Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ιεράρχηση των υ και σ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος subwhat, στις 27 Απριλίου 2017.

  1. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αφορμή για αυτό το νήμα, υπήρξε μια συζήτηση με εναν συμφορουμίτη.
    Η συζήτηση είχε ως θέμα αν ενας κυριαρχικος αποφασίσει να βάλει στη ζωή του και δεύτερο υπο, το πρώτο υπο θα είναι το Νο1? Θα είναι, με κάποιον τρόπο "ανώτερο" απ' το δεύτερο; Σπουδαιότερο;

    Κατ εμέ, έχει μια βάση, στη λογική οτι εφόσον είναι περισσότερο καιρό μαζί, θα είναι πιο κοντά σε αυτο που το θέλει. Θα είναι πιο "πανω".

    Αν όμως ισχύει αυτό και το Κ ιεραρχεί τα υ ή τα σ του, δεν δημιουργούνται προβλήματα?

    Τελικά, ένα Κ που έχει περισσότερα του ενος υ ή σ, τα ιεραρχεί εσωτερικά?
    Αν ναι, το πιο παλιο χρονικά είναι σε "ανωτερη βαθμίδα" απο το νέο?

    Μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο? Δλδ το νέο υ ή σ να είναι σε "ανώτερη βαθμιδα" απο το "παλιο"?
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Τετοια να λετε να ξεμαλλιαζονται τα υ/σ μεταξυ τους 
    Δε πιστευω οτι τιθεται θεμα ιεραρχησης απο κ,μπορει στο μυαλο των υ/σ ατομων,αλλά στο κ ατομο δε νομιζω.Γιατι;γιατι για να αναλαβει δυο υ/σ σημαινει εχει ευελιξια και ταλεντο στο μοιρασμα γενικως ή περιορισμενο και πολυ συγκεκριμενο αποθεμα να δωσει...
    Οποτε δεν ειναι να αναρωτιεσαι ποια ερχεται πρωτη αλλά για το που ειναι η εξοδος κινδυνου,να ξερεις για παν ενδεχομενο 
     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Δεν τίθεται θέμα "σπουδαιότητας" μα "χρησιμότητας".
    Κι αυτό είναι κάτι που δεν το καθορίζει η "παλαιότητα"των υ μα ο Κυρίαρχος ο ίδιος.
    Τα "σχήματα" ποικίλουν.
     
  4. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αρα θεωρείς πως υπάρχει ιεράρχηση αλλά με βάση την χρησιμότητα τους; Αλλά τι εννοείς χρησιμότητα;
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ρωτήστε μια μάνα με δυο παιδιά...
    Ίδιες μαλακίες θα της έρθουν στο μυαλό...
    Στα ίδια άνευ περιεχομένου ερωτήματα, που τις πρήζουν το μ'νί...
    Με λίγα λόγια, ναι υπάρχει ιεράρχηση, ναι η ιεράρχηση είναι μεταβλητή...
    Ναι δεν υπάρχει γεμάτο συναισθηματικό μοίρασμα με καρδιές, καμπάνες και ροζουλιά...
    Ναι υπάρχει με άλλα, για το ποια είναι αυτά απευθυνθείτε στον ίδιο...
    Ή δεν θα σας απαντήσει ή θα σας πει αηδίες...
    Αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχει απάντηση.
    Σας την έχει δώσει ήδη...
    Καλή? Κακή..?
    Ό,τι κι αν σας φαίνεται...
    Αυτή είναι..!
    Με τον καιρό λοιπόν...
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Μαλιστα...εγω θα επιμεινω οτι αν μπορεις να μοιραστεις κατι παει να πει δε το πολυθες εξ αρχης,οποτε ποιο το νοημα για το ποιος βγαινει πρωτος οταν εξ αρχης κανεις δεν ειναι "πρωτος";
    Δηλαδη ειλικρινα δε σε νοιαζει το μοιρασμα αλλα σε νοιαζει ποιος παιρνει μεγαλυτερα κομματια;
    Δηλαδη καταλαβαινω να γουσταρουνε κι οι δυο φαση μοιρασμενη αλλα απ τη στιγμη που γουσταρουνε αυτη τη φαση δε μπορει κανεις απ τους δυο να εχει τετοιου ειδους σκεψεις....δε μπαινεις στη διαδικασια καν αφου απ την αρχη εχει γινει κατανοητο και δεκτο οτι δεν υπαρχει θεση αρα ουτε και σειρα.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    αυτή η "ιεράρχηση" σε τι θα μπορούσε να χρησιμεύει; σε ποιά ανάγκη μπορεί να απαντούσε; τι νόημα θα είχε;
    εξαιρώ τη "διοικητική ιεραρχία" στην περίπτωση εννιαίου νοικοκυριού, η οποία είναι εσωτερική των υποτακτικών, και καθόλου δεν αφορά τον κυριαρχικό, και που συνήθως στηρίζεται στην παλαιότητα ακριβώς γιατί δε ν μπορεί να έχει (ή να υπονοεί) κανέναν ποιοτικό ή αξιολογικό χαρακτήρα.

    από ποιόν έρχεται η απαίτηση να μπει ο κυριαρχικός στον κόπο να ιεραρχήσει; με κριτήριο ποιά εξιδανίκευση;
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Ένα σχήμα που αποτελείται πέραν των δυο ατόμων που μεταξύ τους συνδέονται συναισθηματικά είναι ένα πολυσυντροφικό σχήμα.

    Η πολυσυντροφικότητα ή πολυερωτία διέπεται από κανόνες και αρχές διαφορετικές από την αντίληψη περί δυικών συστημάτων.

    Αν ανατρέξετε στο εκπληκτικό νήμα του @thanasis θα σας λυθούν και οι απορίες για το τι είναι ή τι δεν είναι πολυερωτία.

    Πρώτα και κύρια ο Κυρίαρχος που θα αναλάβει να δημιουργήσει ένα πολυερωτικό σχήμα οφείλει να γνωρίζει πολύ καλά τι εστί πολυερωτικό σχήμα, τι πρεσβεύει, ποιες είναι οι αρχές που το διέπουν κτλ.

    Κυρίαρχος που δεν έχει απολέσει στην δομή του την αντίληψη περί δυικότητας και δεν έχει κατανοήσει την πολυερωτία είναι εκ προοιμίου ανίκανος να έχει δυο, τρεις, τέσσερεις ή μια ντουζίνα σκλάβες.

    Σε αυτό το σημείο θα σταθώ σε μια φράση του @MasterJp που περικλείει τα παραπάνω.

    Ο Κυρίαρχος σε μια M/s σχέση είναι «Ιδιοκτήτης, Δάσκαλος, εραστής και φίλος, και με αυτή τη σειρά»

    Αυτό που κατανοώ σε ένα M/s πολυερωτικό σχήμα είναι πως ο Κυρίαρχος εκτός από Ιδιοκτήτης της κάθε σκλάβας ξεχωριστά είναι και ο Ιδιοκτήτης του σχήματος, δηλαδή Εκείνος ορίζει τους κανόνες για την εύρυθμη και απρόσκοπτη λειτουργία του σχήματος.

    Είναι Δάσκαλος της κάθε σκλάβας ξεχωριστά έτσι ώστε να εισάγει και να μυεί την κάθε σκλάβα στην πολυερωτία ως ισότιμο μέλος ενός σχήματος και όχι να την εντάσσει σε μια ιεραρχικού τύπου αντίληψη η οποία είναι ξένη στην πολυερωτική αντίληψη.

    Επίσης οφείλει ο ίδιος να έχει εκπαιδευτεί στο να είναι εραστής και φίλος της κάθε σκλάβας χωριστά.

    Και εδώ, δηλαδή σε ένα M/s πολυερωτικό σχήμα, την δομή την ορίζει και την καθορίζει μόνο ο Κυρίαρχος.

    Η κάθε σκλάβα στην πολυερωτία, ακριβώς όπως και στο δυικό μοντέλο, οφείλει να υπακούει, να κατανοεί και να συμμορφώνεται στις επιθυμίες του Κυρίαρχου.

    Αν ζηλεύει, αν ματαιώνεται, αν δείξει αδυναμία να ενταχθεί σε ένα πολυερωτικό σχήμα τότε ο μόνος δρόμος είναι η αποδέσμευση της.

    Στο δικό μου πολυερωτικό μοντέλο ιεραρχική δομή μεταξύ των slaves δεν υφίσταται ούτε για πλάκα, και είναι σοβαρός λόγος αποδέσμευσης εάν και εφόσον δεν γίνει αυτό κατανοητό.
     
  9. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αν ποτέ ο Κύριος αποφασιζε να μας ιεραρχίσει με βάση τις δουλειές του σπιτιού θα ήμουν το νούμερο 678
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    αν ήθελε να τον βοηθάτε περισσότερο στις δουλειές του σπιτιού, θα το είχε διατυπώσει.
     
     
  11. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Σσσσσσσσσσσςςςςςς βαλτος εισαι;!  
     
  12. rea..

    rea.. Contributor

    Ο Αφέντης Μου, έχει μια σύντροφο και μία σκλάβα ακόμα

    Τον επέλεξα μετά από πολύ σκέψη για την εκπαίδευση μου και δεν έχει υπάρξει στιγμή που να έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.

    Πισωπατήματα γενικά για μένα και το Bdsm έχω κάνει..αλλά όσον αφορά στον Κυρίαρχο, αισθάνομαι τυχερή και απέραντη ευγνωμοσύνη.

    Η επιλογή Κ είναι μια δύσκολη υπόθεση.. για μένα τα κριτήριά μου ήταν και είναι πάνω από όλα να γίνει το βίωμα αυτό μια σοβαρή εκπαίδευση με αλήθεια... χωρίς γκομενιλίκια και αντιπερισπασμούς. Να βλέπω καθαρά την ανάγκη μου και να μην την μπουκώνω με βανιλοσυναισθηματισμούς.. να με δω να γονατίζω γιατί το γουστάρω και όχι γιατί το ζήτησε "ο άντρας που αγαπώ λαλαλα - και αν τον χάσω θα χαθώ λαλαλα"

    Παρόλα αυτά μπήκα στην όλη κατάσταση σαν τον άσχετο τυπά που μπαίνει σένα μπαρ "για να κόψει κίνηση". Στο ξεκίνημα, φρόντισα να επικοινωνήσω με τις άλλες δυο γυναίκες για να επιβεβαιώσω ότι δεν θα υπάρχουν παρατράγουδα.. ότι δεν θα μπλέξω σε μια κατάσταση όπου τελικά το "παίζουν άνετοι" και στην πορεία θα μου ζάλιζαν τα @@@ με κατινιές και ανταγωνισμούς και σαχλαμάρες. Επιβεβαιώθηκα και με το παραπάνω..

    Ένιωσα και νιώθω καλοδεχούμενη και έχω εντυπωσιαστεί από την στήριξη και την φροντίδα τους. Είναι πρωτόγνωρο για μένα να συναντώ τόσο ελεύθερους ακομπλεξάριστους ανθρώπους που ξέρουν να απολαμβάνουν τον ερωτισμό τους..και μάλιστα γυναίκες.
    Γυναίκες, πρότυπα για μένα και για όποια σαν και μένα αισθανόταν πάντα ότι μεγαλώσαμε σε έναν κόσμο που θεωρούν το φύλο μας κατώτερο και ο σεξισμός δεσπόζει στην καθημερινότητά μας σε σημεία που έχουν αφομοιωθεί μέσα μας φρικτές νοοτροπίες και δεν το χουμε καν πάρει χαμπάρι.

    Μια εκ των πολλών, ηλίθια νοοτροπία κατ εμέ είναι ότι οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές και κτητικές... δεν είναι θέμα φύλου ρε τσοπάνη.. είναι θέμα ανθρώπου παιδείας και προσωπικότητας!!

    Μου ανοίχτηκαν ολόκληροι κόσμοι μπροστά μου..άνθρωποι, ιδέες και αισθήσεις που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα μονογαμική σχέση Bdsm, αλλά κάποια στιγμή νομίζω πως πρεπει και το επιθυμώ.
    Σίγουρα θα υπάρχουν και εκεί άλλοι όμορφοι κόσμοι για να απολαύσω.

    Στην ερώτηση αν έχω νιώσει δεύτερη.. η απάντηση είναι ναι..και δεύτερη και τελευταία και σκουπίδι και τίποτα και ότι έχει νιώσει κάθε εκπαιδευόμενη σκλάβα .. άσχετα σε τι είδους σχέση είναι.

    Η εκπαίδευσή μου έχει σκληρές στιγμές.. όπως κάθε σοβαρή εκπαίδευση σκλάβας! ..αλλά ποτέ μα ποτέ δεν έχουν υπάρξει εμπόδια στην εκπαίδευση μου αυτές οι 2 αξιοθαύμαστες γυναίκες!.. Το αντίθετο μάλιστα.. και τις ευχαριστώ δημόσια για την εμψύχωση.

    Και ναι!!
    Όλα μα όλα στο τέλος της ημέρας έχουν να κάνουν με την Ικανότητα του εκάστοτε Κ.