Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κατά παραγγελία...Βιασμός ; (1) . (συνεχίζεται)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 9 Μαϊου 2006.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Βιασμός : Χρήση βίας , εξαναγκασμός . Η σημασία που συνηθίζεται να του δίνεται , είναι η ασέλγεια με την χρήση βίας . Είτε ψυχολογικής , είτε σωματικής . Ας μείνω για λίγο σε αυτό που συνηθίζεται .
    Αν ένας υποτακτικός ή υποτακτική φαντασιώνεται ότι τον βιάζει ένας ή περισσότεροι άγνωστοι , τότε ανήκει στο Bdsm ;
    Αν το αναζητεί , τότε κατά πόσο ορθά στέκει ο ορισμός του βιασμού ;
    Αν τα δεδομένα της εικόνας που έχει στο μυαλό του δεν ταιριάζουν με την πραγματικότητα ενός βιασμού , είτε λόγω αισθητικής άποψης , είτε λόγω χωροχρονικού σημείου , τότε ; Ευσταθεί ο όρος , όταν επιλέγουμε τον «βιαστή» ;
    Και αν τα δεδομένα είναι ανοιχτά ; Κάποιος να με βιάσει , όποιος , όπου και με οποιαδήποτε τρόπο , τότε νομιμοποιείται ο βιαστής ;
    Ας επανέρθω στο πρώτο . Εξαναγκασμός με όποια μορφή βίας . Κάποιος που θέλει αυτού του είδους τον βιασμό κατά πόσο θα δεχόταν οτιδήποτε τον εξανάγκαζαν ; Ακόμη και την άρνηση στα ίδια του τα θέλω . Μήπως το θέλω αναιρεί τον εαυτό του ή απλά έχουμε ένα οξύμωρο σχήμα ;
    Κάποιος κυρίαρχος πως θα μπορούσε να διαχειριστεί ένα τέτοιο παθητικό θέλω από την μεριά του υποτακτικού του ; Ή μήπως δεν είναι παθητικό ;
    Κάποιος υποτακτικός τι θα έπρεπε να δηλώσει , απέναντι στο ενεργητικό ζητούμενο αυτής της φύσεως του κυρίαρχου του ;
    Η ολοκληρωτική αποδοχή του υποτακτικού σε αυτό το ζητούμενο του κυρίαρχου , μήπως αλλάζει την φύση της σχέσης , σε σχέση Αφέντη/ρας σκλάβας/ου ;
    Ποια είναι ή άποψη σας ;
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    θα κράτησω την τελευταία πρόταση ,γιατί όταν λέμε βιασμό αυτός μπορεί να έχει πολλαπλά επίπεδα ,οπότε όταν το υποτακτικό μέρος αφήνει τέτοιου είδους παραχωρήσεις ή αναζητά τέτοιου είδους σχέσης ,τότε μάλλο προχωράμε προς μία σχέση Αφέντη/ρας σκλάβας/ου

    αυτα

    καλημέρα
     
  3. Photographer

    Photographer Regular Member

    H φαντασίωση ενός βιασμού είναι κοινή σε πολλές γυναίκες.
    Όταν όμως κάτι τέτοιο είναι προσυμφωνημένο η έχει προτύτερα συζητηθεί τότε υποβιβάζεται σε ένα απλό παιχνίδι ρόλων.
    Ο ρόλος του βιαστή δεν είναι ο ρόλος του εραστή με την έννοια της σεξουαλικής πείνας και ικανοποίησης, είναι η κυριαρχία μέσω της βίας που τους εξιτάρει.
    Η ιδέα ότι το θύμα είναι αδύναμο να προστατευτεί μπροστά στον δυνατό βιαστή.

    Άν όμως η φαντασίωση πραγματοποιηθεί, τότε η ίδια η πραγματικότητα και τα στοιχεία που την αποτελούν (η εικόνα σε σχέση με το πώς την είχε φανταστεί, η αισθητική άποψη, το χωροχρονικό σημείο) σε προσγειώνει και τελικά η όλη εμπειρία αποβαίνει μάλλον άσχημη.
    Άν απο τη μία ήταν κάτι προσχεδιασμένο και απο τους δύο και είχαν προσεχθεί όλες οι δυνατές λεπτομέρειες, (η ενδυματολογία ό τόπος ή ώρα στη μικρότερη δυνατή παρουσία περαστικών κ.τ.λ.) τότε απο την μία δεν μιλάμε ούτε για βιασμό ούτε για παιχνίδι εξουσίας-κυριαρχίας.

    Πολλοί θα 'θελαν να αναπαραστήσουν τη σκηνή του βιασμού της Μόνικα Μπελούτσι απο το "Μή αναστρέψιμος" (χωρίς βέβαια τόσο ξύλο και χωρίς να την στείλουν σε κώμα) αλλά καλό είναι η υποτακτική να μην υποψιάζεται τι την περιμένει.
    Οποιαδήποτε σχετική κουβέντα θα έχει προηγηθεί σε ανύποπτο χρόνο και περισσότερο θεωρητικά.
    Ίσως μάλιστα να της υποβληθεί (αλλα πώς άραγε) η ιδέα ότι ο βιαστής δεν είναι ο κυριαρχικός της που σ' αυτόν υποτάσσεται και υπομένει αλλά κάποιος άγνωστος.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Μπα....Θα ανήκει κάπου,ανάλογα με τις παραμέτρους που θα προκύπτουν..για την ώρα,δεν..
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ένα από τα ερωτήματα μου , που ακόμα με καίει...
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Δεν θα το πιστέψεις, αλλά κι εμένα με καίει να σου δώσω ακριβή απάντηση. Ακριβή με την έννοια της λογικής και πραγματικής συνέπειας.

    Το ίδιο και σε δυό τρία άλλα ερωτήματά σου που εκκρεμούν εδώ στο φόρουμ.

    Τα προβλήματα της βαθιάς σκέψης, των διαισθητικών προσεγγίσεων και της αίσθησης ευθύνης που απορρέει από αυτά... νομίζω ότι σε νιώθω.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Θα περιμένω τρυφερή μου  
     
  8. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Κατά παραγγελία...Βιασμός ; (1) . (συνεχίζεται)

    Έχω την αίσθηση πως ο βιασμός είναι μια φαντασίωση που ερεθίζει μόνο όσο είναι φαντασίωση κι αυτό γιατί:

    • όταν προσυμφωνηθεί με κάποιον τρόπο, μεταβιβάζεται η δυναμική του σε παιχνίδι ρόλων, όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Photografer
    • όταν είναι μια σκηνή που αγνοούσε εκ των προτέρων η υποτακτική πως θα συμβεί, τότε κατά τη διάρκειά του βιάζεται πραγματικά κάτι που δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ερεθιστικό γι' αυτήν

    Από την άλλη πάλι, αρνούμαι να δεχτώ πως είναι κάτι που δε μπορεί να υλοποιηθεί με κάποιον τρόπο. Με τη δημιουργία κατάλληλων συνθηκών (τόσο εξωτερικών όσο και εσωτερικών) με το σωστό timing και με τη δημιουργική φαντασία Του Αφέντη, μπορεί να γίνουν θαύματα  
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Ελπίζω να μη θεωρούμε τη διαθεσιμότητα της σκλάβας (ακόμα κι αν έχει πονοκέφαλο) ως βιασμό.

    Μήπως η συναίνεση σκοτώνει τον έρωτα?
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Υπήρχαν ορισμένα εξαιρετικά ποστ σε αυτό το νήμα, θυμάμαι του LordDragonal και της female, πραγματικά άψογες και ολοκληρωμένες τοποθετήσεις που δυστυχώς εξαφανίστηκαν λόγω προβλήματος με την database. Υπήρχαν και δύο ακόμα ερωτήματα του Ηλία που έχω κρατήσει και ίσως και άλλες τοποθετήσεις μελών που δεν θυμάμαι. Κρίμα που μερικές καλές τοποθετήσεις χάθηκαν και ελπίζω πραγματικά η female και ο LordDragonal και όποια άλλα μέλη δεν βλέπουν εδώ τις τοποθετήσεις τους να έχουν την διάθεση να τις ξαναγράψουν.

    Ως ποστερ με φέρνει στο νήμα η τοποθέτηση του KyriosG.

    Με τους βιασμούς δεν έχω πολλά πολλά προσωπικά ούτε καν ως φαντασίωση με συγκινούν. Όταν δεν επιθυμώ έναν (τρίτο) άντρα, γενονός που συχνότατα συμβαίνει, έχω δεκάδες τρόπους να του γίνομαι από αδιάφορη ή αντιπαθής ως και αποκρουστική αν χρειαστεί. "Ταλέντο" μου   Έτσι τίποτα το πραγματικά κακό δεν μ έχει βρει. Ευτυχώς, γιατί χωρίς να είμαι αντροφοβική, ο γενικός και αόριστος φόβος προς έναν μη οικείο άντρα δεν μου είναι άγνωστο συναίσθημα. Η μόνη ανεξέλεγκτη και μη συναινετική βίαιη επίθεση αντρός προς εμένα στη ζωή μου ήταν ένα βρωμόξυλο που έφαγα από συνάδελφο που είχα απορρίψει ερωτικά, στα πιό κυριλέ γραφεία που μπορεί να φανταστεί κανείς, για την αιτία ότι δεν του ενέκρινα πλασματικές μέρες παρουσίας σ ένα πρότζεκτ.

    Αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι ότι μία γυναίκα πραγματικά βιασμένη, είτε από γνωστό της είτε από άγνωστο, θα είναι κόμποι - κόμποι μέσα της επί πολλά χρόνια και δεν θα της έλεγε κανείς να ξεπεράσει τα προβλήματα που της προκάλεσε ο βιασμός αναβιώνοντάς τον στα "ασφαλή" πλαίσια μίας ΒΔΣΜ σχέσης ή ενός ΒΔΣΜ παιχνιδιού. Σε καμμία περίπτωση. Αν το κάνουν κάποιοι, με ευθύνη τους το κάνουν, δε σημαίνει ότι η βουντού ψυχολογία αυτού του τύπου ποτέ δεν λειτουργεί αλλά κανείς δεν μπορεί να τους πει τίποτα σχετικά.

    Για το αρσενικό στοιχείο, δεν γνωρίζω τί ακριβώς συμβολίζει ο πραγματικός βιασμός. Με την δική μου γυναικεία λογική, είναι ο ορισμός της νοσηρότητας για έναν άντρα το να υπερβαίνει την ανάγκη του αποδοχής από το θηλυκό στοιχείο που εκείνη την στιγμή παίρνει και αντί να πάρει να βιάζει. Αλλά με νοιάζει πρωτίστως ν αποφύγω, όχι ν αναλύσω στην προκειμένη.

    Για τον φαντασιακό βιασμό ή το παιχνίδι ρόλων, βλέποντας και κάνοντας. Σε όποιους αρέσει και για όποιον λόγο αρέσει de gustibus non disputandus στην προκειμένη από μένα γιατί δεν έχω προσλαμβάνουσες και ανάλογες προδιαθέσεις.

    Εφόσον είναι σκλάβα με την ΒΔΣΜ έννοια και εφόσον βάσιμα αναγνωρίζει τον Άλλον για Αφέντη της με την ΒΔΣΜ έννοια, ότι Του ανήκει δηλαδή, αυτό που περισσότερο απ όλα επιθυμεί είναι να είναι διαθέσιμη και μάλιστα με χάρη και να πιάνει τόπο η διαθεσιμότητά της. Και με πονοκέφαλο και με το δάκρυ στο μάτι που καταπίνει και με πολλά περισσότερα. Εκτός και αν η σκλάβα βρίσκεται σε κατάσταση πανικού για κάποιον λόγο, οπότε είναι θέμα του Κυρίου της να την φροντίσει.

    Ήταν ένα από τα αρχικά ερωτήματα του Ηλία άλλωστε αυτό και ήθελα από την αρχή να γράψω αυτά που λέω στην τελευταία μου παράγραφο. Μεγάλο θέμα τί θα πει για έναν Κυρίαρχο να είναι μία διαθέσιμη γι Αυτόν και τί θα πει για μία σκλάβα να είναι διαθέσιμη για Κάποιον. Θα ήθελα να το αναλύσουμε, ίσως σε κάποιο άλλο νήμα.
     
    Last edited by a moderator: 18 Δεκεμβρίου 2006
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Από τις απαντήσεις του Lord και της female μου είχαν δημιουργηθεί κάποιες απορίες .

    Το να θέλει κάποιος να βιαστεί σημαίνει ότι συνήθως θέλει να αποποιηθεί της ευθύνης για την σεξουαλική επαφή ; Ή είναι δείγμα ψυχοτραυματικών εμπειριών ;

    Και ρωτούσα , αν θέλει να τεπεινώνεται , να εξευτελίζεται ή να βασανίζεται , ακόμα και με την συναίνεσή της , είναι κάτι ανάλογο ;
     
  12. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Δεν ξέρω αν είναι δείγμα αρνητικών εμπειριών ή κακοποίησης. Το να θέλει να παίξει κάποιος με σκοτεινές φαντασιώσεις, με εξομοίωση ενός βιασμού, που του έχει συμβεί στο παρελθόν, μπορεί να αποτελέσει και μια θεραπευτική εμπειρία. Ένας μοναδικός τρόπος για να ξεπεράσει τον φόβο και το τραύμα του παρελθόντος.

    Όταν μιλάμε για παιχνίδι με "βιασμό" της υποτακτικής, στην μεγάλη πλέιοψηφία μιλάμε καταρχάς για edgeplay. Ανα πάσα στιγμή μπορεί να βγούν στην επιφάνεια πολύ αρνητικά συναισθήματα και πραγματικά ψυχολογικά τραύματα, από ένα περιστατικό που ακόμα και η υποτακτική μπορεί και να μην θυμάται συνειδητά.

    Όμως, όπως με κάθε edgeplay, έτσι και αυτό εμπεριέχει κίνδυνο. Ίσως όχι για την σωματική ακαιραιότητα της υποτακτικής, σίγουρα όμως για την ψυχολογική της κατάσταση. Θέλει λοιπόν εξαιρετική ΠΡΟΣΟΧΗ και ο Κυρίαρχος πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμος να σταματήσει το session άμεσα. Αν καταλάβει πως κάτι δεν πάει καλά και το συνεχίσει μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

    Καλή η ομοιοπαθητική, αλλά πρέπει να ξέρεις και τι κάνεις, πράγμα που μόνο ψυχολόγοι και ψυχίατροι μπορούν να ισχυριστούν πως ίσως κάτι γνωρίζουν. Οι υπόλοιποι, που πάμε στα τυφλά, καλό είναι λοιπόν να είμαστε προσεκτικοί.

    Και κάτι τελευταίο. Αν μετά από μια τέτοια σκηνή, αντιληφθείτε πως η υποτακτική εμφανίζει έντονα συναισθήματα ή είναι συγκλονισμένη, δώστε της αμέσως τρυφερότητα και υποστήριξη και βοηθήστε την να δουλέψει τα συναισθήματα της. Μην την αφήνετε μόνη σε μια τέτοια στιγμή και μην το παίζετε αδιάφοροι.

    Ας μην ξεχνάτε οι Κυρίαρχοι, από την στιγμή που συναινείτε να παίξετε μια σκηνή βιασμού, ή αν Εσείς επιθυμείτε να την βιώσετε με την σκλάβα Σας, είναι και δική Σας ευθύνη το οτιδήποτε φέρει αυτό το παιχνίδι στην επιφάνεια.