Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Θεός ή Κύριος;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 24 Ιουνίου 2017.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αν υπάρχει στα βιντεοκλαμπ, στο υπόσχομαι! 
     
  2. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Έχω δώσει το λινκ υπάρχει ολόκληρο στο youtube!
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    σειρά μου να μην αντιλαμβάνομαι τον συνειρμό. θα εξηγήσετε;
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @lexy
    Eυγε τέκνο μου! Αμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστιν αμαρτία λέγουν οι Γραφές!

    Τόσο πολύ με μισείς λοιπόν;  
     
  5. αντιλαμβάνομαι παιχνίδια με τις λέξεις, αλλά όπως ήδη είπαμε, ίσως είναι δικό μου σφάλμα που δεν βρίσκομαι σε παιχνιδιστικο μουντ : )
    πληζ, ντοντ μποδερ
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    κατανόησα τι εννοείτε, ευχαριστώ.
     
  7. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Οι άσχετες συνδέσεις, επί σκοπού ή άνευ σκοπού είναι πρόβλημα.

    Προσπαθεί να θεοποιηθει το Κ σε μια ασύμμετρη σχέση. Και τίθεται το ερώτημα, "θεοποιεις ενώ είσαι άθεος;". Είναι ο άλλος Κ και η άλλη υ, ενώ πολιτικά προασπίζονται την ελευθερία και την ισονομία. "Έχεις ασύμμετρη σχέση, ενώ μας πουλάς ιστορίες για ισονομία; Κοροϊδεύεις".

    Εξ αρχής το νήμα παραπέμπει αλλού. Αντιπαραβάλει τον Κ με Θεό. Όποιος ζητάει συγγνώμη είναι Κ, όποιος δεν ζητάει, Θεός.
    Ξεχνάμε ότι ζητάνε συγχώρεση από τον παντοδύναμο Θεό και φοβούνται, οι ακόλουθοι του.

    Δεν ξέρω αν στην ασυμμετρία, ακολουθείς και ζητάς συγγνώμη λόγω φόβου. Αν επιδιώκεις μια θέση στον παράδεισο και μεταμέλεια.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @subwhat

    Το να υπηρετείς με λατρεία τον Κ , δεν σημαίνει αυτόματα ότι θεοποιείται.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Πραγματικά δεν θα με απασχολούσε το "δουλευόμαστε" εφόσον αυτό ζητά η εισηγήτρια του όρου στο νήμα αυτό @nýchta και δεν έχω λόγο να είμαι αγενής μαζί της.

    Όμως, αν το "δουλευόμαστε" ως ατάκα σε ένα νήμα δεν έχει σημασία, ένα γερότατο χαστούκι ξανάστροφο στην σκλάβα εκείνη που μπορεί να έχει κρίση και να την χρησιμοποιεί από τον Αφέντη της, που δεν πείθεται ότι η σκλάβα δεν Τον κρίνει και νομίζει ότι "τον δουλεύει", μπορεί να έχει όλη τη σημασία του κόσμου. Ένας σκλάβος χωρίς κρίση δεν βλέπω σε τι διαφέρει από μια καρέκλα κουτσή και με τρύπια ψάθα. Ένας άνθρωπος που γίνεται ιδιοκτησία δεν βλέπω γιατί θα είναι καλύτερη ιδιοκτησία αν δεν διαθέτει μια κρίσιμη ανθρώπινη ιδιότητα. Και όμως, υπάρχουν Κ που είναι πραγματικά καχύποπτοι απέναντι στον σκλάβο εκείνο που γενικά διαθέτει κρίση. Που δεν θα παραδεχτούν πως όση κρίση και να έχει ο σκλάβος, όση συναισθηματική νοημοσύνη, δεν μπορεί, στην πραγματικότητα, να κρίνει τον Αφέντη του. Που θα τον πονέσουν και θα τον τιμωρήσουν για αυτήν την ιδιότητά του με χίλιους τρόπους, οι εννιακόσιοι ενενήντα εννέα απτοί και ιδιαίτερα επώδυνοι. Που πολύ δύσκολα θα παραδεχτούν και ακόμα δυσκολότερα θα διορθώσουν λάθη τους. Γιατί το να βαράς κάποιον που ένα βράδυ ήταν ευαίσθητος στον πόνο και δεν σήκωνε το S/M και να μη σταματάς όσο και να παρακαλάει για "να μη μάθει να περνάει το δικό του" από το αποτέλεσμα μάλλον λάθος θα προκύψει. Και που στο τέλος, την ώρα της διάλυσης, θα αναφωνήσουν "μα επιτέλους, δεν θα βρω Εγώ ποτέ μια σκλάβα όπως την θέλω;"

    Αυτά για τις πικρές προεκτάσεις του "δουλευόμαστε" στην πραγματική ζωή του M/s.
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Δεν έγραψα, ούτε υπονοησα αυτό. Το εντελώς αντίθετο γράφω.
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Χωρίς να είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα απολύτως το ποστ σου, θα ήθελα αν μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με την τελευταία πρόταση;
     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ευχαρίστως  
    Αναφερόμουν στην περίπτωση που ο Αφέντης ενός σκλάβου με κρίση δεν δέχεται ότι ο σκλάβος δεν κρίνει αυτόν και θεωρεί δούλεμα προς τον ίδιο μια τέτοια στάση του σκλάβου.