Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεραπευτκο Μαστιγωμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 12 Οκτωβρίου 2005.

  1. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Ολο το σώμα από πίσω, στην κοιλιά στις ρώγες και στα πλευρά. (Κυρίως μ αρέσει να μαστιγώνομαι).
     
  2. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Ναι ενα μαστιγωμα τωρα θα βοηθουσε.
     
  3. Απάντηση: RE: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Είχα την εντύπωση ότι είναι επικίνδυνο στην κοιλιά και στα πλευρά, δεν είναι έτσι;
     
  4. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: RE: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Κατ' εμέ έχεις δίκιο (που έλεγε κάποτε και μια ψυχή στην υπογραφή της )

    Προσωπικά πιστεύω στο παρακάτω (κάπου πρέπει να το έχω ξαναγράψει, αλλά πού; ): Γενικά το μαστίγωμα είναι ασφαλές σε σημεία όπου υπάρχουν πολλοί και γεροί μύες ή/και αρκετό λίπος, όπως στο επάνω μέρος της πλάτης, τους γλουτούς, τους μηρούς. Επίσης είναι δυνατό να γίνεται στα πέλματα των ποδιών (με προσοχή όμως γιατί τα κόκκαλα εκεί είναι μάλλον ευαίσθητα και εύθραυστα) και με ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο στήθος. Σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν πρέπει να χτυπηθούν το πρόσωπο, ο λαιμός, τα νεφρά, το κάτω μέρος της πλάτης και τα πλευρά και καλύτερα να αποφεύγονται και τα γεννητικά όργανα. Φυσικά σε κάθε περίπτωση δεν χρειάζονται χτυπήματα σε ευαίσθητες αρθρώσεις όπως οι αγκώνες, οι αστράγαλοι και τα γόνατα.
     
  5. anima0

    anima0 Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Νομίζω ναι, θα εκρίνονται ενδορφίνες και αδρεναλίνη. Βέβαια τα ίδια ισχύουν στον βελονισμό.. Θέλω να πω πως πρέπει να έχεις το βίτσιο, νομίζω, δεν πιστεύω να ξεκινήσουν κλινικές τη θεραπεία.

    Ναι εμένα και αυτό αλλά και άλλες βδσμ δραστηριότητες με ταξιδεύουν και με αναζωογονούν. Τις επιζητώ πολύ περισσότερο όταν είμαι σε κατάθλιψη ή στρες. Ηθελα μάλιστα να ξεκινήσω ένα νήμα με αυτή την παρατήρηση

    Τώρα τα σημεία... καλά κάνετε και μας λέτε που δεν σπάμε όργανα, κόκκαλα κλπ - τελικά όμως λίγος κοινός νους και μέτρο αρκούν για τους περισσότερους, έτσι δεν είναι; Δεν είμαστε ΕΣΑ-τζήδες..
     
  6. Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Θεραπευτικό όσο δεν παίρνει...ερωτικό, διεγερτικό, ταπεινωτικό και αναζωογονητικό συγχρόνως ...
     
  7. lina

    lina Regular Member

    Χαίρομαι που με αυτό το θέμα μου δίνεται η ευκαιρία να γράψω για κάτι τόσο αγαπημένο...
    Ενα καλό μαστίγωμα...
    Μια διαδικασία που θα περιγράψω εδώ σε ό,τι με αφορά, σχεδόν πηδώ απο την χαρά μου...
    Οταν γονατίζω και ξεκινάει να πέφτει το μαστίγιο πάνω μου, αρχιζει μια κατάσταση θεία, μια πολυ εσωτερική διεργασία.
    Πρώτα πρώτα να είμαι αληθινη μπροστα σε κεινον που θα πεσω στα πόδια του.
    Στην πραγματικότητα εκλιπαρώ να αρχίσει να με χτυπά έντονα και ασταμάτητα.
    Εκείνος, ίσως με αυτο, μονο να καυλώνει, ίσως να μην νιώσει και τίποτα, ίσως όμως (το φανταστικο ΖΗΤΟΎΜΕΝΟ) να νιώσει όλα όσα κι εγω...
    Υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ένταση συναισθημάτων...
    Για παράδειγμα πρώτα ειναι η προσμονή, μετά αυτή γίνεται αγωνία μην τυχόν και τελειώσει πριν φτασω στο τέρμα, ποιό τέρμα?
    Οταν ξεκινάει το μαστίγιο να με μετράει αρχίζει η εσσωτερική μου φωνή να μου μιλά... με ξευτιλίζει, με νουθετεί, με ψέγει σκληρά, αμείλικτα...και γω της απαντώ πως έχει δικιο.
    Δεν έχει εδώ ψεματάκια και δικαιολογιούλες...
    Μιλάει η μέσα φωνή και δεν έχει πολλά να πεις, ή την αλήθεια ή τίποτα.
    Είμαι μόνη εγώ και το μαστίγιο ανεξάρτητα απο τον λόγο για τον οποίο εχω γονατίσει, η αλήθεια κρύβεται μέσα μου... γιατί κλαίω? απο χαρά, από λύτρωση, από κάθαρση, απο νέμεση...
    Οταν τελειωνει όλο αυτό και είμαι εξαντλημένη,έτσι όπως πραγματικα δεν είμαι σε θέση να σηκωθώ απο κει που βρίσκομαι, ειναι μια μικρη αιωνιότητα στον παράδεισο...
    Βλέπω τον εαυτό μου τόσο χαμηλά που έχει αντέξει όλα αυτά τα χτυπήματα, που έχει γίνει ένα με το χώμα... δεν θα πω εδώ τα συνήθη ψεύδη, στην πραγματικότητα δεν με ενδιαφερει, με νοιάζει τωρα που μπορώ να γράψω την αλήθεια να το κάνω...
    Με την πρόφαση του "Κυρίου" εμείς οι υποτακτικής ψυχολογίας άνθρωποι πολύ συχνα εκμεταλευόμαστε την καύλα ενος σαδιστή για να έχουμε αυτο το δώρο που περιγράφω κι ίσως, σαν μαζοχιστρια που έχει φτάσει και σε σεξουλική κορύφωση, να εκτιμώ λιγο παραπάνω μια τέτοια κατάσταση, όμως η ουσία κρύβεται στην λύτρωση...
    Μετά από το μαστίγωμα, μετά απο την απόλυτη παραδοχή του τί είμαι και τι έγινα μετά από αυτό...
    Εγινα λαμπερή, καθαρή,καινούργια, μετουσιώθηκα μεσα απο τον πόνο, ναι, εσύ τον δίνεις αλλα εγώ τον κανω σάρκα που πάλεται... κι αν αυτο είναι το "θέλω" σου τότε, το δώρο, ναι, μου το δίνεις εσύ και το χειριζεσαι εσύ...
    Δεν ξέρω πώς να τελειώσω αυτήν την δημοσίευση...
    Ειναι αργά, γράφω πολλή ωρα και θα μπορούσα κι άλλο κι άλλο
    Να αναλύσω κάθε παραπάνω πρόταση.

     
    Με κάθε σεβασμό... Λινα...
     
  8. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Re: Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Μπορεί τη θεωρία περί μη υπέρβασης του "μέτρου" να την ανέπτυξαν οι Αρχαίοι Έλληνες, αλλά οι απόγονοί τους δεν τα πάνε καθόλου καλά με τέτοιες φιλοσοφίες. 

    Και επιπλέον μια στιγμιαία αυθόρμητη (και άγαρμπη) κίνηση του ενός από τους δύο συμμετέχοντες μπορεί να κάνει κάποια ακούσια ζημιά. 
     
  9. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Υπέροχο!!
    Απαιτώ άμεση υποστήριξη από το Ε.Σ.Υ.! 
     
  10. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Όπως το λες, σάρκα που πάλλεται, χωρίς να χρειάζεται κανενός είδους θεραπεία για να νοιωσει ως το μεδούλι την απόλαυση.
     
  11. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα



    Εχμμμμ... δεν μιλώ για απολαυση εδώ...

    Αυτό που αναφέρω ώς "σεξουαλική κορύφωση" παλι δεν άπτεται της απόλαυσης... Είναι απλά κορύφωση (επαναλαμβάνω:ως μαζοχίστρια).

    Μιλώ για κάθαρση=θεραπεία... προφανώς περνάει η στάθμη απο το όριο της καυλας/ευχαρίστησης/απόλαυσης αλλα το ξεπερνάει... φτάνει εκεί που λέω ότι:
    "Δεν έχει εδώ ψεματάκια και δικαιολογιούλες...
    Μιλάει η μέσα φωνή και δεν έχει πολλά να πεις, ή την αλήθεια ή τίποτα"


    Μιλάω για την ζωή πέρα απο το σεξ τέλος πάντων... το να μπω σε αυτήν την διαδικασία δεν αποσκοπεί στο να κάνω καλύτερο σεξ...αλλά να περάσω σε άλλο επίπεδο, εγώ η ίδια, ως προσωπικότητα...
    Μερικοι Κ, έχω ακούσει να λένε για αυτό πως δεν επιθυμούν να λύσουν "ψυχολογικά προβλήματα" και λυπάμαι να το ακούω, γιατι το να θές να εξελιχθεις και να γνωρίσεις τα όριά σου δεν είναι πρόβλημα για μενα αλλα υψηλός στόχος...

     
     
  12. llazouli

    llazouli Contributor

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    lina, καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ όσον αφορά στην εξέλιξη και κατανόηση του εαυτού μας.Υπάρχει όμως μια σημαντική διαφορά: Η πορεία της αναγνώρισης δεν συνεπάγεται τόσο απλά και λύση 'ψυχολογικών προβλημάτων'. Κανένας Κ όσο καλή διάθεση και να ΄χει δεν μπορεί και δεν πρέπει να προσπαθήσει να λύσει θέματα με βαθιές ρίζες και λιαν περιπλεκόμενα, θα σπάσει τα μούτρα του..Εδώ ειδικοί και τρώνε μια ζωή ψάχνοντας να ξεμπλέξουν το κουβάρι...
    Για μενα το bdsm δεν είναι θεραπευτικό, μου ειναι υπεραρκετός ο στόχος να επεκταθούν τα όρια της απολαυσης μέχρι εκεί που μπορώ και λίγο παραπέρα, ούσα ορθάνοιχτη και σε πλήρη ενάργεια, ώστε να αντιλαμβάνομαι τι μου γίνεται σε κάθε βήμα..Λίγο το χεις;