Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεραπευτκο Μαστιγωμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 12 Οκτωβρίου 2005.

  1. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Σαφέστατα, ΔΕΝ μιλησα εγω για ψυχολογικά προβλήματα αλλά για την παρανόηση κάποιων Κ για την προσωπική εξέλιξη της υ μέσα απο την διαδικασία της εκπαίδευσης...
    Αποποιούμαι την ρετσινιά από την τροπή που πήρε η κουβέντα προς στιγμην απο ένα άστοχο σχόλιο...Οι υπόλοιποι συμμετέχοντες βλέπω πως με κατανόησαν πλήρως...
    Οπότε εξ ορισμού δεν υπάρχει κάτι που να έχω να απαντήσω...
    Στα αρχικά μου πόστ φαίνεται ολοκάθαρα, πιστεύω, η θέση μου...
    Ειναι ακριβώς απο πάνω απο το σχόλιό σου μάλιστα η συγκεκριμένη παράθεσή μου...
    Παρακάτω θα εξηγηθώ περαιτέρω...


    Συμφωνώ αγαπητή, Ειμαστε σώμα και πνεύμα αδιαίρετα...
    Παίρνω λαβή απο αυτό που λές για να κάνω μια επισήμανση...
    Οι σχέσεις καθαρής απόλαυσης διακρίνονται από μόνο χαρακτηριστικό την αποκομιδή ηδονής... δεν εμβαθύνουν σε πιο εσωτερικές διεργασίες, έτσι μπορει οποιαδήποτε να παίξει με οποιονδήποτε να φτιαχτει να ολοκληρώσει και να ντυθεί να πάει στην δουλεία της...
    Μιλώ όμως εδώ για σχέση Ds, όπου το δέσιμο είναι δυνατό, οι καθρέφτες είναι σαφής εικόνες και το ψάξιμο απο τον Κ σκοπός ζώης...
    Αλλίμονό αν μπερδέψουμε το παιχνιδάκι της καύλας με μια ουσιαστική εκπαίδευση ζωής...
    Οπως διατείνονται οι Κ, πως διαμορφώνουν ζωές και συμπεριφορές, έτσι λέω κι εγώ, πως επιθυμώ σοβαρότητα κι αίσθηση ευθύνης, απέναντι σε ένα πλάσμα που γονατίζει και παραδίδει σώμα και πνεύμα σε έναν άλλο άνθρωπο...τον Κ...

    Να επαναλάβω για άλλη μια φορά πως δεν μιλώ για προβλήματα αλλά για διαμόρφωση μέσα απο τις διαδικασίες της εκπαίδευσης, οπου συμπεριλαμβάνεται και το μαστίγωμα...
    Γιατί σας τρομάζει το ότι θα έρθουν στην επιφάνεια θέματα και θα φωτιστούν????
    Αυτό είναι το περιβόητο 24/7???

     
    Με κάθε σεβασμό... Λίνα...
     
    Last edited: 15 Σεπτεμβρίου 2010
  2. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Για κάποιους ανθρώπους, η καύλα (ή αλλιώς ο ερωτισμός, αν σε χαλάει η λέξη) είναι σκοπός και μονοπάτι ζωής. Και το ακολουθούν αυτό το μονοπάτι παίζοντας. Έχεις παρακολουθήσει ποτέ παιδί να παίζει; Έχεις να πεις κάτι για τη σοβαρότητα και την αφοσίωσή του στο παιχνίδι;

    Ενδεχομένως για άλλους το ίδιο μονοπάτι ή σκοπός ζωής να είναι στρωμένος με δάκρυα, αίμα και ιδρώτα. Fair enough.

    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί οι μεν πρέπει να θεωρούνται πιο σοβαροί και υπεύθυνοι από τους δε.
     
  3. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Είπα μόνο : "Αλλίμονό αν μπερδέψουμε το παιχνιδάκι της καύλας με μια ουσιαστική εκπαίδευση ζωής..."
    Δεν κατηγορω το παιχνίδι, έχω παίξει μονο για την καύλα και δεν με χάλασε καθόλου, μια χαρά έφτασα σε σεξουαλική κορύφωση...
    Αλλο αυτό όμως κι άλλο να εντρυφήσει κανείς στο μέσα του μέσα από μια σχέση ουσιαστική και μόνιμη, όπως είναι η σχέση Κ με υ...

    Η λέξη δεν με χαλάει καθόλου, στα αρχαία ελληνικά "καυλώνω" σημαίνει την στιγμή που ο μίσχος του άνθους σκάει και εκκρίνει μια ουσία σε υγρή μορφή...
     
  4. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Κι εγώ μιλούσα για σχέση ουσιαστική και μόνιμη, μια σχέση Κ/υ, όπου ο ερωτισμός θεωρείται σκοπός και μονοπάτι, και ο τρόπος που βαδίζουν ο κυρίαρχος και ο υποτακτικός σε αυτό το μονοπάτι είναι παίζοντας.

    Τώρα αν εσύ παίζεις μόνο για την καύλα, μέχρι να τελειώσεις, ποια είμαι εγώ να σε κατηγορήσω; Επιλογές είναι αυτές, σεβαστές.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Αναφερόμουν στην πιο κάτω πρόταση σου, σε μια προσπάθεια να κατανοήσω καλύτερα τι εννοείς.
    Εδώ εγώ διαβάζω πως κάποιοι θεωρούν την εξέλιξη και την γνωριμία με τα όρια μας, ως ψυχολογικό πρόβλημα το οποίο δεν έχουν διάθεση ή δυνατότητα να επιλύσουν και αναρωτιόμουν αν αυτό εννοούσες ή κάτι άλλο που δεν κατάφερα να αντιληφθώ.

    (Κι εφόσων δεν σχολίασα καν οτιδήποτε από τα γραφόμενα σου, υποθέτω δεν πάει σε μένα το θέμα περί ρετσινιάς και παρανόησης των γραπτών σου, όπως δεν με αφορούν τα περί φόβου και φωτισμού.)
     
  6. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα


    Tο κατανόησες απόλυτα καλή μου...
    Αυτό ακριβώς λέω, πως με το πρόσχημα της μη διάθεσής τους για ουσιαστικο ψάξιμο, πετάνε μια τοσο απαξιωτική ατάκα και τελειώνει το θέμα...

    Οντως ΔΕΝ σχολίασες τίποτα και όντως ΔΕΝ παει σε σένα το περί ρετσινιάς...
      

     
     
  7. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Σεβαστή η άποψή σου, αγαπητή Alnair.

    Επέστρεψε μου όμως να έχω διαφορετική άποψη, καθώς οι απαρχές του BDSM εντοπίζονται στην αρχαιοελληνική εποχή, μια εποχή που λίγο αργότερα προσέφερε μερικούς από τους μεγαλύτερους στοχαστές και φιλοσόφους της ανθρωπότητας. Φιλοσόφους που καπηλεύτηκαν πολλοί (βλ. θρησκείες) κατά τη διάρκεια της ιστορίας, αλλοιώνοντας λόγια και έργα.

    Ο αγαπημένος μου Πλάτωνας λοιπόν μίλησε για την ψυχή ξεχωριστά και έκανε διαχωρισμούς που πραγματικά αξίζει κάποιος να διαβάσει, πολύ πριν εμφανιστεί η χριστιανική θρησκεία.

    Για όποιον έχει όρεξη, ας ρίξει μια ματιά (διαβάστε το κομμάτι για τον άνθρωπο, είναι μικρό αλλά το πιο περιεκτικό που μπόρεσα να βρω online)

    Από τα λεγόμενά του διαπιστώνει κανείς, όχι μόνο υφίστανται οι συγκεκριμένοι διαχωρισμοί αλλά συνεχίζοντας το διάβασμα γίνεται φανερή η ύπαρξη εσωτερικών ψυχικών διαχωρισμών που εντοπίζει ο αξεπέραστος Πλάτωνας. Με λίγη περισσότερη μελέτη κάποιος θα ανακαλύψει και τους λόγους πίσω από αυτούς τους διαχωρισμούς.

    Βέβαια, ο καθένας πιστεύει αυτό που τον εκφράζει προσωπικά. Επιστημονικές αποδείξεις, για το θέμα της ψυχής τουλάχιστον προς το παρών, δεν υπάρχουν.
     
  8. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    Να απαγορεύσω εγώ τη διαφορετική άποψη; Ποτέ! Όλα τα λουλούδια πρέπει να ανθίζουν. Δε μου λες όμως: εντοπίζεις τις απαρχές του bdsm σε κάποια γεωγραφική περιοχή; Ήταν στην Αθήνα ή στα περίχωρα για παράδειγμα; Άραγε εμφανίστηκαν ταυτοχρόνως και οι τέσσερις πυλώνες του, δηλαδή bondage, discipline, sadism, masochism ή πρώτα ξεπετάχτηκε η πλατωνική ιδέα του αρχετυπικού bdsm και μετά έγιναν οι διαχωρισμοί; Ο πατέρας του bdsm ήταν ο Πλάτωνας να φανταστώ;

    Σωστά. Έπρεπε να είχα μιλήσει για χριστιανοπλατωνικά ιδεώδη.

    Χαίρομαι που έρχεσαι στα λόγια μου. Κι εγώ υποστήριξα ότι η ανωτερότητα της ψυχής έναντι του σώματος, και εν γένει ο διαχωρισμός τους ή η ενότητά τους, αποτελεί προιόν πίστης. Κι ως γνωστόν, κάθε πίστη είναι αυθαίρετη. Απλώς όσοι πιστεύουν σε αυτή την ανωτερότητα και άρα θεωρούν το σώμα μιαρό, μου φαίνεται λογικό να νιώθουν το μαστίγωμα, δηλαδή την τιμωρία του σώματος επειδή είναι "κακό", ως θεραπεία.
     
  9. vintor

    vintor Being served by unique @Zefi Premium Member

    Απάντηση: Θεραπευτκο Μαστιγωμα

    η επιστημη συνεχως σε βγαζει μπροστα σε κατι καινουριο. οχι κατι απαραιτητα κατι δυσθεωρητο η δυσνοητο αλλα και καθημερινα πραγματα τα οποια ασυναισθητα δεν τα σκεφτεσαι και τα αφομοιωνεις ετσι, ενω εαν τα εκρινες πριν τα αφομοιωσεις τοτε θα ησουν ενα βημα μπροστα απο πολλους....