπειρια(αφου ο φιλος @Footsie ειναι αρνητικος σε μια βιβλιογραφικη προσεγγιση) σε διαβεβαιωνω πως (και θα κλεισω με μια ρηση του Hunter Thompson)''Το αλλόκοτο του χθες είναι η λογική εξήγηση του αύριο''.
     
  2. Μπράβο σου τότε. Η καλύτερά μπράβο μας διότι και εγώ καποια στιγμή είδα τα πράγματα λιγο διαφορετικα και πιο καθαρα. Παρόλ αυτά εσύ είσαι η @crmaria και εγώ ο @Footsie. Ξέρεις ποσα δισεκατομμύρια ανθρωπων ακόμα ΔΕΝ έχουν δει τα πράγματα αλλιως; Ξερεις ποσοι ειναι ΗΛΙΘΙΟΙ μέχρι τα γεράματα; Η απάντηση στα δικα μου μάτια φαντάζει απλή : Γιατι γεννηθηκαν ΗΛΙΘΙΟΙ...Ο αφυπνισμενος θα γίνει αφυπνισμενος στο μέλλον. Το ζωον θα παραμείνει ζώον μια ζωη. Κι αν ξαφνικα του ερθει η φωτιση τον σπορο της τον ειχε μέσα του. Σεβαστό αυτό που λέω; Ναι. Αλάνθαστο; Οχι βέβαια.
     
  3. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Οταν λες ηλιθιοι?Τι εννοεις?
     
  4. Χάχα έλα βρε @crmaria... Δεν βλέπεις γύρω σου;
     
  5. kaissa

    kaissa Regular Member

    Τελικά αυτή θα είναι η τελευταία μου τοποθέτηση σε ό,τι σας αφορά στο παρόν νήμα.

    Τόσο η ειρωνεία όσο και το χιούμορ αποτελούν δείγμα ευφυούς ανθρώπου και τα απολαμβάνω αμφότερα σε μία συζήτηση, υπό την προϋπόθεση βέβαια πως δεν χρησιμοποιούνται επιθετικά απέναντι στον εκάστοτε συνομιλητή. Πιστέψτε με το οπλοστάσιό μου τα εμπεριέχει και τα δύο με την ίδια ευκολία που εμπεριέχει όλους τους φιλοσόφους της δυτικής σκέψης και θα μπορούσα να σας απαντήσω σε ανάλογο ύφος. Δεν προβαίνω σε αυτού του είδους την προσέγγιση, καθώς εν προκειμένω την θεωρώ άστοχη και απρόσφορη.

    Επιλέγω να μείνω στην τελευταία σας ευχή και το ίδιο εύχομαι και για εσάς! Καλό μας διάβασμα λοιπόν.
     
  6. Πίστεψε με δεν υπήρχε καμία επίθεση.  
     
  7. dark-light

    dark-light Regular Member

    Καψιμο εγκεφάλου
     
  8. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Ο καθενας κανει τις επιλογες του και πορευεται οπως αυτος επιθυμει.
    Δεν βλεπω που κολλαει το dna σε αυτο.

    Το οτι ειναι καποιος ηλιθιος κατ επιλογη δεν σημαινει πως δεν εχει το περιθωριο να αλλαξει.
    Αν θελει το κανει,αν δεν θελει οχι.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    πολύ καθαρά.
     
  10. Πεντακάθαρα.
     
  11. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Δηλαδή η απόδοση ηλιθιότητας είναι κάτι που συνιστά και βεβαιότητα επί της αληθείας που φέρει ως ισχυρισμός ? Η μήπως η διαδικασία της εξέλιξης αφορά τελικά σε ένα μηχανισμό εύρεσης του πιο πρόσφορου εδάφους στο οποίο θα μπορούσε να στηριχτεί μια αυτο-επιβεβαίωση ? Πάλι μπερδεύτηκα...
     
  12. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Όχι,δεν πιστεύω πως συνιστά βεβαιότητα.
    Κατι που εγώ θεωρώ ηλίθιο εσύ μπορεί όχι και το αντίθετο.