Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κριτήρια επιλογής..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_Dementia, στις 24 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Κριτήρια επιλογής..

    Τι να κάνουμε Cavaliere, δεν μας παίρνει όλους να ραβόμαστε στη Oxford Street, αναγκαζόμαστε να καταφεύγουμε στο Glou...  
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δεν σου προκύπτει... το ένστικτό σου απλά το ξέρει πριν το μάθεις εσύ...
     
  3. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Απάντηση: Κριτήρια επιλογής..

    όχι δεν καθυσηχάζομε αλλά προσπαθώ να προχωρήσω μαζί της ,άλλωστε το ιδανικό είναι και ταυτόσημο σχεδόν με το ουτοπικό ,αξίζει όμως να το επιδιώκεις είτε μόνος είτε με παρέα ,i think ...

    γιατί να μπω σε μία τέτοια διαδικασία ; δεν αντέχω τη μοναξιά ,απλό  
     
  4. hugger

    hugger Regular Member

    Re: Απάντηση: Κριτήρια επιλογής..

    Αυτο μου θυμισε κατι που ειπε ο Αινσταιν: "Διανυω μια περιοδο μοναξιας, που για τους νεους ειναι αφορητη καταρα και για τους ανδρες της ηλικιας μου, ευλογία."

    Μεχρι τοτε, καλες επιλογες  
     
  5. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Mα είσαι ρομαντικός Kits..και ευαίσθητος! 

    Όμως,Ηλία,η ερωτική σύντροφος,δεν θα προκύπτει υποτακτική πάντοτε...έτσι δεν είναι? και η υποτακτική,κάλλιστα μπορει να εξελιχθεί σε ερωτική σύντροφο!  

    ____________________________________________________________________________________________________________________

    Για μένα,ο άνδρας,πρέπει να είναι ΑΝΔΡΑΣ! Χρόνια τον ψάχνω και δεν βρίσκω παρά φτηνιάρικες απομιμήσεις..που είναι κάπου στο "περίπου" και ποτέ "ακριβώς".Βέβαια τους αναγνωρίζω πως,τουλάχιστον,έχουν την θέληση να γίνουν καλύτεροι και προσπαθούν! Άλλο αν στο ενδοιάμεσο,βγαίνει η βαρβατίλα και η γουρουνίλα από μέσα τους και τα τινάζουν όλα στον αέρα! (Αυτά τα γράφω με αγάπη πάντα..δεν είναι κατηγόριες,είναι παράπονο..)
    Όταν (και αν) βρω κάποιον τέτοιο άνδρα,θα γινώ η καλύτερη υποτακτική! Τα κριτήρια όμως είναι πολλά..

    • Πρώτα απ'όλα,να μπορεί να κερδίσει την εμπιστοσύνη μου.. χωρίς αυτό,δεν γίνεται τίποτα
    • να είναι gentleman
    • να με σέβεται πρώτα ως άνθρωπο κ έπειτα ως γυναίκα
    • να είναι ήρεμος,ψύχραιμος και ευγενής..ακόμα και τις στιγμές έντασης..και πόνου
    • να είναι μονογαμικός
    • να με προσέχει και να με φροντίζει
    • να με κάνει να νιώθω ασφάλεια
    • να με υποτάσσει με το βλέμμα του και μόνο
    Όχι..δεν είμαι ερωτευμένη με το "εγώ" μου.. ζητάω,απλά,αυτά που εγώ μπορω να προσφέρω σε έναν Κυρίαρχο,ούτε περισσότερα,ούτε λιγότερα!

    Γι'αυτό λοιπόν,είμαι περβόπουλο και κοιμάμαι ήσυχη τα βράδυα!  
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Οπότε αν δεν είναι υποτακτική θα πρέπει να την στείλω γιατί δεν έχει το κατάλληλο iso  

    Αυτό που λέω είναι το εξής. Από τις επιλογές του ενστίκτου μου συνειδητοποίησα τι είμαι. Αν οι επιλογές μου ήταν διαφορετικές τότε και εγώ θα ήμουν διαφορετικός. Δεν επεδίωξα ποτέ να γίνω κυριαρχικός ή σαδιστής και να το ενισχύσω αυτό επιλέγοντας τις αντίστοιχες γυναίκες.

    Ανακάλυψα τι είμαι. Ξέρω τι είμαι. Αν όμως στο δρόμο μου βρεθώ μπροστά σε μία κυριαρχική γυναίκα η οποία με ελκύει, δε θα την απορρίψω γιατί δεν πληρεί τις προδιαγραφές. Θα προχωρήσω για να δω το γιατί. Οι επιλογές που βασίζονται στην λογική και μόνο μοιάζει πολλές φορές ένας ασφαλής δρόμος. Για να είναι όμως απόλυτα ασφαλής θα πρέπει να υπάρχουν όλα τα δεδομένα. Τα δεδομένα που συλλέγονται μόνο από την συνειδητή αντίληψη δεν αρκούν. Το να επιλέγεις πάντα αυτό που σου μοιάζει συνειδητά ασφαλής σε γλυτώνει πιθανόν από κακοτοπιές, αλλά δεν σε βοηθάει να ζεις την ολοκληρωμένη εικόνα.

    Από την άλλη όμως αυτές είναι οι προσωπικές μου θέσεις. Οι οποίες προκύπτουν από βιώματα δικά μου. Λειτουργούν με το μοντέλο της δικής μου προσωπικότητας και το πιθανότερο θα ήταν να δυσλειτουργούσαν σε άλλα μοντέλα.

    Την αντίληψη της ιδεατής καλουπωμένης συνταγής την βλέπω ως μία ημιμαθής μαθηματική προσπάθεια βελτιστοποίησης του αποτελέσματος. Πολλές φορές αυτό που χαρακτηρίζουμε ως αποτυχημένες προσωπικές επιλογές, στην ουσία είναι άρνηση του να δεις ποιος πραγματικά είσαι...
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Κριτήρια επιλογής..

    Έχω την εντύπωση πως οι υποτακτικές γυναίκες είναι εξαιρετικά βαρετές και προκαλούν ποικίλες ασθένειες, μεταξύ αυτών το άγχος και η μανία καταδιώξεως. Η διαπίστωση αναφέρεται, προφανώς, σε σχέσεις μακροχρόνιες, όταν το κυριαρχικό αρσενικό αισθάνεται πως δεν έχει πιά τίποτα να κατακτήσει: Ο Άλλος, δηλαδή ο 'αντίπαλος', έχει κατατροπωθεί, υποδουλωθεί, υποταγεί και δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος ασχολίας μαζί του, πλην της ενδεχόμενης σεξουαλικής έλξης και της επιτυχούς διεκπεραίωσης συνευρέσων με σαδομαζοχιστικό περιεχόμενο.
    Πέρα από τον αφόρητο, για πολλούς, συντηρητισμό μιας μονογαμικής σχέσης Κυριαρχίας-υποταγής, ανάμεσα στον Αυθέντη και την 'υποτελή' του καλλιεργείται μακροπρόθεσμα, αυτοφυές, κλίμα βαθύτατης δυσπιστίας. Κανείς δεν είναι δυνατόν να πιστέψει σοβαρά πως ο έλεγχος επί της κυριαρχούμενης είναι , εις το διηνεκές, τόσον απόλυτος ώστε να εκμηδενίσει κάθε εστία αντίστασης - η οποία, λόγω της φύσης της σχέσης, παρουσιάζεται υπό διάφορες μεταμφιέσεις. Απελευθερώνεται, τότε, η διαλεκτική Αφέντη/δούλου, αρχετυπική της σύγκρουσης για την κατίσχυση, το πλέγμα εξαρτήσεων υφίσταται ρωγμές και η απόληξη είναι, πάντα, είτε η ανατροπή των συσχετισμών δύναμης, με τον τελικό εξανδραποδισμό του Κυρίαρχου, είτε η εξολόθρευση της 'σκλάβας'.
    Για τους γνήσιους Κυρίαρχους, τα δουλικά (επαναλαμβάνω: δεν εννοώ τους σεξουαλικούς μαζοχιστές) είναι αντικείμενα μιας χρήσεως, υποπόδια άνευ φωνής, δικαιωμάτων και προσωπικότητας. Η χρησιμότητα τους εξικνείται στο αλγολαγνικό σεξ - ή, φυσικά, σε σχέσεις γνησιότατα φιλικές, δίχως τη σπίθα του ερωτισμού.
    Μόνο μεταξύ τους, οι ισχυροί, οι εξουσιαστές, δύνανται να υποστηρίξουν, έστω φτύνοντας αίμα, δεσμούς με περιεχόμενο και νόημα, στηριγμένους στην εμπιστοσύνη που γεννά η αίσθηση 'σχετικής ισοδυναμίας', η 'ισορροπία δυνάμεων' σε συνθήκες 'διπολισμού'.
    Απλό: Άλλο, να παίζουν Μίλαν - Μπαρτσελόνα κι άλλο να παρίστασαι σε ματς Τσέλση - Παναρκαδικού. Όποιο υποτακτικό θηλυκό δεν είναι φύσει Παναρκαδικός, δυνάμει, δεν είναι διόλου υποτακτικό.
     
    Last edited: 26 Σεπτεμβρίου 2008
  8. gaby

    gaby Guest

    Κριτήριο συναίνεσης σε Κυρίαρχο θα έλεγα ότι είναι τα σωστά διαπιστευτήρια (του Κυρίαρχου).

    Τα υπόλοιπα που χρειάζονται για να γίνει σχέση, κατά τη γνώμη μου δεν βασίζονται σε κριτήρια, αλλά σε προτιμήσεις και ανάγκες.
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Κριτήρια επιλογής..

    Ερωτικό στοιχείο θα υπάρχει σ' αυτή τη σχέση; Αν ναι, αρκούν τα "διαπιστευτήρια";


    Ακόμη: Προτιμήσεις και ανάγκες, χωρίς κριτήρια; Αποτελεί αυτό καλά "διαπιστευτήρια" γιά μιά σχέση;
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Ασφαλώς και δεν αρκούν τα διαπιστευτήρια του Κυρίαρχου για να γίνει μια σαδομαζοχιστική σχέση, αυτά είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη, κατά την καθόλου σοφή γνώμη μου.

    Οτιδήποτε άλλο χρειάζεται για να γίνει ερωτική σαδομαζοχιστική σχέση δεν έχω τη δυνατότητα να το παραμετροποιήσω   γι αυτό και η δεύτερη πρότασή μου.

    Δεν με κρίνω στις προτιμήσεις και τις ανάγκες μου. Αυτό διασφαλίζει ότι δεν μπλοκάρω την απόλαυσή μου, ότι δεν αυτοϋπονομεύομαι. Το αν είναι αυτό καλό "διαπιστευτήριο" για μια σχέση, εξαρτάται από το πόσο συνειδητοποιημένες και στέρεες στο χρόνο είναι οι προτιμήσεις και οι ανάγκες... αλλά στο κάτω κάτω, είμαι 41 χρονών, μπρίκια κολούσα τόσα χρόνια αν δεν ξέρω τί μου αρέσει, τι χρειάζομαι και τι μου γίνεται;  
    Το ότι δεν παραμετροποιώ δε σημαίνει ότι δεν έχω συναίσθηση  
     
    Last edited by a moderator: 26 Σεπτεμβρίου 2008
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Κριτήρια επιλογής..

    Το πρώτο μου είναι πλέον σαφές ("αναγκαία αλλά όχι ικανή"), ευχαριστώ.

    Το δεύτερο, αρκεί να είναι σαφές στα μέλη της σχέσης...
     
    Last edited: 26 Σεπτεμβρίου 2008
  12. El_Gato

    El_Gato Regular Member

    Νομίζω, τι νομίζω δηλαδή - είμαι σίγουρος, ότι ο Ηλίας το θέτει σωστά. Δεν υπάρχουν κριτήρια βασισμένα στην λογική. Η κυριαρχία και ο σαδισμός βασίζονται πάνω στο ένστικτο, ακόμη και ο vanila έρωτας. Δεν υπάρχει κάποια συνταγή, δεν υπάρχουν προδιαγραφές, υπάρχει μόνο η κραυγή που βγαίνει από μέσα μας. Επιλέγω αυτή που με καυλώνει. Ναι αυτή που με καυλώνει γιατί μόνο σε αυτή μπορώ να βγάλω το άγριο ένστικτο μου ή ακόμα και αν θέλω να την δω υπό θα πρέπει να με καυλώνει πάλι για να το κάνω.

    Κριτήριο επιλογής είναι όταν την κοιτώ να αισθάνομαι το βλέμμα μου να ηλεκτρίζεται!!!