Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΜΕΝΤΟΡΑΣ- Ο ρόλος και η προσφορά του στο Bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος sklava_epi8ymiwn, στις 26 Οκτωβρίου 2005.

  1. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Να'σαι σίγουρη γι'αυτό Εύα μου, I will και φυσικά μπορείς και συ αναπάσα στιγμή, δε νομίζω να πει όχι σε κάποιο τηλέφωνό σου για φιλιά ή χαιρετισμούς  
     
  2. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Ναι έτσι είναι tender lilly.

    Όπως Μέντορας μπορεί να είναι και κάποιος για ένα Κυρίαρχο, σε κάποια φάση της ζωής του δεύτερου (όχι κατά ανάγκη στο ξεκίνημα). Όπως μπορεί να είναι και ένας έμπειρος υποτακτικός, για έναν άλλο υποτακτικό, ή ακόμα και έναν λιγότερο έμπειρο Κυρίαρχο. Δεν έχει να κάνει μόνο με το status, αλλά κυρίως με την εμπειρία.

    Προσωπικά ορίζω τον Μέντορα, σαν εκείνο το άτομο που θα εμφανιστεί για να σου δώσει την απαραίτητη ώθηση για να προχωρήσεις μπροστά στο μονοπάτι που διάλεξες. Δεν έχει να κάνει μόνο με επίλυση προβλημάτων, δεν έχει να κάνει μόνο με το ρόλο του μεσολαβητή. Είναι πολλή πιο γενική η συμβολή του και αφορά την παρουσία κάποιου ατόμου, σαν καθοδηγητή, σαν μια παρουσία που θα σε βοηθήσει.

    Το κύριο χαρακτηριστικό του Μέντορα είναι η μετάδωση της γνώσης και της εμπειρίας. Είναι πως μπορεί να δει το μονοπάτι και να κατευθύνει ένα άτομο που έχει ανάγκη προσανατολισμού, ή να δώσει μια νέα πνοή στην αναζήτησή του. Γιατί όλοι μας, ειδικά στην αρχή, έχουμε ανάγκη από κάποιο άτομο να μας πάρει από το χέρι και να μας μάθει την αλφαβήτα.

    Ερώτηση προς όλους: Βάσει αυτών που έχετε καταλάβει από αυτή την συζήτηση, τί πιστεύεται πως θα χρειαζόσασταν από ένα Μέντορα; Ποιά θα ήταν η συμβολή του στην πορεία σας στον χώρο;
     
  3. G_E

    G_E Contributor

    Όλοι μπορούν να έχουν έναν Μέντορα. Μια από τις κατακτήσεις της ζωής μου (που χρειάσθηκε δυστυχώς να καβατζάρω τα 40 για να το αποδεχτώ) είναι πως δέχθηκα πώς κάποιοι άνθρωποι μπορούν να με βοηθήσουν, να με καθοδηγήσουν. Κέρδισα πολλά.

    Με τη σειρά μου έχω βοηθήσει πολλούς ανθρώπους, κυρίως γυναίκες, συνήθως χωρίς να τις πηδήξω ή κι αν κάποτε τις πήδηξα δεν ήταν αυτή η ουσία. Καθώς δεν είμαι ορθόδοξος BDSM και δεν ξεχωρίζω την ποίηση απ’ το μαστίγιο, η βοήθειά μου ήταν «προωθητική» της συνολικής προσωπικότητας.

    Γενικά η εμπειρία μου (γιατί δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλους) λέει τα εξής:

    O Μέντορας έχει ο ίδιος κάποιες σταθερές αξίες, αλλιώς δε μπορεί να λειτουργήσει.
    Βλέπει κάποιο άτομο με τεράστιο δυναμικό (ως προς τις αξίες του μέντορα), αλλά και σοβαρά μπλοκαρίσματα.
    Βλέπει την επιθυμία του ατόμου.
    Αφοσιώνεται στη βοήθειά του.
    Το κέρδος του είναι το κέρδος του δασκάλου – χαίρεται να βλέπει την πρόοδο του μαθητή του.
    Το κέρδος του είναι επίσης η δια βίου ευγνωμοσύνη του μαθητή.

    Τα λάθη μου:
    Όταν ενεπλάκη το συναίσθημα , σε τέτοιο βαθμό που δε ζήτησα απτές «δεσμεύσεις» από το μαθητή πώς ήταν διατεθειμένος να ακολουθήσει το δρόμο ως το τέλος.
    Ιδού το αποτέλεσμα

    Did I misread the prophesy?
    … you, my total failure.

    Ο μαθητής δεν ξέρει και δε μπορεί να δει το τέρμα. Αλλά πρέπει να αποδεικνύει πως αξίζει την προσοχή και τον κόπο του δασκάλου.
     
    Last edited: 18 Οκτωβρίου 2006
  4. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member


    Το θέμα αυτό το είχα ξεκινήσει πέρυσι, όταν πρωτο-πλησίασα τον αλλόκοτο αυτό κόσμο, όπως τον χαρακτηρίζει ο KyriosG, και πράγματι ζητούσα την συμβουλή. Ήθελα την συμβουλή για πολλά μα πάνω απ'όλα την σωστή καθοδήγηση.

    Συνεχίζω να νιώθω πως θα ήμουν πολύ καλύτερα από πολλές απόψεις αν υπήρχε Μέντορας στο πλάι μου. Για όλες εκείνες τις στιγμές που δειλιάζω,που νιώθω τόσο μπερδεμένη,που απελπίζομαι, που θέλω να κρυφτώ....κλπ. Που θέλω να μιλήσω και σε κάποιον άλλον, πέρα του Κυρίου μου. Ίσως και γιατί πιστεύω ότι είναι καλό να ακούμε και μια άλλη γνώμη. ...και τόσα άλλα.
    Μα και για εκείνα που είναι να έρθουν και δεν τα ξέρω ακόμα.



    Δεν ξέρω αν είναι ο εγωισμός που με τυφλώνει ή αν είναι το γεγονός ότι μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να αρθρώσω το θέλω μου και τις σκέψεις μου (ήταν θέμα επιβίωσης για μένα να μην αποκαλύπτω τι έχω στο μυαλό και την καρδιά μου), πάντως πέραν από κάποια πολύ πολύ καλά και διαφωτιστικά ποστς στο φόρουμ δεν βρήκα κάποιον Μέντορα. Με διάθεση δηλαδή να ασχοληθεί τόσο .....σε βάθος χρόνου...... Κατανοητό και κάπου αναμενόμενο κιόλας.

    Από την μέχρι σήμερα εμπειρία μου, θα έλεγα ότι όταν δεν είναι εύκολο να υπάρχει ο Μέντορας, η επαφή και κουβέντα με άτομα πιο έμπειρα είναι η αμέσως επόμενη εναλλακτική, τουλάχιστον για μένα ήταν ότι καλύτερο μου συνέβη. Μπόρεσα να δω έστω και αμυδρά πως η πραγματικότητα
    έχει πολλές και διαφορετικές εκφράσεις.....
    Σας ευχαριστώ όλους, εσάς KyriosG, την lara[E-p], την carissa[L_T], την tender lilly και τον MasteR PieR και την γλυκειά little slut[PieR] για τις υπέροχες συνομιλίες μας τότε. Μου έχετε λείψει πολύ.





    Δεν θα μπορούσα να το πώ καλύτερα.....

     
  5. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Πιστεύω οτι αυτό που θα χρειαζόμουν θα ήταν η ψυχική του υποστήριξη στα διάφορα μονοπάτια που θα ήταν νέα για μένα, η πνευματική καθοδήγηση στην αρχή, η πνευματική του εφυία για να μπορώ να κάνω συζητήσεις μαζί του, και κυρίως η αφοσίωσή του στην πρόοδό μου...

    Κατά καιρούς μπορώ να πω οτι με βοήθησαν αρκετοί, στην αρχή ήμουν σ'ένα αχανές τοπίο, αλλά άθελά τους, με τα κείμενά τους, δεν κρύβω οτι με βοήθησαν να ανακαλύψω την φύση μου (και δεν εννοώ το community αυτή τη στιγμή), όπως αργότερα στο IRC που μπόρεσα να ανακαλύψω τον Gor και να βρώ τον πλήρη εαυτό μου εκεί μέσα. Σε όλους εσάς που με βοηθήσατε είτε το ξέρετε, είτε όχι σας χρωστώ ένα μεγάλο ευχαριστώ!

    Τα τελευταία χρόνια, έναν μόνο μέντορα μπορώ να σκεφτώ, έναν μόνο που ξέρει τα πιο κρυφά μου μυστικά, έναν που μπορώ να εμπιστευτώ με τη ζωή μου, εκείνον τον ευχαριστώ για όλα όσα μου έμαθε, όλα όσα μου έδωσε να κατανοήσω, όλα όσα μπόρεσε να περάσει μέσα μου, έτσι ώστε να μη χαλάσω τη πάστα μου όπως θα έλεγαν και οι δικοί μου, εκείνον, του χρωστώ τα πάντα. Σ'ευχαριστώ φίλε μου, είτε είσαι εδώ είτε όχι!
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    ....Υπηρξε καποτε Μεντορας μου o stergios sm στα πρωτα μου βηματα στον χωρο.
    Η Μistress Persa Ελληνιδα με τοπο διαμονης την Ολλανδια με καθοδηγησε ωστε οι σκεψεις μου, οι φαντασιωσεις μου να βγουν απο το αδιεξοδο, να βρουν τροπο να εκδηλωθουν και απο την σφαιρα της φαντασιας να μπορουν να υλοποιηθουν.
    Πολλες φορες τους σκεπτομαι με μια γλυκια νοσταλγια.
     
  7. Photographer

    Photographer Regular Member

    Ο δικός μου "λύτης αποριών"

    Δεν είναι ακριβώς Μέντορας, αλλά είναι ένας άνθρωπος ο οποίος με τις γνώσεις του, και με το χιούμορ του, μου έχει λύσει αρκετές απορίες χωρίς να προσπαθεί να με καθοδηγήσει κάπου συγκεκριμένα και χωρίς "δασκαλίστικες" φιλοσοφίες αλλά με ένα απλό και άνετο ή χιουμοριστικό καμιά φορά τρόπο απαντά στις ερωτήσεις μου.  

    Είναι αυτός που νιώθω σχετικά "κοντά μου" χωρίς να πιστεύω οτι έχει κάποιο έστω και αμυδρό συμφέρον η κάποια άποψη που πρέπει να προωθήσει, αλλά είναι ειλικρινής και γνώστης.