Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καμια διαφορα ....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 25 Οκτωβρίου 2006.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Αρχική Δημοσίευση από sapfw

    Ο πόνος δεν είναι δεδομένο σε μια D/s, M/s σχέση...


    Αρχική Δημοσίευση από anasia

    τότε αφού δεν είναι δεδομένο ο πόνος όπως λες ,
    πια είναι η διαφορά από μια βανιλλα σχέση


    Αρχική Δημοσίευση από sapfw

    Καμία.


    Δικο σας !
    τα σχολια σας θα εχουν πολυ μεγαλο ενδιαφερον .

    Ολα ειναι ιδια ,
    καμια διαφορα μια σχεση bdsm απο μια vanilla λεει η sapfw.

    Eσεις τι λετε ?
     
  2. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    οτι δεν ειπε αυτο,
    αλλα οτι ο πονος πόνος δεν είναι δεδομένο σε μια D/s, M/s σχέση...
     
  3. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Φυσικά και δεν είναι βανίλια μία τέτοια σχέση.
    Ποιος είπε ότι όλες οι D/s σχέσεις εμπεριέχουν πόνο;;
    Στους περισσότερους κατ'εμέ πάντα αρέσει ο εξευτελισμός και μερικά kinky παιχνίδια.
    Ελάχιστοι είναι οι pain lovers
     
  4. female

    female Contributor


    Θα μου επιτρέψετε να ξαναθέσω την ερώτηση-απορία -

    Είναι 100% δεδομένο, εγγενές στοιχείο D/s ή M/s σχέσης ο τιμωριτικός πόνος, (ο πόνος ως μέσον τιμωρίας) ή απλώς ένα από τα συνηθέστερα, εθιμικά μέσα τιμωρίας (και όχι ικανοποίησης); Εάν δεν το περιέχει, δεν θεωρείται η σχέση ως τέτοια;

     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Αρκετά μέλη της κοινότητας θεωρούν πως οι BDSM σχέσεις είναι διαστρέβλωση της αρχικής φιλοσοφίας του σαδομαζοχισμού και των S/M σχέσεων. Κατ' εμέ είναι η εξέλιξη της φιλοσοφίας (αν αυτό θα την οδηγήσει σε ποιοτική ακμή ή παρακμή θα φανεί εν ευθέτω χρόνο).

    Το τι εμπεριέχεται σε μια σχέση Κυριαρχίας/ υποταγής είναι στην δικαιοδοσία Ενός να αποφασίσει. Αυτό τουλάχιστον είναι σαφές! Εκείνος θα κρίνει αν θα υπάρχει το στοιχείο του πόνου και σε ποια ένταση, αν θα υπάρχει το sex, αν θα υπάρχει ο εξευτελισμός και η μορφή του (δημόσιος ή prive), ο ρόλος της υπό και όλα όσα εμπεριέχονται σε αυτή η σχέση.
    Ας μελετήσουμε μια περίπτωση καθημερινή...
    Δυο ενήλικες έχουν αναπτύξει μια D/s σχέση και δεν έχουν γνωστοποιήσει στο ευρύ κοινό την μορφή της (δεν είναι υποχρεωμένοι άλλωστε να βγάλουν τα προσωπικά τους στο μεϊντάνι). Ο Κυρίαρχος αποφασίζει να βγούν για ποτό με ένα φιλικό vanilla ζευγάρι. Ενώ στους τρίτους οι σχέσεις των δυο ζευγαριών φαίνονται ίδιες μπορώ να δώσω παμπολλά παραδείγματα που ο Κυρίαρχος ασκεί εξουσία κεκαλυμένα. Με προκαθορισμένο και διακριτικό τρόπο ελέγχει το αν και πότε θα καπνίσει η υπό, αν θα πάει τουαλέτα την χρονική στιγμή που Του ζήτησε την άδεια, αν θα πιεί δεύτερο ποτό.... (μακρύς ο κατάλογος). Το "φαίνεσθαι" είναι το ίδιο στις δυο περιπτώσεις, η ουσία όμως;

    Θα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση μια τέτοια μεταστρόφή αντίληψης εν συγκρίσει με όσα δηλώθηκαν πιο πριν από την sapfw στο thread που ειπώθηκε η φράση αυτή. Ίσως πάλι και για τον λόγο αυτό μου φαίνεται ως απηυδισμένη αντίδραση στην στείρα εμμονή...
     
    Last edited: 25 Οκτωβρίου 2006
  6. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Εύγε θηλυκιά !  
    Η αίσθηση που βιώνω στον ρόλο του Τιμωρού δεν περιλαμβάνει προσωπική ικανοποίηση. Η απόδοση του πόνου έχει καθαρά παιδαγωγικό χαρακτήρα. Ουδεμία σχέση έχει η αίσθηση του paingiving εκατέρωθεν την δεδομένη στιγμή με αυτή ενός session, ακόμα και αν παρέχεται με τον ίδιο τρόπο και ένταση. Για να το θέσω πιο ωμα: μια μάνα, με στοιχεία σαδισμού στον χαρακτήρα της, αντλεί ικανοποίηση όταν χτυπάει το παιδί της για μια σκανταλιά του;

    Όσον αφορά την αναγκαιότητα της ύπαρξης πόνου ως σωματική Τιμωρία, η anasia δήλωσε:
    Ως μέσο Τιμωρίας ο πόνος δεν αποτελεί υποχρεωτική μέθοδο που οφείλει να ακολουθήσει Κάποιος. Η επιλογή γίνεται σύμφωνα με την κρίση Του και με γνώμονα το τι θα καταγραφεί εντονότερα στον ψυχισμό της υπό, αποτρέποντάς την από επόμενο (και δη το ίδιο) ολίσθημα. Μοιραία, αν το μέσο για κάποια είναι ο πόνος, δεν συνεπάγεται πως είναι για όλες (μόνη σου δήλωσες ότι δεν περιλαμβάνεσαι σε αυτή την κατηγορία).
    Ως ευχαρίστηση Του Κυρίαρχου κατά την διάρκεια ενός session, κάποια αυθεντική υποτακτική, που ενδεχομένως να μην συμπαθεί τον πόνο - είναι όντως λίγοι οι αλγολάγνοι -, δεν εστιάζει σε αυτό που η ίδια νιώθει, αλλά στην ικανοποίηση που αντλέι ο Κυρίαρχος αππό το προσφερόμενο για χτύπημα σώμα της.
    Ουδεμία αισθαντική ομοιότητα μεταξύ των δυο καταστάσεων.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Όμορφα να είστε πιο προσεκτικοί...
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Καμια διαφορα ....

    Καλά λέει ο αγαπημένος φίλος μου john_slave96 , καλά μαγειρεύεις anasia .
    Μάλλον πρέπει να επιδίδομε συχνότερα στην μαγειρική και λιγότερο στο να γράφω στο φόρουμ.

    Λυπάμαι που δεν έγινα κατανοητή και μπερδεύτηκε όλο αυτό έτσι .


    Ευχαριστώ τον Ηλία που κατάλαβε τι ελεγα εν ουσια .
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Δεν είναι μόνο η Κυριαρχία και η υποταγή και μάλιστα σε ελαφριά, συμβολική σχεδόν μορφή που κάνουν μία σχέση D/s και πολύ περισσότερο M/s.

    Όταν εκφράζομαι κοινωνικά, δηλαδή εδώ στο φόρουμ, όταν λέω για D/s και πολύ περισσότερο για M/s, εννοώ σαφέστατα power exchange, εννοώ ερωτικό παιχνίδι ενδορφινών - σεροτονίνης, δηλαδή πόνο - τον ευχαριστιέται τον πόνο η υποτακτική και σωματικά L Strike, μπαίνει στο subspace από αυτον - , εννοώ ταπείνωση, εννοώ ζόρι, εννοώ ανισότητα, εννοώ σταθερούς και προκαθορισμένους ρόλους, εννοώ δικαίωμα και αποδοχή δικαιώματος τιμωρίας.

    Στην σχέση του καθενός ας είναι το μίγμα όπως θέλει.

    ..................

    Άδεια για δεύτερο ποτό... σε βασική σχέση της ζωής μου, μου έβαζε ο εραστής μου στο ποτήρι το τέταρτο ποτό, αν έτσι του έκανε κέφι και ήξερα καλά στην ψυχή μου ότι δεν υπήρχε δυνατότητα να μην το πιώ μέχρι τέλους εκεί που η νόρμα μου ήταν και είναι μέχρι δύο δάχτυλα από το πρώτο ποτό όλη τη βραδιά. Και αυτό χωρίς να έχω συσχετίσει την σχέση μου με κάτι ιστοσελίδες BDSM που είχε τύχει να δω και έδειχναν διάφορες νόστιμες για την οθόνη διαστροφές, αρκεί να τις έκαναν άλλοι μ εμένα ουδεμία σχέση είχαν   τότε...

    Δηλαδή, είχα πολύ βαρύ power exchange σε vanilla σχέση, που ήταν καθαρά ερωτικό, που γινόταν αντιληπτό από τρίτους μόνο και μόνο από την στάση του ενός απέναντι στον άλλον, που όμως SM δεν είχε καθόλου. Λοιπόν, αυτή τη σχέση θα την έλεγα τότε αν ήξερα την διαφορά και την λέω σήμερα vanilla. Η καθαρά εγκεφαλική υποταγή και κυριαρχία που περιείχε στα πάντα, ακόμα και στον τρόπο που τελείωσε, δεν την κάνει D/s στα μάτια μου. Ακόμα και η πιό δυνατή στιγμή της power exchange ωχριά κατά πολύ μπροστά στην πιό απλή μορφή, της πιό αρχικής μου φάσης στο BDSM.

    Έλλειπαν το "σπάσιμο", το παρακάλι, η αγωνία της προσδοκίας του πόνου ή της ταπείνωσης ή της πίεσης, η αίσθηση της ευάλωτης και αβοήθητης, το στοιχείο του προκαθορισμένου και του προσδοκώμενου, το submode, το subspace, γι αυτό ίσως...
     
  10. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Καμια διαφορα ....


    Λυπάμαι ειλικρινά που δημοσιογραφικές τεχνικές για τη δημιουργία εντυπώσεων χρησιμοποιούνται σ' αυτό το forum. Ήλπιζα σε κάτι καλύτερο.
    Περιμένω τους moderators να επιλυφθούν του θέματος.

    Για Ό/όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τι πραγματικά ειπώθηκε Τ/τους παραπέμπω στο https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=6521&page=2


    ΥΓ. Από τότε που η συγνώμη χρησιμοποιείται σαν καραμέλα, χάθηκε το φιλότιμο
     
    Last edited: 26 Οκτωβρίου 2006
  11. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Καμια διαφορα ....

    Ευχαριστώ Ηλία :*
     
  12. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Καμια διαφορα ....

    Συμφωνώ απόλυτα εδώ μαζί σου lilly δεν αρκεί μόνο η υποταγή και η Κυριαρχία σαν αίσθηση για να πούμε ότι είναι D/s ή M/s σχέση . αν ήταν έτσι τότε όλοι οι προγονοί μας οι παππούδες, οι γονείς μας είχαν D/s και M/s σχέσεις και η μητέρα μου ήταν πρότυπο σκλάβας. Μπορεί να είναι έτσι; θα ήθελα να ακούσω την γνώμη Σ-σας.