Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεός ή Κύριος;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 24 Ιουνίου 2017.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    οχι, αυτή η κατηγορία είναι πολυσυλλεκτική.
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Η προσωπική μου εμπειρία (που προφανώς δεν είναι το μόνο κριτήριο της αλήθειας far from μάλλον) λέει ότι οι άνθρωποι ή καταλαβαίνουμε τα λάθη μας μόνοι μας ή όχι.

    Ναι εντάξει η συζήτηση βοηθάει αλλά το life coaching θέλει χρόνο και ενέργεια ή έστω χρήματα. Ποιος ο λόγος να πείσω κάποιον ότι έχει άδικο και ποιος ο λόγος να με πείσει κάποιος ότι έχω άδικο. Αν και όποτε καταλάβουμε αμφότεροι οτιδήποτε έχουμε να καταλάβουμε τέλος πάντων μπορούμε να μιλήσουμε.

    Μιλάω πάντα για το πώς βλέπω εγώ το ζήτημα έτσι. Δεν υποστηρίζω ότι *Αυτό είναι* .

    Όσο για την αυτοπεποίθηση μας ναι. Εκεί είναι τα λεφτά μου, εμένα τουλάχιστον, σε αυτή τη συζήτηση. Όχι στο ποιος είχε άδικο αλλά στο ποιος είχε δίκιο. Τα έγραψε άλλωστε κ η Πολενακη.

    @lexy σε περίμενα <3
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ποσώς   Ούτε για το μπισκοτάκι ούτε για τη σχέση ούτε για τη διάλυσή της έχω μετανιώσει, ούτε καν για τα λεφτά που είχα δώσει για τα σκυλομπισκοτάκια. Η συγνώμη υπάρχει στην παλέττα μου, η μετάνοια για όσα αφορούν εμένα είναι σπανιότατη και για πολύ θεμελιώδη πράγματα.

    Αλλά εκεί έκανα αυτό που έκρινα σωστό, με τον τρόπο που έκρινα σωστό, δεν έκρινα τον τότε Κύριό μου ή την εντολή του, απλά εμένα δεν μου άρεσε και μετά που την δοκίμασα δεν μου φαινόταν να στέκει. Ούτε ήθελα ή με ένοιαζε να αντιληφθεί το λάθος του, να ζητήσει συγνώμη κλπ, με ένοιαζε ένα πράγμα να μη φάω μπισκότο σκύλου.

    Α, και μια λεπτομέρεια, δεν πολυτρελαίνομαι για συζητήσεις για σκυλομπισκοτάκια εννοώ στο πλαίσιο της σχέσης!  
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2017
  4. tithon

    tithon Contributor

    και απροσδιόριστη μου φαίνεται εμένα, που άλλοτε της ανατίθενται άλλα χαρακτηριστικά.
    η ασυμμετρία είναι ασύμμετρη! η επαναλαμβανόμενη προσπάθεια να την κάνουμε «συμμετρική» δια «λογικών» τεχνασμάτων είναι παράδοξη.
     
  5. @tithon και @gaby_m και πολλοί άλλοι ενδεχομένως, αποδέχομαι την διαφωνία μας και κρινω πως περαιτέρω επιχειρήματα θα ήταν περιττά στην παρούσα φάση τουλάχιστον  
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Χαίρομαι που δεν μετάνιωσες. Χαίρομαι που παραδέχεσαι πως λειτουργεί ( πως αλλιώς άλλωστε) η κρίση σου όντας σε ασύμμετρη σχέση.
    Λυπάμαι που προσπαθείς να πατήσεις σε δυο βάρκες. Δεν γίνεται.
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Απλά είναι πάρα πολύ αδρά σκίτσα αναγκαστικά οι συζητήσεις μας, δεν μπορούν να αποδώσουν όλες τις διαστάσεις των λέξεων και υπάρχουν και πολλές άλλες λέξεις με πολλές διαστάσεις που κάνουν το αποτέλεσμα της σχέσης και δεν είναι κανένας μας εδώ Βιττγκενσταιν. Δεν τίθεται θέμα να πατώ σε δύο βάρκες και γίνεται  

    ΥΓ. Αν δεν έχεις δει το έργο του Ζαν Γιμού, δωσ του λίγο χρόνο, το αξίζει  
     
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    Τσου  
    Όταν "παρατάς" δεν το κάνεις επειδή έκρινες εκείνον μα επειδή έκρινες πως ΕΣΥ έπαψες να ανθίζεις (ναι, έχω πολλά φυτά   )


    @MauveDelastrange
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Για όποιον το βλέπει έτσι δεν αμφιβάλλω, καλά να περνάει.
    Προτιμώ να λατρεύω την σοκολάτα προσωπικά, είναι η μόνη μου λατρεία πια, ακόμα και την ΑΕΚ απομυθοποίησα.

    Πάντως, αν πρόσεξες , έχω αποφύγει να χρωματίσω θετικά ή αρνητικά τους λατρεύοντες.
    Αυτό που ισχυρίζομαι είναι πως έχουν βρεί μια άλλη θρησκεία να πιστεύουν κι άλλο Θεό να λατρεύουν. Αμα γι αυτούς φτάνει, εμένα περισσεύει.
     
  10. παιδιά, αισθάνομαι πως δουλευομαστε, χωρίς να θέλω να προσβάλλω ή να υποτιμήσω την όμορφη κουβέντα
     
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Μια εξτρα παρέμβαση, πιστεύω πως όλοι έχουμε γίνει μάρτυρες σχέσεων όπου το ζευγάρι είναι ικανό να συζητά και να λογοφέρει τίνος ήταν το λάθος στην μια περίπτωση ή στην άλλη για χρόνια ή και για δεκαετίες καμιά φορά. Είναι και αυτός ένας τρόπος bonding, νοσηρός κατ εμέ, αλλά υπάρχει. Αλλά δεν παίζει απολύτως καθόλου στις σχέσεις D/s ή M/s και είναι πάρα πολύ απευκταία κατάσταση γι αυτούς που επιδιώκουν τέτοιες σχέσεις.
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    @underherfeet
    θα ανοιχτώ επικινδυνα : εξακολουθώ να εξομολογούμαι και να κοινωνώ - συγγνώμη @MauveDelastrange  

    Το πρόσεξα! Να σου μαγειρέψω μπάμιες;