Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λεξικό Αναθεωρημένο. Λήμμα 2ο: Vanilla, bdsm, libertinism. Μέρος Πρώτο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 19 Φεβρουαρίου 2007.

  1. female

    female Contributor



    Φίλτατε DreamMaster,

    με όλο το σεβασμό και την προσωπική εκτίμηση, πάλι θα διαφωνήσω. Δεν θα έλεγα πως είναι μόνο θηλυκή αλλά και αρσενική οπτική. Και για έναν πολύ απλό λόγο. Έχετε παρατηρήσει πως οι άντρες γαμάνε όλο και λιγότερο; (Μην κρίνετε εξ' ιδίων τα αλλότρια ε...) Έχετε παρατηρήσει πως κάνουν όλο και λιγότερο σχέσεις; Πως προτιμούν να επισκέπτονται εξαθλιωμένα κορίτσια στην καταναγκαστική πορνεία και για 10 ευρώ να εκτονώνονται με μια ακόμα χειροποίητη στα γρήγορα και στο αμάξι; Γιατί νομίζετε αυτή η τάση στους άντρες; Για έναν απλό λόγο... Δεν βρίσκουν λόγο πια να κάνουν παιδιά... (Δεν έχω εύκαιρες τις στατιστικές, αλλά αν τις βρούμε θα το δείτε...) Σκεφτείτε το... Και υποσυνείδητα, και οι άρρενες τείνουν (ή έτειναν; ) να επιλέγουν και με βάση την δυνατότητα επιβίωσης των γονιδίων τους...

    (Όσον αφορά την ανάγνωση του Φλωμπέρ, είμαι βέβαιη οτι κατ' ουσίαν δεν το πήρατε προσωπικά, μια και ήταν προφανής η χιουμοριστική του διάσταση. Και όχι, δεν είναι δική μου ιδέα - όχι ειδικά ο Φλωμπέρ, αλλά πιο... θρησκευτικά κείμενα, και η ιδέα ανήκει σε άντρα. Τουλάχιστον από άντρα άκουσα να την εφαρμόζει, και ανατρεπτικά, και χιουμοριστικά... )

     
    Last edited: 4 Μαρτίου 2007
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η "ανάγκη" νοήματος , μοιάζει με την ανάγκη προσανατολισμού σε αυτόν τον πίνακα του M.C.Escher …
     
    Last edited by a moderator: 4 Μαρτίου 2007
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ο Giovanni Battista Piranesi.
    1720 - 1778, Βενετσιάνος. Για την ακρίβεια, αρχιτέκτονας.


    Ηλία, δε νομίζω ότι είναι του Escher. Έλεγξε το, μπορεί να σφάλλω.
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Λεξικό Αναθεωρημένο. Λήμμα 2ο: Vanilla, bdsm, libertinism. Μέρος Πρώτο

    Εγώ πάντως, με τις ταπεινές μου περί των εικαστικών τεχνών γνώσεις,
    πιστεύω ότι είναι του Harry Potter, 1997 - ...., Άγγλου, μαθητευόμενου μάγου.
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    .. Piranesi's Carceri drawings (c.
    500 x 481 πίξελ - 74k -
    www.pep-web.org

    Έχω δίκιο μάλλον εγώ Fanshaw. Με έκανες να τρέχω στο Google, από τη βιασύνη σου. Όποιος έχει δει Piranesi το αναγνωρίζει αμέσως - ακόμα και αν δεν έχει υπ' όψη του το συγκεκριμένο σχέδιο. Αν ήταν άλλου, θα επρόκειτο για αντιγραφή.

    Το μυστήριο λύθηκε: στη λιθογραφική αναπαραγωγή/παραλλαγή ενός από τα "σχέδια φυλακής" του Piranesi, ο Escher προσθέτει μερικά ανθρωπάκια και ονομάζει το έργο "Σχετικότητα".
     
    Last edited: 4 Μαρτίου 2007
  6. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Λεξικό Αναθεωρημένο. Λήμμα 2ο: Vanilla, bdsm, libertinism. Μέρος Πρώτο

    χθες ο Φλωμπέρ, σήμερα ο Piranesi, άντε να δω τι άλλο θα μάθω εδώ μέσα!
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory


    Δεν είμαι βέβαιος ότι στην προκειμένη περίπτωση χρειάζεται η οικοδόμηση μιας Τεχνητής Γλώσσας, δηλαδή Μεταγλώσσας, για να περιγραφεί σημασιολογικά ο όρος "μηδενισμός" σε οποιαδήποτε Γλώσσα Αντικείμενο, ήτοι φυσική γλώσσα.
    Σύμφωνα με τον ορισμό της αλήθειας του Tarski, ο οποίος επινοεί την ακριβή και τυπική διάκριση γλώσσας/ μεταγλώσσας για να διασώσει τη ρεαλιστική θεωρία της αλήθειας ως αντιστοιχίας, το εγχείρημα του καταλύει την αντινομία του Ψευδόμενου αλλά ταυτόχρονα ανοίγει το δρόμο για την κατασκευή μιας ιεραρχίας γλωσσών.
    Η αντιστοιχία του ορισμού της αλήθειας προς την αντίληψη μας γι' αυτήν "συνεπάγεται την παρακάτω ισοδυναμία:
    Η πρόταση 'το χιόνι είναι λευκό' είναι αληθής, αν, και μόνον αν, το χιόνι είναι λευκό."
    Το σχήμα πρότασης εντός των ' ', είναι η μεταγλώσσα, εντός της οποίας ορίζονται οι συνθήκες αλήθειας της βεβαίωσης ότι το χιόνι είναι λευκό, μέσα στη γλώσσα αντικείμενο.

    Δηλαδή:
    (Τ) Χ είναι αληθής, αν, και μόνον αν, π.
    Κάθε ισοδυναμία της μορφής (Τ) απορρέει, κατά τον ίδιο από συνθήκες υλικής επάρκειας, οι
    οποίες ορίζονται εντός της μεταγλώσσας.
    Τί περιέχει λοιπόν μια μεταγλώσσα; Επαρκή πλούτο ώστε να μπορεί να ονοματίσει κάθε πρόταση της γλώσσας αντικείμενο, όρους γενικού λογικού χαρακτήρα (αν και μόνον αν, πχ), σημασιολογικούς όρους εισαχθέντες κατόπιν ορισμού.

    Αυτή η διαύγαση είναι πολλαπλώς χρήσιμη, ιδιαιτέρως στη Λογική, όπου επικυρώνει το νόμο της μη αντίφασης και του αποκλειομένου τρίτου. Επίσης, στις τυποποιημένες μαθηματικές γλωσσες.

    Δεν χρειάζεται, ωστόσο να τη χρησιμοποιήσουμε για να περιγράψουμε το "μηδενισμό" ή τον "λιμπερτινισμό", στη φυσική γλώσσα, ούτε μας διαφωτίζει για την αλήθεια, από φιλοσοφική άποψη του ενός ή του άλλου.
    Μας βοηθά απλώς να πούμε ότι σύμφωνα με τη μεταγλώσσα D, η λέξη 'μηδενισμός' στη γλώσσα Dolmance, αντιστοιχεί στο μηδενισμό αν και μόνον αν ικανοποιεί ορισμένες εκ των προτέρων προσδιορισμένες σημασιολογικές συνθήκες (αλλά και αυτή η διατύπωση δεν είναι λογικά ακριβής). Μεγάλος κόπος, ελάχιστο κέρδος για να τιθασευτεί ο ποταμός των αναρίθμητων ιστορικών παραλλαγών του 'υπαρκτού μηδενισμού'.

    Βλ. A. Tarski, "The concept of truth in formalized languages" in Logic, Semantics, Metamathematics. Papers from 1923 to 1938, Hackett 1983
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2007
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Λεξικό Αναθεωρημένο. Λήμμα 2ο: Vanilla, bdsm, libertinism. Μέρος Πρώτο

    Tarski.
     
  9. timandra

    timandra Regular Member

  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Το στομάχι είναι το έδαφος όπου φυτρώνει η σκέψη.
    Rivarol

    Εφοδιαστείτε με προφιτερόλ, ακόλαστη δεσποσύνη.
     
  11. timandra

    timandra Regular Member

    προφανως, εξ ου και "Το Στομαχι του Παρισιου" του Ζολα


    η εικονα της σοκολατας να τρεχει αναμεσα στα δαχτυλα... με κολαζει...  
     
  12. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Μη λες ονόματα. Θα αρχίσει η Σαπφώ να ρωτάει για τον Ζολά. Έχει αδηφάγο βουλιμία γνώσεων.
    Υπάρχει, άλλωστε, και η γυναικεία λογοτεχνία, απανθίσματα της οποίας απήλαυσα προσφάτως, ενταύθα.

    Ασπάζομαι την δεξιάν σας (εν προφιτερόλ αμαυρωθείσα, ει δυνατόν)