Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος Enthralling kernel G, στις 26 Νοεμβρίου 2012.

  1. Sehrazat

    Sehrazat Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    πολύ σωστά! ο νόμος απο την ηθική!! εξαιρετικό παράδειγμα οφειλω να πω και μάλιστα ιδιαιτέρως ταιριαστό!!! Οσο λοιπον απέχουν αυτά τα δυό τόσο απέχει και η κακοποίηση απο ...τη "συναινετική κακοποίηση" άρα?
    Αναρωτιέμαι ?

    γνώρισα τις προάλλες μια μικρούλα, υπό. Μου διηγήθηκε κάποιες απο τις πρωτες εμπειρίες της στο bdsm. (δεν λεω στο χώρο..εχω λόγο που ΔΕΝ το λεω έτσι)
    Είπε λοιπον η μικρούλα:

    [.....εγώ ήθελα να κάνω αυτό που έπρεπε. Να είμαι καλή σκλαβα και αφου μίλησα με τον Κ μου πολλέεες ώρες (ιντερνετικώς διευκρινίζω εγώ!! έχει σημασία) μου εξήγησε τα πάντα. Τι θελει τι πρεπει να κάνω , κλπ κλπ κλπ. Ηταν καλός, με κατανόηση μπουρ μπουρ μπουρ....
    και έρχεται το 1ο ραντεβου. Εγώ δεν είχα ξανά Αφέντη. Έτρεμα στη σκέψη μην κανω κάποιο λάθος μή δεν ειμαι αρκετά καλή!!! και εκεινος επειδη οσο καιρο μιλουσαμε είχα κάνει κάποια λάθη και ειχα παρακούσει έπρεπε να με τιμωρήσει οπως είχε πει . 20 ,20 μαστιγιες απο τα λάθη που ειχα κανει οσο καιρο μιλαγαμε ειχαν μαζευτεί 260!!!
    Μου έδεσε λοιπον χέρια πόδια και άρχισε να με χτυπά δυνατά!!!
    20
    40
    60
       άντεχες? (λεω εγώ!!!!)
    -δεν τολμούσα να πω τίποτα...είπε η μικρή
    μετά έχασα το μέτρημα... Κάπου στις 100?? εκεινος ρώτησε αν αντέχω για τις υπόλοιπες ή θα μου τις χρωστάει... Εγω δεν απάντησα. Εκεινος αποφάσισε να "μου τις χρωστάει" (τί καλός !!! σχολιάζω ΕΓΩ)]


    Είπε κι άλλα η μικρή που έμαθε σε εκείνο το πρώτο ραντεβου, τα οποία δεν έχει λόγο να τα αναφέρω! Εναν ολόκληρο μήνα δεν μπορούσε να καθίσει το σώμα της είχε οχι απλά μελανιες παντού που παρά τις αλειφες και τα διάφορα δεν εφυγαν παρα μετά απο καιρό.
    Εμαθε όμως!!!

    Εμαθε να ΠΡΟΣΕΧΕΙ να είναι πιο υπάκουη και υποτακτική. Εμαθε οτι την επομενη φορά θα τις ειχε και τις 2οο στο τσεπάκι χαλαρά... έμαθε λοιπον να λεει "Μαλιστα Αφέντη¨" , "ότι επιθυμείτε Αφέντη" κλπ κλπ.... Οταν μετα απο καιρό βρεθηκε ένας λίγο λιγότερο μ@λ@κ@ς, τότε εκείνος ΕΓΙΝΕ ΘΕΟΣ της...και φτου κι απο την αρχή!!
    ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ
    ΟΤΙ ΠΕΙΤΕ ΑΦΕΝΤΗ..
    κοκ..

    Τωρα , αρκετά χρόνια μετά δεν είναι πιά τόσο μικρή ! την έχασε την παιδικότητά της έτσι κι αλλιως κάπου ανάμεσα στα οικογενειακά προβλήματα και στις 200 αποχρώσεις του μαστιγίου...,
    Τωρα λοιπον βρισκεται ευτυχώς κάπου εκει μετά τα 25 της ! κι ελπίζω ότι θα βρει την δύναμη και την ευφυια να ξεχωρίσει την Συναινεση και την καβλα ΑΠΟ την Κακοποίηση και την κατάντια...

    (αυτά για όποιον τα καταλαβαίνει... οι υπόλοιποι μπορούν να ασχοληθούν με το "ποιος την έχει μακρύτερη" !!)
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Κακοποίηση



    Μπαταχτσής κυρίαρχος.

    Οι εποχές βλέπετε.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Κακοποίηση

    Si non e vero e ben trovato  

    ή τουλάχιστον για ben trovato το νομίζει όποιος δεν έχει μαζέψει ποτέ εκατό, πόσο μάλλον πεντακόσιες. Αρκετός φόβος για το άγνωστο και προβολή σε αυτό καταπιεσμένων επιθυμιών, ένας καλός δρόμος για το αδιέξοδο, όταν γράφει κανείς σ ένα BDSM φόρουμ.

    Κακοποίηση... βλέπουμε τα δέντρα και χάνουμε το δάσος. Κακοποίηση είναι αυτό που, όταν γίνεται σε πλαίσιο εγγύτητας, κάνει άμεσα πραγματικό και διαπιστώσιμο κακό στον άλλον στον οποίον απευθύνεται.

    Γιατί είναι δύσκολο να γίνει κατανοητό;
     
  4. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Κακοποίηση

    bdsm χωρις συναισθημα ειναι κακοποιηση..
     
  5. open

    open Regular Member

    Απάντηση: Κακοποίηση

    αυτη είναι μεγάλη κουβέντα.. εξαρτάται τι εννοεις 'συναίσθημα'
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    κακοποίηση είναι όταν λειτουργείς ερήμην της άλλης, όταν την αγνοείς.
    όταν μιλάς μόνον με τον εαυτό σου.
    όταν ξεσπάς στην άλλην το δικό σου πρόβλημα. την δική σου αμηχανία.

    όταν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και θυμάσαι, σα λύση, το πρωτόκολο. όταν νοιώθεις ο ίδιος άβολα.
    όταν απ' τη δύσχρηστη εύστροφη υποτακτική, μη μπορώντας να την "σπάσεις", απαιτείς εμμονή,
    ζητώντας υπερανάλυση για να τη κάψεις,

    η κακομεταχείριση, κι η κακοποίηση ίσως, είναι κάποτε αποδεκτές, κάμμια φορά και ζητούμενες, περιστασιακά όμως,
    περιστασιακά σημαίνει με έλεγχο, με μέτρηση της ανάδρασης, η αυταναφορά κι η βεβαιότητα οδηγούν σε κακοποίηση,
    ανεξάρτητα απ' το αποτελέσμα, η κακοποίηση μετριέται στην αστοχία του "θύτη", παρά στα "σημάδια" στο "θύμα".

    το ρήμα είναι "χρησιμοποιώ", όχι "καταστρέφω".
     
    Last edited: 9 Σεπτεμβρίου 2016
  7. brenda

    brenda FU very much

    Αν και με αγαθές προθέσεις προφανώς (ελπίζω), θα έλεγα ότι περιέχει σοβαρές αντιφάσεις η τοποθέτηση.
    Κακοποίηση δεν είναι να αγνοείς τον άλλον, σίγουρο αυτό, ρωτήστε όλο τον κόσμο.
    Αν λέτε ότι το πρωτόκολλο, σαν λύση ανάγκης είναι κακοποίηση, έχουμε πρόβλημα Χιούστον.
    Και η επιβεβλημένη υπερανάλυση κακοποίηση?
    Ωχ, θα πω μόνο, γιατί πολύς κόσμος θα πρέπει να μπει πίσω απ΄τα σίδερα, εμού συμπεριλαμβανομένης.
    Και πάμε στο βασικό πρόβλημα της τοποθέτησης της δεύτερης παραγράφου, όπου η κακοποίηση (ίσως) είναι αποδεκτή και ζητούμενη, οκ, έστω και περιστασιακά, ενώ η αυταναφορά και η εξίσου κατάπτυστη μ΄αυτήν βεβαιότητα είναι τα αίσχιστα κακοποιητικά στοιχεία και στην συνέχεια ούτε που μάς μέλλει για το θύμα και τα σημάδια του, αυτό δεν είναι κακοποίηση, παρά έχουμε κακοποίηση μόνο όταν ο θύτης αστοχεί. Δηλαδή αν είχαμε ευστοχία του θύτη, να υποθέσω αντίστοιχα ότι δεν θα είχαμε κακοποίηση, αλλά καλοποίηση.
    Εν κατακλείδι, χρησιμοποιείστε τους ανθρώπους αλλά μην τους καταστρέφετε, αφήστε τους σε καλή κατάσταση, για να έχουν και κάποια αξία μεταπώλησης.
    Συγνώμη, αλλά δεν άντεξα με όλα αυτά που διάβασα η έρμη βραδιάτικα, λίγο νοηματικό και εκφραστικό έλεος σάς ζητώ, λυπηθείτε μας...
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @brenda ομολογω πως δεν βγαζω νοημα απ οσα γραφεις, ενω εβγαλα νοημα απο αυτα που γραφει ο tithon. Οποτε η επικλιση για νοηματικο και εκφραστικο ελεος θα ειχε νοημα αν όλοι αντιλαμβανονταν με τον τροπο που αντιλαμβανεσαι εσυ. Απο το δικο μου παραδειγμα, καταληγω πως δεν ισχύει αυτό. Σ εμένα είναι πιο κατανοητή άλλη έκφραση. Εικάζω δεν είμαι η μόνη, οποτε το "λυπηθειτε" μας αν ήταν "λυπησου με" θα ηταν πιο ευστοχο.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Να είσαι καλά αγαπητή, εγώ πήρα μία-μία τις δηλώσεις του και τις ανέλυσα έτσι ακριβώς όπως τοποθετήθηκε.
    Θεωρώ ότι δεν έχει ξεκάθαρο μήνυμα, ότι τα έχει μπερδέψει λίγο και τα λέει μία έτσι και μία γιουβέτσι.
    Ήμουν λίγο αιχμηρή, το ομολογώ, μού είναι συμπαθής συγγραφικά ο tithon, αλλά εξέφρασα, με αυτόν τον αποδομητικό τρόπο την αντίθεσή μου.
    Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να τον υπερασπιστείς, αν και θεωρώ ότι μια χαρά μπορεί να το κάνει και ο ίδιος για τον εαυτό του, αν θεωρεί ότι καλώς έγραψε όσα έγραψε και υποστηρίξει περαιτέρω τις απόψεις του.
    Η έκφρασή μου ήταν μία -ατυχής ενδεχομένως- αντανάκλαση τής δικής του.
    Αν συμφωνείς μαζί του, πάω πάσο, άποψή σου, άποψή σας, άποψή μου και ως εκεί.
    Η πρόθεσή μου δεν ήταν να τον προσβάλλω, μιας και έρχεσαι να με ''βάλεις στην θέση μου'', παρά να καταδείξω την αντίφαση.
    Ο καθένας λοιπόν εκφράζεται έτσι όπως θέλει και μπορεί, ενδεχομένως να ήμουν κάποιος πιο αιχμηρή από ότι έπρεπε, το ομολογώ.
    Δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε κανέναν ο τρόπος έκφρασης του άλλου, δική μου η επιλογή να εκφράζω τις αντιρρήσεις μου, όποτε αυτές προκύπτουν, ακόμη και σε άτομα που γενικότερα συμπαθώ ή ακόμη και εκτιμώ.
    Δική σου επίσης να λειτουργήσεις ως αυτόκλητος συνήγορος υπεράσπισης.
    Υπάρχει πάντα η επιλογή να μην μου δίνει καμία σημασία όποιος απαρέσκεται τον τρόπο γραφής μου ή το περιεχόμενό της, καθώς δεν συνηθίζω να απολογούμαι για αυτές.
    Καλό σαββατοκύριακο σε όλους, πάμε να κάνουμε κανένα τελευταίο μπανάκι τώρα, καλή συνέχεια. 
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @brenda ειλικρινά γελώ με την καρδιά μου, πόσο άμεση ήταν η επιβεβαίωση όσων έγραψα στο προηγούμενο μου ποστ.

    Ειλικρινα δεν βγαζω ακρη. Βροντες και αστραπες αριστερα δεξια και δεν μπορει καπου κατι θα καει?

    Τελευταία επανάληψη με άλλα λόγια για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

    Δεν υπερασπίστηκα κανέναν, δεν υπερασπιστηκα καν αποψη. Ειπα απλα πως εγω καταλαβαινω καλυτερα αυτο, αντί εκείνο. Τα υπολοιπα δικα σου αυθαίρετα και άσχετα με την δική μου απάντηση.
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σκεφτόμουν αν ήθελα να ξαναγράψω σ' ένα νήμα ( γιατί δεν είναι το μοναδικό ), που θα πραγματευόταν το θέμα της κακοποίησης. Το "κακό" είναι, ότι λόγω forma mentis - καθώς και για κάποιες άλλες αιτίες -, την έννοια της κακοποίησης, δεν μπορώ παρά να την αντιλαμβάνομαι "ξερά" κι αρκετά καλουπωμένα. Ας πούμε ότι είναι ένα από κείνα τα ελάχιστα πράγματα, που όσο και να ήθελα να του δώσω μια εναλλακτική ερμηνεία. Προτιμώ ν' αποδέχομαι την - από "κάποιον" - προβλεπόμενη της.
    Γιατί παρά είναι σημαντικό - μάλλον όχι μόνο για μένα - το "θέμα", για να υποδύομαι μαζί του τον "μεταφραστή" - όχι ότι δεν έχει αποτελέσει αντικείμενο των μεταξύ εμού και μένα, αμπελοφιλοσοφιών -.

    Τεσπα, τελικά την κουτσουκέλα την έκανα και το νήμα το πλησίασα, έτσι για το χασομέρι. Σίγουρα θα γράψω, πατώντας σ' αυτή την παρέμβαση της "συγκατοίκου". Ίσως και αργότερα να ξανακουμπήσω και το στενό θέμα του νήματος.
    Αν και θα έγραφα πράγματα, που δεν αποκλείω αρκετοί/ες, να μην ήθελαν καν, να τα λάβουν υπόψη τους ( γιατί δεν θα τους βόλευαν ούτε σαν πιθανότητα ) ή θα τα γνώριζαν μεν, αλλά θα προτιμούσαν να εθελοτυφλούν δε ( πάντα σχετικά ακόμη και με την πιο μακρινή πιθανότητα τελέσεως τους ). Ένιγουέϊ, έλεγα, θα πατήσω σ' αυτήν την παρέμβαση της "συγκατοίκου" ( κι εύχομαι να μην με παρεξηγήσει, ούτε να θιγεί. Που χρησιμοποιώ σαν "σκαλοπάτι" τα λόγια της ), γιατί μάλλον όλως ηλιθίως ( αφού ειλικρινά ποσώς μ' ενδιαφέρει η τύχη σε μένα αγνώστων ατόμων και που στα δικά μου τα μάτια φαντάζουν φτερά στον άνεμο ή να το πω καλύτερα, ανώριμα ) και τα δικά μου λόγια ( σίγουρα δεν είναι ο μοναδικός που έχει γράψει ποτέ κάτι του είδους ), είναι η κλασική φωνή στην έρημο.

    Πιάνω την ιστορία της μικρούλας sub, που κακοποιήθηκε ή "κακοποιήθηκε". Ξεκινώ απ' την ηλικία, που - για μένα - καλώς ή κακώς αν και δεν είναι απαραίτητα ένδειξη ψυχικής/νοητικής ωρίμανσης, σίγουρα σαν ποσότητα δεν είναι αμελητέα.
    Κάποιο ελάχιστο βάρος θα έχει κι εκείνη ( άλλο που μετά από ένα tot χρόνων που θ' αναφερόντουσαν στο δελτίο αστυνομικής ταυτότητας, η έλλειψη ωριμότητας θα ήταν μεγάλο ελάττωμα. Αφού δεν σπανίζουν οι άνθρωπες που είναι ενήλικες μόνο χρονολογικά ).

    Λέγαμε λοιπόν, μικρούλα και απ' ότι διάβασα την περίοδο που ανεχόταν την κακοποίηση ή "κακοποίηση" μικρότερη από 25 ( θα ήταν μικρότερη και από 20? ). Ποιος/α στον πέοντα της είχε πει, να πάει να μπει σ' ένα χώρο ή "χώρο" που αν και δεν αποτελείται από περισσότερα τέρατα ή "τέρατα" απ' ότι στην λεγόμενη σεξουαλικά αποδεκτή κοινωνική πλειονότητα. Δεν κρύβει, ότι μάλλον δεν θα κατοικούταν κι από "προβατάκια"?
    Πριν γνωρίσει τον "μάστορα" ( τα εισαγωγικά σταθερά στον μάστορα, γιατί δεν υπάρχει κάτι πιο εύκολο, απ' το να κουλαντρίσεις κάποια τελείως άβγαλτη και πιθανότατα με μια μεγάλη δόση "θεμάτων" που θα αλλοίωναν την ψυχοσύνθεση της. Κι αυτό δεν κοιτάζει ηλικίες ), ήξερε ότι της "φύλαγε" ένα tot μαστιγωμάτων. Μάλλον δεν πίστευε, ότι ο καλός και αγαθός μάστορας, θα της τα σβούραγε. Αλλά και πάντα απ' τα γραφόμενα, δεν είδα πουθενά, να πήγε σπίτι της και να την απήγαγε. Ούτε να την "κουτούλησε" με το στανιό.

    Έμαθε να προσέχει η μικρή, έμαθε να υπακούει, έχασε την παιδικότητα της. Υπήρχαν και οικογενειακά προβλήματα εκτός από "αποχρώσεις του μαστιγίου". Μήπως είχε κι άλλα θέματα και πίστευε, ότι θα έβρισκε διέξοδο/λύση στον όποιο "μάστορα"?
    Μπορούσε να σηκωθεί να φύγει, όποτε γούσταρε? Την ανάγκασε κανείς να τις φάει, τόσο εκείνες του πρώτου ραντεβού, όσο και τις πιθανολογούμενες άλλες από μεταγενέστερους "μάστορες"?

    Στο τέλος, που στο πέος έχει το θεμέλιο της η κακοποίηση? Αν κανείς/καμία θα ήθελε να μου απαντήσει, θα τον/την παρακαλούσα ν' άφηνε στην άκρη τα σχετικά με τα εγκλήματα κατά της γενετήσιας ή της προσωπικής ελευθερίας ( συμπεριλαμβανόμενης και της συναίνεσης του/της παθόντος/ουσας στην περίπτωση των ελαφρών σωματικών βλαβών που δεν θ' αντίκειτο στα χρηστά ήθη ), μια ιδέα θα ήταν είχα ήδη.

    Οι λέξεις έχουν το καλό κάποιες φορές να ξεδιαλύνουν την ομίχλη και κάποιες άλλες να την πυκνώνουν ακόμη περισσότερο. Κακοποίηση και κακομεταχείρηση. Κυριαρχία...υποταγή...Εγώ θα έβαζα στην θέση της Κυριαρχίας, την λέξη Κυριότητα ( όπως εξηγείται στον Α.Κ. ), και θα παραμέριζα τελείως την υποταγή. Αφού για τον/την υ συχνά πυκνά χρησιμοποιούμε το ουδέτερο άρθρο, έχω αρχίσει να τον/την αντιλαμβάνομαι σαν αντικείμενο. Και όποιος/α σαν αντικείμενο θα ήθελε να του/της συμπεριφέρονται, μάλλον δεν κακοποιείται αλλά κακομεταχειρίζεται. Εντάξει, μ' αυτή την τελευταία μου περίοδο το "μάμησα" ( και το έκανα εντελώς συνειδητά ). Κλείνοντας, αν κάποιος/α θεωρεί ότι κακοποιήθηκε ( τόσο εντός, όσο κι εκτός BDSM ), ας αποτανθεί στους κατάλληλους φορείς, τόσο για να βρει βοήθεια, όσο και για να ζητήσει την τιμωρία εκείνου/ης που θεωρεί, ότι τον/την κακοποίησε ( η χρήση του ρήματος θεωρώ, δεν είναι απαξιωτική. Αλλά μέχρι κάποιος/α να κριθεί - μετ' αποδείξεων - ένοχος/η κακοποίησης, θα ήταν ύποπτος/η, άντε κατηγορούμενος/η ).

    Τουτέστιν, η κακοποίηση - για μένα πάντα - βρίσκεται στο "πετσί" εκείνου/ης που την νιώθει - αν την νιώθει -. Εκτός - και το επαναλαμβάνω - αν θα θέλαμε να κοιτάξουμε το ζήτημα απ' την "ξερή" νομοθετική σκοπιά του.
    Τότε αυτό το νήμα, όπως και οποιοδήποτε άλλο συναφές θα είχε ελάχιστη ζύμη για να βάλουμε στον "φούρνο".

    Τα σέβη μου και ζητώ συγνώμη για πιθανά ορθογραφικά/συντακτικά λάθη. Ως προς τον τρόπο γραφής μου, προσπάθησα να γράψω όσο γίνεται πιο "κατανοητά/εύκολα". Όχι γιατί θα θεωρούσα κάποιον/α από σας χαμηλού μορφωτικού επιπέδου κι εμένα φωστήρα ή λόγιο.
    Αλλά γιατί ψιλοβαρέθηκε η ψυχή μου, να διαβάζω "χωσίματα" ακόμη και για τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται ο/η οποιοσδήποτε από μας. Καθώς και ν' αναλύονται ( με "φραγκοδίφραγκα" ) οι όποιες προθέσεις του/της.  
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2016
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Και τώρα, η δική μου μαϊντανοεισφορά στο στενό θέμα του νήματος ( που δεν θα είχε τίποτε το σοφό ή καινούριο ).

    Ποιος/α λιγότερο, ποιος/α περισσότερο, όσοι/ες ασχολούμαστε με το βουδουσουμού, αν και όταν τελούμε/συμμετέχουμε κάποιες/σε κάποιες πρακτικές, βρισκόμαστε στα όρια της παρούσας νομιμότητας.
    Αυτό, όποιος/α θέλει, το βάζει στο κεφαλάκι του/της ( γιατί μάλλον δεν είναι κάτι το τόσο υποκειμενικό σαν "ποιότητα" ). Από κει και πέρα ( ή ακόμη καλύτερα, πριν να εμπλεκόταν λιγότερο ή περισσότερο σταθερά με κάποιες καταστάσεις ), ας προέβαινε στις κατάλληλες αξιολογήσεις ( λέγε με, θέλω ή ανάγκες, καθώς και όρια ) και ας πορευόταν κατ' επιλογή, συνείδηση κι επίγνωση των όποιων ρίσκων. Γιατί η συναίνεση δεν είναι πανάκεια, ούτε αποδεικνύεται τόσο εύκολα, όσο μπορεί και αρκετοί/ες να νομίζουν.
    Και αν ποτέ γίνει η οιαδήποτε στραβή ή "στραβή", πέραν του γεγονότος ότι κανείς/καμία δεν εγγυάται, ότι θα χωρούσε επαναφοράς στην πρότερη κατάσταση, οι όποιες συνέπειες για τον/την πιθανολογούμενο/η δράστη ή "δράστη" - εκτός των όποιων πιθανώς υπαρκτών προβλημάτων συνειδήσεως - μάλλον δεν θα ήταν ευχάριστες. Γιατί ποτέ δεν ξέρει κάποιος/α, πότε θα "γυρίσει το μάτι" στον/στην συμπαίχτη/ρια και κάτι που - στα λόγια σίγουρα - κάποτε το ήθελε, θα το αντιλαμβανόταν πλέον σαν κακοποίηση ( βέβαια, θα ήταν ως προς απόδειξη κι αυτό το τελευταίο ). Σας παραθέτω ενδεικτικά μια λίστα που βρήκα στο ιντερνέτι πριν λίγο. Αν και η ιστοσελίδα που την φιλοξενεί, θα ασχολιόταν με την έμφυλη κακοποίηση και δη των γυναικών. Χωρίς να είμαι σίγουρος - και βάσει κοινής λογικής -, θεωρώ ότι κατ' αναλογία θα μπορούσε κάλλιστα να ισχύει και για τους άντρες.

    http://www.katafygiogynaikas.org/prostasia/content/ορισμοσ-και-μορφεσ-κακοποιησησ

    Ορισμός έμφυλης βίας

    Κάθε πράξη βίας που στηρίζεται στο φύλο και έχει ως αποτέλεσμα ή είναι δυνατό να έχει ως αποτέλεσμα, τη σωματική, σεξουαλική ή ψυχολογική βλάβη ή πόνο για τις γυναίκες, συμπεριλαμβανομένων των απειλών τέτοιων πράξεων, τον εξαναγκασμό ή την αυθαίρετη στέρηση της ελευθερίας είτε αυτό προκύπτει στη δημόσια είτε στην ιδιωτική ζωή.*

    (*)Πηγή: Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών -4η Παγκόσμια Διάσκεψη Γυναικών



    Μορφές βίας

    Σωματική βία

    Γελοιοποίηση του σώματος του άλλου, γροθιές, σπρώξιμο, χαστούκι, τσιμπήματα, δάγκωμα, χτυπήματα με τα χέρια ή άλλα αντικείμενα, απόπειρα στραγγαλισμού, καταναγκαστική ακινησία, δέσιμο, κάψιμο, εγκατάλειψη σε επικίνδυνο μέρος, άρνηση βοήθειας (σε αρρώστια/τραυματισμό), επίθεση με όπλο, φόνος

    Σεξουαλική βία

    Εξαναγκασμός σε σεξουαλικές πράξεις χωρίς συναίνεση, σεξουαλική παρενόχληση στο χώρο εργασίας ή σε δημόσιο χώρο, βιασμός μέσα ή έξω από μια σχέση, καταναγκαστική πορνεία (trafficking)

    Ψυχολογική / Λεκτική βία

    Απειλές, προσβολές, βρισιές, συνεχής κακόβουλη κριτική, υποτίμηση, γελοιοποίηση, δημιουργία κλίματος εκφοβισμού και τρόμου, κτητικότητα και κοινωνική/ φυσική απομόνωση, έλεγχος των κινήσεων, επίρριψη ευθυνών, αποστέρηση εκτίμησης/ στοργής ως μορφή τιμωρίας, καταστροφή προσωπικών ειδών και αντικειμένων του σπιτιού

    Οικονομική βία

    Απειλές για απόλυση στο χώρο εργασίας, εκμετάλλευση οικονομικών πόρων του θύματος, στέρηση βασικών αγαθών, απαγόρευση εργασίας, απόκρυψη ή υπεξαίρεση εισοδημάτων



    Περιβάλλοντα που ενδέχεται να συμβαίνει η κακοποίηση

    • Ενδοοικογενειακό/ Συντροφική σχέση
    • Εργασιακό
    • Φιλικό
    • Σε εξωτερικό χώρο (ιδιωτικό ή δημόσιο)
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Όλα τα παραπάνω, προβλέπονται ως κακοποίηση. Όπως βλέπετε, η συναίνεση αναφέρεται σ' ελάχιστα σημεία ( και μάλλον στα σημεία που δεν αναφέρεται, δεν σημαίνει ότι εξυπακούεται. Άρα όποιος/α θα είχε την διάθεση/περιέργεια, ας την διάβαζε αφαιρετικά ).
    Βλέπετε σε κάποιο απ' τα παραπάνω στοιχεία κάποιο κοινό σημείο με βουδουσουμιάρικες πρακτικές? Πριν παρεξηγηθώ, δεν θέλω να πω, ότι το bdsm είναι πάντα και by default κακοποίηση.
    Θα ήθελα απλά να προτείνω, να σκέφτεστε καλά, πριν πράξετε τ' οτιδήποτε σε βουδουσουμικά "πλαίσια". Και ότι είναι πάντα καλύτερη η πρόληψη απ' την ίαση ( που δεν είναι και πάντα σίγουρη ).
    Αφήστε που ο/η εκάστοτε συμπαίκτης/ρια μας, δεν είναι πάντα καθίκι/μαλθάκας-ισμένη/κτήνος και δεν μας φταίει σε τίποτε, για να πληρώνει τις όποιες φοβίες/κάϋλα που δεν μας βγήκε όπως την ονειρευόμασταν/ελλείψεις/ανωριμότητα/αδιέξοδα που δεν μας έλυσε.

    Αυτά...Καλή συνέχεια της κουβέντας σας...Κι επαναλαμβάνω, για μένα κάποιος/α εδώ μέσα μπορεί να πάρει απόψεις, άντε και καμιά πληροφορία..Αν ψάχνει ή περιμένεις λύσεις στ' οποιοδήποτε θέμα του/της ή "επικρότηση" για πράγματα που ίσως και για κείνον/η δεν θα ήταν τόσο σωστά ( ευφημισμός ), μάλλον κάτι θα το είχε παρανοήσει.. 
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2016