Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θέματα Υγείας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 2 Ιανουαρίου 2006.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Επειδή Ό/όλους Μ/μας απασχολούν κάποια θέματα υγείας που προκύπτουν από την ενασχόληση Μ/μας με διάφορες πρακτικές του BDSM, σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε εδώ τα ερωτήματα και τις απορίες μας ώστε να απαντώνται από Ιατρούς μέλη της Κοινότητας.

    Για την προστασία των μελών καλό θα ήταν οι απαντήσεις να διπλοελέγχονται από τα μέλη μέσω προσωπικού Τ/τους Ιατρού.
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    θελεις σε παρακαλω να διευκρινησεις τι εννοείς λέγοντας προβλήματα υγείας
    που προκύπτουν με την ενασχόληση μας με διάφορες πρακτικές .
    Εμένα για παράδειγμα και δόξα το Θεό δεν μου έχει προκύψει κάτι αλλά έτσι όπως το διαβάζω , σαν λίγο τρομακτικό μου κάνει ...
    Τι ακριβώς θέλεις να πεις ? ποια είναι αυτά τα προβλήματα που λες η σκέφτεσαι ?
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Τρομακτικό; Πραγματιστικό μου φαίνεται απλά.

    Ένα πρήξιμο που επιμένει, οι πατούσες που υποφέρουν μετά τη φάλαγγα (αυτό είναι κάτι που έχει γραφτεί σε κάποιο ανάλογο thread) μία λιποθυμιά που δεν καταλάβαμε γιατί συνέβη... χίλια δυό.

    Είναι πολύ καλό να Ε/έχουμε ένα γιατρό που να Μ/μπορούμε να Ρ/ρωτήσουμε γι αυτά που Μ/μας απασχολούν και αν ποτέ χρειαστεί να Κ/καταφύγουμε σε περίπτωση ανάγκης.

    Από το να μην Τ/τολμούμε να Ρ/ρωτήσουμε ένα γιατρό για κάτι που τελικά αποδεικνύεται απλό ή από το να Ε/είμαστε αναγκασμένοι να Υ/υπομείνουμε μία αρνητική αντιμετώπιση ενός γιατρού που "δεν εγκρίνει τις πρακτικές Μ/μας" και μάλιστα σε στιγμές δύσκολες για Μ/μας, καλύτερο δεν είναι να υπάρχει κάποιος διατεθειμένος να βοηθήσει;
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Θέματα Υγείας


    δεν ειπα το αντιθετο , οτι δεν χρειαζεται και οτι δεν ειναι καλο να εχουμε και να ρωταμε ...

    αλλο πραγμα ρωτησα και διευκρινησα και τον λογο ...

    δεν μου πηγε το μυαλο σε κατι τοσο απλο που αναφερεις ...

    συγνωμη ! νομιζα πως η carissa[L_T] ενοουσε κατι πιο σοβαρο , αυτα που γραφεις
    ειναι πραγματα δεδομενα , που οσοι ασχολουνται με το bdsm γνωριζουν πανω κατω
    πως θα τα αντιμετωπισουν , στο θεμα της λιποθυμιας μονο , ισως να ειναι λιγο δυσκολο μια και οι λογοι δεν μπορουν ευκολα να εντοπιστουν .

    any way νομιζα πως μιλουσε για κατι διαφορετικο !
     
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Είπα θέματα και όχι προβλήματα υγείας, αλλά και τα προβλήματα είναι μια αλήθεια και είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε πως το BDSM δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία, ειδικά εάν δεν παίρνουμε τα κατάλληλα μέτρα.

    Δεν πιστεύω πως πρέπει να ενοχλούμαστε όταν κάποιος τρομάζει με την επικινδυνότητα του SM προκειμένου να πάρει τα κατάλληλα μέτρα να αποφύγει δυσάρεστες καταστάσεις, ενώ αντίθετα θα έπρεπε να μας ενοχλεί η αλαζονεία και ο ωχαδελφισμός.

    Όσο για τα προβλήματα υγείας που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε, έχουν διάφορες βαθμίδες σοβαρότητας. Ένα πολύ απλό παράδειγμα, όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενο thread είναι η επιβάρυνση στα γόνατα από το πολύωρο γονάτισμα.
    Υπάρχουν υποτακτικοί με άσθμα, διαβήτη, καρδιοπαθείς, υπάρχουν τα μετεόρτια της υπερέκκρισης ενδορφίνης, υπογλυκαιμία, υπάρχουν αλλεργίες στο latex, υπάρχουν εκδορές, κακκώσεις, λιποθυμίες, αιμοραγίες κλπ κλπ κλπ

    Για όλα τα παραπάνω υπάρχει η προφύλαξη αλλά και αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του καλό είναι να έχουμε μερικές γνώσεις παραπάνω και κάπου να απευθυνθούμε.
     
  6. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Ένας Κυρίαρχος πρέπει να γνωρίζει απόλυτα όλα όσα έχουν να κάνουν με την υγεία της υποτακτικής του , όπως επίσης πρέπει να γνωρίζει τα στοιχειώδη πάνω στην ιατρική για την προστασία της που εννοείτε πως δεν θα έπρεπε καν να χρειάζεται κάτι τέτοιο .
    Με βάση αυτά και με υπευθυνότητα δεν αφήνει εφόσον υπάρχει ενδεχομένως κάποιο πρόβλημα σε αυτήν να επιδεινώσει μια κατάσταση η να εμμείνει σε θέματα που δεν μπορεί να ακολουθήσει . Αυτό θα ήταν το λιγότερο - βλακώδες - .
    Στο bdsm πρώτα από όλα έχει σημασία η ασφάλεια σε όλα τα επίπεδα της υποτακτικής .
    Εφόσον λοιπόν ο Κυρίαρχος είναι σώφρον άνθρωπος και με κάποιες γνώσεις ,
    δεν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει η υποτακτική προβλήματα που να επιφέρουν κίνδυνο σοβαρό .
    Όσο για τα απλά , αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω , θα έλεγα και πάλι το ίδιο , τα θεματα οφείλουμε να τα γνωρίζουμε έτσι ώστε ούτε σε αυτά να υπάρχουν προβλήματα .
    Έχουμε τα μάτια μας και μπορούμε να δούμε καθαρά πως λειτουργούμε και το μυαλό για να σταματάμε εκεί που πρέπει .
    Η υποτακτική είναι ένας μοναδικός άνθρωπος που πάντα πρέπει να είναι κάλα στην υγεία της και εμείς έχουμε τον πρώτο λόγο σε αυτό .
    Πάντα χρειάζεται σίγουρα ένας γιατρός για να μας δώσει τα φώτα του , αλλά και εμείς δεν πρέπει να καθόμαστε μονο στην πολυθρόνα μας και να διαβάζουμε εφημερίδα και να διατάσσουμε , αλλά να ασχοληθούμε και να μάθουμε πέντε βασικά πράγματα
     
  7. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: Θέματα Υγείας

    Ο DarkSide σωστα επισημαινει την σημασια της αποκτησης απο την Κυριαρχο βασικων γνωσεων και την ενεργητικη σταση που απαιτειται οταν καποιος αναλαμβανει τον υπευθυνο ρολο του top/Domme/Mistress/Owner. Ομως θα διαφωνησω με το ακολουθο-

    Η αποψη αυτη ειναι επικινδυνη. Πιθανοτητες να αντιμετωπισει ενας υποτακτικος προβληματα που επιφερουν σοβαρο κινδυνο υπαρχουν παντα. Ακομα και οταν η Κυριαρχος ειναι υπευθυνο ατομο και εχει φροντισει να αποκτησει βασικες γνωσεις για αντιμετωπιση απλων ιατρικων προβληματων (παντα απο καποιο εξειδικευμενο ατομο), υπαρχει παντα η πιθανοτητα κατι να παει πολυ στραβα. Ενας υποτακτικος που παθαινει την πρωτη του επιληπτικη κριση εν μεσω μιας συνεδριας CBT για παραδειγμα μπορει να τραυματιστει σοβαρα-και η Κυριαρχος, παρολο που δεν θα μπορουσε να το προβλεψει και δεν μπορει λογικα να φερει ευθυνη για κατι τετοιο, οφειλει να εχει φροντισει για τις καταλληλες διοδους ωστε να παρασχεθει στον υποτακτικο αμεσα και με ασφαλεια η καλυτερη δυνατη ιατρικη φροντιδα.
     
  8. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    RE: RE: RE: Θέματα Υγείας

    Η αποψη αυτη ειναι επικινδυνη. Πιθανοτητες να αντιμετωπισει ενας υποτακτικος προβληματα που επιφερουν σοβαρο κινδυνο υπαρχουν παντα. Ακομα και οταν η Κυριαρχος ειναι υπευθυνο ατομο και εχει φροντισει να αποκτησει βασικες γνωσεις για αντιμετωπιση απλων ιατρικων προβληματων (παντα απο καποιο εξειδικευμενο ατομο), υπαρχει παντα η πιθανοτητα κατι να παει πολυ στραβα. Ενας υποτακτικος που παθαινει την πρωτη του επιληπτικη κριση εν μεσω μιας συνεδριας CBT για παραδειγμα μπορει να τραυματιστει σοβαρα-και η Κυριαρχος, παρολο που δεν θα μπορουσε να το προβλεψει και δεν μπορει λογικα να φερει ευθυνη για κατι τετοιο, οφειλει να εχει φροντισει για τις καταλληλες διοδους ωστε να παρασχεθει στον υποτακτικο αμεσα και με ασφαλεια η καλυτερη δυνατη ιατρικη φροντιδα.
    [/quote]



    Mistress Phaedra,
    φυσικά και υπάρχουν οι αστάθμητοι παράγοντες , αλλά νομίζω πως σε μια μου φράση έδωσα όλο αυτό που ήθελα να πω για να μην θεωρήσεις , θεωρηθεί επικίνδυνο ,
    και η φράση είναι ‘’ Έχουμε τα μάτια μας και μπορούμε να δούμε καθαρά πως λειτουργούμε και το μυαλό για να σταματάμε εκεί που πρέπει ‘’ .
    Με αυτό το σκεπτικό , εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πως μια υποτακτική μπορεί να κινδυνεύσει σοβαρά .

    Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    Περα απο τα συνηθισμενα μικροπροβληματα που μπορει να παρουσιαστουν (και εννοω αυτα που γραφτηκαν σε άλλα posts,δηλ. πρηξιματα κλπ), στα πιο σοβαρα μπορει να συμβουλευτει κανεις ειδικα βιβλια που αναφερονται σε πρωτες βοηθειες. Εκει μπορει να βρει καποιος συμβουλες αμεσης αντιμετωπισης σε πρακτικα θεματα καθημερινα και μη. Χωρις να χρειαζεται να ειναι γιατρος κλπ. Θεωρω επισης αναγκαιο οτι αν καποιος sub χρειαζεται να επισκεφτει καποιον ειδικο, ο Κυριαρχος δεν χρειαζεται να τον κανει βουκινο...
     
  10. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Κοιτάχτε να δείτε που θα γίνει ταμπού να μιλάμε για προβλήματα που τυχων αντιμετωπίζουμε με το sm... ή μήπως πάντα ήταν?

    Δεν αντέχω, θα ανοίξω και άλλο thread...
     
  11. Maley

    Maley Contributor

    Ενα καλο βιβλιο Α' βοηθειων ειναι :οι πρωτες βοηθειες (ο τιτλος) του Βρεττανικου Ερυθρου Σταυρου απο τις εκδοσεις "Λιτσας", κοντα στο Λαϊκο Νοσοκομειο (συγκεκριμενα απέναντι σχεδον απο το Νοσοκομειο)..
     
  12. psr

    psr Guest

    Χαιρετώ όλα τα μέλη της κοινότητας αυτής που διαπραγματεύεται με τόση σοβαρότητα ένα τόσο λεπτό ζήτημα.Θα ήθελα απλώς να σημειώσω ότι το προαναφερθέν βιβλίο κατα την ταπεινή μου άποψη δεν είναι χρήσιμο(ναι,αντίτυπό του έχω και ο ίδιος).Προσφέρει τόσο βασικές έννοιες που μου φανταζει σχεδόν αστείο να μην τις γνωρίζει ήδη ο μέσος ενήλικας.Με συγχωρείτε και πάλι για την παρέμβασή μου.Καλή χρονιά σε όλους.