Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θα σεβαστώ εγώ ο/η Κ τη θρησκεία σου;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 8 Νοεμβρίου 2018.

  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Τι εννοείς;
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    γιατί άραγε δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία απογραφής γιά τα θρησκεύματα στην ελλάδα παρά μόνον ανεξάρτητες στατιστικές έρευνες;
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Ανεξάρτητα με το αν συμφωνώ ή αν διαφωνώ με την τοποθέτηση περί του 92%, εντύπωση μου έκανε η αιτιολόγηση, ότι γι΄αυτόν τον λόγο δηλαδή, αξίζουμε τα αιώνια μνημόνια. Πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι αυτήν την συλλογιστική. Αν ας πούμε ήμασταν κατά 80% άθεοι, ή ο,τιδήποτε άλλο, δεν θα μάς άξιζαν; Πως συνδέονται αυτά τα δύο; Kαι τελικά μάς αξίζουν, αν μάς αξίζουν, που είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αυτό, λόγω των θρησκευτικών μας πεποιθήσεων;
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

    Όταν έχω απέναντι μου, έναν υποτακτικό και τον θέλω για υποτακτικό μου τον ρωτάω…

    «Εγώ έχω επιλέξει ότι, είτε υπάρχει, είτε όχι, ο θεός σου, τα θέλω μου και η ικανοποίηση τους στο μέτρο του δυνατού είναι ο πρώτος μου στόχος. Θέλεις να είναι και ο δικός σου;»
     
  5. whisperer

    whisperer Regular Member

     
     
  6. angel42

    angel42 Regular Member

    ανατριχιαστικό... Ίουουου!!!

    Α.
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Διαλλακτικό σε βρίσκω πάντως για Κυρίαρχο.
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

    Ναι και αυτό είναι το πρόβλημα μου. Να του/της ρίξω μία με το ρόπαλο για να δει το δικό μου σύμπαν;
     
  9. Στην Ελλάδα με 90% χριστιανούς ορθόδοξους 5% χριστιανούς άλλων δογμάτων και αιρέσεων και 1% μουσουλμάνους πολίτες, η ανεξιθρησκεία και η θρησκευτική ελευθερία είναι δεδομένη. Αυτό που δεν είναι δεδομένο είναι η ανοχή που δείχουν οι υπόλοιποι στη θρησκευτική λατρεία. Είναι προσωπική επιλογή των εμπλεκόμενων στο bdsm πως αντιλαμβάνονται την θρησκευτική ανοχή. Ασήμαντο γεγονός για τις κυρίαρχες θρήσκειες. Σε αντίθεση με τις θρησκείες , η δημοκρατία δεν έχει τόσο γερές αντιστάσεις, και όσοι χλευάζουν για οποιδήποτε λόγο την πλειοψηφία (92%) έχουν κρυφή αντιδημοκρατική ατζέντα ( η χθεσινή ανάρτηση ήταν τυχαία).
     
  10. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

  11. το καπνισμα είναι εργο του διαβόλου , δεν είναι τυχαίο αλλωστε πως στην καπνα του τσιγάρου η εικόνα έχει μονταριστεί
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Είναι μία ριζοσπαστική λύση, αλλά δε νομίζω πως λειτουργεί. Εκεί ακριβώς είναι το θέμα. Πως η διαλλακτικότητα που προτείνεις, πρέπει να κάμψει τις τυχόν αντιστάσεις.
    Αν οι πεποιθήσεις είναι βαθιά ριζωμένες, πρέπει πρώτα να ξεριζωθούν, για να αντικατασταθούν.
    Και πάει καλά, αν πρόκειται για απλές πεποιθήσεις, αυτές, με λίγη ή περισσότερη δουλίτσα, αλλάζουν.
    Ωστόσο η πίστη, υπερβαίνει την πεποίθηση, γιατί εμπλέκει αξίες και ηθική, είναι υπερβατική άλλωστε και σαν έννοια, πράγμα που σημαίνει πως αν ζητήσεις από κάποιον να αλλάξει πίστη, θα συναντήσεις μεγάλη, -αν όχι ανυπέρβλητη- αντίσταση. Για να λατρευτείς ως Θεός πραγματικός, θα πρέπει να αντικαταστήσεις τον Θεό που έχει ήδη μέσα του ο υποτακτικός, εφόσον υποθέσουμε ότι πιστεύει.
    Αν στοχεύεις σε κάτι τέτοιο, σού εύχομαι καλή τύχη, γιατί θα την χρειαστείς.