Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 26 Μαρτίου 2008.

  1. Σε κάθε ομάδα και σε κάθε κοινωνία ανθρώπων επικρατούν κάποιες
    παγιωμενες αντιλήψεις οι οποίες αποτελούν τον κατεστημένο τρόπο
    σκέψης των μελών της ομάδας η της κοινωνίας αυτής.
    Φυσικά και εδώ δεν θα μπορούσαμε να είμαστε η εξαίρεση και αναφέρομε
    στις αντιλήψεις του πανσεξουαλισμου σε σχέση με ορισμένες σοβαρές
    ψυχικές ασθένειες και παραφιλιες. Μια από αυτές είναι και η κοπρολαγνεία
    Πολλές φορές για τέτοιου είδους παραφυλιες οι απόψεις του τύπου
    «Δεν τρέχει τίποτα» «Αν σε ευχαριστεί να το κάνεις» «το θέμα είναι να υπάρχει
    Συναίνεση» «δεν κάνει κακό σε κανέναν» είναι πολύ διαδεδομένες και θα τις
    έλεγα και «κατεστημένες». Για εμένα δεν ορίζετε το ζήτημα στα πλαίσια
    «καλού και κακού» σεμνοτυφίας η ηθικολογίας αλλά μεταξύ υγιούς και
    αρρώστου ψυχικού κόσμου. Ως εκ τούτου δεν είναι στις προθέσεις μου
    να κατηγορήσω κανέναν και ένας από τους λογούς είναι ότι την «αρρώστια»
    μας δεν την διαλέγουμε. Κάθε άλλο. Προσκυνώ και σέβομαι κάθε άνθρωπο
    που η προσωπικότητα του ενέχει το τραγικό στοιχείο. Αυτό δεν σημαίνει ότι
    θα του πω ότι όλα είναι «καλά καμωμένα» και δεν «τρέχει» τίποτα για να
    τον σπρωξω ακόμα πιο βαθιά στην αρρώστια του.
    Μα είναι ψυχική ασθένεια η κοπρολαγνεία και δεν είναι να θέλεις να σε δέρνουν
    η να δέρνεις? Να εξουσιάζεις σεξουαλικά η να εξουσιάζεσαι? Καθώς και τόσα
    άλλα? Δεν θα διστάσω να απαντήσω ,ίσως προκαλώντας και πολλούς εδώ μέσα,
    , ότι ΝΑΙ κι' αυτο δεν είναι και ότι πιο υγειές αλλά να κάνω και μια δυο παρατηρήσεις.
    Η ψυχική αρρώστια έχει διαβαθμίσεις όπως και κάθε αρρώστια. Υπάρχει διαφορά
    μεταξύ μυωπίας και μερικής η ολικής τύφλωσης μεταξύ δύσπνοιας
    και πνευμονοπάθειας μεταξύ καρδιακής αρρυθμίας και καρδιακής
    ανεπάρκειας.
    Υπάρχει διαφορά επίσης μεταξύ νεύρωσης βαριάς κατάθλιψης και σχιζοφρένειας.
    Όταν πάσχεις από μια νεύρωση ίσως μπορείς να ζήσεις μ αυτήν όταν ώμος πάσχεις
    από βαριά κατάθλιψη πρέπει να ζητήσεις εξειδικευμένη βοήθεια
    Θα δώσω εδώ ένα παράδειγμα το οποίο αφορά τον χώρο του BDSM. Πριν λίγα
    χρόνια στην Γερμάνια κάποιος ομοφυλόφιλος μαζοχιστής ήθελε να φαγωθεί
    ζωντανός. Ψάχνοντας βρήκε έναν άλλον πρόθυμο τρελό και έκανε την φαντασίωση
    του πραγματικότητα. Έκοψαν μαζί τα γεννητικά του όργανα τα τηγάνισαν και
    τα έφαγαν. Φυσικά πέθανε. Και ρωτώ. Έχει αυτό καμιά σχέση με spanking η wipping
    η οτιδήποτε άλλο γνωρίζουμε? Από μια νεύρωση όπως είναι η εμμονή στο spanking
    πχ στην περίπτωση αυτή έχουμε να κάνουμε με βαριά ψυχασθένεια. Τι να πεις
    σ’ αυτόν τον άνθρωπο? Καλά έκανες? Ήταν επιλογή σου?
    Δεν έκανες κακό σε κανέναν άλλον? Υπήρχε συναίνεση?
    Η του λες πριν το κάνει ότι θα πρέπει να δει
    γιατρό και μάλιστα αμέσως?
    Η κοπρολαγνεία είναι ψυχική πάθηση και την ορίζω ως τέτοια από το μέγεθος
    της πτώσης. Ένα ανθρώπινο πλάσμα που κάνει ένα τόσο μεγάλο κακό στον εαυτό
    του ,τόσο σε συμβολικό όσο και σε υλικό επίπεδο, δεν μπορεί παρά να είναι άρρωστο.
    Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι μπορεί να μου παρουσιάσει θεωρίες
    λογοτεχνία και ποίηση γύρω απ’ αυτό. Έχει ψάξει πολύ και έχει θεωριτηκοποιηση
    την ασθένεια του προκειμένου να την αντέξει έχει δεχτεί και όλες τις θεωρίες
    περί συναίνεσης και πανσεξουαλισμου και είναι όλα καλά γι’ αυτόν. Δεν την
    αντιλαμβάνεται ως ασθένεια. Μου θυμίζει όμως τον λαγό στα καρτούν.
    Ο λαγός λοιπόν φτάνει στην άκρη του γκρεμού συνεχίζει να τρέχει στο κενό και φαίνεται
    ότι η βαρύτητα δεν τον επηρεάζει. Ξαφνικά γυρίζει και λέει. «τρέχω στον αέρα
    δεν γνωρίζω φυσική» λες και οι νόμοι της φυσικής έχουν επίδραση μόνο όταν
    τους γνωρίζεις . Εγώ λοιπόν λέω (και δεν το λέω μόνο εγώ) ότι οι νόμοι της
    Φυσικής ισχύουν είτε τους γνωρίζει κάποιος είτε όχι. Κατά τον ίδιο τρόπο
    Μερικοί είναι άρρωστοι είτε το γνωρίζουν είτε όχι. Η παραίνεση μου προς αυτούς
    είναι να μην δεχτούν αυτό που τους δόθηκε και σε καμία περίπτωση δεν το
    διάλεξαν αλλά να προσπαθήσουν αν γίνετε να θεραπευτούν. Ίσως και να μην
    υπάρχει θεραπεία. Το να επαναπρογραματισεις τον ανθρώπινο εγκέφαλο
    είναι το πιο δύσκολο πράγμα. Όμως πρέπει να προσπαθήσουν
    Από τη άλλη μπορούν να ανακατεύουν και να τρώνε σκατα μια ζωή αλλά είναι
    Ζωή αυτή?
    Ισχυει και αυτο που μια καλη μου φιλη ειπε "βρηκαμε τωρα τα φετιχ και το bdsm
    για να χωρεσει ο καθενας μεσα την αηδια του" Κατα την γνωμη μου εχει δικιο
     
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Δεν θα συμφωνησω!
    Ενας κοπρολαγνος, ναι εχει σιγουρα καποια ιδιαιτεροτητα, ομως ΔΕΝ μπορω να τον χαρακτηρισω ως αρρωστο!
    Γιατι να το κανω αυτο?????
    Οταν δυο ανθρωποι αποφασιζουν με κοινη αποφαση να κανουν κοπρολαγνεια εχουν απλα ενα ακραιο φετιχ και την επιθυμια να το απολαυσουν, ειναι δυνατον να χαρακτηρισθουν ως αρρωστοι??
    Αρρωστημενο ασφαλως θα ηταν ο ενας εκ των δυο να εξαναγκασει τον αλλον να το κανει παρα την θεληση του κατι σαν βιασμος.
    Διοτι ο βιασμος ναι, ειναι κατι το αρρωστημενο!
    Κατα την γνωμη μου δεν θεωρω σωστο ατομα που βρισκονται εδω μεσα και τυγχανει να εχουν την εν λογω επιθυμια να χαρακτηριστουν ως ατομα νοσηρα με διαταραγμενη προσωπικοτητα.
    Το θεωρεις αρρωστημενο, αρα δεν το κανεις, ο τροπος ομως που το διατυπωνεις μου θυμιζει το "πεταξτε τους στον Καιαδα".
    Να με συγχωρεσεις εαν σε αυτο το thread σου στεκομαι απεναντι, ομως τυχαινει να εχω φιλους με το συγκεκριμενο φετιχ-επιθυμια και δεν μπορω να τους χαρακτηρισω σαν αρρωστους.
    Απλα σαν ανθρωπους με ιδιαιτεροτητες στο σεξ!
     
  3. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: ΚΟΠΡΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ "ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ"

    Ταμπέλες - ταμπέλες - ταμπέλες.
    Γιατί θα πρέπει να προβληματιζόμαστε και να ψάχνουμε να βρούμε τί και πώς? Κουράστηκα στη ζωή μου να το κάνω αυτό. Πρέπει να αποφασίσουμε: Είμαστε άρρωστοι οι όχι? Είμαστε gay? straight? bi? Είμαστε Dom? sub? Είμαστε σεξουαλικά διαταραγμένοι?
    Ε όχι λοιπόν. Δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σ' αυτά τα τριπάκια. Είμαστε άνθρωποι και γουστάρουμε. Τί γουστάρουμε? Ότι μας φτιάχνει! Προσωπικά η κοπρολαγνία με αφήνει παντελώς αδιάφορο, αντίθετο και με αηδιάζει. Δεν μπορώ ακόμα και τη μυρωδία. Είναι strong limit για μένα και δεν το διαπραγματεύομαι. Γιατί τώρα θα πρέπει να προβληματιστώ για το αν είναι αρρώστια. Αυτοί που το κάνουν σίγουρα έχουν ψαχτεί για το αν θέτει σε κίνδυνο την υγεία τους. Αν όχι , τότε γούστο τους και καπέλο τους. Αν θέτει σε κίνδυνο την υγεία τους θα τους συμβούλευα να το ξανασκεφτούν.
     
  4. extreme32

    extreme32 Regular Member

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    κορνιλιε ξερεις οτι σ αγαπαω σ εκτιμαω και θελω να παμε και για καφε και τσικουδια. Ομως καπου με αιφνιδιασες με την επιθεση στην κοπρολαγνια συγκεκριμενα. Τα παραδειγματα που εφερες ηταν σωστα. Ο τυπος που εφαγε την πουτσα του στο τηγανι με κρεμυδακι, με τον κολλητο του ήταν για κλωτσιες και δεν θελει αναλυση. Ομως η κοπρολαγνεια είναι μια ιδεα που μπορει να σε συνεπαρει. Εμενα δεν με συνεπαιρνει γιατι κοιταω γενικα το αισθησιακο του θεματος. Αν για παραδειγμα η ουρολαγνία θα μπορουσε να παρομοιαστει με χρυση βροχη και την δεις ετσι ακριβως με τον εαυτο σου απο κατω να την απολαμβανεις οπως μια βροχη κανονικη με την διαφορα οτι η συγκεκριμενη ειναι ζεστη και καποιος την προσφερει μονο για σενα , ετσι το μονο που θα μπορουσα να παρομοιασω την κοπρολαγνια ειναι σαν να σε εχει βαλει κατω ενας και να σου πεταει βρωμερα μπιφτεκια. Δεν μπορω να δω κανεναν αισθησιασμο και με ενοχλει και η μυρωδια. Ομως οι περισσοτεροι δεν βλεπουν ουτε την ουρολαγνια με την δικη μου ματια. το βλεπουν σαν ειδος ταπεινωσης και γι αυτο και μονο φτιαχνονται. Αρα αν εξαιρεσεις την μυρωδια δεν νομιζω οτι βαζουν τον εαυτο τους σε τετοια δοκιμασια ωστε να χαρακτηριστουν ψυχικα αρρωστοι. Οχι περισσοτερο απο καποιον που του αρεσει να τιμωρει μια γυναικα που την λατρευει χτυπωντας την αλυπητα χωρις κανεναν λογο ουτε περισσοτερο απο αυτη που δικαιολογει την συμπεριφορα του κακοποιητη της επειδη δεν τηρουσε σωστα τους κανονες αρα της αξιζε να τιμωρηθει, και αυτο το κανουν εκτος κρεβατιου, σε μονιμη βαση. Σαν τροπο ζωης. Κι εμενα μου φαινεται εξωφρενικο αυτο. Περισσοτερο απο την κοπρολαγνια. Πολυ περισοτερο. Μιλαω ομως για μενα που μπορω να εχω στο κρεβατι μια γυναικα και να την χαιδευω σαν το γατι ολη νυχτα, και που βλεπω δυο κωλομερια σαν παρκινγκ για την μουσουδα μου και οχι σαν κατι που πρεπει να ξεσκισω. Σιγουρα λοιπον αν ειναι ψυχικη ασθενια η κοπρολαγνια ειναι και καθε αλλη τεχνικη ταπεινωσης. Το να νοιωσει καυλα ο αλλος επειδη η αφεντρα του πηρε ενα πριονι και του εκοψε το χερι επειδη τον επαιξε χωρις να την ρωτησει ΝΑΙ ειναι ασθενια. και των δυο. Anyway νομιζω οτι καταλαβες τι εννοω. Και να κανονισουμε για καφεδακι.
     
  5. re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"


    Δεν νομιζω οτι ειπα "πεταξτε τους στον Καιαδα" Αντιθετα ειπα οτι
    προσκυνω την τραγικοτιτα τους.
    Επισης στην περιπτωση του Γερμανου δυο το αποφασισαν και ηταν
    κοινη τους αποφαση. Αυτο σημαινει οτι απλα ηταν ακραιοι και οχι αρρωστοι?
    Εγω λεω οτι ηταν αρωστοι και οι δυο. Δεν ξερω γιατι οταν καποιος οριζει κατι ως
    αρρωστο θεωρητε οτι βριζει τους ανθρωπους που εχουν την αρρωστια.
    Βρισια ειναι ο ασθενης?
    Εγω θα ηθελα κανενας να μην εχει αυτο το "πραγμα"
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Μα δεν ειναι ασθενης!
    Και για να εξηγουμεθα γλυκυτατο Κορνηλακι, μιλαμε για κοπρολαγνεια η για κοπροφαγεια?
    Διοτι διαφερει ξερεις! 
     
  7. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: Re: ΚΟΠΡΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ "ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ"

    Αγαπητέ Κορνίλιε μήπως το μπερδεύουμε το πράγμα? Οι Γερμανοί διέπραξαν ποινικό αδίκημα! Δεν μπορούμε να στεκόμαστε στην κοινή τους απόφαση. Ποινικά κολάσιμες πράξεις δεν μπορούνε να ερμηνεύονται από την σκοπιά κοινής αποφάσεως και γούστων. Καμία σύγκριση λοιπόν με την κοπρολαγνεία, η οποία εξορισμού αποτελεί μία λαγνεία και ως τέτοια θα πρέπει να εκλαμβάνεται.
     
  8. re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Σε αιφνιδιασα επειδη δεν μπορεσα ποτε να χρησιμοποιησω καμμια ιδεολογια η ιδεολογημα
    καμμια θρησκεια (ουτε καν ποδοσφαιρικη) και καμια ομαδα σεξουαλικη πολιτικη η απλα παρεα
    για να σκευτω οτιδηποτε. Ολα αυτα παραγουν "προκατ" σκεψη και εμενα δεν ειναι το καλυτερο μου.
    Κατα τα αλλα δεν θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι ο Γερμανος ηταν για κλωτσιες. Κανεις αρρωστος
    δεν ειναι για κλωτσιες. Οσο για το μαζοχισμο που αναφερεις σε παραπεμπω στο νημα "μαζοχισμος"
    Οσο τα επειχηρηματα που διατυποθηκαν στα ποστ αυτου του νηματος απλα ειναι ο "λαγος" που
    αναφερω στο αρχικο μου ποστ. Αλλα και απολυτα σιγουρος δεν ειμαι για τιποτα. Αυτα  
    για κλωτσιες. Ο
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Κατ' εμενα ο καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να διαθετει το σωμα του οπως εκεινος νομιζει καλλιτερα, απο την στιγμη φυσικα που δεν βλαπτει τους γυρω του!
     
  10. re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    Mirella τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται αγάπη μου,
    Φυσικά και έχει δικαίωμα να διαθέτει το σώμα του όπως εκείνος νομίζει.
     
  11. female

    female Contributor

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"



    Salvation through harmony

     
  12. extreme32

    extreme32 Regular Member

    re: Κοπρολαγνεία και "Δεν Τρέχει Τίποτα"

    πριν με αιφνιδιασες τωρα με μπερδεψες!!!!!! ΟΚ το για κλωτσιες ισως ηταν λιγο βαρυ αλλα ήθελα να πω οτι οντως ήταν ακραιο το παραδειγμα. Απλα δεν καταλαβαινω γιατι βαζεις τη συγκεκριμενη λαγνια σε ψυχική ασθένια. Περα απο την μυρωδια δεν το βρισκω τοσο τρομερο. Τον μαζοχισμο τον ανεφερα (τον ανεφερα?) γιατι ήθελα να βαλω κατι κοινο για συγκριση. κατι που για μενα μπορει να ειναι παραλογο οταν ξεφευγει απο τον ερωτικο τομεα ομως για πολυ κοσμο αποτελει τροπο ζωης. Ομως ειναι ψυχικα αρρωστος οποιος γουσταρει ταπεινωση, η οποιος λατρευει οτιδηποτε του προσφερει το σωμα του Κυριαρχου του? Εδω διαβαζω για πολυ ξυλο, διαβαζω για πληγες, αιματα, ο αλλος ετρωγε αμμο (κριτσι κριτσι) για να καθαρισει τα ποδια της αφεντρας του, διαβασα για τιμωρια αποχη απο το σεξ για 6 ΜΗΝΕΕΣΣ (αυτο μου εκατσε ασχημα απο τοτε που το ειδα) και θεωρουμε τα "κακακια" αρρωστα? Με καταλαβαινεις φιλαρακι , ετσι δεν ειναι?