Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Λυγμοί ως επίγευση του οργασμού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Dark_Explorer, στις 8 Απριλίου 2017.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αρχικά να πω ότι δεν αναφέρομαι σε κάποια σαδομαζοχιστική πρακτική ώστε να επέλθει πόνος ο οποίος εν συνεχεία να προκαλέσει τα δάκρυα.

    Πάντοτε μου έκαναν εντύπωση μερικές περιπτώσεις ατόμων με τα οποία είχα ερωτικές επαφές και όταν έχυναν άρχιζαν να κλαίνε. Ορισμένες φορές, αρκετά έντονα.
    Το έχω παρατηρήσει και σε άνδρες αλλά κυρίως σε γυναίκες. Αυτό βέβαια οφείλεται και στο γεγονός ότι συνευρίσκομαι, ως επί το πλείστον, με γυναίκες.

    Οι απορίες μου σχετικά με αυτήν την αντίδραση, μπορώ να πω ότι επιτείνονται καθότι δεν έχω λάβει επαρκείς εξηγήσεις. Δεν είμαι σίγουρη κι αν υπάρχουν.

    Παρακαλώ, όσοι και όσες έχετε σχετικές αντιδράσεις κατόπιν οργασμού, να καταθέσετε τις εμπειρίες και τα συναισθήματα που νιώθετε... Κάθε περίπτωση έχει διαφορετική αφετηρία.

    Ευχαριστώ.
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Πολύ ωραίο νήμα!

    Δεν μου συμβαίνει πάντα και κάθε φορά, μου έχει συμβεί όμως.

    Μου είχε συμβεί με άτομο που με ζορίζε πολυ ψυχολογικά την ώρα της πράξης με αποτέλεσμα να μου βγαίνει παράπονο και δάκρυα ηρεμίας ( οτι παει τελείωσε ) με το τέλος. Είπες βέβαια να μην είναι σαδομαζοχιστικη πρακτική, αλλά μίλησες για πόνο οποτε δεν ξέρω αν πιάνεται αυτό μου το παράδειγμα.
    Τα δάκρυα πάντως σε αυτή την περιπτωση ήταν αποτέλεσμα ψυχολογικου "πόνου" η και πόνου.

    Και μου έχει τύχει και με το Αφεντικό, οχι την ώρα ακριβώς που τελείωνα αλλά λεπτά μετά που απλά καθόμασταν, να μην μπορώ να σταματήσω τα δάκρυα, αλλά δεν ήμουν ούτε στεναχωρημενη ούτε κάτι, νομίζω ήταν ένα μιξ " συναισθηματικης έξαρσης, του οτι καταλάβαινα πόσο εξαρτημενη νοιώθω, και πολύ χαρά και ευτυχία που είμαστε όπως είμαστε και μαζί ευγνωμοσύνη" όλα αυτά πραγματικά ενώ μπορούσα να τα εκφράσω με λόγια...δεν έφταναν, οπότε εκεί που κάτι έλεγα και μπουρου μπουρου, έτρεχε και το δάκρυ μαζί χαχαχα

    Βέβαια το ίδιο ακριβώς μου έχει συμβεί και σε άλλες δύο φάσεις,.καθόλου σεξουαλικές, για τους ίδιους λόγους. Οπότε δεν ξέρω αν τα δάκρυα μου, ταυτίζονται με τον οργασμό. Έχει συμβεί όμως και σίγουρα ο οργασμός κάνει ολα αυτα χ 3 πιο έντονα, σε εμένα τουλάχιστον, οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο να με έχει πιάσει και σε φάση τέτοια.
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Να επισημάνω ότι τα δάκρυα σε αυτό το νήμα αφορούν αποκλειστικά το πλαίσιο του οργασμού κι εκεί αναζητώ τα αίτια, μέσα κι από εμπειρίες έτερων.
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Άρα νομίζω στην πρώτη περίπτωση που γράφω είναι αυτό που ρωτας, σε ο,τι αφορά τις δικές μου εμπειρίες τουλάχιστον. Εκεί τα δάκρυα ήταν με τον οργασμό, επειδή ακριβώς είχα οργασμό με την όλη πίεση ψυχολογικη που ένοιωθα. Κάτι σαν, επιβεβαίωση σε μένα ότι για να χυνεις με αυτά που ακούς, σημαίνει με έναν περίεργο τρόπο γουστάρεις, άρα αφου γουστάρεις όλα καλά   οπότε κλάψε τώρα να βγάλεις την ένταση, γιατί ολα καλά!
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

  6. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Μου έχει συμβεί αρκετές φορές.
    Στην αρχή πίστευα πως εχω κάποιο πρόβλημα.
    Πώς είμαι συναισθηματικά ασταθής.
    Όποτε φρόντιζα να μη το δείχνω.
    Το καταπιεζα.
    Συζητώντας το όμως με τον γυναικολόγο μου,μου εξήγησε πως είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό,αν βέβαια είσαι καλά μέσα στη σχέση.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Όπως αναφέρω στην αρχική μου τοποθέτηση, το έχω συναντήσει και σε άνδρες.
    Δεν είναι το ζητούμενό μου η έμφυλη οργασμική αντίδραση.

    Αν έχεις εσύ προσωπικά, να μας παρουσιάσεις βιωματική εμπειρία... πολύ ευχαρίστως.
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ευχαριστώ για την τοποθέτηση.
    Επειδή, όμως, με ενδιαφέρουν και τα αίτια. Θα ήθελες να επεκταθείς;
     
  9. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Πολύ ευχαρίστως  

    Θα γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη.
    Αυτό μου έχει συμβεί με έναν άνθρωπο με τον οποίο είχαμε μακροχρόνια σχέση.
    Ύστερα λοιπόν από την καθησυχαστική κουβέντα με τον γυναικολόγο μου,κατάλαβα πως αυτό μου συμβαίνει επειδή αγγιζα την απόλυτη ευτυχία εκείνη τη στιγμή.
    Ένιωθα πως η καρδιά μου θα σπάσει από την πολλή αγάπη   κι όλο αυτό σε συνδυασμό με τις ορμόνες που εκλύονται εκείνη τη στιγμή,έβγαινε σε κλάμα.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Μόνο σε μακροχρόνια σχέση σου έχει συμβεί;
    Θα χαρακτήριζες την αντίδραση αυτή δηλαδή ως έντονη συναισθηματική φόρτιση χαράς;
     
  11. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ναι,μόνο σε μακροχρόνια μου έχει συμβεί.
    Και στη δική μου περίπτωση ήταν καθαρά λόγω θετικών συναίσθηματων.

    Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις ανθρώπων που κλαινε μετα τον οργασμό λόγω αρνητικών συναισθημάτων,όπως κατάθλιψη,μοναξιά μέσα στη σχέση κ.α.
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Χαίρομαι που μου δίνεις το πάτημα να το ξεκαθαρίσω.
    Τούτο το νήμα αναφέρεται αποκλειστικά σε θετικό πρόσημο, εκεί αναρωτιέμαι για το κλάμα. Στο αρνητικό συναίσθημα η αντίδραση αυτή θα ήτο αυτονόητη.