Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μαστίγωμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Kits, στις 29 Οκτωβρίου 2008.

  1. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Ε μα αφού μπλέξαμε με την ψιψινέλ τι περιμένεις???? Παμπόνηρο μυαλό!  
     
  2. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Μαστίγωμα

    Τα μικρά παιδάκια μαθαίνουν τον κόσμο, τη δύναμη τους, τα όρια τους και αυτά των άλλων, καταστρέφοντας. Όχι τόσο από έλλειψη δεξιότητας στα χέρια, όσο από περιέργεια.
    Τα μικρά παιδάκια είναι παντοδύναμα. Ο κόσμος τους είναι ο εαυτός τους και η επιθυμία τους το μόνο που υπάρχει.
    Η εμπειρία της συνέπειας έρχεται μετά τη δοκιμή της πράξης.
    Τα μικρά παιδάκια αργότερα, καταστρέφουν τα παιχνίδια τους επειδή τους ανήκουν. Ή καλύτερα αντιλαμβάνονται την ιδιοκτησία ως δικαίωμα στη καταστροφή. Μόνο που μετά τη καταστροφή δεν έχουν ιδιοκτησία πια. Δεν έχουν δύναμη πάνω στο κατεστραμμένο γιατί αυτό δεν υπάρχει πια.
    Τα μικρά παιδάκια…

    Μεγαλώνοντας κατανοούν ότι επιλέγοντας ανάμεσα σε δυο αντίθετα δεν μπορούν να έχουν και τα δυο ταυτόχρονα. Ότι ιεράρχηση των επιθυμιών σημαίνει αυτοπεριορισμό. Και ότι η επίτευξη του στόχου απαιτεί ιεράρχηση.
    Κι αν ο στόχος παραμένει πάντα η ηδονή, κάποιες επιθυμίες, καθώς και οι ηδονές που τους αντιστοιχούν, παίρνουν προβάδισμα και κάποιες άλλες μένουν πίσω ή εγκαταλείπονται. Η επιλογή και η απόφαση της σειράς είναι αποτέλεσμα ενσυνείδητου ή ασυνείδητου συμβιβασμού, ικανοποιητικού ή όχι.
    Στις δεύτερες περιπτώσεις (ασυνείδητου και μη ικανοποιητικού) συμβιβασμού τα παιδάκια δεν τα καταφέρνουν και τόσο καλά να μεγαλώσουν ισόποσα σε βιολογική και συναισθηματική ηλικία.

    Αυτά τα παιδάκια όμως, διατηρούν το δικαίωμα να ονομάσουν τον εαυτό τους «κυρίαρχο» στο bdsm και να αναζητήσουν την αναβίωση της χαμένης βρεφικής «παντοδυναμίας» τους, διατηρώντας ταυτόχρονα την παιδική αντίληψη περί ιδιοκτησίας.

    Τα «κακομαθημένα παιδάκια που αρνούνται να μεγαλώσουν, λέγε με κυρίαρχο» (ή αλλιώς: kids on power trip) λογοδοτώντας στον εαυτό τους και μόνο, μπορούν διαπιστώνοντας το μη εφικτό της επιθυμίας τους (ο κόσμος μου είναι ο εαυτός μου, η θέληση μου το μόνο που υπάρχει, θέλω να καταστρέψω και να διατηρήσω το παιχνίδι μου ταυτόχρονα) να γκρινιάζουν, εστιάζοντας στον αυτοπεριορισμό που αναπόφευκτα επιφέρει η όποια επιλογή ανάμεσα σε δυο αντίθετες επιθυμίες.

    Το να ενδιαφερθεί ή όχι κάποιος για την σωματική και ψυχική ακεραιότητα του συντρόφου του (βλέπε: το παιχνίδι των προηγούμενων παραγράφων) είναι μια επιλογή. Με τους αντίστοιχους αυτοπεριορισμούς, τις αντίστοιχες συνέπειες και τις αντίστοιχες αιτίες.

    Το να επιθυμεί ο οποιοσδήποτε, έστω ο Κυρίαρχος, λογοδοτώντας στον εαυτό του και μόνο, οτιδήποτε (εν προκειμένω την ψυχική και σωματική ακεραιότητα της συντρόφου) που σε πρώτη ματιά δεν φαίνεται ότι αντλεί απ αυτό άμεσο maximum προσωπικό όφελος (δεν εξαντλεί την ηδονή που μπορεί να εισπράξει), δεν σημαίνει ότι του αφαιρεί τη δυνατότητα να αποσκοπεί σε ίδιο ή μεγαλύτερο κέρδος, δηλαδή στην συνολικά μεγαλύτερη άντληση ηδονής μέσα από τη διατήρηση της, και τελικά να τη λάβει. Προϋπόθεση είναι να έχει κάνει ένα βηματάκι από τη βρεφική θεώρηση του κόσμου.
    Η αποδοχή του αναπόφευκτου σε κάθε περίπτωση αυτοπεριορισμού και η εστίαση στην ελευθερία επιλογής (που ήδη έχει και που η παραδομένη σ αυτόν εξουσία ενισχύει), δεν ακυρώνει την ισχύ του, ούτε αφαιρεί καμία ανύπαρκτη παντοδυναμία.


    H παντοδυναμία είναι μια ουτοπία.
    Παντοδύναμο εδώ, για τις ανάγκες του νήματος, θα όριζα αυτόν που μπορεί να ικανοποιεί ταυτόχρονα δυο αντίθετες επιθυμίες.

     
     
  3. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Μαστίγωμα

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ... αν μου επιτρέπεις κρατάω το τελευταίο για σχολιασμό αργότερα ... μόνο τούτο τώρα ...

    τούτο εξηγεί την δυσκολία αποδοχής των νέων doms από τους παλαιότερους .. θα έλεγα ότι το πέρασμα από την νηπιακή ηλικία στην ώριμη θέλει χρόνο και εμπειρίες .. που όταν λείπουν κάνουν τον άλλο να φέρεται άκαμπτα και να μιλάει με ξύλινη γλώσσα ...
    θέμα προς ανάπτυξη ..

    σε ευχαριστώ
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Μαστίγωμα

    Οσο το επιτρεπουν οι νομοι και η ηθικη.. ισως σε αλλους τοπους , σε αλλα μερη καποιοι το ευχαριστιούνται περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο...
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Μαστίγωμα

    Αφήνω κατά μέρος τους νόμους, καθώς η υπακοή σ' αυτούς θεωρείται λίγο πολύ δεδομένη. Η (συλλογική) ηθική, όμως, γιατί θα πρέπει ν' απασχολήσει το σαδιστή; Θα δώσει λογαριασμό στο σύνολο;
     
  6. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μαστίγωμα


    Θεωρουμε τον σαδιστη και τον Κυριαρχο το ιδιο??
     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Όχι απαραίτητα, ωστόσο είτε είναι Κυρίαρχος είτε όχι, κατά τη γνώμη μου ο Σαδιστής δεν έχει καμία υποχρέωση να υπακούει στους ηθικούς κανόνες που τίθενται από την κοινωνία (εκτός φυσικά αν πρόκειται για ηθικούς κανόνες που έχουν μετατραπεί σε δίκαιο). Πορεύεται με βάση τις δικές του αξίες και πιστεύω, αδιαφορώντας για το συλλογικό ηθικό υπόβαθρο.
     
  8. master00dragon

    master00dragon Regular Member

    3)Μαστιγωμα... δυνατο, θυμωμενο, σαδιστικο, ματωμενο, δακρυσμενο, κραυγαλέο, χωρις ελεος και λυπηση...


    θελω να παρατηρησω πως η λεξη
    θυμωμενο
    ειναι λαθος
    για μενα που ειμαι fun του δυνατου μαστιγωματος
    θελω να αναφερω πως στο ειδος αυτο ο θυμος σε αποπροσανατολιζει
    καλυτερα ο master που ειναι θυμωμενος με το slave να μην τον τιμωρει εν βρασμω
    αλλα να επιλεγει την τιμωρια(ακομη και το μαστιγωμα) οταν ειναι ηρεμος
    εξαλλου υπαρχουν μεγαλυτερες τιμωριες απο τον σωματικο πονο
    οσο για την περιπτωση που ο αφεντης θελει απολαυσει ενα δυνατο μαστιγωμα
    η ηδονη ειναι μεγαλυτερη οταν δεν παρασυρεται απο την ψυχολογικη ασταθεια της στιγμης


    και οπως λενε και στις φfast food αλυσιδες fridays
    καλη σας απολαυση....
     
    Last edited by a moderator: 4 Νοεμβρίου 2008
  9. Pyrsos

    Pyrsos New Member

    κλιμάκωση=αντίστιξη
    φυσικά και είναι η ουσία του πράγματος
     
  10. lona

    lona New Member

  11. Babylon

    Babylon Regular Member

    Το καθενα εξυπηρετει διαφορετικη διαθεση, και ενδιαφερον εχει να περνας απο το ενα στο αλλο, οχι απαραιτητα διαδοχικα. Το 1 θα το απεφευγα ισως καπως, οχι γιατι ειμαι αντιθετη στον αισθησιασμο, καθε αλλο, αλλα αναιρει καπως το ολο νοημα του μαστιγωματος...Οσο για το 3, ειναι λιγο ακραιο, αλλα θα το απολαμβανα σιγουρα στο "giving end" εφοσον φυσικα ξερω πως τουλαχιστον ενα καλο κομματι του αλλου το απολαμβανει... Οσο για το "receiving end" στην περιπτωση του 3 το πιο δυσκολο νομιζω πως ειναι η επομενη μερα! και που να 'χεις ακαταμαχιτη επιθυμια να κανεις switch σε Κυριαρχικο ρολο την επομενη, την πατησες.... (μου χει τυχει, συν ενα βαρβατο εμβολιο που πηγε λιγο στραβα και δεν ενιωθα το χερι μου...οποτε κανοντας switch τελικα σωματικα πονουσα περισσοτερο απο τον υποτακτικο...αστα...)
     
  12. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Μμμμμ θα πάρω τη κουρτίνα 2.