Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterAndreas, στις 17 Αυγούστου 2011.

  1. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

     


    Γι ργος
     
  2. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    η υποταγή/κυριαρχία είναι μια κατάσταση που για να συμβεί πρέπει να συντελούν διάφοροι παράγοντες, τόσοι εσωτερικοί όσο και εξωτερικοί... σέβομαι όλους τους ανθρώπους... αυτό δε σημαίνει ότι υποτάσσομαι σ' αυτούς... αντίστοιχα, θαυμάζω ανθρώπους για ικανότητες και δεξιότητες που έχουν κι εγώ δεν έχω... ούτε αυτό σημαίνει ότι θέλω/μπορώ να υποταχθώ σ' αυτούς ή ότι αυτοί είναι σε θέση να με υποτάξουν

    αρχή όλων είναι η χημεία δύο ανθρώπων (όπως είπε και ο Ανδρέας στο αρχικό του post) και κατά πόσο αυτή η χημεία είναι συμβατή για να συνάψουν αυτοί οι δύο άνθρωποι μια σχέση που μπορεί να εξελιχθεί σε σχέση κυριαρχίας/υποταγής τη δεδομένη χρονική περίοδο

    αν υποθέσουμε ότι υπάρχει το ιδανικό, μπορεί κάποιος που είναι ιδανικός για μένα να είναι ιδανικός και για κάποια άλλη, αλλά θα είναι μια διαφορετική μορφή εξιδανίκευσης γιατί αλλάζει το υποκείμενο που εξιδανικεύει
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Δεν καταλαβαίνω το νόημα της πρότασης αυτής. Ο ίδιος επαναξιολογεί και επαναπροσδιορίζει τον εαυτό του σε μηδενική βάση, και ανεξαρτήτως των ως τώρα; Σταθερές επιθυμίες, παθήματα, μαθήματα, χαρακτήρας δεν παίζουν ρόλο; Οι άλλοι με τους οποίους σχετίζεται τον επαναξιολογούν και τον επαναπροσδιορίζουν; Για τους άλλους το ως τώρα είναι άσχετο και ανεξάρτητο με το πώς μετά;

    Δεν καταλαβαίνω...  
    Πολύ μεγάλο ρίσκο να θεωρεί κανείς "κατώτερό του" κάποιον με τον οποίον ξεκινά να σχετιστεί προσωπικά, σημαίνει ότι υποτιμά τον εαυτό του.

    Μόνον μεταξύ ίσων σε προσωπικό επίπεδο γίνονται αυτές οι δουλειές, αυτή είναι η προτίμηση και η άποψή μου. Άσχετο τα συναισθήματα θαυμασμού, αφοσίωσης κ.λπ, που αναπτύσσονται λίγο λίγο, άσχετο και οι αρχικές θεσπίσεις (η... παραμυθία), αν δεν υποτάξει ο Κυρίαρχος με γυμνά χέρια πραγματική Κυριαρχία - υποταγή δεν χαίρονται ποτέ, και αυτό μπορεί μόνον ο ίσος να το κάνει όμορφα και χωρίς παρενέργειες, ο ανώτερος προκαλεί φόβο και άλλα πράγματα ο κατώτερος, ο.κ. δεν χρειάζεται ανάλυση. Για τον "κατώτερο" ένα έχω να πω, θα ταλαιπωρήσει πάρα πολύ, πιστεύω, την υποτακτική που ανέλαβε και αυτός θεωρεί "ανώτερή του" ή ότι "έχει καβαλήσει το καλάμι".
    Τόσο ισοπεδωτικά δεν θα το έθετα, υπάρχουν ορισμένοι που επιθυμούν να αναζητούν και να σχετίζονται σε ένα ορισμένο πλαίσιο διότι αυτό έχουν διαπιστώσει ότι καλύπτει τις ανάγκες τους και άλλοι που προτιμούν να προβάλονται ως λύσεις "πασπαρτού" και ασφαλώς, αποστρέφονται κάθε προσπάθεια θετικού προσδιορισμού τους ως κάτι συγκεκριμένο...

    Επί του θέματος, ασφαλώς και η κάθε υποτακτική έχει ροπές, χαρακτηριστικά, δυνατότητες, ανάγκες που την οδηγούν σε Κυρίαρχους διαφορετικούς ως προς τις επιθυμίες και τις προτιμήσεις. Πλην όμως, συνήθως, ο "κακός Κυρίαρχος" κακός προκύπτει για όλες και ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει  
     
    Last edited by a moderator: 19 Αυγούστου 2011
  4. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Ώρες - ώρες συνειδητοποιώ τι μας οδήγησε ένα τσούρμο ανθρώπους
    να αναζητήσουμε την τύχη μας στο bdsm (όσους το βρήκαν τέλος πάντων )
    τους δε υπόλοιπους στο παρα - bdsm.
    Διαβάζω βαρύγδουπους επιθετικούς προσδιορισμούς,
    «ιδανικός», «ανώτερος», «κατώτερος», «ίσος»
    και για να πω την αμαρτία μου,
    όσες φορές στη ζωή μου έσμιξα ερωτικά με συντρόφους
    που πίστευαν προκαταβολικά σε τέτοιες αξιολογήσεις,
    αργά ή γρήγορα τα κάναμε ομού ρόιδο.
    Τονίζω το «προκαταβολικά» όχι επειδή πιστεύω
    πως στην εξέλιξη μιας σχέσης δεν μπορούν να προκύψουν τοιούτοι συσχετισμοί,
    αλλά διότι με καμία δύναμη δεν γίνεται να προκόψει σχέση
    όπου εξ αρχής, πριν τη ζύμωση, προκαθορίζονται τα πράγματα.
    Αυτά ισχύουν - θα μου πείτε - σε συμβατικά (vanilla καθ’ ημάς ) μπρδέματα.
    Σύμφωνοι, στις ασύμμετρες εκκινούμε από διαφορετική αφετηρία.
    Όσο όμως το σχετίζεσθαι εξακολουθεί να πραγματεύεται στο παρόν ιδεοδρόμιο
    με τόσο vanilla - τουλάχιστον - αισθητική, είμαι υποχρεωμένος να εναρμονιστώ.

    Εγκατέλειψα λοιπόν τις ουτοπίες ανεύρεσης ιδανικών συντρόφων
    από τότε που βίωσα, άλλοτε γηράσκοντας ήπια διδασκόμενος κι’ άλλοτε με οδύνες,
    ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται και ο μόνος τρόπος για να το απολαύσω
    είναι να το κατασκευάσω και -κυρίως - να το συντηρώ με κόστος.

    Θα σας ομολογήσω εντελώς δωρεάν ένα βιωματικό μου συμπέρασμα
    για το οποίο έχω πληρώσει αδρά και μάλιστα διατελώ ισόβια ενυπόθηκος.
    Πέρα και υπεράνω πάσης παραμυθίας (που είναι τόσο ωραία η ρουφιάνα! ),
    το ιδανικό για τον καθένα μας προσεγγίζεται
    ανάλογα
    με το πόσα είναι διατεθειμένος κανείς να παραχωρήσει και να κάνει πως δεν βλέπει.

    Θέλω ειλικρινά πάρα πολύ (δεν φαντάζεστε πόσο )
    να βγει κάποιος μπροστά, εδώ στη σέντρα
    να δηλώσει πως έφτιαξε τη δική του παραμυθία, την έβγαλε στην πιάτσα των σχέσεων,
    την εφάρμοσε χωρίς συμβιβασμούς, χωρίς το ελάχιστο νερό στο κρασί του,
    του / της πέτυχε και απολαμβάνει την υπέρτατη ευτυχία.
    Μόνο, αν έχει την ευγενή καλοσύνη, να μην παραλείψει να επιχειρηματολογήσει κιόλας.

    Ως τότε, αυτό που έχω καταλάβει από τη ζωή
    είναι πως σχέση, είτε μεταξύ συμβατικού ζεύγους είτε ασύμμετρη,
    είναι η διαδικασία όπου διαρκώς τα μέλη της μετακινούνται
    γυρεύοντας καινούργιους τρόπους να κατανοήσουν, να πάρουν και να δώσουν,
    να συγχωρέσουν
    και όχι λίγες φορές, να συμβιβαστούν
    θυσιάζοντας κάτι μικρότερο προς χάρην κάτι μεγαλύτερου.
    Εάν και εφόσον συμβούν όλα τα παραπάνω,
    τότε (ίσως ) καθοριστούν με σαφήνεια και επιθετικοί προσδιορισμοί
    όπως «ιδανικός», «ανώτερος» κ.λ.π.

    Αν όχι, να’ χαμε να λέγαμε..
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    "Θέλω ειλικρινά πάρα πολύ (δεν φαντάζεστε πόσο )
    να βγει κάποιος μπροστά, εδώ στη σέντρα
    να δηλώσει πως έφτιαξε τη δική του παραμυθία, την έβγαλε στην πιάτσα των σχέσεων,
    την εφάρμοσε χωρίς συμβιβασμούς, χωρίς το ελάχιστο νερό στο κρασί του,
    του / της πέτυχε και απολαμβάνει την υπέρτατη ευτυχία.
    Μόνο, αν έχει την ευγενή καλοσύνη, να μην παραλείψει να επιχειρηματολογήσει κιόλας."



    Και τι ειναι η σχεση Master Do?
    μπαλα να τη βγαλουμε στη σεντρα?
    "ατυχησασα" γυνη να την παρηγορησουμε ?
    (εκτος αν με το "παραμυθια" εννοεις κατι αλλο)
    πορνη να τη βγαλουμε στην πιατσα?
    (αυτο μου ελειπε να γινω και νταβατζης στα γεραματα)
    η μηπως ρουτινα λογισμικου να κανουμε συμβιβασμους για να "τρεξει"?

    Ενα πραγμα εχω αντιληφθει εκ της εως τωρα πορειας του βιου μου:

    "την θνησιγενεια των σχεσεων
    που στερουνται αυθορμητισμου και φρεσκαδας
    υποκειμενες σε συμβιβασμους εν τω γεννασθαι"
     
  6. Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Νομίζω πως κάθε υποτακτικό άτομο βγάζει διαφορετικές επιθυμίες σε κάθε κυρίαρχο. Επομένως, το θέμα της χημείας και των επιθυμιών σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή καθορίζουν το "ιδανικό". Αλλά: δεν είναι όλα (και όλοι) για όλους.  
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

     
    Τι εννοείτε ρόιδο; Κατ εμέ π.χ. λήξη σχέσης δεν είναι απαραίτητα ρόιδο διότι οι άνθρωποι αλλάζουν και όλα έχουν έναν κύκλο ζωής. Ρόιδο είναι όταν κάποιος εντός σχέσης είναι κορόιδο, δηλαδή ενώ τα έχει κάνει έτσι όπως πίστευε ότι θα περνούσε καλά τελικά δεν περνάει καλά και είναι δυστυχής όπως πρώτα. Ίσως επειδή νόμιζε ότι αλλάζοντας σχέσεις αλλάζει και αυτός. Αλλάζει ο άνθρωπος συν τω χρόνω, πάντα παραμένοντας ο ίδιος, όπως λένε οι Γάλλοι, όχι όμως για τις ανάγκες της σχέσης του, αλίμονο.

    Λοιπόν, άλλοι δεν τα κάνανε ρόιδο στην περίπτωση που αναφέρετε, γιατί δεν πατούσαν πάνω σε παραμυθίες και politically correct πράγματα και ήξεραν τι μπορούσαν να θέλουν από τον άλλο και τι όχι και κυρίως, για πόσο και κάτω από ποιες συνθήκες. Δεν σημαίνει ότι ευτύχησαν, απλά δεν τα έκανα ρόιδο.
    Αν ως παραμυθία εννοείτε το underlying story, ένα πλέγμα αναγκών, επιθυμιών, φαντασιώσεων και άλλοθι που δίνει το μονομερές κίνητρο εισόδου και παραμονής σε μια σχέση Κυριαρχίας - υποταγής, μάλιστα, δηλώνω ευθαρσώς ότι έχω ζήσει δύο παραμυθίες μου εντός BDSM και άλλη μια εκτός και προ BDSM. Για ικανό χρονικό διάστημα. Το κακό με τις παραμυθίες όμως είναι ότι κάποια στιγμή μένει κανείς μόνος του εντός σχέσης και είναι χάλια, το άλλο κακό είναι ότι αν ο έτερος είναι άτομο ικανό στο σχετίζεσθαι, τότε δεν ανέχεται τις παραμυθίες. Χώρια που εγώ τουλάχιστον δεν είμαι οι παραμυθίες μου για πολύ, γιατί αυτές αλλάζουν.

    Η λύση για μένα δεν είναι ο συμβιβασμός, επουδενί, είναι η σύνθεση των παραμυθιών. Αυτό εν BDSM.

    Κάτι άλλο που ισχύει για όλους μηδέ των BDSMers εξαιρουμένων είναι να γνωρίζουν ότι ο έτερος ή Έτερος θα έχει παντοτινά κάποια πράγματα που σταθερά θα εξοργίζουν. Από την πρώτη μέρα της γνωριμίας ως το τέλος του χρόνου. Αυτό μας το είχε μάθει μια γριούλα που είχε αυτοπροσκληθεί σε πάρτυ γυναικών τη νύχτα πριν από γάμο, σε χωριό. "Κορίτσι μου, υπάρχει κάτι που σε θυμώνει αφάνταστα σ αυτόν που παίρνεις αύριο;" "Ναι, γιαγιά, υπάρχει και όχι μόνον ένα." "Παντρέψου τον τότε, όμως να ξέρεις πως αυτό που σε θυμώνει πολύ σήμερα θα σε θυμώνει το ίδιο πολύ και μετά από πενήντα χρόνια γάμου, μπορείς να το αντέξεις αυτό; Αν ναι, θα είσαι καλά, αν όχι, τότε μην πας αύριο στην εκκλησιά!"

    Το προτιμώ αυτό από τους συμβιβασμούς, να μάθω να ζω με κάτι που δεν μου αρέσει διόλου, που με τσακίζει, που, που, που, έχοντας όμως και αυτά που λατρεύω, που μου αρέσουν πάρα πολύ, που αγαπώ και που κυρίως, δεν τα θέλω από άλλον, παρά μόνον από τον Δικό μου άνθρωπο.

    Όσο για τη σύνθεση των παραμυθιών, δεν είναι η πρώτη φορά που το λέω.

    Αυτό είναι ένα κρίσιμο κομμάτι της δικής μου παραμυθίας,
    πλην όμως με προσγείωσε κατά τρόπο μάλλον ανοικτίρμονα (δεν μου το πέταξε έξω το λεξικό!) ο DreamMaster, δεν θέλω να είναι έτσι όπως τα λέει, ελπίζω να μην είναι και παλεύω να μην είναι  
    Να πω όμως ότι δεν καταλαβαίνω την σημασία του τρομερού αυτού τείχους, θα είναι ψέμα.
     
  8. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?


    Διαφωνώ..!!!! Για να αισθάνομαι Master της, θέλω να μιλάει για μένα, όπως η Lara για τον δικό της. Δεν θα ήθελα να με βλέπει σαν "τομάρι" ή σαν τον νεαρό Master της που τον καθοδηγεί και του δείχνει την "κατανόησή της". Όπου δεν υπάρχει υπεροχή, δεν στέκει κυριαρχία. Είναι ψεύτικη.... και για μένα εντελώς αδιάφορη. Εάν εγώ δεν αισθάνομαι όπως θα επιθυμούσα.... όσο Master έχω αισθανθεί στο παρελθόν, δεν θέλω να παίξω μπάλα. Δικό σας το γήπεδο αγαπητή Sklavina.
    (Για να μην παρεξηγηθώ, κάθε άνθρωπος έχει την αξία του...σε άλλα είναι καλλίτερος, σε άλλα χειρότερος. Το να έχεις αυτογνωσία και να ξέρεις μέχρι που σε παίρνει....δεν είναι κακό) 
     
  9. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?


    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, και θα ήθελα να επισημάνω και κάτι άλλο με βάση προσωπικά μου βιώματα. Σε πλατωνικές σχέσεις, που φαντάζομαι όλοι σας είχατε, επειδή εκεί εξιδανικεύονται χαρακτήρες και συμπεριφορές, τα συναισθήματα είναι πολύ δυνατά. Τόσο δυνατά, που στην πραγματικότητα υπάρχει απειροελάχιστη πιθανότητα να τα βιώσει κανείς.
     
  10. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?


    Θέλω να πώ πως πολλοί (βάλε με μέσα και μένα), Θεωρούν πως επειδή τους έκατσαν στο παρελθόν καλά, μια δυό σχέσεις κυριαρχίας, ότι έχουν κατοχυρώσει τον τίτλο του Master, όπως και την ευχέρεια να κυριαρχούν σε κάθε υποτακτικό/κή. Επιμένω πως ένας υποτακτικός/κή, ίσως επιλέξει να υποταχθεί, σε κάποιον με λιγότερες περγαμηνές, για τους δικούς του/της υποκειμενικούς λόγους. Τίτλοι λοιπόν, που κάποιοι θεωρούν πως κατέχουν επάξια και πως τυνχάνουν καθολικής αποδοχής στο BDSM, για μένα είναι τρίχες κατσαρές..... και θα μπορούσε να τους πάρει την μπουκιά από το στόμα, οποιοδήποτε παλικαράκι κάνει κλίκ, στον υποτακτικό/κή που εκείνοι στοχεύουν. Καθένας μας, καλείται να δημιουργήσει από την αρχή, τις προυποθέσεις που θα τον κάνουν να αισθανθεί πραγματικά Master του/της, σε κάθε του νέα του σχέση. Το καλό παρελθόν δεν εγγυάτε, μια πετυχημένη συνέχεια για κανέναν. Δεν θα ήθελα να βρεθώ ούτε για μια στιγμή, πρωταγωνιστής στην τελευταία ιστοριούλα της Doras, όχι εξαιτίας των δρώμενων, αλλά γιατί δεν θεωρώ καν Master της, τους δύο κυρίους. (τα συναισθήματά της απέναντί τους, τους καθιστά αποτυχημένους). Όσο και να την κατουρήσουν....Τομάρι ο μεγάλος....κουτάβι ο μικρός. Δεν κατακρίνω τις επιλογές της...ίσως στέκεται πολύ ψηλά και είναι καταδικασμένη στην μετριότητα.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Τώρα μπορεί να μου πείς - και με το δίκιο σου - πως ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα, αλλά....
    ...εχω την αίσθηση οτι σε τρομάζουν κάποιες λέξεις tender...

    Aν μπορεις να αντέξεις για χρόνια κάτι που σε θυμώνει στον άλλον, είναι - προφανώς - γιατί κάποια άλλα σου αρέσουν , κι αυτά τα άλλα τα αξιολογεις ως σημαντικά, άξια να σε κρατήσουν κοντά του σε αντίθεση με αυτο που σε θυμώνει , αλλά το καταπίνεις.
    Η γιαγιάκα μας έδωσε τον ορισμό τυ συμβιβασμού νομίζω...
    Η σύνθεση που λές , απο την άλλη , είναι κι αυτή μιά μορφή συμβιβασμού.
    Γιά να συν- θέσεις κάποιες απόψεις, κάποια γούστα, καποιες αντιλήψεις,, που προφανώς διαφέρουν ,έστω και αν συγκλίνουν, πρέπει να τις λειάνεις τινι τρόπω, να τις προσαρμόσεις έτσι ωστε να χωράνε στο κοινό κάδρο , κι όχι μόνο να χωράνε αλλά και να προσφέρουν απολαυστικό αποτέλεσμα .
    Ο συμβιβασμός είναι άνετα μια λέξη που θα μπορούσε να περιγράψει μια τέτοια σύνθεση..

    Ο συμβιβασμός αποκτά αρνητική χροιά μόνο όταν υποχωρεις και ανέχεσαι καταστάσεις η πρόσωπα που δεν σου αρέσουν, δεν σου ταιριάζουν επειδή δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
    Ας πούμε η ΜΙστρεςςςς Τρόϊκα. Σου κατσικώθηκε στο σβέρκο, πάει και τελείωσε,συναινείς δεν συναινείς,πρέπει να συμβιβαστείς.(η να μεταναστεύσεις)..
    Με τον εν βδσμ Μαστερ όμως είναι διαφορετικά.Σου κατσικώνεται κι αυτός βέβαια, αλλά επειδή το θέλεις.(αφ΄ενός) .Κι αμα εχεις κανένα αυχενικό η κανένα καλόγερο στο σβέρκο και δεν αντέχει ( ο σβερκος) του προτείνεις να σε πατάει στο λαιμό ως εναλλακτική( αφ΄ετέρου).
    Τώρα σύνθεση να το πείς αυτο, συμβιβασμό να το πεις, το αποτέλεσμα ,αν τη βρίσκουν και οι δυό έτσι, δεν αλλάζει νομίζω... 
     
  12. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Ιδανικός Master της "Χ", είναι ιδανικός και για την "Ψ" υποτακτική?

    Κοίταξε να δεις.
    Φιλολογικώς έχεις ένα point.
    Τουτέστιν, υπό την βανιλίζουσα αισθητική
    υπό την οποία πραγματεύεται το παρόν νήμα
    (οπότε, αν μη τι άλλο, έχουμε γλυτώσει ως τα τώρα
    το συνήθη καταιγισμό ανέξοδης υπερφίαλης λεοντολογίας
    στην οποία αρέσκονται να ασκούνται hard- core παρεπιδημούντες bdsmιστές )
    δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την τάση μέρους του εκλογικού σώματος
    να ψηφίζει σχέσεις με ημερομηνίες λήξεων.
    Απορία μεταμφιεσμένου σε ρομαντικό:
    Γιατί μια άλλη, ακόμα μεγαλύτερη μερίδα του εκλογικού σώματος,
    εξυμνεί μετά παρρησίας τις σχέσεις μακράς πνοής;
    Ιδού η απορία.

    Ρόιδο επίσης είναι όταν κάποιος μπαίνει σε μία σχέση
    με την πλάνη πως ό,τι πιστεύει
    κι’ ως εκ τούτου ό,τι πράττει σε αρμονία με την όποια εκείνη πίστη του,
    αρκεί να του εξασφαλίσει το ποθητό αποτέλεσμα.
    Αμ δε! Γι’ αυτό και κάπου έγραψα ότι..
    Βέβαια, μην ακουστούν εδώ μέσα λέξεις-alert όπως «συμβιβασμός» .
    Είχα λησμονήσει ότι φιλολογώ σε site
    που είχαν ιδρύσει ο Τζερόνυμο κι’ ο Βελουχιώτης

    Ναι, πάλι δεν δύναμαι να διαφωνήσω
    διότι ούτε σύμβουλος γάμου έχω χρηματίσει,
    ούτε καν ληξίαρχος.
    Ούτε καλλιεργώ καμία χαιρέκακη φαντασίωση
    πως οι πάντες δυστύχησαν στις σχέσεις τους.
    Υποψιάζομαι όμως πως η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που ευτύχησαν
    δεν πηγαινοέρχονται εδώ πέρα.
    ( Οι παρόντες εξαιρούνται )

    Ω ναι! Κάτι τέτοιο εννοώ, πουλιά στον αέρα πιάνεις..
    Χαίρομαι εξ αντανακλάσεως και σου εύχομαι από καρδιάς
    Πάντα τέτοια!

    Αα, αυτό θα το αφήσω ασχολίαστο.
    Γράφει κάλλιστα βιβλίο η Βαμβουνάκη με το υλικό που της έδωσες.
    Είπαμε να το βανιλέψουμε κι’ εσύ το παραβανίλεψες.

    Με κάλυψε ο υποπόδιος λόγιος επί τούτου.
    Δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω τι.

    Ε, βρε γλυκιά μου τώρα, κι’ εγώ τι νομίζεις δηλαδή πως εννοούσα πρωτύτερα;
    (Άσε που παλιότερα, πριν ανοίξει το φόρουμ,
    είχα βίτσιο να μεταμφιέζομαι σε γριά και να τρέχω σε γάμους.)
    Ωραία λέξη, διαμάντι, εύγε.
    Ποιός είναι πάλι αυτός;
    Δεν τον γνωρίζω τον κύριο.
    Ναι, τώρα βέβαια έκανες ένα άλμα,
    από τη Βαμβουνάκη μας πήγες κατευθείαν στο Ντοστογιέφσκι.
    Όχι τίποτ’ άλλο,
    θα διαμαρτύρονται από τους τάφους τους ο Τζόϋς και η Λιλή Ζωγράφου..