Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θελει να Τον γαμησω..Τον κανει αυτο λιγοτερο Αφεντη?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 4 Φεβρουαρίου 2007.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Έτσι χάριν παιδιάς  
    Πολύ θα ήθελα να μας πείτε, εσείς που το' χετε κάπως με τις λέξεις.
    Πώς θα λέγαμε comme il faut την πολύ συνηθισμένη λέξη "πουστιά";
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έχει ξαναμπεί αλλά είναι επίκαιρο

     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Η άρνησή μου για χρήση συγκεκριμένων λέξεων δεν είναι καθωσπρεπισμός. Συνήθως, πάντως, έτσι μεταφράζεται. Το περίμενα.
    Θα το χαρακτήριζα ως δόλια πράξη, κακεντρέχεια, πολύ άσχημο κλπ, είναι τόσα πολλά.Άλλωστε η π.... λέξη έχει ευρύτατη γκάμα χρήσης.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εκτιμώ, πιστεύω, θεωρώ, βλέπω.
    Μέρος, τουαλέτα, καμπινές, βεσέ, λουτρό, μπάνιο, αποχωρητήριο...
    Κιλότα, βρακί, εσώρουχο...
    Απατεώνας, λαμόγιο, μούτρο,
    Αυτοκίνητο, αμάξι, κούρσα.
    Μοτοσυκλέτα, μηχανάκι, μηχανή.
    Δίκυκλο, δίτροχο.
    Κώλος, πρωκτός.
    Παχύς, χοντρός, εύσωμος, γεμάτος.
    Χοντρή, παχειά, γεμάτη, εύσωμη, παχουλή, αφράτη, στρογγυλή.
    Χρήματα, λεφτά, φράγκα, παραδάκι.

    Και η αισθητική δεν στερείται πολιτικής θεώρησης και τούμπαλιν.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Αυτονόητα..? Ποια αυτονόητα..?
    Κοινή λογική..? Ποια κοινή λογική..?
    Δίκαιον..? Τι έχει να μοιραστεί/καταλογιστεί..?
    Επιβάλλεται το δίκαιον?
    Αν ναι, τι το επιβάλλει...
    Είπε κανείς πως οι άρθρωπες είμεθα "μεγάλα παιδγιά"..?
     
  6. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    @brenda και @lexy .

    Αυτονόητα και κοινοί κώδικες ως προς τα νοήματα λοιπόν. Όμορφα.


    Θυμήθηκα μια ιστορία:

    Όταν ήμουν νέος, είχα μία γειτόνισα εκπάγλου καλλονής (την έβλεπαν πέντε και έχυναν έξι στα ελληνικά). Αυτή λοιπόν καθόταν στον ίδιο όροφο μ’ εμένα στην κάθετη πλευρά του ακάλυπτου που σχημάτιζαν οι οικοδομές μας. Άπλωνε στο πίσω παράθυρο, αυτό που έβλεπε προς τον ακάλυπτο, προφανώς για να γλιτώνει το καυσαέριο. Εγώ πάλι είχα το δωμάτιό μου εκεί, επειδή ήμουν κωλόπαιδο και οι γονείς μου έκριναν ότι πρέπει να πάρω εγώ το μικρό και σκοτεινό.

    Η γειτονία κράτησε περί τα τέσσερα έτη. Αυτή έβαζε από δύο πλυντήρια μία φορά την εβδομάδα. Τετρακόσιες δεκαέξι μπουγάδες της λοιπόν πρόλαβα. Γιατί τα μετράω σε μπουγάδες; Επειδή δεν υπήρξε ούτε μία από δαύτες που να μην παρατήρησα τουλάχιστον επί μισάωρο προσπαθώντας να πάρω μάτι τα εσώρουχά της. Ξέρετε κάτι; Δεν άπλωσε ποτέ εσώρουχα. Ξεβράκωτη κυκλοφορούσε. Η παλιοανώμαλη.


    Δεν είναι αυτονόητο ότι, αν είχε εσώρουχα, θα τα άπλωνε στο μπουγαδόσκοινο;
    Δε χρησιμοποιώ κατά τον πολιτικώς ορθό και συνήθη ως προς το νόημά του τρόπο το χαρακτηρισμό «ανώμαλη»;
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Μουνί, αιδοίο,εφηβαίο, γατάκι, πράμα, κουλούρι (!), τρύπα.
    Πέος, φαλλός, πούτσα-ος, καυλί, τσουτσούνι, ψωλή, μαραφέτι, ματζαφλάρι, μαλαπέρδα, τσαπού.

    Η ώρα είναι αυτή που θα κρίνει ποια λέξη θα χρησιμοποιήσουμε κι όχι η πολιτική ορθότητα.


    Μωρέ, καλά τα λες, είναι εκεί στα αυτονόητα που πάσχουμε όλοι μας, ώρες-ώρες...
    Το δίκαιο το επιβάλλει ο νόμος αντί για την κοινή λογική, μάλλον γιατί δεν είναι τόσο κοινή.
    Το εθιμικό δίκαιο βέβαια, είναι αυτό που εφαρμόζεται ακόμη και χωρίς νομική επικύρωση με την μορφή άγραφου νόμου.
    Δυστυχώς, δεν υπήρξε μέριμνα στο εθιμικό δίκαιο για τον βλάκα και την αντιμετώπισή του.
    Εκτός κι αν ξέρετε κάτι που δεν ξέρω... 
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δηλαδή οι λέξεις αλλάζουν νόημα ανάλογα με το context;;;;

    Αυτό μου λέτε;
     
  9. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    και ας ονομάσουμε τις σοκολάτες ψαρια και τις πάστες λαχανάκια, να μην έχουμε και τύψεις , μέρες που είναι ...
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Το σωστό κουότ θα ήταν: @brenda , @lexy ή αν θες @lexy , @brenda.
    Το συμπλεκτικό είναι σαν να υποστηρίξαμε ακριβώς το ίδιο πράγμα, κάτι που δεν συνέβη, σε ό,τι αφορά την δική μου αντίληψη τουλάχιστον... 
    Επί της ουσίας, ας την έλεγες όπως ήθελες την γειτόνισσά σου, δεν θα με χαλούσε.
    Μία θεούσα θεία που είχα, τις βρακοζώνες της, τίς κρεμούσε να στεγνώσουν στο μπάνιο, χειμώνα-καλοκαίρι, για να μην της βλέπουν τα βρακιά οι γείτονες, οπότε, μπορεί και να έπεσες πολύ έξω στην εκτίμησή σου για την γειτόνισσα.
    Οι συνειρμοί μας, όσο αυτοματοποιημένοι και να είναι, δεν συνιστούν κοινή λογική.
    Άρα, δεν μιλάμε για το αυτονόητο σε αυτήν την περίπτωση, αλλά για το συχνό, το λογικά παρατηρημένο, το ''φυσιολογικό'', σε σχέση με τα ποσοστά παρατήρησης. Αν λοιπόν το κοινό συγγενεύει με το ομαλό, τότε το σπάνιο συγγενεύει με το ανώμαλο?
    Είναι μία παρατραβηγμένη προσέγγιση.
    Η προσωπική νοηματοδοσία δεν με χαλάει, αν καταλαβαίνω τι θέλει να εκφράσει αυτός που χρησιμοποιεί τις λέξεις κατά το δικό του δοκούν, αλλά δεν είναι κάτι που το προτιμώ εγώ στην δική μου έκφραση.
    @Arioch πολλές φορές οι λέξεις έχουν το νόημα που τους δίνουμε, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας.
    Το όλο θέμα ξεκίνησε με τον Αφέντη που τον παίρνει και γέρνει κτλ κτλ και την χρήση της λέξης πούστης, αντί του ''πολιτικά ορθού'' ομοφυλόφιλος και κλάιν μάιν.
    Το context το αφήσαμε -γιατί άραγε- εκτός συζήτησης. Ο ''πούστης ο Σαργκάνης'' είναι το καλύτερο παράδειγμα χιουμοριστικής τεκμηρίωσης της χρήσης της λέξης.
    Εγώ ας πούμε, την πουστιά την έχω στο μυαλό μου ως κακή λέξη, συνώνυμο της ανεντιμότητας.
    Τους φίλους μου, δεν τους αποκαλώ πούστηδες, παρά ομοφυλόφιλους.
    Αυτοί βέβαια, μεταξύ τους, δεν έχουν τέτοια ταμπού, μια χαρά χρησιμοποιούν την λέξη ''πούστης'', ''πουστάρα'', ''παλιόπουστα'' κτλ
    Οπότε είμαι εξοικειωμένη με την χρήση της λέξης, σε όχι καλό context βέβαια, αλλά δεν την θεωρώ και απαγορευμένη, για το πολιτικά ορθό πυρ το εξώτερο. 
    Αυτά...
     
  11. lexy

    lexy .ti.va.

    @no_Taboo
    δεν αναφέρθηκα σε πολιτική ορθότητα - δε με αφορά - ως προς τη χρήση των λέξεων.

    Επιπροσθέτως, ανώμαλος εσείς είστε που θεωρήσατε πως δε φορά εσωρούχα επειδή ποτέ δεν τα είδατε να στεγνώνουν  

    Η "ανώμαλος" έχει λ και μ'αρέσει, επιπλέον.
     
  12. Δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλους αλλα καθε φορα που με πηδαει καποια/ος, νιωθω λιγοτερο αφεντης. Χμμμ, ισως να συμβαινει μονο σε εμενα....