Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 18 Ιανουαρίου 2018.

?

Μέντορας;

  1. Ναι θα το ήθελα. Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει πολύ στην πορεία μου.

    14 vote(s)
    51,9%
  2. Όχι δεν πιστεύω οτι χρειάζομαι κάποιον να με καθοδηγεί/συμβουλεύει

    4 vote(s)
    14,8%
  3. Δεν είχα την τύχει να συναντήσω κάποιον.

    5 vote(s)
    18,5%
  4. Είχα αλλά δεν με βοήθησε απόλυτα.

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Είχα/έχω Μέντορα, νιώθω καλά με αυτό και τον ευχαριστώ.

    4 vote(s)
    14,8%
  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Θα μπορούσατε λίγο να το αναλύσετε αυτό; Τι εννοείται οπωσδήποτε; Αν δεν είναι Μέντορας δεν είναι και Μάστερ αυτόματα; συγνώμη μπερδεύτικα...

    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μιας και το έχετε κάνει...

    -Πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα στοιχεία ο νεότερος Dom για να τον αναλάβετε;
     
  2. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Αν δεν σου κάνει κόπος θα μπορούσες να αναλύσεις λίγο όπως το αντιλαμβάνεσαι εσύ... τις διαφορές ανάμεσα σε έναν Μέντορα και σε έναν συμβουλάτορα;

    Το ρωτάω αυτό γιατί έτσι όπως το διάβασα πιο πολύ με πήγε σε συμβουλάτορα παρά σε Μέντορα.
     
  3. X-east

    X-east Guest

    Δεν μπορώ να διανοηθώ Mastering χωρίς mentoring....το αντίθετο μπορώ  
    Διάθεση χρειάζεται.
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Aν κάποιος θεωρείται πολύ έμπειρος στο bdsm, μέσα από τα βιώματά του και τις σχέσεις τους, όπως επίσης λόγω του χαρακτήρα του, έχει κερδίσει και εν δυνάμει είναι δυνατόν να κερδίσει τον σεβασμό και την εκτίμηση άλλων bdsmers. Συμφωνεί λοιπόν να αναλάβει την ευθύνη της εκπαίδευσης ενός μαθητευόμενου, ή συμβουλευόμενου που είναι συνήθως στα πρώτα του βήματα, -ή και μεταγενέστερα αν νιώθει ότι το χρειάζεται κάποιος-, κερδίζοντας την εμπιστοσύνη και την εκτίμησή του αρχικά.
    Θα τον βοηθήσει όχι μόνο στην θεωρία, αλλά και στα πρακτικά θέματα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει, ακούγοντας και κατανοώντας τον συμβουλευόμενο.
    Θα του εντοπίσει τα σημεία στα οποία πρέπει να εστιάσει, ανάλογα με τον χαρακτήρα του, το backround του και τις προσωπικές του επιλογές.
    Θα του δώσει, ή θα του υποδείξει πηγές για μελέτη και εξοικείωση με όρους, έννοιες, εμπειρίες και βιώματα άλλων, για να έχει και μία θεωρητική κατάρτιση.
    Λογικά, οι προσανατολισμοί τους είναι ίδιοι, ή παράλληλοι.
    Δύσκολα ένας άνθρωπος με διαφορετικές συνολικές πεποιθήσεις από τις δικές μας μπορεί να μάς βοηθήσει σε ο,τιδήποτε.
    Θα υπάρχει σύγκρουση αξιακών συστημάτων. Άρα για κάθε συμβουλευόμενο, υπάρχει κάποιος κατάλληλος Μέντορας, καθώς δεν είναι όλοι συμβατοί με όλους.
    Αν υπάρχει τεράστια διαφορά επιπέδου, ελλοχεύουν και αρκετοί άλλοι κίνδυνοι, όπως η δυνατότητα εύκολης εκμετάλλευσης του συμβουλευομένου ή η χειραγώγηση για ίδιον όφελος του Μέντορα, -απ΄την ζωή βγαλμένα αυτά που σού λέω-.
    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Και αν μου επιτρέπεται μία συμβουλευτική τοποθέτηση, γενικότερα, περί ''προθέσεων'', θα την δώσω, με το βάρος της ηλικίας μου και των συνολικότερων εμπειριών μου στην ζωή.
    Καμιά φορά αυτός που ''έρχεται να σε σώσει'', ή έτσι φαντάζει στα μάτια σου, δεν είναι σωτήρας, παρά ένα μεταμφιεσμένο αρπακτικό, απ΄αυτά που ευδοκιμούν στον χώρο.
    Συμβαίνει επίσης, αυτός που μοιάζει αυστηρός, ή απόμακρος, ή απόλυτος σε κάποια πράγματα, να σε βοηθήσει πραγματικά, όταν το χρειάζεσαι, αν του μιλήσεις απλά ειλικρινά, χωρίς τουπέ, ειρωνεία, επιθετικότητα και διάθεση αποδόμησης για την αποδόμηση.
    Το θέμα είναι καταλάβει κανείς, ποιος είναι ποιος.
     
  5. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Συμφωνώ σε όλα εκτός απο αυτό... έχω την αίσθηση ότι ένας Μέντορας ποτέ δεν θα ζήταγε να γίνει ο ίδιος Μέντορας του εκάστοτε Dom... πιστεύω οτι γίνεται το αντίθετο υπο συνθήκες...
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Πρώτον, δεν μιλάω μόνο για Doms-Dommes, όλα τα statuses έχουν δικαίωμα στην Μεντόρευση.
    Δεύτερον και κυριότερον, ακόμη κι αν ένας Dom, όπως λες, ζητήσει βοήθεια από έναν Μέντορα, πιστεύεις πως δεν θα ακούσει με αυτά, ή με άλλα λόγια, μέσα από συμφραζόμενα, ''εγώ θα σε σώσω''?
    Τρίτον και παντελώς υπαρκτόν, έχει υποπέσει πολλάκις στην αντίληψή μου η περίπτωση που ο Μέντορας, απλά θέλει να γαμήσει, αλλά η πολλή Μεντοροσύνη του, ο βαρύς του τίτλος και η ανυπέρβλητα χαμερπής ανθρώπινη και σάρκινη φύση του δεν του επιτρέπει να το πει καθαρά κι απ΄την αρχή, οπότε πιάνει το κομενάκι και το βραχυκυκλώνει με διάφορα τερτίπια και κόλπα για να τον εθαυμάσει και να του κάτσει, χρωστώντας του ταυτόχρονα και ''τεράααααστια ευγνωμοσύνη''.
    Ας προσέχει κανείς λοιπόν που απευθύνεται και ας μην ξεχνά πως και οι Μέντορες είναι άνθρωποι.
    Μπορεί και είναι καλοί, έως πολύ καλοί, υπέροχοι.
    Μπορεί όμως και να μην είναι τόσο καλοί, ή να είναι αρκετά αδύναμοι, παρόλο που δεν θέλουν ούτε να το παραδεχτούν, ούτε να το δείξουν.
    Αυτά...
     
  7. Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω . Να διδάξει τι ο μέντορας ? Υπάρχει κάποιο manual ? Book που έχει διδαχθεί ? Κάθε σχέση δεν είναι διαφορετική ? είτε βανίλα είτε βδσμ. Όσες εμπειρίες και να έχει αυτός ο υποτιθέμενος μέντορας δεν μπορεί να καλύψει κάθε πιθανότητα μιας ντι ες σχέσης παρά μόνο θεωρητικά ! . . Εκτός αν μιλάμε για έναν παντελώς άσχετο κυρίαρχο που δεν ξέρει απολύτως τίποτα και θέλει καθοδήγηση τύπου Λόλα να ένα μήλο .
    "Αυτή είναι μια υποτακτική . Οι υποτακτικες είναι υπακουες και καλές . Εσύ είσαι ένας κυρίαρχος . Κυριαρχείς. ."
    " Για πέστα Τώρα εσύ να δω τι κατάλαβες ! Τον κοιτάει με βλέμμα αγελάδας "
    Κατά τα άλλα πιστεύω ότι ένας φίλος που γνωρίζει πως λειτουργεί ο χώρος και εμπιστεύεσαι είναι ότι πρέπει και για να δώσει συμβουλές , η να βοηθήσει με κάτι πιο πρακτικό όπως να δείξει ένα περίτεχνο δέσιμο η σημεία επικίνδυνα για χτύπημα κτλ .
    Ε αν δεν έχεις φίλους και είσαι μονοχνωτος νταξ δε χάθηκε και ο κόσμος . ! Google is our friend ! Ψάξε διάβασε ενημερώσου μπες σε ανάλογους ιστότοπους και συζητα τις όποιες απορίες σου .
     
  8. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Όλοι περπατάμε διαφορετικά...αλλά μας βοηθάει κάποιος όταν είναι να κάνουμε τα πρώτα μας βήματα...το ίδιο κι οταν θα προπονηθούμε για ένα αθλημα που θα τρέξουμε...πάλι θέλουμε προπονητη...
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Φυσικά και επιτρέπεται να αναρωτιούνται κάποια άτομα για το αν υπήρξαν ή εξακολουθούν να υπάρχουν οι μονόκεροι, οι φοίνικες κι οι σφίγγες και άλλα ζούδια...
    Φυσικά και ομοίως επιτρέπεται να αναρωτιούνται για οτιδήποτε πέραν της αντιλήψεώς τους ακόμα και τα άτομα που ή τα ίδια ισχυρίζονται πως διαθέτουν ευρύτατη αντίληψη ή που ευρύτατα τους αναγνωρίζεται (το από ποια άλλα άτομα γίνεται αυτό, είναι άλλο θέμα)...

    Τα άτομα που "αποκαλούμε/νται" μέντορες απλώς λειτουργούν και μάλιστα κατά βούλησιν και επιλεκτικότατα, όχι επί παραγγελία ούτε από παράκληση ούτε από υποχρέωση, δεν ζητούν κάτι -δεν είναι ούτε σύμβουλοι ούτε γνωμοδότες για να ζητούν- ως αντάλλαγμα, συχνότατα αρχικά γίνεται αντιληπτό πως υιοθετούν μια σατραπική ή σνομπ ή καθέδρας συμπεριφορά, σπάνια απαντούν στο τι και πώς με το ν και με το σ -δεν κάνουν ούτε τους δάσκαλους ούτε τους καθοδηγητές ούτε τους παραστάτες- για κάποιο λόγο ασχολούνται με κάποιο άτομο που για κάποιο λόγο τους κάνει κάτι ή και παραπάνω από κάτι και γουστάρουν να ανταποδώσουν διγιότι έτσι...

    Ο τρόπος που λειτουργούν είναι και προσωπικός, ανάλογα με το άτομο που τους κάνει κλικ, και κατά περίπτωση, και δύσκολα αποκρυπτογραφήσιμος, και ναι, μπορεί να ανήκουν σε οποιοδήποτε προσανατολισμό και φύλο...

    Έχουν ένα μειονέκτημα στην λειτουργία τους: "καίνε" πολύ καύσιμο και δεν τους φαίνεται...
    Όχι από αυτό που πουλιέται στα βενζινάδικα ούτε το "μεταφορικό", το βρήκατε, αυτό που μασιέται και τρώγεται και χορταίνει...
     
  10. Να ρωτήσω κάτι άλλο ? Ένας μέντορας είναι μέντορας Γενικά ? Για όλα ? Είτε θέματα τεχνικής ? Άρα γνωρίζει όλες τις τεχνικές . . Είτε θέματα σχέσεων , συμπεριφοράς ?
    Η υπάρχει διαφορετικός μέντορας για κάθε τι . Μέντορας για d/s σχέσεις ,μέντορας για whipping , μέντορας για κλυσματα , μέντορας για σαδομαζοχιστικες τεχνικές , mind fuck mentor , Shibari mentor κτλ

    Σε αυτό το φόρουμ υπάρχει κανένας που δηλώνει μέντορας ?
     
  11. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Δεν πιστεύω αλλά φαντάζομαι πολλά... Επίσης θεωρώ ότι ο μη έμπειρος Dom που θα επιλέξει κάποιον Μέντορα... θα πρέπει ο ίδιος να έχει σκεφτεί κάποια κριτήρια που θα του τα καλύπτει όλα αυτά ο Μέντορας... ο Χ Μέντορας σίγουρα θα έχει δείξει τον χαρακτήρα του... δεν θέλω να πιστεύω οτι ο μη έμπειρος Dom θα διαλέξει κάποιον τυχαίο και απερίσκεπτα...

    Δεν μπορώ να τοποθετηθώ πάνω σε αυτό εμπειρικά... Συμβουλάτορα όμως έχω στην ζωή μου... και τον έχω επιλέξει εγώ διότι είδα οτι είναι ακέραιος χαρακτήρας και έχει ζήσει καταστάσεις και μπορεί να κατανοήσει αυτά που θα του πω.... στην φαντασία μου (η φαντασία μου πάντα οργιάζει) κάπως έτσι θεωρώ οτι λειτουργεί και ο Μέντορας.... λέω εγώ τώρα....
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Disclaimer: Eχω πιει κάτι τσίπουρα, οπότε παίζει να βγάζω ακόμα λιγότερο νόημα, απ ότι συνήθως.

    Μέντορας για μένα είναι οποιοδήποτε άτομο, κατέχει γνώση την οποία εγώ, βρίσκομαι καθ οδον να κατακτησω. Είτε αυτό που επιθυμώ να κατακτήσω αφορά το bdsm, είτε οποιοδήποτε άλλο τομέα, μ ενδιαφέρει αρκετά ώστε να προσπαθήσω να κατακτησω και ειναι διατεθημενο αυτό το άτομο να την μοιραστει μαζι μου.