Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Elvira, στις 5 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Ενδιαφέρον. Κι άμα οι σκλάβες aka αρραβωνιάρες μπλέξουν με κανένα στραβόξυλο, όπως ο Αντωνάκης, που αργεί να τις στεφανωθεί-παύλα-μαρκάρει με τη σφραγίδα ΒΟΚΤΑΣ;  

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. petrosmpo

    petrosmpo Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    ουτε ανακγαιο ουτε γραφικο.
    Πολυ καυλιαρικο.
    Οταν βλεπω τη ''σκυλα μου΄΄ να το φοραει μου σηκωνετε.
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Τί ακριβώς σου σηκώνουμε;

    (Δεν έβαλες και καμμία διευκρίνιση εντός παρανθέσεως αυτή τη φορά, βρε παιδί μου...).


     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?


    θα ειναι σκλαβες ελευθερας βοσκης.
     
  5. bossybetty

    bossybetty New Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?


    Νομίζω η πιό σωστή απάντηση μετά από τέσσερις σελίδες posts. Κατά τα λοιπά πολλά λόγια. Οταν έχεις ένα "σκυλάκι" ή μία "σκυλίτσα" στα πόδια σου, πώς θα το πας μία βολτίτσα? Δυιλίζουμε τον κώνωπα γιά το αυτονόητο.
     
  6. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Για μενα κολλαρο ειναι το οτι, ο πρωτος (και ο μονος που εχω γνωρισει μεχρι στιγμης) Κυριος με τον οποιο ξεκινησε η εκπαιδευση μου και τελειωσε αδοξα, ηθελε να μου αλλαξει το χρωμα και το μηκος των μαλλιων μου...Ευτυχως δεν προλαβε να γινει κατι τετοιο..Το θεωρω γραφικο ανα περιπτωση...Οπως π.χ.:
    Α)το να θελει απλα και μονο να σου σπασει τον τσαμπουκα με αυτον τον τροπο, χρησιμοποιοντας δηλαδη ενα "κολλαρο"...
    Β)το να θελει απλα και μονο να σε μαρκαρει με τον ενα ή τον αλλο τροπο

    Ειμαι πολυ νεα στον χωρο για να μπορω να πω μια γνωμη εμπεριστατωμενη...κι ετσι απλα αρκουμαι στο να μοιραζομαι τις σκεψεις μου Μ/μαζι Σ/σας...
     
    Last edited: 11 Νοεμβρίου 2009
  7. Link4th

    Link4th New Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ποιο πάνω. Το κολάρο για μένα απλά είναι περισσότερο αισθησιακό από ένα εσώρουχο για παράδειγμα. Δεν χρειάζεται καν να είναι δερμάτινο ή μεγάλο και ένα μαύρο υφασματάκι γύρω από το λαιμό μπορεί να κάνει την δουλειά.

    Jessy εσύ μαλών έμπλεξες με κάτι που δεν μπορούσες να αντέξεις...
     
  8. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?


    απλα δεν ηταν τα σωστα ατομα...δεν θα κρινω απο ποια μερια...δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους...
     
  9. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Το κολάρο δεν είναι ένα σύμβολο δέσμευσης;
    Κάτι αντίστοιχο με τη βέρα;

    (συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος)
     
  10. Animator

    Animator Regular Member

    Re: Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Ο καθε ανθρωπος το αντιλαμβανεται διαφορετικα. Αλλοι ως δεσμευση, αλλοι ως κοσμημα κτλ. Το μονο που εχει σημασια ειναι να απολαμβανουν και να τους ταιριαζει αυτο που κανουν.
     
  11. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    αν η σκλαβα θελει κολλαρο της το φορας.δεν υπαρχει τιποτα γραφικο στον ερωτα.αν δεν το θελει και πας να το επιβαλεις περα απο το οτι εισαι βλακας δευτερον θα βρει απλα αλλο αφεντικο.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Κολάρο - Αναγκαίο ή γραφικό?

    Είμαι πεπεισμένη πως το κολάρο αφορά μόνο τις σκλάβες.

    Τις αφορά όταν φοράνε το λεγόμενο collar of consideration (κολάρο θεώρησης) το οποίο φοριέται στην αρχή όταν ακόμη δεν είναι βέβαιο πως θα την αναλάβει Ο Κυρίαρχος, μια περίοδος γνωριμίας, όπου εξετάζουν ο ένας τον άλλο με σκοπό αν όλα πάνε καλά να προχωρήσουν στο 2ο το

    Training Collar (κολάρο εκπαίδευσης), το οποίο όπως λέει από μόνο του είναι εκείνο το κολάρο που φοράει η σκλάβα όσο διαρκεί η εκπαίδευση της που αποσκοπεί στην αλλαγή αντιλήψεων, συμπεριφορών, εμφάνισης με τρόπους που να ευχαριστούν τον συγκεκριμένο Αφέντη.

    Το 3ο κολάρο είναι το full slave collar (Πλήρες κολάρο σκλάβας), το οποίο είναι μόνιμο, δηλώνει πως πλέων η σκλάβα είναι ιδιοκτησία Του Αφέντη.

    Υπάρχει άλλο ένα είδος κολάρου, το Protection collar (κολάρο προστασίας) το οποίο δηλώνει στους άλλους πως η συγκεκριμένη σκλάβα, αν και χωρίς Αφέντη είναι υπό την προστασία Κάποιου, χωρίς να είναι σκλάβα Του.

    Το 1ο και 2ο κολάρο μερικές φορές δίνονται αντίστροφα. Συνήθως αυτό γίνεται όταν είναι εντελώς άπειρη η υπο και Ο Κ. επιθυμεί να δει αν είναι εκπαιδεύσιμη, αν είναι στο σωστό μέρος πριν αρχίσει να εξετάζει (consider) το ενδεχόμενο να την κάνει σκλάβα του.

    Το πρώτο σε βανίλλα όρους παρομοιάζεται με το δόσιμο λόγου, το 2ο με τον αρραβώνα και το 3ο με τον γάμο. Το 3ο δίνεται όταν πλέον Ο Αφέντης είναι πεπεισμένος πως με την συγκεκριμένη σκλάβα θα είναι μαζί για χρόνια.

    (Πηγή: Master/Slave Relations: Handbook of Theory and Practice By Robert J. Rubel)

    Κάθε άλλο κολάρο, όπως εκείνα που φοριούνται σε μια συνεδρία, ή έχουν οποιοδήποτε ρόλο αξεσουάρ (όπως το εσώρουχο που αναφέρει κάποιος πιο πάνω) είναι γραφικά, άνευ σημασίας πέραν της άμεσα χρηστικής τους.