Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterAndreas, στις 17 Αυγούστου 2011.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    χμμμ!!! το θεμα δεν ειναι στον κυριαρχο και τι θεωρει αλλα στον υποτακτικο ,
    η ερωτηση λοιπον ειναι :
    υποτακτικε, ξεκινας να υποταχθεις σε καποιον που θεωρεις κατωτερο σου?
     
  2. Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?


    Φυσικά και είναι το θέμα ΚΑΙ στον κυρίαρχο κατά τη δική μου άποψη.
    Προσωπικά δεν ξεκινώ να υποταχθώ σε κάποιον που θεωρώ ανώτερο ή κατώτερό μου. Δεν ξεκινώ καν να υποταχθώ. Αν συμβεί θα είναι απλά επειδή μπορεί. Μου δημιουργεί αποστροφή ο διαχωρισμός ανθρώπων σε ανώτερους και κατώτερους. Ωστόσο είναι πολύ σημαντικό να νοιώθω εγώ τον Κ ανώτερο ως προσωπικότητα και ως άνθρωπο γενικότερα.
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Το θεμα πραγματευεται την αποψη απο πλευρας υποτακτικου και ειδικοτερα υποτακτικης
    οποτε το τι θεωρουν οι κυριαρχοι επ αυτου ειναι δικο τους θεμα κι ας μας απαντησουν .
    Φυσικα ο καθενας υποτασσεται για τους δικους του λογους ,
    εγω ομως θεωρω οτι μια υποτακτικη φυση ξεκινα να υποταχθει και δεν το αφηνει στην τυχη
    (προσωπικη αποψη .. μην πυροβολειτε ..   )
    Μπορει οι ανθρωποι να μην ειναι σωστο να διαχωριζονται σε ανωτερους και κατωτερους
    ομως παντα στη συνειδηση μας καποιοι στεκονται ψηλα και καποιοι οχι
    και η τελευταια σου φραση το επιβεβαιωνει ...
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Θα συμφωνησω μαζι σου.
    Οταν γνωριζω καποιον Κ δεν ξεκιναω με την προοπτικη να υποταχθω και σιγουρα δεν διαχωριζω τους ανθρωπους σε ανωτερους και κατωτερους.
    Σιγουρα με ελκει καποιος Κ που θεωρω σοβαρο και με κυρος και ανωτερο σε εμπειριες και αξιολογο ως προσωπικοτητα και ανθρωπο.
    Αλιμονο αν θεωρουσα τον εαυτο μου κατωτερο ανθρωπο επειδη ειμαι υποτακτικη ή αν μπω στην διαδικασια να χαρακτηριζω τους Κ που δεν ταιριαζω!
     
  5. Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?


    Μα φυσικά... να στέκεται ψηλά στην συνείδησή μου ασφαλώς, όχι να μπω στο τρυπάκι της σύγκρισης όμως. Ανώτερος από εμένα, κατώτερος από εμένα...το θεωρώ προσβλητικό.. 
     
  6. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Αφου παιρνει προσωπικη στροφη η συζητηση καταθετω
    οτι εγω θεωρω ανθρωπους τοσο ανωτερους οσο και κατωτερους απο μενα
    και δεν το θεωρω διολου προσβλητικο ,
    αλιμονο αν ολοι ημασταν ισοι η ιδιοι παντου ,
    δεν φοβαμαι να θεωρησω καποιον ανωτερο μου θετοντας τον εαυτο μου κατωτερο
    ουτε και το αντιστροφο , δεν φοβαμαι τα υψη ουτε τον βυθο  
     
  7. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    ...κατ αρχην μιλουμε συγκριτικα για ενα μεγεθος που δεν εχουμε ορισει τις παραμετρους του. Για να μπορουμε να μιλαμε και να συνεννοουμαστε αντικειμενικα.
    Τι "παει" να πει ανωτερος ή κατωτερος απο σενα;
    Με ποια κριτηρια;
    Ακομη και αν παραθεσεις εσυ ολα τα κριτηρια (αδυνατο αλλα ας το υποθεσουμε) και προσπαθησουμε να τον κρινουμε "αντικειμενικα" μπορει να μην καταληξουμε στο ιδιο συμπερασμα ολοι μας μαζι σου (οποιο κι αν ειναι αυτο).
    Μαλλον (κατα τη γνωμη μου) το πως νοιωθεις εσυ για καποιον ειναι αντικειμενο συναισθηματικης επεξεργασιας που απτεται της μοναδικης αμφιμονοσημαντης (μπορει και μονοσημαντης) σχεσης σου με εκεινον.
    Η ανθρωπινη υποσταση εχει τοσες πτυχες (νοημοσυνες) που δεν μπορουμε να συγκρινουμε ποιος συνδιασμος τους ειναι ο "ανωτεροτερος".

    "Χημεια" νομιζω πως το λεμε πιο σωστα, οπως ειπε κι ο :



    Γι ργος
     
    Last edited: 17 Αυγούστου 2011
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Η δική μου άποψη επί του θέματος (όπως εξελίσσεται καλύτερα) είναι πως όποιος θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο από εμένα πρέπει να φάει πολλές σφαλιάρες.
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Οχι ,
    δεν ειναι χημεια , ουτε συναιθηματικη επεξεργασια,
    ειναι συγκρισιμο μεγεθος ,
    τα κριτηρια ειναι υποκειμενικα στον καθενα,
    για ποιον λογο και σε ποιον τομεα τον ενδιαφερει να ειναι ανωτερος ο κυριαρχος του.
    Το να μ ενδιαφερει πχ εμενα ο ανθρωπος που θα υποταχθω να ειναι ανωτερης νοημοσυνης
    ή πνευματικου επιπεδου δεν ειναι θεμα χημειας , ουτε συναισθηματων ,
    γι αλλους μπορει να ειναι κριτηριο η εμφανιση , τα χρηματα, η κοινωνικη θεση κ.λ.π.
    η ακομη και συνδιασμος
    αναλογα τι "εξιταρει" το καθε μυαλο ..
     
  10. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Οποιος/α ψάχνει το ιδανικό με την έννοια του ύψιστου, υπέρτατου, τέλειου κλπ, ας περιμένει την δευτερα παρουσία του Χριστού

    Δεν υπάρχει (ευτυχώς) άνθρωπος με το νόημα που δίνει ο κόσμος στο "θεικό"

    Απο εκεί και πέρα ΣΑΦΩΣ υπάρχει ανώτερος και κατώτερος σε κάθε πεδίο και επίπεδο, είτε έγκειται σε καθαρα υποκειμενικούς όρους που θέτει ο καθένας (ως γενική αρχή ή ανα περίπτωση), είτε αυτό προσδιορίζεται από τις κοινωνικές δομές κάθε πολιτισμού, είτε από άλλα επιμέρους ζητήματα.

    Προσωπικά δεν γνωρίζω καμία περίπτωση υποταγής απο εσωτερική/ουσιαστική -και όχι φαινομενική- θέληση, κάποιου/ας σε κατώτερο του/της.
     
  11. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    ...τοτε θα ηθελα να μου εξηγησεις τι ειναι αυτο που συμβαινει αναμεσα στους ανθρωπους που εχουν βρει την καταλληλη ανισοτητα των ανωτεροτητων τους και την απολαμβανουν και μετα απο ενα διαστημα χωριζουν;
    Ασφαλως δεν αλλαξε κατι στα προσοντα τους ή στις ποιοτητες τους (οσο και αν η σχεση ηταν εποικοδομητικη και εξελιχθηκαν μεσα απο αυτη).

    Γι ργος
     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    κατ' εμε η ανωτεροτητα του Κ ειναι αναγκαια συνθηκη
    σε μια σχεση Κ/υ αλλα οχι ικανη παντα, απλα