Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυρίαρχοι και Φετίχ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 23 Φεβρουαρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Υπάρχουν Κυρίαρχα άτομα με φετίχ τα οποία χαρακτηρίζουν συνήθως τους υποτακτικούς.?

    Eυσταθεί κάποιος να έχει τέτοιου είδους φετίχ και όχι μόνο να δηλώνει και να αισθάνεται αλλά και να είναι ένας αποδεκτός Κυρίαρχος?


    Αυτά είναι τα ερωτήματα μου!!!

    Αφορμή πήρα από μια πολύ καλή συζήτηση που έκανα σε ένα fetish chat room με έναν user Kυριαρχικής ψυχολογίας. (0χι άγνωστο σε μένα και αρκετά γνωστό σε πολλούς/ες).
    Μου αποκάλυψε λοιπόν ότι ένα από τα αγαπημένα του fetish είναι η ποδολατρεία όπως επίσης η ασφυξία που τον διεγείρει να του συμβαίνει την ώρα του οργασμού του.

    Δεν τόλμησα να αμφισβητήσω την Κυριαρχικότητα του συγκεκριμένου ατόμου κρίνοντας τον από την ροπή του αυτή και δεν το έκανα διότι η γενικότερη συμπεριφορά του και η στάση του στον χώρο, είναι πολύ σωστή και ανάλογη του status που δηλώνει (Master).

    Έλα όμως που έχω συνηθίσει να την εισπράττω από subs!

    Η αλήθεια είναι ότι μια πολύχρονη και καλή σχέση που είχα με τον st….sm (Dom) ….είχε τα ίδια στοιχεία.
    Φυσικά ήταν κάτι που απολάμβανα!
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Αγαπητή Sm_Art_Lady,

    η αλήθεια είναι ότι έχουμε συνηθίσει να συνδιάζουμε ιδιως τέτοιου είδους φετίχ με τους υποτακτικούς.
    Προσωπικά δεν ειμαι φετιχίστρια. Ομως δεν θεωρώ ότι ειναι κακό ή οτι μειώνει κατ'οποιονδήποτε τρόπο την Κυριαρχία ενα τέτοιο φετίχ. Εξαρτάται βέβαια απο τον 'φέροντα' και το βαθμό που προσδιορίζει το φετιχ την συμπεριφορά του σεξουαλική και μή!
    Οπως καπου και Σεις αναφέρατε (αν θυμαμαι καλα) τι πιο όμορφο απο να παρετε το σκλάβο σας αγκαλιά και να κάνετε ερωτα.... σε καποια δεδομένη στιγμή. Και γιατί οχι να τον γλύψετε ή να τον φιλήσετε...ή ακομα και να του περιποιηθειτε τα πόδια για παράδειγμα (αν αυτό θελατε).
    Εννοώ , ότι οι προσωπικές προτιμήσεις ή φετιχ ή ότι αλλο δεν αφαιρούν απο την Κυριαρχία.
    Αντίθετα θεωρώ πολύ ισχυρότερο Εκεινον/η τον/την Κυρίαρχο που εχει τη δυναμη να πει...ναι λατρεω τα ποδια σου , ή... ψοφάω να σε εχω αγκαλια...ή ακόμα χειρότερα : να πει..."σκλάβα/ε σ'αγαπώ εισαι η ζωή μου όλη".

    Οι αδυναμίες μας εν ολίγοις και κατα τη δική μου άποψη...οταν τις αποδεχομαστε μετατρέπονται σε ΔΥΝΑΜΗ.

    Ομως... να το παω και λιγο πιο περα? Αυτά που συνήθως αφαιρούν απο την Κυριαρχία είναι πάθη ή αδυναμίες ουσιαστικές που αφορούν το χαρακτήρα ή που δεν εκφράζονται. Φανταστειτε ας πουμε εναν Κυριαρχο που τρέμει τα ύψη. Φανταστειτε εναν Κυρίαρχο που δεν αντέχει ο ίδιος τον πονο ή που δεν μπορεί να κοντρολάρει ένα πάθος του (ποτο , χαρτια, ανασφάλειες...... και πολλά ακομη ίσως πιό ουσιαστικά)
    Ακόμη φανταστειτε εναν Κυριαρχο που δεν έχει τη δύναμη να παραδεχτει αυτό που ειπε ο φίλος σας ... και το θαβει καλά μεσα του...απο τι αραγε??? απο φόβο μηπως κινδυνεψει η εξουσία του? τοτε δυστυχώς κατ' εμε ...εχει χάσει το παιχνίδι !!
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Κυρίαρχοι και Φετίχ!

    Oλα καλά αυτά που έγραψες αγαπητή μου MPslave ! 
    Θα με βρεις αντίθετη όμως σε φοβίες που μπορεί να έχουν και οι Κυρίαρχοι οι οποίες προέρχονται από παθολογικά η ψυχολογικά αιτία.

    Ανέφερες το να "τρέμει τα ύψη" και "που δεν αντέχει ο ίδιος τον πονο" (ο Κυρίαρχος)

    Ουπς !!! 
    ....Έπεσες στον κατάλληλο άνθρωπο και άσε μου πάτησες και τον κάλο.... 

    Ομολογώ ότι τρέμω τα ύψη και όπως επίσης ασφυκτιώ σε κλειστούς χώρους.
    Δηλαδή με λίγα λόγια πάσχω από υψοφοβία και κλειστοφοβία.
    Ήταν και οι αιτίες που δυστυχώς δεν με προσέλαβε η Ο.Α. σαν αεροσυνοδό, όταν στα τεστ που πέρναγα έμαθα ότι πάσχω από αυτές. GMT .

    Αργότερα τα διαπίστωσα κιόλας παθαίνοντας υστερία σε αεροπλάνο που ταξίδευα και όταν με έκοψε κρύος ιδρώτας μέσα σε τούνελ διασχίζοντας τα σύνορα Αυστρίας – Ελβετίας κ.α έκτροπα  

    Επίσης δεν ανέχομαι και δεν αντέχω τον πόνο που μπορεί να μου προκαλέσει κάποιος ηθελημένα η αθέλητα. Λειτουργώ τότε πολύ άσχημα και αντανακλαστικά. 

    Αυτά τα ανθρώπινα δεν με εμπόδισαν φυσικά να είμαι ένα Κυριαρχικό άτομο   και φυσικά απορώ πως σου προέκυψαν αυτές οι απόψεις ?
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα συμφωνήσω με το πρώτο μέρος, δεν θεωρώ πως τα όποια φετίχ ή Kinky συμπεριφορές με οποιοδήποτε τρόπο «αφαιρούν» ή αποδυναμώνουν την Κυριαρχικότητα Κάποιου.
    Έχω γνωρίσει Κυρίαρχους που στο SM είναι switch (όπως και υποτακτικούς), ή ποδολάγνους, ή να Αρέσκονται στο bondage.
    Και για να είμαι ειλικρινής αυτοί οι Κυρίαρχοι είναι από τους πλέον καλύτερους που έχω γνωρίσει.

    Και συμφωνώ επίσης πως χρειάζεται Ο Κυρίαρχος να είναι τόσο σίγουρος για το ποιος είναι που να μην νιώθει πως απειλείται η Κυριαρχικότητα του με την έκφραση αυτών των φετιχ, μια και πολλοί δεν τολμάνε να το παραδεχτούν πολλές φορές ούτε στον ίδιο τους τον εαυτό, θεωρώντας τα αδυναμίες, ή κάποιους άλλους που δεν το εκφράζουν στις υποτακτικές τους, γιατί κάποιες υποτακτικές πιθανόν να θεωρούσαν πως μειώθηκε η Κυριαρχότητα.
    Δεν θεωρώ αδυναμία, την γνώση του ποιος είμαι και τι με φτιάχνει ή με χαλάει σε τέτοιο βαθμό που τίποτα εκ των έξω να μην μπορεί να το απειλήσει αυτό με κανένα τρόπο.
    Και σίγουρα δεν θεωρώ πως η έκφραση της αγάπης Του Αφέντη προς τη σκλάβα εμπίπτει με οποιοδήποτε τρόπο στη σφαίρα του φετιχ.
    Στο thread Στη βάση της σκάλας είχαμε για πρώτη φορά αναφερθεί και στην πετοφοβία μεταξύ Κυριαρχικών ατόμων και όχι μόνο.
    Προσωπικά γνωρίζω 2 πετοφοβικούς Master.

    Δεν υπάρχουν τέλειοι άνθρωποι. Δεν υπάρχει κανείς σ αυτό τον κόσμο που να μπορεί να πει πως έχει επιλύσει τα πάντα, είτε αυτό αφορά ψυχαναγκασμούς ή φοβίες, είτε αυτό αφορά τις ανασφάλειες του κ.ο.κ..

    Δεν λέω είναι όμορφο και υποθέτω φυσικό, όταν είμαστε ερωτευμένοι να βλέπουμε τον άλλο, πόσο μάλλον Κάποιο στον οποίο υπακούμε ή υποτασσόμαστε, ως Τον τέλειο, παντοδύναμο, παντογνώστη, πανταχού παρών και τα πάντα πληρών!

    Μ΄ αρέσει ο τρόπος που ερμηνεύει ο Scott Peck στο «ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδεμένος», τον έρωτα και την αγάπη.
    Λέει ανάμεσα σε άλλα, πως ο έρωτας είναι μια χημική αντίδραση, το προσωρινό γκρέμισμα των συνόρων του εγώ. Γι΄ αυτό και όλα φαντάζουν στο αντικείμενο της αγάπης μας τέλεια, με τα ελαττώματα να παίρνουν την μορφή χαριτωμένων ιδιομορφιών, για όσο κρατάει ο έρωτας.
    Η αγάπη δε, είναι επιλογή και προϋποθέτει διαύγεια, την επέκταση των συνόρων του εγώ μας, έτσι ώστε να περικλείουν το αντικείμενο της αγάπης μας, μαζί με τις ανασφάλειες, φοβίες κ.ο.κ.

    Έτσι θεωρώ πως όταν περάσει ο έρωτας, όταν περάσει ο απαραίτητος χρόνος να μπορείς να δεις πραγματικά ποιος είναι Ο άνθρωπος με τον οποίο είσαι, και πέσουν τα ροζ γυαλιά βλέπεις πως και οι Κυρίαρχοι είναι άνθρωποι με όλα τα ελαττώματα και τις αδυναμίες, με φοβίες και ανασφάλειες που μπορεί να κουβαλά ο κάθε άνθρωπος.
    Η διαφορά είναι στο πως τα χειρίζονται και όχι στο αν και σε πιο βαθμό τα έχουν ξεπεράσει.
     
  5. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    xaxa! Sorry αγαπητή Sm-Art!!

    δεν το ξερα...(φυσικά και δεν το ξερα...) Η αληθεια ειναι οτι ισως σαν παραδειγματα να ειναι ολίγον αστοχα...ή και πολύ!!!

    Ομως ειλικρινά θα μου φαινοταν αστείο να πρεπει να παρηγορήσω τον Μαστερ μου επειδη ειμαστε σε ενα τελεφερικ και τον έπιασε κριση...Εννοω αστείο ως..θεση Μ/s (και οχι σε οτι αφορά το ανθρώπινο και κατανοητό).

    Εν παση περιπτώση ομως και για να σοβαρευτω...

    To οτιδηποτε παθολογικό βεβαίως και ειναι εκτός συζητήσεως καθώς και οι φοβίες !!!

    Μα : my main point παραμενει...
    πράγμα άλλωστε που κάνατε και Σεις αγαπητή Sm_Art_Lady ακριβώς στο πόστ σας λεγοντάς τες και σε μας !

    και ότι:

    παρακαλώ το point είναι στο CONTROL και οχι στα επιμέρους....και σαφώς δεν υπαινισομαι οτι κανεις μπορεί ή πρεπει να ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ για να ειναι Κυρίαρχος.

    ελπίζω να ειμαι σαφής πλέον.
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Κυρίαρχοι και Φετίχ!

    LοοοL

    Και αρρωσταίνω και λυπάμαι και ευαισθησίες έχω και τρομάζω και φοβάμαι και και και....

    Mistress είμαι όχι η Superwoman ούτε και η Bιονική Γυναίκα!
    Δεν είμαι αναίσθητη δεν είμαι άτρωτη φυσικά και έχω αδυναμίες
    και η μεγαλύτερη όλων τα παιδιά μου!

    Ε ναι είναι "αστείο" και μου συμβαίνουν και εμένα διάφορα ανθρώπινα αλλά σας ζητώ συγγνώμη!
    Μου συμβαίνουν ειλικρινά!

    Πολλές φορές ο sub μου παίζει ακόμα και το ρόλο του bodyguard η του διασώστη

    Μετά από τον όποιο πανικό μου γελάμε και οι δυο μαζί με τα παθήματα μου!
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ένα υποτακτικό άτομο δεν αποδέχεται τις αδυναμίες του ή όταν το κάνει μετατρέπεται σε κυριαρχικό MPslave ; <s>

    όσον αφορά στα πόδια, όπως λέει και μια γλυκύτατη submissive που γνωρίζω, άλλοι αρέσκονται στο να τα φιλούν και άλλοι στο να τα δαγκώνουν  

    Αλήθεια Ευα, ποιούς τρόπους επέλεγε για την λατρεία των ποδιών σου ο Dom, που αναφέρεις;
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Κυρίαρχοι και Φετίχ!

    Aγαπημένε μου MasterJp ...ακόμα και σε αυτό ήταν ευρηματικός!
    Η έτσι ήθελα εγώ να τον βλέπω...

    Πολλές εκπλήξεις με περίμεναν που είχαν σαν αποδέκτη τα πόδια μου....
    Ο «Μaster” Mου αρεσκόταν στο να τα φωτογραφίζει....
    Μια μεγάλη του αδυναμία η καλλιτεχνική φωτογραφία.

    Παρόλο που τα πόδια μου έχουν φωτογραφηθεί πολλές φορές από διάφορους ερασιτέχνες footlovers και ακόμη και από επαγγελματίες φωτογράφους Εκείνος είχε το φοβερό μάτι....την φοβερότερη οπτική γωνία, τον πιο όμορφο φωτισμό, σε σημείο που η λατρεία του αποτυπωνόταν στο είδωλο της φωτογραφίας με όλο το συναίσθημα και το πάθος του φωτογράφου!
    Και όμως η φωτογραφία είχε λατρεία, πάθος και συναίσθημα του το είχαν πει και επαγγελματίες φωτογράφοι παρόλο που το αντικείμενο ήταν τα πόδια μου!

    Τον έπιανα να τα κρυφοκοιτά σε απρόβλεπτο χρόνο και σε χώρους που δεν θα ενδεικνύονταν τέτοιες ματιές.

    Του άρεσε να μου τα δαγκώνει χωρίς να μου προκαλεί ποτέ πόνο, να τα γλύφει και να τα φιλάει φυσικά.
    Έπαιζε ακόμα με διάφορα όπως παγάκια, φτερά, σαντιγί, σιρόπια κλπ
    Του άρεσε να μου σκίζει τα καλσόν .... ποσά καλσόν είχαμε θυσιάσει!!
    Ερχόταν στο σπίτι πάντα με κάποια περίεργα καλσόν τα οποία πήγαιναν υπέρ πίστεως και πατρίδος...!
    Του άρεσε ακόμα και να με βοήθα όταν έκανα πεντικιούρ (φυσικά του ζήταγα βοήθεια για να μου το κάνει) έβλεπα και ήξερα ότι θα το ήθελε πολύ!

    Αρεσκόταν να μου τα χαϊδεύει συχνά για να νιώθει την θερμή τους.
    Συνήθως στις εξόδους μας φόραγα μίνι ακόμα και στο καταχείμωνο για να έχει απεριόριστη θέα που απλόχερα φυσικά του την πρόσφερα !!
    Η libido του ανέβαινε στα ύψη και φυσικά ποτέ δεν ξέχναγε να μου λεει πόσο όμορφα πόδια έχω και πόσο ευτυχισμένο τον κάνω όταν αυτά τον αγκαλιάζουν!

    Η αλήθεια είναι ότι λίγα σας είπα .... είναι τόσα πολλές οι εκδηλώσεις λατρείας του προς τα πόδια μου ...τι να πρωτοθυμηθώ!
    Θα ήθελα να πω όμως ότι τα παιχνίδια με τα πόδια μου δεν ήταν αυτοσκοπός αλλά και ούτε όλη μας την ενέργεια την σπαταλούσαμε στο «αντικείμενο του πόθου του»
    Αν και δεν ήθελα να το ξεχνά και εσκεμμένα του το υπενθύμιζα με διάφορους προκλητικούς τρόπους !!
     
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    RE: RE: Κυρίαρχοι και Φετίχ!

    MasterJp

    ειπα οτι το να αποδεχεσαι τις αδυναμίες σου ειναι Δύναμη δεν ειπα οτι ειναι Κυριαρχία!

    Δεν νομίζω οτι είναι ταυτόσημες οι εννοιες!

    και αφορά άπαντες Κυρίαρχους και μη. Διαφωνούμε κάπου?
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    μόνο στο ότι απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα MPslave <s>, και δεν υπάρχει λόγος να αρπάζεσαι (όπως δείχνει η λάθος τοποθέτηση του μορίου "δεν" στο post σου).
     
  11. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Κανενας νομιζω δεν μπορει να αποκλεισει απο Κυριαρχικα ατομα να εχουν φετιχ. Αυτα μπορουν να εκφραστουν με οποιονδηποτε τροπο. Ειτε ειναι ποδολαγνια ειτε οτιδηποτε αλλο. Ας μην ξεχναμε πως και η δημιουργια πονου, ειναι για πολλους ενα φετιχ.
    Αυτο που κανει την διαφορα ετσι ωστε να εξακολουθησει να υφισταται η Κυριαρχικοτητα, ειναι να γινετε με τετοιον τροπο ετσι ωστε σε ολες τις δρστηριοτητες να Εχει τον ελεγχο.
    Νομιζω λοιπον πως ειναι απολυτα φυσιολογικο να εκφραζει Η Κυριαρχος τις οποιεσδηποτε προτιμησεις Της και να καθοδηγει τον υποτακτικο με τετοιον τροπο ετσι ωστε να Παρει αυτο που Επιθυμει.
    Θα ηθελα επισης να πω οτι για να μπορεις να αποδεχεσαι τις αδυναμιες σου χρειαζετε πολυ δυναμη και οταν αυτες ειναι εναντια στο status σου, τοτε χρειαζετε ακομα περισσοτερη, κατι ομως που σε κανει πιο ολοκληρωμενο και πιο δυνατο
     
  12. HumiliationFactorX

    HumiliationFactorX New Member

    Φυσικά και μπορεί ένας Κυρίαρχος να έχει φετίχ ανάλογα με ενός υποτακτικού, άλλωστε ο φετιχισμός, και ειδικότερα η ποδολαγνία, με το bdsm συνδέονται μόνο ως πληρωματικές έννοιες, δηλ. η διαφορά ενός υποτακτικού απο έναν ποδολάγνο είναι ότι ο υποτακτικός θα λατρέψει τα πόδια της Κυρίας του με απώτερο σκοπό την ταπείνωση, ενώ ο ποδολάγνος θα υποστεί την ταπείνωση για να φτάσει στον τελικό του στόχο, που είναι η λατρεία των ποδιών της Κυρίας του. Ο φετιχισμός δηλαδή δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρείται παρακλάδι ή απόρροια του bdsm.

    Είμαι Κυρίαρχος σημαίνει δεν φοβάμαι να αποκαλύψω κανένα πάθος και καμία επιθυμία μου. Δηλώνω Dom και φετιχιστής με τα όμορφα γυναικεία πόδια.

    HFX