Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Elvira, στις 5 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Γραφικό, εφόσον καλείται να γνωστοποιησει το ρόλο του προς τους έξω.
    Επιθυμητό όταν αφορά την εσωτερική σχέση μεταξύ των μερών.
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor


    Πολύ πολύ σωστο
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ποιος τα γαμεί τα σύμβολα..?
    Όχι το άτομο που τα έχει ανάγκη βέβαια...
     
  4. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    χρήσιμο;...ναι!
    συμβολικό;...οπωσδήποτε!
    αναγκαίο;...πολλές φορές!
    γραφικό;...μπορεί να γίνει!
    αισθησιακό;...σίγουρα!
    επιβεβλημένο;...όχι!
    αναντικατάστατο;...όχι!
    δηλωτικό;....ναι! ( αλλά όχι δεσμευτικό όπως η ιστορία πολλάκις έχει αποδείξει)
    όμορφο,κιτς, διακριτικό,βαρύ, αντιαισθητικό;....ανάλογα με την αισθητική του Κ αλλά και με τη σκοπιμότητά του (έκθεση, ταπείνωση, εκπαίδευση, ιδιωτικός κώδικας κλπ)
     
  5. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Απλά ένας παραπάνω τρόπος να δηλώσει ότι γνωρίζουν και τα δύο μέρη μιας σχέσης...
     
  6. anima0

    anima0 Regular Member

    Ναι έχω δει να το φοράν έξω σαν κόσμημα: ένα μαύρο λουράκι
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Καμιά τέτοια ανάγκη δεν έχουν τα δυο μέρη μιας σχέσης... Το ξέρουν!
    Αν τόχουν ανάγκη και να το διαλαλούν είναι άλλο πράμα...
     
  8. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Δεν ανέφερα πουθενά την λέξη ανάγκη.
     
  9. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Δεν θα αναφερθώ στην αναγκαιότητα του κολάρου κι αυτό γιατί ενδέχεται, να μην αποφασίζω εγώ αν η χρήση του είναι αναγκαία ή όχι ή έστω δεν θέλω να αποφασίσω εγώ.
    Σίγουρα όμως, δεν το θεωρώ γραφικό. Γραφικό θα το καθιστούσαν τα μέλη του. Αυτός που το φέρει κι αυτός που το προσφέρει, με πολλούς τρόπους.
    Μια γενική αντίληψη (χωρίς να γνωρίζω πρακτικά μιας και δεν έχω φορέσει κολάρο) είναι, πως το κολάρο κρύβει ένα συναισθηματικό υπόβαθρο. Σηματοδοτεί την αρχή ή την εξέλιξη μια σχέσης σε ουσιαστικότερη, με συνοχή, με δέσμευση, με βάθος, με συνέπεια.
    Βέβαια, όλα αυτά, δεν κρίνονται μόνον από και την χρήση ενός κολάρου. Ενδέχεται όμως να είναι ένα χρήσιμο-χρηστικό αντικείμενο-εργαλείο, που να βοηθήσει το υ μέλος να αφουγκραστεί, εμβαθύνει και να απολαύσει/απολαμβάνει την υποταγή του σε βάθος χρόνου. Να ανήκει και να το νιώθει πρακτικά.
     
  10. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Το κολάρο είναι συμβολισμός και φυσικά το θεωρώ αναγκαίο (εκτός και αν μου ζητηθεί κάτι διαφορετικό)
     
  11. Platonistis

    Platonistis Ερωτικός Μύστης

    Το κολάρο, όπως και άλλα σύμβολα, και τελετουργικά, να είναι μέρος της εμπειρίας και αναγκαία για να προχωρήσει το πράγμα και να σοβαρέψει.
    Διότι αυτά λειτουργούν ακόμα και στο υποσυνείδητο του ατόμου. Δες το σε ευρύτερο πλαίσιο, στη κοινωνία: Είναι γεμμάτη σύμβολα και τελετουργικά.
    Το πρωί όταν χτυπάει το κουδούνι στο σχολείο τα παιδιά μαζεύονται και στοιχίζονται. Όταν πας πρωτοχρονιά σε σπίτι μπαίνεις με το δεξί. Όταν βλέπεις γνωστό στο δρόμο λες καλημέρα. Οι αστυνόμοι φοράν στολές
    για να ξεχωρίζουν. Και οι πυροσβέστες. Και οι στρατιώτες. Και οι γιατροί. Και οι παππάδες. Και οι νεκροθάφτες. Και,και... όλοι παίζουν ρόλους. Όλοι συμμετέχουν στο θεατρικό με σύμβολα και τελετουργικά.
    Αυτό δρα ως υποβολή. Και το κολλάρο, το ίδιο. Ανήκει στην ίδια συνωμοταξία.
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor