Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Elvira, στις 5 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ανούσιο και γραφικό,τo μόνο σύμβολο που γνωρίζω είναι αυτό της Αγάπης.
     
  2. Για όρισε μας την "Αγάπη", αγαπητή madlene, για να καταλάβουμε γιατί το κολάρο είναι ανούσιο και γραφικό και μόνο. Εν τω μεταξύ, όσο εσύ θα ασχολείσαι με φιλοσοφικά ερωτήματα, ας προσπαθήσουμε να δούμε οι υπόλοιποι πιο πεζά πράγματα.

    Θα εξαιρέσω την πρώτη τετριμμένη περίπτωση, αυτήν του γραφικού. Επ' αυτού, μίλησε πολύ ωραiα προηγουμένως η tender lilly:


    Θα χρησιμοποιήσω απόσπασμα από non-bdsm fiction. Μερικές φορές βρίσκει κανείς ενδιαφέροντα πράγματα εκεί:

    "The collar has four common purposes, Master," she said, "First, it visibly designates me as a slave, as a brand might not, should it be covered by clothing. Second, it impresses my slavery upon me. Thirdly, it identifies me to my Master. Fourthly - fourthly -"
    "Fourthly?" he asked.
    "Fourthly," she said, "it makes it easier to leash me."
    Explorers of Gor, 5:80-81

    Ας εξαιρέσουμε και τη δεύτερη τετριμμένη περίπτωση, το
    "Fourthly" του αποσπάσματος. Εδώ το κολλάρο είναι αναγκαίο και χρήσιμο για να "τραβάς" κάποιον/α. Προφανώς, δεν θέλει κανείς να τραβάει ένα δύσμοιρο πλάσμα με αλυσίδα περασμένη στο λαιμό γιατί είναι επικίνδυνο. Το αναγκαίο και χρήσιμο, βέβαια το ξέρουν μέχρι κι οι σκύλοι, οι οποίοι αναγνωρίζουν το τι σημαίνει να τους κοτσάρεις αλυσίδα στο κολάρο ή να τους φοράς το κολάρο: βόλτα! ( Πράγμα, που για μερικούς από μας εδώ μέσα φαίνεται δυσνόητη εγκεφαλική διεργασία).

    Οι υπόλοιπες τρείς περιπτώσεις του αποσπάσματος, προφανώς δεν είναι του κόσμου τούτου,
    εκτός ίσως από κάποιους ακραίους lifestylers, αλλά δέν έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους.Όσοι κάνατε ματάκια με το απόσπασμα, λοιπόν χάσατε. Αναφέρεται σε κολάρο που μένει μόνιμα 24/7, παντού και πάντα. Και φυσικά δεν περιλαμβάνει τις κατηγορίες ένα πιο λεπτό διακριτικό κολάρο για τη δουλειά, ένα κολάρο κόσμημα για τις κοινωνικές συναντήσεις κ.ο.κ..

    Το οποίο σημαίνει οτι το κολάρο, εκτός της δεύτερης αυτονόητης και λειτουργικής, τετριμένης περίπτωσης, έχει συμβολικό χαρακτήρα. Και για το λόγο αυτό θα διαφωνήσω με την
    tender lilly:

    Το κολάρο δεν είναι δώρο. Μου ανήκει. Κι όταν θα φύγω, θα το πάρω μαζί μου. Το ίδιο κολάρο δεν θα φορεθεί ποτέ σε άλλο λαιμό, αλλά θα φύγει... και θα κρατηθεί, εκεί που πρέπει.





     
  3. Απάντηση: Re: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Υποκλίνομαι.​
     
  4. puppetmaster

    puppetmaster Regular Member

    Ορθή η σημειολογία και να προσθέσω ότι το αυτό
    ισχύει για τα σκοινιά. Δεν περνάνε από γυναίκα σε γυναίκα.
    Κι' αυτά πάνε εκεί που πρέπει. Μιας και εκεί που έμαθα
    για σκοινιά, κολάρα δεν υπάρχουν. Ο συμβολισμός όμως
    υπάρχει...
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor



    Συγκινήθηκα:surprised:


     

    Πολύ Κακό για το Τίποτα,περί ορέξεως ουδείς λόγος!
     
  6. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Τι να το κα΄νεις το κολάρο... οταν μερικά χαστούκια είναι αρκετά για την επιβολή του νόμου και της τάξης.
     
  7. Vanda

    Vanda Regular Member

    Εγω τελικα πρεπει να ζω σε αλλο πλανητη. Στον πλανητη που ζω λοιπον το κολαρο και η δεσμευση των αλλων τελειωνει οταν κορεστει, τελειωσει ο ποθος τους προς αυτο που λεγετε υποταγη.
    Ισως στις γυναικες να ειναι διαφορετικα τα πραγματα, δεν ξερω προσωπικα ασχολουμαι με αντρες. Ισως εγω να μην μπαινω σε διαδικασιες για να κρατησω καποιον ετσι δεσμευμενο, λυπαμαι αλλα δεν μπορω να ασχολουμαι τοσο πολυ. Αν ηθελα καποιον για να τον κυνηγαω, ψαχνω, πιεζω καθε λιγο και λιγακι θα εβαφα τα μαλλια μου ξανθα θα μασουσα τσιχλα και θα γινομουν χαζογκομενα. ( μην μπαινετε στον κοπο να παρεξηγηθητε οι ξανθες δεν θα το αντεξω)
    Ειμαι απλη και ξεκαθαρη : Θελεις? Ακολουθα
    Δεν θελεις? Τον δρομο σου
    Στον δικο μου πλανητη δεν υπαρχει ρομαντισμος, δεν ερχονται σκλαβοι ετοιμοι και διαθεσιμοι για τετοιου ειδους δεσμευση και οσοι το κανουν μετα απο λιγο καιρο βλεπουν τα ζορια και θυμουνται τις παλιες καλες εποχες που ηταν οι αντρες στις σχεσεις τους και περνουσαν καλυτερα κανοντας οτι ηθελαν.
    Με ολα αυτα που εχω ακουσει κατα καιρους,χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν τις εμπειριες μου μοιραζομαι απλα, θα καταντησω μικρος πριγκηπας και θα πηδαω απο πλανητη σε πλανητη.
     
  8. slavesissy

    slavesissy New Member

    Η δέσμευση μας στην Κυριαρχία είναι καθαρά στην διάθεση μας και στην διαθεσιμότητα μας κάθε στιγμή.
    το κολλάρο είναι τόσο όμορφο σε ένα λαιμό που έχει αποδεχτεί τα παραπάνω.
    ούτε ξεπερασμένο ούτε απαραίτητο.
    μόνο ερωτικό κάθε στιγμή που δεν είναι προφανές αλλά ουσιαστικό.
    και με αυτό και χωρίς αυτό αν δεν είσαι εκεί απλά είναι ένα αντικείμενο ένα αξεσουαρ.
     
  9. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Είτε κολάρο, είτε κρίκος, είτε tatoo, πάντα ένα σύμβολο έχει τη σημασία και τη χρησιμότητά του...

    Γιατί να είναι αυτός ο πρωταρχικός στόχος;

    Το να είναι αυτοσκοπός είναι ανόητο...
     
  10. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Αναγκαίο για όποιον το βλέπει έτσι. Μη βάζετε όρια, μην καταπιέζετε τα συναισθήματα.
     
  11. Elvira

    Elvira Regular Member

    Σας ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να ασχοληθειτε, αλλα νομιζω μερικοι δεν καταλαβατε το νοημα. Το νημα ασχολειται αποκλειστικα με την ψυχολογικη καθαρα επιδραση που μπορει να φερει ενα κολαρο στις σχεσεις Μ/ς, στην παραλογη χρηση του με αποτελεσμα την ευτελιση και την παρερμηνεια του αρχικου ορου του κολαρου απο ολες τις πλευρες και τελικα την εθιμοτυπικη του χρηση απο οσους και οσες εχασαν, ξεχασαν, δεν ηξεραν την αρχικη του εννοια και ουσια.

    Η χρηστικη του ιδιοτητα, η οποια ειναι αναγκαια, σαφως και δεν οριζει τα παραπανω ουτε αναιρειται σε καμια περιπτωση, ισα ισα που ενυσχιεται αν και τα δυο μελη γνωριζουν την αρχικη και ουσιαστικη του εννοια, γιατι πολυ απλα δεν ευτελιζεται για το παραμικρο.


    Υ.Γ. Για οποιαδηποτε αλλα σχολια η ερωτησεις θα απαντησω αφου επιστρεψω με την μικρη μου απο μια πενθημερη αναζητηση / BDSM party στην Γερμανια.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Το κολαρο ειναι μια φαρδια βερα.