Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κατά παραγγελία...Βιασμός ; (1) . (συνεχίζεται)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 9 Μαϊου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Γιατι τα θεωρω ολα αυτα κλαψομουνιστικα phoenixxx?
    Αυτο, πολυ απειλητικο Μου ακουστηκε.
    Απο την στιγμη που συναινει, στην επιθυμια του Κυριαρχου-"Βιαστη" στο να παιξει το ρολο της/του "βιασμενου" η/ο υποτακτικος, δεν καταλαβα τα περι ευθυνων αφου μιλαμε για ενα συναινετικo παιχνιδι (ρόλων).
    Για πιο βιασμο μιλαμε με συναινεση?
    Υπαρχει συναινεση στον πραγματικο βιασμο και δεν το ηξερα?
     
  2. gaby

    gaby Guest

    γιατί δεν είστε υποτακτική γυναίκα Εύα   δεν μου φάνηκαν κλαψομούνικα. Σωστά το τοποθετεί ο phoenixxx το θέμα ως παιχνίδι άκρων και βάζει τους σχετικούς προληπτικούς κανόνες. Αν τώρα σας έχω φανεί για κλαψομ***α, μη ντραπείτε να μου το πείτε ευθέως  

    Με την ευκαιρία, έχουμε νήμα για edgeplay στις training techniques που είναι αρκετά αυστηρότερο για τις ευθύνες του Κυρίαρχου την ώρα εκείνη του παιχνιδιού.
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    tender lilly πιστευω οτι ολοι οι υποτακτικοι/ες ειναι κλαψομουνιδες?
    Μερικες φορε το κανουν χαριτωμενα αλλες εκνευριστικα
    Δεν ξερω φυσικα για σενα αλλα απλα υποθετω και γιατι να μην εισαι και συ ;p
    Επισης θα πω και κατι αλλο ...οι περισσοτεροι υποτακτικοι και υποτακτικες που ξερω παρακαλουν, για να μη πω οτι προκαλουν το βιασμο" τους απο τους Κυριαρχους τους.
    Αλλωστε, αυτο ειναι μια απο τις αγαπημενες τους φαντασιωσεις.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Το άτυπο "έλα μωρέ τα θελε και αυτή τώρα" είναι αυτό ακριβώς που θέλουμε ν' αποφύγουμε, λάθος κάνω; Έχει βάλει σε πολλών λογιών περιπέτειες και φουρτούνες άντρες και γυναίκες όλων των στάτους και κατηγοριών.
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ναι οντως!
    Γι αυτο δεν θα το ρισκαριζα να το συζητησω σε vanilla forum.
    Μεταξυ Μ/μας ομως... δεν ειναι μια φαντασιωση των υποτακτικων?
     
  6. female

    female Contributor




    Η ύπαρξη φαντασιώσεων βιασμού σε θηλυκά μυαλά έχει κάποιες φορές χρησιμοποιηθεί ως δικαιολογία από άντρες που φέρονται, το λιγότερο, πιεστικά παρά την αντίθετη θέληση της γυναίκας, παρά τη μη συναίνεσή της. Αντίθετα, καμία γυναίκα που φαντασιώνεται το βιασμό δεν θα ήθελε να τον ζήσει στην πραγματικότητα - ο βιασμός θα της ήταν τόσο τραυματικός και απεχθής όσο σε οποιονδήποτε άνθρωπο.


    Η κοινωνία και η ανατροφή έχει φορτώσει το θήλυ με πολλές αναστολές και τύψεις. Συχνά αυτές είναι ιδιαίτερα ισχυρές και το άτομο δεν έχει, για διάφορους λόγους, τη δύναμη ή/ και τις ιδεολογικές βάσεις για να ανατρέψει αυτές τις τύψεις ή /και τις αναστολές. Με πολύ απλά λόγια, "το σεξ είναι κακό" και άρα κάτι στο οποίο δεν πρέπει να συναινεί, κάτι το οποίο είναι αμαρτία να απολαμβάνει. Το οτι, φυσικά, είναι κάτι το οποίο επιθυμεί πολύ, ως ζωντανό ον, αποτελεί αβάσταχτο βάρος. Θα 'θελε πολύ να μπορούσε να το απολαύσει, αλλά αφού είναι "κακό", "αμαρτία", είναι κι εκείνη "κακή", "αμαρτωλή" - κάτι που αποτελεί απαγορευτικό εμπόδιο στο να αφεθεί έστω και ελάχιστα για να το βιώσει χωρίς το βάρος των τύψεων και των ενοχών.


    Αν, όμως, εντελώς υποθετικά και φαντασιακά, μπορούσε να υπάρξει το σεξ (ή/ και όλες οι πιθανές περισεξουαλικές πρακτικές) όχι μόνο χωρίς τη συναίνεσή της, αλλά και όντας εκείνη "αντίθετη"; Αυτόματα η ευθύνη της εξαφανίζεται. Άρα και οι τύψεις, οι αβάσταχτες ενοχές. Χωρίς αυτές, μπορεί να το απολαύσει -- δεν ευθύνεται εκείνη, δεν "φταίει" εκείνη, τώρα μπορεί να απελευθερωθεί από τα κοινωνικά "πρέπει", "δεν πρέπει", και να υπάρξει για λίγο ως φυσικό ον.


    Αν η φαντασίωση του βιασμού περιέχει έντονα στοιχεία βίας, αυτό σημαίνει οτι τα κοινωνικά "πρέπει", οι τύψεις και οι ενοχές είναι ιδιαίτερα δυνατές και βαριές και δύσκολο να καμφθούν. Στη φαντασίωση το θήλυ αντιστέκεται σθεναρά για να πεισθεί οτι "…μα εγώ δεν το ήθελα, πάλεψα σθεναρά να το αποφύγω, αλλά ήταν βίαιος, τόσο βίαιος που δεν μπόρεσα τελικά να αντισταθώ" και να απελευθερωθεί τελικά από το τεράστιο βάρος των ενοχών. Ίσως, υποθέτω, επίσης υπάρχουν και μαζοχιστικές (bdsm) διαστάσεις στο χαρακτήρα της, και η πρόσθεση του στοιχείου της έντονης βίας κλπ. συντελεί απλώς στην απόλαυση αυτού που τη διεγείρει, είναι δηλαδή καθαρά ένα στοιχείο απόλαυσης αυτό καθεαυτό.


    Δεν γνωρίζω αν η προσομοίωση βιασμού σε ένα τέτοιο άτομο θα φέρει τα ίδια αποτελέσματα απελευθέρωσης, αλλά αμφιβάλλω. Αυτό που ουσιαστικά έχει ανάγκη είναι το να αποκτήσει μακροπρόθεσμα τα ιδεολογικά και συναισθηματικά επιχειρήματα που θα ανατρέψουν σε κάποιο βαθμό (γιατί ολοκληρωτικά είναι ιδιαίτερα δύσκολο έως απίθανο) τις ευνουχιστικές κοινωνικές αντιλήψεις, τις τύψεις και τις ενοχές, και βραχυπρόθεσμα θα βρεθεί κάποιος τρόπος να μην αναλαμβάνει ολοκληρωτικά ή/ και να μάθει να απολαμβάνει την καταπάτηση αυτών των κοινωνικών κανόνων. Τελικά πιστεύω ότι, ως τέτοιος χαρακτήρας, είναι πιθανό η ηδονή της να αντλείται ακριβώς από αυτή την απόλαυση της «αμαρτίας».

    Δεν θα αποτολμούσα μια τόσο μεγάλη γενίκευση από ένα στιγμιότυπο σε κάποιες «bdsm» δομές χαρακτήρων. Ίσως να υπάρχει κάποια συγγένεια, αλλά γι’ αυτό δεν είμαι αρμόδια να μιλήσω.


     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ο λόγος που ρώτησα θηλυκό μου είναι γιατί αρκετοί υπό που θέλουν την φαντασιώση αυτή , είναι για αυτά τα θέλω τους...
     
  8. female

    female Contributor



    Είμαι βέβαιη οτι η προσομοίωση βιασμού, όχι απλως ως "άλλο ένα παιχνίδι" αλλά και ως "ψυχαναλυτική διαδικασία" έχει δοκιμαστεί από κάποιους -- θα ήταν ενδιαφέρον να διαβάζαμε τις απόψεις τους.

    Αναμφίβολα απαιτείται πολύ συζήτηση πριν γίνει και ανάλυση μετά, αν είναι να λειτουργήσει όχι μόνο ως άλλη μια "φάση", αλλά και ως διαδικασία κάποιας ελάφρυνσης από το άχθος των ενοχών.

     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Σε συγχωρώ   και το διαγράφω κι Εγώ φίλε "is-no-good"  
    ...και να ξέρεις ότι είσαι από τους τυχερούς .... 
     
    Last edited: 19 Δεκεμβρίου 2006
  10. zinnia

    zinnia Contributor



    Nα κι ενας που νοιωθει "βιασμενος"... (Μα καλα, ολες οι σεξομανεις πανω σου μαζευτηκαν)? Περιεργο...Συνηθως οι αντρες διαμαρτυρονται γιατι οι γυναικες τους δεν εχουν ορεξη.. Να κι ενας που διαμαρτυρεται επειδη εχουν ορεξη..
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    καλα .. οκ ... ξαναζητω συγνωμη και το διαγραφω .... απλα ... μερικες φορες αυτος ο συσχετισμος αντρας-βιασμος , τον εχω χιλιοακουσει και τον εχω βαρεθει ..... αλλα λογου κακου ταϊμινγκ τουτη τη φορα ενοχληθηκα λιγακι παραπανω ...
    αλλα για αντρα που παραπονιεται οτι δεν του καθεται η γυναικα του δεν εχω ακουσει .... εκτος αν μερικοι για ...αααλλους λογους , αλλα λενε στους φιλους τους και αλλα στις φιλες τους ... παντως για συζυγικα καθηκοντα ξερω ...  
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σε αυτό συμφωνώ θηλυκό μου.