Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λουκέτα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Ωκεανός, στις 24 Αυγούστου 2010.

  1. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Ως τέρας ελέγχου, (όπως λέμε και στα ελληνικά, «κοντρόλ φρήκ»,) θέλω ό,τι ασφαλίζω να παραμένει ασφαλισμένο, σταθερά και αξιόπιστα, και να απασφαλίζει τη στιγμή που θα το θελήσω εγώ, και μόνο όταν το θελήσω εγώ. Γι' αυτό, μου αρέσουν τα λουκέτα. Δε λέω, καλοί είναι οι κόμποι, και τα καραμπίνερ, και τα διάφορα κλιπάκια, αλλά μόνο για χρήσεις σε σημεία όπου είναι αδύνατον να φτάσει η «υ». Για ο,τιδήποτε άλλο, δεν αρκούμαι με τίποτα λιγότερο από ένα καλό λουκέτο.

    Ένα πολύ χρήσιμο πράγμα που πρέπει να ξέρει κανείς σχετικά με τα λουκέτα είναι ότι μπορείς να αγοράσεις μια ντουζίνα από αυτά, και να δέχονται όλα το ίδιο κλειδί. Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό, γιατί ένα πράγμα που δεν θέλεις σε καμία περίπτωση να σου συμβεί είναι να έχεις την «υ» δεμένη σε πέντε σημεία, και να έχεις πέντε διαφορετικά κλειδιά να δοκιμάσεις στο κάθε σημείο προκειμένου να την ελευθερώσεις. Ειδικά μάλιστα αν συντρέχει κάποια έκτακτη ανάγκη που να καθιστά αναγκαίο να την ελευθερώσεις γρήγορα. (Καλό είναι να σκεφτόμαστε πρώτα απ' όλα την ασφάλεια.)

    Το ότι μπορείτε να βρείτε πολλά λουκέτα που δέχονται το ίδιο κλειδί δυστυχώς δεν σημαίνει ότι είναι κι εύκολο, γι αυτό ψάξτε να τα βρείτε πριν τα χρειαστείτε: είναι πολύ πιθανό ότι θα αναγκαστείτε να τα κάνετε παραγγελία. Προσοχή: δεν πρόκειται για ειδική παραγγελία, πρόκειται για ένα κανονικότατο είδος μαζικής παραγωγής το οποίο απλά είναι δύσκολο να το πετύχει κανείς σε στοκ, κι έτσι πρέπει συνήθως να παραγγελθεί από τον χονδρέμπορο ή από το εργοστάσιο. Αν κάποιος μάγκας πάει να σας πει για τον φίλο του τον κλειδαρά που κατασκευάζει λουκέτα και μπορεί να φτιάξει ειδικά για εσάς μια ντουζίνα με το ίδιο κλειδί, σε τιμή ευκαιρίας μόνο είκοσι Ευρώ το κομμάτι, πείτε του «ευχαριστώ, δεν θα πάρω». (Αν η ανατροφή σας δεν σας επιτρέπει να του πείτε τίποτα πιο γαλλομαθές.)

    Η ντουζίνα λουκέτα με το ίδιο κλειδί που είχα βρει εγώ πριν από 6 χρόνια περίπου σε έναν κλειδαρά επί της οδού Αθηνάς στην Αθήνα ήταν μάρκας «Master». Δεν ήταν τόσο μικρά όσο θα ήθελα να είναι, αλλά βιαζόμουν, (η «υ» κατέφθανε το ίδιο βράδυ από το εξωτερικό,) κι έτσι δεν είχα χρόνο για να κάνω παραγγελία.

    Ένα άλλο πολύ σημαντικό πράγμα που πρέπει να γνωρίζουμε για τα λουκέτα είναι ότι αμέσως αφότου τα αγοράσουμε, τα δοκιμάζουμε όλα ένα-ένα για να βεβαιωθούμε ότι δουλεύουν όλα σωστά. Ευτυχώς το είχα προνοήσει αυτό το ίδιο εκείνο απόγευμα, και απέφυγα μια πάρα πολύ δυσάρεστη έκπληξη, γιατί πράγματι, ένα από τη δωδεκάδα αφότου ξεκλείδωσε μια φορά και ξανακλείδωσε, μετά δεν ξαναξεκλείδωσε ποτέ. Θα ήταν πολύ ατυχές αν το λουκετάκι εκείνο είχε αρνηθεί να ξαναξεκλειδώσει ενώ ήταν ήδη ασφαλισμένο στο περιλαίμιο της «υ». Όποιο λουκέτο βρεθεί να μην δουλεύει τέλεια, το πετάμε αμέσως. Δεν το κρατάμε μήπως βελτιωθεί, ή μήπως βρούμε κάποια λύση, γιατί αν τυχόν αναμειχθεί με τα υπόλοιπα, έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

    Και τέλος, το πιο σημαντικό πράγμα απ' όλα, σχετικά με τα λουκέτα: δεν κλειδώνουμε ποτέ λουκέτο αν δεν είμαστε πρώτα απολύτως σίγουροι για το που ακριβώς βρίσκεται το κλειδί του. Αυτό δεν σημαίνει «είμαι σίγουρος πως είναι στο συρτάρι του κομοδίνου γιατί θυμάμαι πως εκεί το είχα αφήσει χθες», σημαίνει «το έπιασα μόλις στα χέρια μου, κι έτσι ξέρω που ακριβώς είναι.» Το πιο σωστό, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι το κλειδί να κρέμεται ως φυλαχτό από το λαιμό του «Κ», και ο «Κ» να μην κλειδώνει ποτέ κανένα λουκέτο αν δεν έχει πρώτα βεβαιωθεί ότι το φυλαχτό βρίσκεται πράγματι στο λαιμό του. Παραθέτω φωτογραφία του δικού μου «φυλαχτού». Διακρίνεται λεπτό δερμάτινο λουράκι στην άκρη του οποίου κρέμεται το κλειδί της δωδεκάδας (αρχικά, αλλά τελικά εντεκάδας) λουκέτων που έχω στο «κουτί με τα παιχνίδια» μου, μαζί με το κλειδάκι από ένα ζευγάρι χειροπέδες.

     
     
    Last edited: 25 Αυγούστου 2010
  2. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    Απάντηση: Λουκέτα

    θα συμφωνησω απολυτα με την τακτικη σου.Γενικα οτι εργαλειο η και εξαρτημα δεν ειναι σε αριστη κατασταση καλο ειναι να πετιεται και να αντικαθισταται με νεο.επισης κατα τη γνωμη μου ειναι φρονιμο να υπαρχει ενα μαχαιρι για κοψιμο σχοινιων σε εκτακτη αναγκη και ενα φαρμακειο οργανωμενο καταλληλα.
     
  3. EnLiL

    EnLiL New Member

    Απάντηση: Λουκέτα

    Αν και όπως τόνισα κατά την εγγραφή μου δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο χώρο, εντούτοις έχω εξαιρετικά μεγάλη φαντασία, κάτι που θα ανακαλύψετε όλοι σας ελπίζω κατά την ενεργή συμμετοχή μου.

    Κατά την προσωπική μου άποψη και μόνο, θεωρώ τα συγκεκριμένα λουκέτα που απαιτούν χρήση κλειδιών τουλάχιστον μεσαιωνικά και εντελώς ξεπερασμένα για τη σύγχρονη εποχή.

    Αν είναι κάποιος να χάνει αρκετά λεπτά μετά από ένα πολύωρο κουραστικό session για να κάθετε να ξεκουμπώνει τα λουκέτα ένα-ένα, τότε χάνεται όλο το fun. Είναι σα να σηκωνόμαστε από την καρέκλα όλη την ώρα για να αλλάζουμε κανάλι στην τηλεόραση, όπως κάναμε πριν 20 χρόνια στο σπίτι του παππού και της γιαγίας.

    Ο 21ος αιώνας επιβάλλει την χρήση Laser/Remote Controlled Padlocks, με ειδικό labeling για να τα ξεχωρίσουμε για τα διάφορα υ και προσφέρει ξεκούμπωμα με το πάτημα ενός πλήκτρου/κουμπιού από την άνεση του καναπέ μας. Βεβαίως οι καλές είναι δυσεύρετες και δεν πωλούνται παρά μόνο σε συγκεκριμένα site του εξωτερικού. Δυσεύρετες αλλά κορυφή, κατ' εμέ. Μια αναζήτηση στο Google θα σας πείσει.

    Η αμέσως επόμενη εναλλακτική είναι η χρήση κλειδαριών/λουκέτων (padlocks) με Master Combinations. Θέτουμε τον κωδικό και ασφαλίζουμε. Το Master Combination, όπως σαφέστατα αντιλαμβάνεστε, το γνωρίζει μόνο ο Master. (pun intended). Μπορεί να αποδειχθεί ελαφρώς πιο χρονοβόρο στο ξεκλείδωμα αλλά τουλάχιστον απουσιάζει ο φόβος απώλειας των κλειδιών. Σίγουρα μεγάλο προσόν. Το μόνο αρνητικό είναι η περίπτωση εγκεφαλικού, ανακοπής ή άλλου σοβαρού ατυχήματος του K. κατά τη διάρκεια του session.

    Ποτέ δεν είναι αργά για να βάλουμε όλοι μας λίγη περισσότερη τεχνολογία στη ζωή μας.

    Με σεβασμό,
    EnLiL
     
  4. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    Απάντηση: Λουκέτα

    EnLiL δεκτο αυτο που λες...αλλα οπως σοφα λενε...οτι δεν υπαρχει δεν χαλαει..σαφως και με ενα τηλεχειριστηριο απλοποιεις τη διαδικασια.αλλα αν χαλασει? και τα ηλεκτρονικα τεινουν να χαλανε την πιο ακαταλληλη στιγμη η οταν θα τα εχεις πραγματικα αναγκη...
     
  5. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    EnLiL έκανα αναζήτηση για "Remote Controlled Padlock" και είδα μερικά δείγματα από αυτό για το οποίο μιλάς. Θα είχα κι εγώ την ίδια ένσταση με τον AnDrAmElEx ενάντια στην υπερβολική εξάρτηση από την τεχνολογία, αλλά απ' ότι φαίνεται η ένσταση δεν ισχύει, αφού τα τηλεχειριζόμενα λουκέτα που είδα δουλεύουν όχι μόνο με μπαταρία αλλά και με κλειδί όπως τα κοινά.

    Το πρόβλημα είναι άλλο: είναι εξαιρετικά ογκώδη, γιατί εκτός από τον μηχανισμό του λουκέτου πρέπει να περιέχουν και μπαταρία, δέκτη, και σωληνοειδές πηνίο απασφάλισης της κλειδαριάς.

    Φαντάσου τώρα τον λεπτεπίλεπτο λαιμό της «υ», για τον οποίο έχεις αγοράσει ή φτιάξει το ειδικό, αρμονικά ταιριαστό, ανάλαφρο, έξτρα φινετσάτο περιλαίμιο «χαμηλού προφίλ», και αυτό να είναι ασφαλισμένο με μια λουκετάρα να, μεγάλη σαν κουδούνι γίδας και βαρύ σαν αρχίδι ταύρου. Δε λέει!  
     
  6. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Mr_XP θελω να πιστευω πως ξεχασες να αναφερεις
    και οχι οτι δεν σκεφτηκες το παρακατω:
    "ο Κ δεν αφηνει ποτε κλειδωμενο, δεμενο, φιμωμενο κλπ
    το υ μονο του στο σπιτι"
    Παρα πολυ σημαντικο και το ανεφερα γιατι προσφατα
    διαβασα κατι αναλογο ως τιμωρια. (οι λογοι αυτονοητοι νομιζω)

    Την καλημερα μου,
    ζουζου
     
  7. AnDrAmElEx

    AnDrAmElEx Regular Member

    Απάντηση: Λουκέτα

    zouzou ουτε και εγω το ανεφερα μιας και το θεωρησα αυτονοητο πως η παρουσια του της Κ στον χωρο ειναι δεδομενη....αλλα καλα που το επισημανες
     
  8. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Ναι, Ζουζου, έχεις δίκιο, αυτό είναι εκ των ουκ άνευ, και αφορά όλα τα είδη δεσμών, όχι μόνο τα λουκέτα. Δεν αφήνουμε ποτέ το «υ» δεμένο και μόνο του, χωρίς να έχουμε οπτική επαφή μαζί του. Ούτε για να πάμε να κατουρήσουμε.
     
  9. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Βέβαια έχοντας πει αυτό τον πολύ καλο γενικό κανόνα ασφάλειας, να πω επίσης ότι δεν είναι ανάγκη να είμαστε «τέρατα ασφάλειας» (safety freaks) σε σημείο εγκεφαλοπάθειας. Όταν βλέπεις έναν λακωνικά γραμμένο και αυτονόητο κανόνα ασφάλειας, να το ξέρεις ότι αυτός συνήθως παίζει ρόλο στατιστικό: αν ο γενικός πληθυσμός στις πλείστες περιπτώσεις τον ακολουθήσει, ή αν απλά τον έχει στο νού του, τότε θα αποφευχθούν πολλά ατυχήματα.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας μας πρέπει να παραιτηθεί της χρήσης της κοινής λογικής. Αν είναι γνωστό ότι το «υ» δεν έχει κάποιο ιατρικό ζήτημα, κι αν είναι επίσης γνωστό ότι δεν έχει πιεί τα άντερά του ή φάει τίποτα "βρώμικα", κι αν δεθεί ανάσκελα, προσεκτικά κι απαλά σε ένα κρεβάτι με το κεφάλι σε μαξιλάρι, και οπωσδήποτε χωρίς φίμωτρο, έ, τότε ο «Κ» μπορεί ίσως να πάει να κατουρήσει, ή ίσως ακόμα και μια βόλτα μέχρι το περίπτερο. Νομίζω πως έτσι όπως το περιέγραψα, το «υ» είναι πιο ασφαλές από να το αφήσεις ελεύθερο να περιφέρεται. Το ίδιο ισχύει επίσης με το «υ» ελεύθερο να περιφέρεται σε ένα δωμάτιο αλλά δεμένο σε κάποιο σταθερό σημείο ώστε να μην μπορεί να φύγει από αυτό. (π.χ. την κουζίνα!  )

    Απλά, ένας κανόνας που προορίζεται για μαζική κατανάλωση δεν μπορεί να έχει τόσο πολύπλοκες εξαιρέσεις, γιατί στατιστικά το κοινό θα τις παρερμηνεύσει και θα συμβούν δράματα. Ο γενικός κανόνας σε τέτοια θέματα θα έπρεπε να είναι «μην προσπαθείς να κάνεις εξυπνάδες αν είσαι βλάκας», αλλά ούτε αυτό μπορείς να το πεις στο ευρύ κοινό.
     
    Last edited: 25 Αυγούστου 2010
  10. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Ουφ ησυχασα τωρα!!!
    (οσο αυτονοητα κι αν ειναι καποια πραγματα καλο ειναι
    να τα λεμε ξανα και ξανα ακομα κι αν κουραζουν).
    Εε και δεν ειναι αναγκη να ειμαστε (safety freaks) οπως ειπες.
    Ναι στην τουαλετα μπορεις να πας