Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακοποίηση (ακόμη και συναινετική) vs BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Janine, στις 7 Απριλίου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Απολύτως καμία εξαίρεση!!!
     
  2. Nomad

    Nomad Keyser Sose

    Το πλατωνικό bondage μολις γεννήθηκε!
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Αλήθεια τώρα βλέπετε το bondage σαν βία;
     
  4. Nomad

    Nomad Keyser Sose

    Οχι καθε αλλο, αλλά σημεία του bontage περιέχουν βία. Ή "βία".

    Τεχνητή, φανταστική, λεκτική, πραγματική, τεχνική, ρεαλιστική, πάνω σε κάποιο ρόλο... Πανω σε καποιο σχεδιο..

    Ονομαστε το οπως θέλετε αλλα ναι υπαρχει βια.

    Το οριο ειναι διαφορετικο στον καθεναν μας και το πως παιζουμε με τις λεξεις.
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Δεν αναφέρομαι σε "βία", προτιμώ τη λέξη χωρίς εισαγωγικά, δεν θεωρώ ότι μπορεί να ειπωθεί εύκολα μεταφορικά. Kαι με τέτοιες λέξεις δεν παίζω.

    Ειδική να μιλήσω για το bondage δεν είμαι, ας μας μιλήσουν πιο ειδικευμένοι σε αυτό, όπως ο @Seirios_79

    Αλλά δεν βλέπω βία πουθενά σε αυτό. Τέχνη ναι! Σαφώς σαφέστατα! Βία όχι. Αλλά αυτό είναι η προσωπική μου άποψη.
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εύχομαι να μην σεντονιάσω ελεεινά...
    Επειδή είχα "ξαναγράψει" σ' αυτό το νήμα...Και αφού βαριέμαι να επιστρέφω, για να δω τι είχα "αφήσει"...
    Ίσως και κάπου να επαναλάβω πράγματα, που είχα ήδη πει...Τώρα αν κάποιος/α τα θεωρήσει "αντιτουριστικά"...Η άποψη μου είναι προσωπική ( όπως όλων )...
    Και μπορεί να γίνει αποδεκτή η όχι, δίχως αξιώσεις ότι θα ήταν η απόλυτη αλήθεια...

    Η συναίνεση δεν είναι αντικειμενικό και απαράλλακτο μέγεθος...
    Συμφωνούμε ότι θα ήταν το θεμέλιο για την ύπαρξη η όχι της κακοποίησης...
    Αλλά η συναίνεση χρειάζεται γνώση και συνειδητοποίηση...
    Γνώση κυρίως του ποιοι/ες είμαστε, καθώς και επίγνωση των ορίων μας...
    Τ' ότι shit happens...Ναι, μπορούν να συμβούν και "στραβές"...
    Αλλά τ' ότι συναινούμε στην συμφωνημένη/ελεγχόμενη βια ( η καλύτερα την αναζητούμε σαν μέσο σεξουαλικής έκφρασης/πραγμάτωσης )...
    Δεν αποκλείει δια ροπάλου την πιθανότητα κακοποίησης...
    Κάτι που όταν ξεκινάει το "δρώμενο" πιστεύουμε ότι θα μπορούσαμε να το "αντέξουμε"/μας αρέσει...
    Η πρότερα το είχαμε "αντέξει"/μας άρεσε...Δεν σημαίνει, ότι δεν θα μπορούσαμε ν' αλλάξουμε γνώμη και να μην το "αντέξουμε"/αρέσει πια...
    Και ο/η άλλος/η είμαστε σίγουροι/ες ότι θα σταματούσε, πάντα όταν το safe word ακούγεται ?
    Πόσο μάλλον αν μας έχει συνηθίσει με "μεγαλύτερα" όρια?
    Είπαμε shit could happen...

    *Εδώ "σφήνα"...Η ενδοοικογενειακή βια δεν έχει ούτε κατ' εμέ καμία σχέση με το BDSM...

    Το λοιπόν, τ' ότι κάποιος/α παραμένει σε μια σχέση με στοιχεία κακοποίησης...Μπορεί να το κάνει από ανασφάλεια/αδυναμία χαρακτήρα/επειδή θα φοβόταν τον "κοινωνικό στιγματισμό"...
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα ένιωθε κακοποιημένος/η...Και ότι η σιωπηρή του/της "έγκριση", την όποια κακοποίηση θα την δικαιολογούσε...
    Απλά θα την έκανε ατιμώρητη ( και αυτό όχι πάντα )...

    Για μένα ένας από τους καλύτερους τρόπους για να υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα αποφυγής κακοποιήσεων ( όχι ότι η κακοποίηση είναι ο κανόνας...)...
    Θα ήταν εκείνος, του να είμαστε όσο περισσότερο σίγουροι/ες για τον τρόπο "λειτουργίας" εκείνων με τους οποίους πάμε να "εμπλακούμε"...
    Για τον βαθμό που είναι κατασταλαγμένοι/ες αναφορικά με τα σεξουαλικά τους θέλω...Καθώς και για τον βαθμό ωριμότητας τους και αν συνάδει με το δικό μας...
    Η συναίνεση που θα έδινε κάποιος/α που δεν έχει αρκετά καλή επίγνωση του ποιος/α είναι βουδουσουμικά ομιλώντας...
    Για μένα θα είχε την αξία ενός χαρτονομίσματος των 3 ευρώ...
    Η μήπως δεν υπάρχουν άτομα που πχ δηλώνουν vanilla, ονειρεύονται υποταγές a la carte η κομμένες και ραμμένες ( τίποτε το μεμπτό ούτε και σ' αυτό )...
    Για να καταλήξουν ίσως "λανθάνουσες" bottom..Καθώς και πολλοί άλλοι "χαρακτήρες"....Και γι' αποφυγή παρεξηγήσεων...Δεν γνώρισα όλο τον παγκόσμιο BDSMικο πληθυσμό...
    Και σίγουρα όλο το BDSM δεν είναι φυλακισμένο μέσα σ' ένα φόρουμ...Όσο "μαζικό" κι αν ήταν...

    Με άλλα λίγα λόγια...Τι αξία θα είχε η συναίνεση κάποιου/ας που δεν θα είχε ψάξει αρκετά ούτε καν τον ίδιο του/της εαυτό...
    Και χειρότερο ακόμη, πέραν από την όποια βιασύνη να "ζήσει την καύλα του/της"...
    Δεν θα ήταν διατεθειμένος/η να "τριφτεί" με τον/την άλλο/η ? ...
    Και ακόμη κυριότερο να ψαχτεί με τον εαυτό του/της ?...

    Εκεί την "κατηγορία"/αίσθηση κακοποίησης εγώ τουλάχιστον σαν πιθανότητα δεν θα την απέκλεια τόσο ελαφράν την καρδία...
    Τώρα ότι το BDSM βασίζεται στην βία, είναι φαεινότερο του ηλίου...Τ' ότι υπάρχουν τα όρια και οι κανόνες (κυρίως ως προς την σωματική/ψυχική ασφάλεια των "συμπαικτών" ) επίσης...
    Αλλά συχνά ( η αρκετές φορές, πολλές δεν θέλω να το γράψω ) βλέπω/ακούω ότι μεταχειριζόμαστε το βέλτιστο σενάριο...
    Εκείνο που θα παραμερίσει τις όποιες φοβίες/ανασφάλειες μας...Η που απλά θα "νομιμοποιήσει" τις όποιες "διαφορετικές" μας ορέξεις...
    Και το χείριστο το παραμερίζουμε, σαν να μην υπάρχει ούτε σαν πιθανότητα...
    Λες και όλοι/ες είμαστε υπεράνθρωποι και έχουμε τον απόλυτο έλεγχο του εαυτού μας παντού και πάντα...
    Και αφού έχουμε το διχτάκι της συναίνεσης από κάτω μας...
    Όλα καλά...Κακοποίηση δεν μπορεί, να υπάρξει ποτέ...
    Μεγάλα παιδάκια είμαστε...Ο/η άλλος/η αν κατά λάθος η σωστά αισθανθεί έστω και στο παραμικρό κακοποιημένος/η, ας πρόσεχε...

    Η κακοποίηση είναι κάτι το υποκειμενικό στο κάτω κάτω της γραφής...Η συναίνεση "όχι"...

    Τεσπα, επαναλαμβάνω, προσωπική άποψη...Καμία δαιμονοποίηση...Καμία διάθεση για "μαθήματα"...Σε κανέναν και καμία...
    Ο/η καθένας/καθεμία με το κορμί, τις σκέψεις, το μυαλό καθώς και την όποια ηθική και κοσμοθεωρία του...
    Τώρα αν κάποιος/α ίσως και να κακοποιηθεί/κακοποιήθηκε κάποτε...
    Αλλά από άγνοια, η επειδή τον/την έπεισαν/διαβεβαίωσαν ότι δεν είναι/'ηταν εκείνο που ένιωσε...
    Αλλά κάτι που "προβλέπεται"....Γιατί υπάρχει και αυτή η πιθανότητα...
    Η δεν είχε τα κότσια, για να προβεί σε κατάλληλες ενέργειες για χ,ψ, ω δικούς του/της λόγους...
    Είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο και δαύτο...

    Αλλά γιατί να προστατέψουμε εμμέσως τα τομάρια μας ( γιατί όπως είναι λογικό, πρώτα τους εαυτούς μας σκεφτόμαστε ) ?...
    "Προσέχοντας" τους άλλους/ες?
    Μην αφήνοντας τους να "ξεφύγουν" σε σημεία, που για μας είναι φανερό ότι δεν τους είναι ξεκάθαρα?  

    Έχουμε την Mrs συναίνεση και τον Mr συμφέρον... 
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2015
  7. Nomad

    Nomad Keyser Sose

    Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν επειδή πάνω απ' όλα σέβομαι το κόπο του να απλώσει τις σκέψεις του μπροστά μας, στη παραπάνω σειρά έκανα μια εικόνα με το μυαλό μου...

    Ροδόνερα να κυλάνε σε ποτάμια και από πάνω μου να πέφτει νεραϊδόσκονη.
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ εύχομαι να μην πρόσβαλα κανέναν με τις σκέψεις μου...
    Γιατί ειλικρινά σέβομαι όλες τις γνώμες, όσο και να μην τις ενστερνίζομαι...
    Και σίγουρα δεν είμαι δάσκαλος σε τίποτε και για κανέναν...

    Τώρα αν κάποιοι/ες ονειρεύονται BDSM με λαγουδάκια και πεταλουδίτσες...
    Εύχομαι από καρδιάς να τα έχουν...Κανείς δεν τ' αποκλείει...
    Ούτε σημαίνει ότι στις vanilla σχέσεις υπάρχουν by default η ότι δεν "παίζει" η πιθανότητα κακοποίησης...  
     
  9. Nα με συγχωρείτε που δεν σας προλαβαίνω lately αλλά έχω επισκέψεις από Ιταλία (bdsm wise).
    Προτιμούμε να κάνουμε λίγο actione παρά να παίζουμε με τα πληκτρολόγια.
    Αν το bondage εμπεριέχει βια κάπου διάβασα.
    Χμμμ και η ζωή εμπεριέχει βία, αλλιώς λέγεται και βίος.
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

       
    Συνεχίστε the good work και τη φιλοξενία, εμείς δεν χανόμαστε, εδώ είμαστε  
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Εγω ξερω το..

    " 50 shades of grey το λενε στο manhattan .. στη κωλοπετεινιτσα το λενε 10η εντολη"
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μήπως το "ψιλοξεσκίζουμε" ? Ειλικρινά με κάθε συμπάθειο...Στον λάκκο των γενικεύσεων πέφτουμε κάποτε όλοι/ες...Αλλά...
    Εκτός και η τύπισσα που θα την έκανε κλωτσοπατινάδα ο σύζυγος της...
    Επειδή θα είχε τα καρύδια γυρισμένα...
    Στην πραγματικότητα θα ήταν εν μέσω session...
    Αφού θα ήταν και οι δυο βουδουσουμιάρηδες...
    Μόνο που δεν θα το είχε πει/καταλάβει κανείς από τους δυο...  
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2015