Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχια και υποταγη.Αληθινο και ψευτικο.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Chris69, στις 18 Φεβρουαρίου 2017.

  1. H υποτακτικοτητα δεν ερχεται παντα ως μια αβιαστη ταση εκ των εσω. Μπορει να αποτελει προιον ψυχαναγκασμου, σε παθολογικες περιπτωσεις οπου υπαρχουν αντικρουομενες τασεις.
     
  2. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ελα ντε. Οσοι το κρινουν ετσι αυτο πρηζουν απλως τα...τετοια ολων των υπολοιπων.

    Σωστη ερωτηση @tithon και μπορουν να μου ερθουν στο μυαλο μερικες εξηγησεις.
     
  3. Καλημέρα. Πιστεύω ότι το θέμα το κουράσαμε. Έγραψα κάποια πράγματα, έγραψες κάποια πράγματα. Τελείωσε τώρα. Τα λέμε.  
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Όλο το παραπάνω είναι βαθειά προσβλητικό. Η φύση προίκισε, η οικογένεια καταστρέφει, ειδικά η ελληνική, άρα ότι βγαίνει από κει είναι ανισόρροπο εξ ορισμού. Στο εξωτερικό δεν ξέρουμε τι γίνεται.
    Σε κυριαρχία ή υποτακτικότητα στρέφεται κανείς λόγω διαστρέβλωσης έμφυτων τάσεων. Τα άτομα αναπτύσσουν ανάγκες εξουσίας ή υποταγής. Μάλιστα.
    Εξαιρετικά ισοπεδωτική ανάλυση αιτιών, παντελώς αστήριχτη και πάλι προσβλητική. Το κυριαρχικό άτομο πρώην στερημένο, το υποτακτικό ταπεινό και - πειθήνιο; Απίστευτο στερεότυπο. Και δεν φτάνει, είναι και πιο συναισθηματικό, πάλι γαϊδούρι το Κ.
    Αποκορύφωμα, άλλη μια ανάγκη, εκείνη της μη λήψης ευθυνών. Επιθυμία, αυτογνωσία, πουθενά. Ξέχασα, τα αφαίρεσε χειρουργικά η οικογένεια.
    Η υποταγή δεν είναι δώρο, είτε με είτε χωρίς εισαγωγικά. Είναι μια συνειδητή επιλογή.
    Η σεξουαλικότητα κρύβει παρορμήσεις, μας τρομάζει, είναι απωθημένη; Για όλους;
    Έχουμε όλοι στην αρχή εσωτερικά κενά, ουτοπικές προσδοκίες, συνάπτουμε ψεύτικες και επιφανειακές σχέσεις, θαύμα αν το σώσουμε.

    Χαίρομαι λοιπόν που η δικιά μου αντίληψη και οι πεποιθήσεις μου απέχουν πολύ από τις δικές σου, συγχρόνως λυπάμαι που εμφανίζεσαι εγκλωβισμένη σε αυτές τις παραδοχές.
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2017
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Είστε σίγουρη για αυτό;
    Ξέρετε πόσα υποτακτικα άτομα είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιγραψατε;
    Δεν είναι τα υπό ταπεινά χαμομηλακια αγαπητή μου
     
  6. lotus

    lotus Silence

    Ταπεινά χαμομηλάκια? πολύ καλό  
    Το ταπεινό χαμομηλάκι λοιπόν είναι ένα φυτό το οποίο μπορεί να κάνει πάρα πολλά καλά. Είναι όμως ένα από τα πιο ισχυρά φυτά σε δράση που αν γίνει αλόγιστη χρήση μπορεί να επιφέρει ακριβώς το αντίθετο από το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα.
    Το πως βγαίνει μια συμπεριφορά προς τα έξω πολλές φορές μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την πυρηνική ιδιοσυγκρασία του ατόμου.
    Κάποιες συμπεριφορές είτε είναι όντως αυτές που είναι, αλλά υπάρχει και μεγάλη πλειοψηφία που είναι αντίδραση υποσυνείδητη κι αυτό που φτάνει στο συνειδητό είναι αυτό που περιγράφεις.
    Και μιλάω πάντα για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις διότι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός κι έχει τις δικές του εκφάνσεις.
    Όλοι έχουμε μέσα μας και τη μια τάση και την άλλη το θέμα είναι τι βγαίνει προς τα έξω κατά περίσταση ή βιωματικά.
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Κάπως έτσι τα έχω κι εγώ στο μυαλό μου.
     
  8. lotus

    lotus Silence

    Πιστεύεις ότι δεν υπάρχει παθογενή συμπεριφορά στους ανθρώπους γενικά? Ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υγιή ψυχοσύνθεση στο σύνολο τους και ότι καμία φορά στη ζωή τους δεν έχουν παρουσιάσει (άσχετα αν έχει γίνει αντιληπτό ή όχι) παθολογία είτε στο σωματικό, είτε στο πνευματικό, είτε στο ψυχικό επίπεδο? Αν ναι θα ήθελα να μου υποδείξεις έναν.
    Υπερόπτης είναι βασικά αυτός που ξεχωρίζει τον εαυτό του από τους άλλους και θεωρεί ότι είναι ανώτερος. Εξ ορισμού δηλαδή αυτό εμπεριέχει εγωπάθεια, ισχυρογνωμοσύνη και ναρκισσισμό.
    Κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά βέβαια σε πολλούς ανθρώπους κατά περιόδους και ανά περίπτωση.
     
  9. lotus

    lotus Silence

    Το τι βολεύει κάποιον να κατανοήσει βλέποντας επιφανειακά κάποια πράγματα δεν είναι κάτι που με αφορά.
    Οι αυτοπροβολές είναι θέμα του όποιου να κάνει κάτι σχετικά με αυτές.
    Ποτέ κανείς δεν προσβάλλεται από κάτι αν κατά βάθος δεν τον αγγίζει το θέμα.
    Υπάρχει δικαίωμα στην διαφορετικότητα τόσο έκφρασης όσο και επιθυμιών και εκδηλώσεων αυτών.
    Η σεξουαλικότητα είναι από μόνη της μια παρόρμηση αν έχει εκδηλωθεί όχι δεν κρύβει κάτι, μιλάμε για την μη εκδηλωμένη όπως θα ήθελε το εκάστοτε άτομο να την εκδηλώσει πραγματικά.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κανέναν που να γεννήθηκε με εγχειρίδιο και χωρίς κενά.
    Το αν είμαι εγκλωβισμένη ή όχι είναι μια αυθαίρετη παρέμβαση από την επιφανειακή ανάγνωση των γραφόμενων μου.
    Το να κοιτάει κάποιος το δέντρο και να χάνει το δάσος είναι ένα σύνηθες φαινόμενο και δεν είναι δικό μου επίσης θέμα.
    Τώρα αν υπάρχει άτομο το οποίο θέλει να πιστεύει ότι έχει μεγαλώσει έξω από στερεότυπα και συγκεκριμένες δομές τότε είναι καθαρά δικό του έργο η ενοχικότητα που αναπτύσσει οπότε όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια.
     
    Last edited: 28 Φεβρουαρίου 2017
  10. lotus

    lotus Silence

    Αν η υποτακτικότητα είναι προϊόν ψυχαναγκασμού πάει πακέτο μαζί με πολλά άλλα οπότε μην το απομονώνεις. Αν ένα άτομο έχει ψυχαναγκαστικές τάσεις ή είναι ιδεοψυχαναγκαστικό η υποτακτικότητα μπορεί να είναι και ο δικός του τρόπος να λειτουργεί. Αλλά εδώ πάμε σε άλλο θέμα το οποίο ξεφεύγει του νήματος.
     
  11. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Λυπάμαι αλλά δεν ειδικεύομαι στο χαμομήλι.
    Το κακαο όμως έχει πιο δυνατές επιδράσεις. Ειδικά μετά από αλογιστη χρήση επηρεάζει το νευρικό σύστημα, το υποσυνείδητο και το συνειδητό.
     
  12. lotus

    lotus Silence

    Ο καθείς στο είδος του