Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυνήγι μαγισσών-Μια σύντομη αναδρομή στον μισογυνισμό και το φεμινιστικό κίνημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 10 Αυγούστου 2017.

  1. Gloriana Majestica

    Gloriana Majestica Notorious

    Πολύ λογικό.
    Από την άλλη, η Vectrum είναι εκείνη που ουσιαστικά "τρέχει" ολόκληρο το blog "V for Volos" και η οποία έχει την υγιεινή συνήθεια να παραθέτει, απαρεγκλίτως, τις πηγές των δημοσιεύσεών της, εφόσον πρόκειται για άρθρα τρίτων συντακτών, τα οποία είτε αναδημοσιεύει αυτούσια είτε η ίδια τα μεταφράζει από το ξενόγλωσσο πρωτότυπο. Συνεπώς, στις περιπτώσεις εκείνες στις οποίες υπογράφει ως συντάκτης, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω ότι όντως είναι.
    Αλλά, σίγουρα, εσείς ξέρετε καλύτερα από εμένα.
     
  2. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Το γεγονός ότι πιο εύκολα θεωρεί κάποιος την αρρενωπότητα των μαύρων ή των μελαμψών ως σεξιστική/ομοφοβική απ’ ότι την ευρωπαϊκή κουλτούρα (την πιο (τρανς)μισογυνιστική από όλες!)

    Στέκομαι σε αυτό και ρωτώ:
    Σε ποια δυτική κοινωνία η ομοφυλοφιλία τιμωρείται με θάνατο;
    Σε ποια δυτική κοινωνία η κλειτοριδεκτομή θεωρείται κάτι φυσιολογικό
    Σε ποια θρησκευτική κουλτούρα οι γυναίκες θεωρούνται κατώτερες; (αυτό βέβαια υπάρχει και στις δυτικές κοινωνίες σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια)
    Τέλος ας δούμε στην Σουηδία πόσοι βιασμοί γίνονται από μετανάστες

    Εάν λοιπόν κάποιος/α θεωρεί όλα τα παραπάνω "αρρενωπότητα" πάω πάσο και ζητώ συγνώμη.
    Για να αποφύγουμε τα σχόλια του τύπου ότι είμαι μισογύνης,φασίστας ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο να πω ότι είμαι κατά της έμφυλης βίας αλλά όχι και να κάνουμε το άσπρο-μαύρο!

    Τέλος:
    Τα πολιτικά πλαίσια και οι οργανωτικές στρατηγικές που τόσο γενναιόδωρα έχουν προσφέρει στον κόσμο οι μαύροι και μελαμψοί ακτιβιστές μας δίνουν μια στρατηγική κατανόησης και αντιμετώπισης της πατριαρχίας που λαμβάνει υπόψη τον ιμπεριαλισμό, τον καπιταλισμό, κ.α.

    Ήμαρτον! Λες και διαβάζουμε ανακοίνωση του ΚΚΕ!
    Σε λίγο και ο τρόπος που κατουράμε θα έχει σχέση με τον ιμπεριαλισμό και τον καπιταλισμό!
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Τι "λες και"; Εγώ νόμιζα αυτό διάβασα.