Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κ vs Υ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος smelly_cat, στις 12 Μαϊου 2016.

  1. Είχα μια συζήτηση σήμερα σχετικά με την ελευθερία του ανθρώπου και πως οριζεται αυτή μέσα σε μια σχέση γενικότερα και ειδικότερα σε μια σχέση bdsm.Η απόψη μου είνα η εξής:. Ο Κ επιβάλλεται μόνο στον Υ. Έχει ανάγκη τον Υ για να είναι Κ. Άρα είναι εξαρτώμενος από τον Υ,από τις ορέξεις του Υ για το αν θέλει να είναι ο Κ του. Επιβάλλεται στον Υ μεσω της κυριαρχίας του μόνο αν του το επιτρέψει ο Υ να κυριαρχήσει.
    Από την άλλη ο Υ έχει το πλεονέκτημα της προσφοράς. Προσφέρει τον εαυτό του ως δούλο στον Κ που θα επιλέξει οτι αξίζει να δοθεί. Αυτό υλοποιείται με τη συγκατάθεση του Κ. Ο Κ απλώς συμφωνεί στην επιλογή του Υ. Δηλαδή ο Υ κάνει την επιλογή. Σκεπτόμενη έτσι θεωρώ πως αυτός που πράγματι είναι σκλάβος στις ορέξεις του άλλου για να μπορεί να έχει την ιδιότητα του Κ είναι ο Κ. Υπήρχε έντονη διαφωνία από τον συνομιλητή μου αλλά τελικά κατέληξε καλά 
    Όμως η απορία μου έμεινε. Ποιος κινεί τα νήματα πραγματικά;
     
  2. pistols

    pistols Regular Member

    Η γυναικα
     
  3. Pain-Inducer

    Pain-Inducer Premium Member

    Αυτό είναι έτσι όπως το θέτεις αν κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα. Αλλά στην σημερινή εποχή για μένα μια υπό κυριαρχεί μέσα από την υποτακτικο τη τα της. Αυτή δίνει το σώμα αυτή δίνει την ψυχή της και δουλειά μας πλέον είναι να τα διαχειρηστουμε καλύτερα. Όσο καλύτερη διαχείριση τόσο μεγαλύτερη απόλαυση.
     
  4. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Αν πρόκειται για role play, τότε είναι κάπως έτσι και οι έννοιες και οι ρόλοι μπερδεύονται...... Στην πραγματικότητα, Ο Κυρίαρχος κυριαρχεί και η υποτακτική υποτάσσεται. Η Κυριαρχία είναι ευθύνη και η υποταγή ανάγκη.
     
    Last edited by a moderator: 12 Μαϊου 2016
  5. Pain-Inducer

    Pain-Inducer Premium Member

    Αν η υποταγη είναι ανάγκη τότε ο κυρίαρχος πρέπει να εξυπηρετήσει την ανάγκη για υποταγη άρα πάλι κάνει για την υπό.
     
  6. Όση ανάγκη έχει ένας κυρίαρχος να υποτάξει άλλη τοση ανάγκη έχει και ο υποτακτικός να υποταχτει.
    Σιγά σιγά θα ακούσω ότι μας κάνουν και χάρη που υποτάσσουν!! Ελα Παναγία μου!!
     
  7. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Ο Κυρίαρχος δεν εξυπηρετεί...
     
    Last edited by a moderator: 12 Μαϊου 2016
  8. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    επιτέλους .. συμφωνώ μαζί σου ..
     
  9. Ο κάθε ένας υπηρετεί τις ανάγκες του. Αυτό και τίποτα παραπάνω.
     
  10. Να καταγραφει στα πρακτικά παρακαλώ..
     
  11. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Οποιοσδήποτε και οτιδήποτε μπορεί να είναι ελεύθερο, μέχρι να......υποταχθεί  
     
  12. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Δεν υπάρχει D/s a la carte!