Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μέντορας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 18 Ιανουαρίου 2018.

?

Μέντορας;

  1. Ναι θα το ήθελα. Πιστεύω οτι θα με βοηθήσει πολύ στην πορεία μου.

    14 vote(s)
    51,9%
  2. Όχι δεν πιστεύω οτι χρειάζομαι κάποιον να με καθοδηγεί/συμβουλεύει

    4 vote(s)
    14,8%
  3. Δεν είχα την τύχει να συναντήσω κάποιον.

    5 vote(s)
    18,5%
  4. Είχα αλλά δεν με βοήθησε απόλυτα.

    0 vote(s)
    0,0%
  5. Είχα/έχω Μέντορα, νιώθω καλά με αυτό και τον ευχαριστώ.

    4 vote(s)
    14,8%
  1. rea..

    rea.. Contributor

    Συμφωνώ απολύτως.  
    Για τα επιμέρους ζητούμενα, σίγουρα. Μπορώ όμως να έχω Μέντορα κάποιον εκ διαμέτρου αντίθετο με το είδος της Κυριαρχίας που με έλκει και με καλύπτει?
    Αναφέρομαι σε ποιότητες συμβατότητας, προφανώς όχι επιβεβαίωσης, για να δημιουργηθεί το απαραίτητο πλαίσιο εμπιστοσύνης.
     
  2. Hankok

    Hankok Hell is empty and all the devils are here!

    "Δεν ειχα την τυχη"  
     
  3. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    μέντορας δεν είναι ο καθένας που θα σου πει τι θα έκανε στη θέση σου με τα μυαλά τα δικά του, προβάλλοντας τις δικές του παπαριές επάνω σου. μέντορας είναι αυτός που μπορεί να σε καθοδηγήσει σύμφωνα με το τι είσαι εσύ, τι θέλεις, τι αποτελέσματα θες να έχεις, ανάλογα με τον χαρακτήρα σου και το στυλ σου.

    είναι σπάνιο να βρεθεί άτομο εκ διαμέτρου αντίθετο με αυτό που θες και να σου κάνει σωστό μέντορινγκ. δεν είναι αδύνατον, αλλά όσο πιο κοντά στο δικό του στυλ, τουλάχιστον επι της αρχής, τόσο το καλύτερο.

    να πω εδώ, οτι υπάρχουν και επίπεδα στο μέντορινγκ, σχετικά με τον βαθμό ελέγχου... αλλά τάχω ξαναπεί και βαριέμαι...
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Στα παλαιότερα των υποδημάτων του την έχει γραμμένη την υστεροφημία (νεοελληνιστί χεσμένη την έχει)...
    Δεν θέλει φαντασία για να γίνει αντιληπτό το παραπάνω...
    Νομίζω πως είναι προφανές...
    Άντε, για να το κάνουμε πιο ανθρώπινο, ένα ποτήρι χυμένο κρασί το πολύ, απ' αυτούς που νιώθουν γιατί το χύνουν...
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Με περίπλοκη επίγευση, διγιότι η επίγευση μετράει...
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    χαχαχαχα..μη μου κουράζεσαι!! Κατάλαβα.. 
     
  7. n0mad

    n0mad Dirty Forty

    Αυτόφωτοι Vs Ετερόφωτοι.
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Auguste Rodin - Camille Claudel
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    μπα... ποτέ...  
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Στην ελληνική μυθολογία με το όνομα Μέντορας (Μέντωρ) ήταν γνωστά δύο πρόσωπα:
    • Ο Μέντωρ ήταν ένα πρόσωπο της Οδύσσειας στο οποίο ο Οδυσσέας εμπιστεύθηκε «τα του οίκου του» όταν έφευγε για τονΤρωικό Πόλεμο. Τη μορφή του Μέντορα έπαιρνε η θεά Αθηνά σε πολλές περιστάσεις, όπως για να συνοδεύσει τον Τηλέμαχοστην Πύλο και στη Σπάρτη σε αναζήτηση του πατέρα του, ή για να προστρέξει σε βοήθεια του Οδυσσέα κατά τη «μνηστηροφονία», δηλαδή την εξόντωση των μνηστήρων της Πηνελόπης.
    • [το άλλο δεν μας ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση].
    Ο Γάλλος συγγραφέας Φρανσουά Φενελόν, στο έργο του Les Aventures de Telemaque («Οι περιπέτειες του Τηλέμαχου», 1699) παρουσιάζει τον Μέντορα-Αθηνά να συνοδεύει τον Τηλέμαχο στο ταξίδι του, να του δίνει κατευθύνσεις με τη φιλική γνώμη του και να τον επαναφέρει τελικώς κοντά στον πατέρα του, τον Οδυσσέα. Με αυτό τον τρόπο, η λέξη «μέντορας» στη γαλλική, από αυτή σε άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες, και ως «μερικό» αντιδάνειο και στη νέα ελληνική, σημαίνει και γενικά τον σύμβουλο και φίλο που δρα ως πνευματικός οδηγός και καθοδηγητής. Στην αγγλική γλώσσα υπάρχουν και τα παράγωγα mentoring, mentorship, mentoree / mentee.

    Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Μέντωρ_(μυθολογία)

    Με μια αυστηρή ερμηνεία της λέξης αυτής ως προς BDSM, ο άνθρωπος που αποκαλούμε Μέντορα στην BDSMική, κατά τη γνώμη μου:
    • έχει δει τα πάντα να συμβαίνουν πολλές φορές και έτσι έχει αναπτύξει μια έκτη αίσθηση του τι πα να γίνει και ένα φήλιγκ του γιατί πα να γίνει και τι συνέπειες θα έχει αυτό όλο που πα να γίνει.
    • είναι χορτάτος και ενδεχομένως πλέον αποσυρμένος, δεν έχει εμμονές και απωθημένα και πάντως δεν τον επηρεάζουν διόλου τα τεκταινόμενα που εκτυλίσσονται που ο ίδιος μαθαίνει κατά ριπάς και μαζί με τα πάθη αυτών που του τα μεταφέρουν. Δεν ζητά κανείς εν ψυχρώ συμβουλές για θέματα κρίσιμα, εν θερμώ και στην ανάγκη τις ζητά.
    • δεν έχει καμία έγνοια να είναι Μέντορας, πολλώ δε να πλασαριστεί ως τέτοιος. Συμβαίνει. Αλλά όταν συμβαίνει, η σχέση με τον αποδέκτη του είναι σχέση - πα να πει συναισθήματα + αλληλεπίδραση - δεν είναι συμβουλή τύπου "φτύσε από ψηλά και αγνάντευε", ο Μέντορας ταυτίζεται με τον αποδέκτη όσον αφορά τις επιδιώξεις του τελευταίου και επιθυμεί να πάνε όλα καλά. Προφανώς μπορεί να είναι φίλος, αλλά φίλος που στο συγκεκριμένο πεδίο έχει ένα πλεονέκτημα γνώσης, εμπειρίας, αντίληψης, κρίσης, διαίσθησης και το διατηρεί πάντοτε, τουλάχιστον στα μάτια του αποδέκτη. Είχα φίλη μέντωρα σε θέματα πολιτικής, έχει πεθάνει πια και μου λείπει η άποψή της από δύο ως πέντε φορές την ημέρα. Ίσες είμασταν, φίλες είμασταν, αλλά δεν υπήρχε να της πω ή να της προσθέσω ή να την ρωτήσω κάτι οτιδήποτε σε θέματα πολιτικής που να μην είχε προ πολλού στέρεα απαντημένο. Εγώ είχα για άλλα πράγματα τον τελευταίο λόγο και με ρωτούσε την άποψή μου.
    • λέει την άποψή του σε αυτόν που καίγεται να την έχει. Από κει και πέρα την πλήρη ευθύνη του τι θα κάνει με την άποψή του την έχει αυτός που την ζήτησε. Υποστηρίζει με την πείρα του και την καλή του θέληση τον δημιουργικό οίστρο του αποδέκτη της άποψής του. Επειδή έχει πιο ανοιχτό ορίζοντα και μπορεί να δει καλύτερα αυτό που έρχεται και ένας λόγος που μπορεί να το δει καλύτερα είναι ότι ο ίδιος δεν μετέχει.
    • προφανώς υπάρχει και "στα ελληνικά δεδομένα", ποια είναι αυτά, αλήθεια; Γνωρίζω τρεις τουλάχιστον που κάνουν mentoring, άλλους δύο που θα μπορούσαν αν ήθελαν και υπάρχουν κάποιοι που δεν γνωρίζω και μια χαρά κάνουν ή θα μπορούσαν να κάνουν.
    Στο mentoring δεν υπάρχει υπακοή από μέρους του αποδέκτη ούτε πειθαρχία, δεν μπορώ να το φανταστώ χωρίς βαθύτατο σεβασμό, εκτίμηση και ναι, μια μορφή αγάπης τουλάχιστον, ενδεχομένως και ερωτικής επιθυμίας του πιο κοινού είδους, ο Μέντορας θα ήθελε να είναι ο αποδέκτης και ο αποδέκτης θέλει πολύ να είναι ο συγκεκριμένος Μέντορας συν την αγάπη για το αντικείμενο του μεντοραρίσματος.

    Είμαι ένας από τους τρεις που ψήφισαν όχι στο poll, επειδή δεν υπάρχει περιθώριο για Μέντορα στη ζωή μου κοντά στον Αφέντη, ο Αφέντης είναι τα πάντα όλα για μένα σε προσωπικό επίπεδο. Δεν είμαι και ο Τηλέμαχος, είμαι σε φάση που θα μπορούσα να ήμουν γιαγιά του εν λόγω νεανία, οπότε σε ποιον να με αναθέσει ο Αφέντης; Έχει άλλες απαιτήσεις από μένα η ζωή. Σκλάβα είμαι και έχω την απίστευτη τύχη και ευτυχία να ανήκω, πού να βρεθεί χώρος για την άποψη του Μέντορα, θα μπορούσα να έχω σε οτιδήποτε άλλη άποψη από του Αφέντη; Επικοινωνώ με πολλούς άλλους, δεν είπαμε να τρελάνω τον Αφέντη με όοοοολες τις ανησυχίες μου, αλλά αυτό είναι άλλο   [Ας τρολλάρω κι εγώ λίγο, γιατί οι άλλοι καλύτεροι είναι;       ]

    Τρολλιά νουμερό ντέ, υποθέτω πως όποιος λέει για καλούς σαμαρείτες μπήκε στον κόπο να ξέρει για τον καλό σαμαρείτη, ήταν αυτός που βοήθησε τον εχθρό του, με νερό που δεν του περίσσευε, όταν ο εχθρός του ήταν πληγωμένος, λάθος θυμάμαι; Αν ναι, πείτε το, είμαι σίγουρη για το κομμάτι του εχθρού πάντως.

    Τρολλιά νουμερό τρουά,
    πλάκα μας κάνεις, έτσι;      
     
  11. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Ας πω και εγώ την μικρή μου ιστορία.
    Πριν πολλά χρόνια έκανα εγγραφή σε τούτο εδώ το φόρουμ.Όπως όλοι μας είχα πέσει με μανία και διάβαζα τα πάντα.
    Σιγά-σιγά άρχισα να πηγαίνω στις συναντήσεις και με τον καιρό γνώρισα δύο ανθρώπους που μου καθόρισαν την μετέπειτα στάση μου σε αυτό που λέμε bdsm.Είναι και οι δύο Master και η μεγάλη διαφορά που με έκανε να τους δω σαν δασκάλους μου ήταν ότι είχαν μάθει το bdsm στο εξωτερικό.
    Μπορεί να φαίνεται "κάπως" αυτό με το εξωτερικό αλλά μετά από δώδεκα χρόνια εδώ και έχοντας γνωρίζει πολλά μέλη τολμώ να πω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αντίληψη και στην συμπεριφορά στον χώρο μας.
    Είναι άνθρωποι ήρεμοι και μόνο και μόνο από την συμπεριφορά και ομιλία τους σου εμπνέουν σεβασμό.Πότε δεν προσπάθησαν να δειχθούν ή να το "παίξουν" κάποιοι.Η ιστορία τους εδώ άλλωστε έχει δείξει εάν αξίζουν ή όχι.
    Τις συμβουλές τους τις έχω πάντα στο μυαλό μου και όποτε δυσκολεύομαι πάντα τους ρωτώ.Με έχουν καθοδηγήσει και μπορώ να πω ότι μόνο καλά πήρα.'Ομως με έχουν αφήσει και μόνο μου να μάθω από τα λάθη μου και να γίνω καλύτερος.Ποτέ δεν επεδίωξαν να μου "καπελώσουν" την προσωπικότητα και να γίνω πιόνι τους,πάντα με άφηναν να αποφασίσω εγώ αφού όμως μου είχαν δώσει τις συμβουλές τους.
    Φτάνοντας λοιπόν στο σήμερα θαρρώ ότι μπορώ να δώσω και εγώ μια συμβουλή ή μια βοήθεια σε όποιον την θελήσει.Δεν λέω ότι έχω γίνει μέντοράς αλλά μέσα από τις γνώσεις που μου έδωσαν απλόχερα αυτοί οι δύο άνθρωποι,όπως και με την μέχρι τώρα εμπειρία μου πιστεύω ότι μπορώ να δώσω μια συμβουλή σε όποιον/α την χρειαστεί.
    Κλείνοντας να τονίσω πως ακόμα και σήμερα μετά από τόσα χρόνια εδώ ακόμα μαθαίνω και το σημαντικότερο κάνω ακόμα λάθη.
    Το σημαντικό με τα λάθη είναι να μαθαίνεις από αυτά και να μην το ξανακάνεις όχι να μην κάνεις καινούργια.Προσπαθώ πάντα μέσα από τα λάθη μου και να γίνομαι καλύτερος μαθαίνοντας από αυτά αλλά και να καταβάλω κάθε δυνατή προσπάθεια να περιορίσω τις συνέπειές τους.
     
  12. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Αν αυτό είναι μια δικιά σου προσωπική άποψη το δέχομαι. Αν είναι μια γενική άποψη για την έννοια Μέντορα δεν το δέχομαι. Αν είναι ο Μέντορας να σε καθοδηγήσει σύμφωνα με τι θέλεις εσύ... γιατί να έχεις Μέντορα; και η Κυρία Κατίνα μπορεί να σου δώσει μια συμβουλή ή να σου δείξει τον δρόμο... ποιά η διαφορά;

    Ο Μέντορας κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι ένας άνθρωπος που πηγαίνει με τα νερά σου... Αλλά σε βάζει να σκεφτείς κάτι πέρα απο σένα... Προβλέπει το τέλος πριν απο εσένα γιατί το έχει ζήσει... γνωρίζει τι είδους αποτέλεσματα επιφέρει αν επιλέξεις την Α επιλογή ή την Β επιλογή... Επίσης επεξεργάζεται και τον χαρακτήρα σου σαν ακατέργαστο διαμάντι... Συνήθως ένας Μέντορας σε "ζορίζει" όχι όπως ένας Κύριος... αλλά σου λέει την αλήθεια ευθέως δεν την καπελώνει...
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2018