Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θα σεβαστώ εγώ ο/η Κ τη θρησκεία σου;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 8 Νοεμβρίου 2018.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

    Πάντα είχα το εξής πρόβλημα. Έχω μία ή έναν υπό, που είναι θρησκευόμενος. Εγώ δεν είμαι. Η ηθική μου λέει να το σεβαστώ. Η θέληση μου που χρωματίζεται κυριαρχική, όχι. Το αν αποδεχθεί ο/η υπό την θέληση μου είναι δικαίωμα του.

    Το πρόβλημα όμως είναι το εξής.


    Η ηθική που μου λέει να το σεβαστώ, έχει τα θεμέλια της στην ανάγκη μου για κοινωνική συνύπαρξη. Μου είναι λογικό να είμαι μέλος μίας κοινωνίας, ακόμα και αν διαφωνούμε σε πολλά.


    Από την άλλη, η θέληση μου, είμαι εγώ, αλλά το δικό μου το εγώ, είναι παραφουσκωμένο.


    Και εκεί στεκόμουν μετέωρος ή απομακρυνόμουν.


    Οι απόψεις σας θα με βοηθούσαν.
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Έχω συνυπάρξει με υ που πίστευε σε ανατολίτικες θιβεντιανές φιλοσοφίες. Ήταν ορισμένες φορές ενοχλητικό να πετάει όλη την ώρα ενεργειακές σοφιστίες αλλά δεν ήταν κάτι που με ενδιέφερε να τροποποιήσω διότι κατά κύριο λόγο με διασκέδαζε.
    Γενικότερα, επιθυμώ την υιοθέτηση των απόψεών μου οι οποίες θεωρώ ότι βοηθούν στην ουσιαστική συνύπαρξη με εμένα ως Κυρίαρχη δίχως δυσλειτουργίες λόγω ασύμβατων ιδεολογιών.
    Οπότε, στο ζήτημα της θρησκείας, θα το εξέταζα εξατομικευμένα ανάλογα με το εμποτισμένο θρησκευτικό ηθικό υπόβαθρο το οποίο έχει υιοθετήσει στην κουλτούρα του.
     
  3. katerina

    katerina Regular Member

    Τα υπο εχουν ορια και πρεπει να ειναι σεβαστα.
    Διαφορετιικα τα υπο φορανε τα καπελακια τους στραβα και αντε γεια Αντωνακι μου...

    Δεν μιλαμε για μπαμιες να τα μαθουμε να τις τρωνε.
    Το πνευματικο συστημα που ακολουθει ο καθενας μας, ειναι δομικό σημειο του ειναι του.

    Υ.Γ. Σεβόμαστε τους παντες, και τα υπο (λεω εγω τωρα)
     
  4. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Ο σεβασμός σε κάτι τέτοιο είναι λογικό όσο αυτό δεν μπαίνει εμπόδιο στην καθημερινότητα μας και στην μεταξύ μας σχέση. Επίσης όσο δεν προσπαθεί με διάφορους τρόπους να με κάνει και εμένα πιστό.
    Τέλος (επειδή αναφέρθη) άλλο θρησκεία, άλλο πνευματικό σύστημα. Γιατί πνευματικά συστήματα είναι συνήθως αιρέσεις που κάποιοί "δάσκαλοι" αυτό ονομάζονται προφήτες,αποστολοι και δεν ξέρω τι άλλο και αναμειγνύουν την ορθόδοξη πίστη με οτι μπορει να φανταστεί κανείς και για να προσελκύσουν πιστούς βάζουν το πιο σικ όνομα του πνευματικού συστήματος.
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Αυτο που λειτουργει στον εναν (θρησκος/αθρησκος/ενθεος/αθεος) δεν σημαινει οτι λειτουργει και στον αλλον. Αν εμενα μου "δουλευει" δυο χρωματιστοι ελεφαντες με αυτια καρδουλες να με κοιτανε απο τον ουρανο και να μου λενε : " φτου σου παλικαρι μου μη σε ματιασουμε" και εχω αποτελεσμα και με κανει να νιωθω καλα , κανεις δεν μπορει να το αμφισβητισει.
     
  6. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ναι, γιατι το κομματι της ζωης του υ που αφορα εργασια, οικογενεια-παιδια ΚΑΙ θρησκεια ειναι ΕΚΤΟΣ των οριων του παιχνιδιου.

    Εαν δεν συναινειτε αμφοτεροι, απλα δεν ταιριαζετε και κακως συναπτετε σχεση BDSM.

    Την BDSM σχεση την ασκειτε συναινετικα. Δεν σας πουλησε/αγορασατε σκλαβο λογω ... χρεων στην τραπεζα/εφορια ή ταμειο.
    Ξερω, ξερω, πολλοι/πολλες θα το θελανε, αλλα "δυστυχως" αργησαν 2.000 χρονια. Δεν γινεται.
    Και το ΓΑΜΩΤΟ της υποθεσης ειναι, οτι σε αυτο "φταιει" αυτη η συγκεκριμενη θρησκεια.  
     
  7. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Δεν βρίσκω πουθενά το πρόβλημα στο να είναι κάποιος θρησκευόμενος εκτός και αν
    1.μας απαγορεύει τις σεξουαλικές περιπτύξεις πριν τον γάμο
    2.μας απαγορεύει το σπανκινγκ κάθε Τετάρτη, Παρασκευή και νηστείες (κάποιοι σκληροπυρηνικοί δε κρατούν και την νηστεία της Δευτέρας οπότε πάει η εβδομάδα. Κυρίαρχος του σαββατοκύριακου)
    3.φλυαρει συνεχόμενα ψαλοντας.
    4.Η θρησκευτική του συνείδηση έρχεται σε κοντρα με την υποτακτική του φύση.
    5.ξυπνάει από το άγριο χάραμα να πάει στην εκκλησία (οπότε πάει και η Κυριακή)
    6.κάθε Δευτέρα Τετάρτη και Παρασκευή μαγειρεύει όσπρια και λαδερά (αλαδωτα)
    7.κυκλοφορεί αξυριστη διότι το νόημα της ζωής βρίσκεται στη σωτηρία της ψυχής.
    8. ρίχνει όλα τα λεφτά σας σε φιλανθρωπίες ακόμα και μετά από τοοοοοσα χρόνια που συνεχίζουμε να βλέπουμε χοντρούς παπάδες και υποσιτισμενα παιδακια...

    Στις παραπάνω περιπτώσεις συνδυασμό αυτών η και έστω ενός μέρους αυτών Προσωπικά δεν μπαίνω καν σε διαδικασία να ασχοληθώ με το άτομο.
     
  8. katerina

    katerina Regular Member

    Δεν χρησιμοποίησα τυχαια το "πνευματικο συστημα" αντι θρησκειας. Αναφέρεσαι ομως σε κατι αλλο, τον προσηλυτισμό, και την οικονομικη εκμεταλευση αυτων των συστηματων (καποιες φορες).
    Συμφωνω με τον @isnogood , γιατι ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα που μπορουμε να πιστευουμε χωρις να χρειαζεται να επιδείξουμε τιποτα σε κανεναν!

    Τωρα, εαν το υπο ειναι βλαμμένο, εχει "μπλέξει" σε διαφορα, που το αφηνουν αφραγκο για να βλεπει ελεφαντες με αυτια καρδουλες προκειμένου να αισθανεται καλα...
    Ειναι θεμα του Κυριαρχουν του εαν κανει κεφι να το ξεθολωσει. Μπραβο του και ευγε του εαν τα καταφερει (φανταζομαι δεν ειναι ευκολο).

    Το θεμα ομως του νηματος ειναι διαφορετικο  
     
  9. Kακα τα ψέμματα, δεν υπαρχει θρησκεια που να μην επηρεαζει αρκετα την καθημερινοτητα του πιστου, εφοσον αυτος ασχολειται ενεργα με αυτην.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όσο η όποια σχέση του υ με τη θρησκεία δεν εμποδίζει λειτουργικά τη σχέση ας πιστεύει και σε ροζ μονόκερους αν του κάνει κέφι.

    Αν αυτό βάζει εμπόδια τότε η συμβουλή μου είναι να κόψεις ρόδα μυρωμένα.
     
  11. rea..

    rea.. Contributor

    "Ο φόβος μπροστά στην κοινωνία, που είναι η βάση της ηθικής, ο φόβος μπροστά στο Θεό, που είναι το μυστικό της θρησκείας –αυτά μας κυβερνούν." O.W.
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Λάθος. Χριστιανισμός και δουλοκτησία μια χαρά συνυπήρξαν επί αιώνες.