Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θέτοντας κανόνες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MASTER--YODA, στις 18 Μαρτίου 2018.

  1. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    εννοείτε οτι είναι ακριβώς όπως πρέπει να είναι !!!! συμφωνώ απόλυτα!!!
     
  2. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    καταλαβαίνω πως το λες. οι κανόνες γίνονται βίωμα . αυτος ειναι ο σκοπός οπότε πιστεύω οτι απλα θα τους ακολουθούσες γιατι αυτο θα σε έκανε να βλέπεις το Κ σου ευτυχισμένο και να το απολαμβάνεις και εσυ
     
  3. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Η Α, το κάνει το M/s σε κύκλους. οπότε η περίοδος διαβουλεύσεων, με παύση του M/s γίνεται πάντα όταν είναι η ώρα του άσχετα με το αν έχει πάει καλά η όχι.

    δεν έχω καταλάβει καλά το υπόλοιπο της ερώτησης. δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την παύση του M/s. η ασυμετρία πάντα εξακολουθεί να υπάρχει. απλά χαλαρώνει ο έλεγχος, τα τυπικά, τα πρωτόκολλα κλπ. ο καθένας εκεί σκεφτεται τα δικά του. τι του βγήκε απο όλο αυτό, που θέλει να πάει, αν θέλει να πάει κλπ.

    εννοείς αν καταστρέφεται η ασυμμετρία απο την παύση? αν χαλάει μετά η σούπα και δεν μπορεί να επανέλθει? η τι γίνεται αν δεν έχουν δουλέψει τα πράγματα όπως περίμεναν?
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Οι κανόνες είναι χρήσιμοι στην αρχή ειδικά, μετά από 5 χρόνια συμβίωσης είναι διαφορετικά. Πλέον ζεις κάτω από ένα διαφορετικό πρίσμα ούτως ή άλλως.
     
  5. -Volt-

    -Volt- Contributor

    έχει υπάρξει τέτοια περίπτωση που η στιγμή ήταν τέτοια ώστε να ανατρέψει τα πάντα; την επιτρέψατε στον εαυτό σας;

    και απευθυνόμενος γενικά: αν έρθει εκείνη η φάση που έχεις μπει 100% στο τριπάκι και θες να συνεχίσεις να είσαι μέσα του και αντιβαίνει τους κανονισμούς, τι κάνεις; μένεις πιστός στο τυπικό τελετουργικό και χάνεις την ευκαιρία πιθανόν για κάτι μοναδικό ή τολμάς;
     
  6. -Volt-

    -Volt- Contributor

    δεν τσούλησε κάποιο μέρος του τελετουργικού και γίνεται παύση, τίθενται όλα επί τάπητος, όσο διαρκούν η μορφή της σχέσης είναι vanila; ή διαρκεί τόσο λίγο η παύση για τις συζητήσεις και την ενδεχόμενη αναπροσαρμογή;
     
  7. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit


    να σου πω ενα μικρο μυστικο ?? αν δεν παραβεί και λιγο τους κανονες , πως να την τιμωρήσεις ???
    ελπίζω να καταλάβεις το ύφος της απάντησης μου !!
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο @tithon αναδιατυπώσε αριστουργηματικά την αρχική τοποθέτηση του @Dom M

    Ομολογώ ότι έχω διαφορετικό mindset και ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει νόημα να το αναφέρω καθώς ενεχει τον κίνδυνο εκτροχιασμού(*) του παρόντος νήματος και θα είναι κρίμα.

    (*) όχι λόγω trolling ή flame αλλά λόγω ριζικά διαφορετικής θεώρησης οπότε υπάρχει ο κίνδυνος του απλώματος και θα ήταν άδικο για το Νηματοθέτη.
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    όχι η ασυμμετρία πάντα υπάρχει. απλά χαλαρώνουν οι κανόνες συμπεριφοράς και κάποια πράγματα που στο M/s θα ήταν εντολές τώρα σε ρωτάνε. η ασυμμετρία ως vibe πάντα είναι εκεί γιατί κανείς δεν σταματάει να είναι αυτό που είναι. κάνει απλά ένα διάλειμμα ώστε να μπει μετά πιο συνειδητά στην επόμενη φάση. να είναι δηλαδή περισσότερο επιλογή παρά συνήθεια. βλέπεις δηλαδή κατά τη διάρκεια της παύσης και τι σου λείπει.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αφού γράφτηκε από την εκλεκτή @Stilvi ας το αναφέρω κι εγώ.

    Στα δικά μου υπάρχει μόνο ένας κανόνας: Συζητάμε μαζί αποφασίζω εγώ. Εξαίρεση μόνο τα ζητήματα που κρίνω πως η απόφαση πρέπει να είναι δική σου.
     
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ο Αφέντης έχει ορίσει κανόνες που διέπουν τη σχέση μας και άρα τη ζωή μου, από τους πλέον βασικούς, εκτός της υπακοής, είναι να είμαι διαθέσιμη αμέσως όταν απαιτείται και να είμαι πάντα περιποιημένη και έτοιμη για χρήση. Μπορώ να ζητώ την άδειά του για διάφορα πράγματα, ενίοτε και για να βγαίνω αλλά για αυτό ο γενικός κανόνας είναι ότι γνωρίζω τι επιθυμεί και τις προτεραιότητες που έχει ορίσει οπότε ενεργώ ανάλογα. Όταν δεν γνωρίζω ή όταν είναι ένα ευαίσθητο θέμα που νιώθω ότι δεν μπορώ να χειριστώ μόνη μου τότε ρωτάω. Υπάρχουν εποχές που ζω με απαγόρευση οργασμού όχι περιορισμό, απαγόρευση και τότε κατ εξαίρεση οργάζομαι, εφόσον κρίνει ο Αφέντης και στην ένταση που θα κρίνει ο Αφέντης. Υπάρχουν εποχές που είμαι αλλιώς ρυθμισμένη στο θέμα του οργασμού, ανάλογα με τις ανάγκες μου όπως τις κρίνει ο Αφέντης και τις επιθυμίες του ίδιου. Επίσης έχουμε πρωτόκολλα στην επικοινωνία μας, υπάρχουν πράγματα που για να τα πω θα του ζητήσω άδεια και άλλα που θα το σκεφτώ πολύ αν χρειάζεται να τα πω ή είναι στα καθήκοντά μου να τα χειριστώ.

    Θέματα υποταγής δεν τα έχουμε σε κανόνες και επίσης αυτά που έχει ο Αφέντης στην ψυχή του για μένα και πώς τα έχει στην ψυχή του είναι κομμάτι της σχέσης και περισσότερο βιώνονται παρά δηλώνονται.

    Οι κανόνες τηρούνται πάντα, και κατ' εξαίρεση στο βαθμό που είναι εφικτό. Αν ο Αφέντης κρίνει ότι σε κάποια περίσταση δεν θα τηρήσω κανόνα τότε το ορίζει από πριν.
     
  12. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Πολυ ενδιαφέροντα οσα γραφεις.