Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μαστιγώματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 1 Νοεμβρίου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Έχω ερώτηση και δυστυχώς όχι απάντηση ...  

    Πόσα χτυπήματα; Καταλαβαίνω ότι είναι κάτι τελείως υποκειμενικό εξαρτάται από τον αποδέκτη, τον δότη, τις ενδορφίνες εκείνη τη μέρα, το μαστίγιο, την ένταση όλα αυτά τα κατλαβαίνω.

    Αλλά συμβαίνει να έχω συναίσθηση του πώς είναι τα 15 χτυπήματα ως 50-60 άντε ως 70 και διάβασα σε ποστ της anasia για 700-2000 βουρδουλιές σε μία συνεδρία ή τιμωρία, αν κατάλαβα καλά και ο αριθμός μου φάνηκε εξωφρενικός. Και με φτερό να σε χτυπήσει κανείς στο ίδιο περίπου σημείο 2000 φορές κάποια στιγμή θα αρχίσεις να ουρλιάζεις. Και γιάτί να χτυπήσει 2000 φορές κάποιος με κάτι ελαφρύ προφανώς και όχι 200 με κάτι που φέρνει το αποτέλεσμα που θέλει στις 200; Και η περιαρθρίτιδα στον ώμο του Κυρίαρχου;

    Έχω λοιπόν αυτή την απορία για top, πώς νιώθουν ότι ήρθε η ώρα να σταματήσουν οι ίδιοι και για bottom, συνήθως στα πόσα χτυπήματα τοποθετούν τον εαυτό τους;
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις


    Αν δεν σου απαντήσουν οι Κυρίαρχοι lilly ,
    θα σου δώσω την δική μου άποψη … και γραπτά ,
    για το πρωτο σκελος ,
    το δευτερο .... δεν '' παιζει '' ,
    για τον απλο λογο , πως η καθε φορα ειναι ... μια αλλη ... φορα
    και αν δεχτεις , μια φορα πχ 1000,
    δεν σημαινει πως την επομενη θα μπορεσεις να τα δεχτεις ξανα !


    δεν νομιζω με λιγα λογια ,
    πως ενας υποτακτικος μπορει να '' τοποθετησει '' ...
    τον εαυτο του καπου , για τον λογο που εγραψα πιο πανω .
     
  3. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Προσωπικά, με flogger, γύρω στα 100 - 120 και μια φορά νομίζω άντεξα γύρω στις 250... Γερές πάντα και από διάφορα μαστίγια, ραβδιά και βούρδουλες.

    Με καμιτσίκι 1,5 μ, πάνω από 30 σε κάθε πλευρά, δεν έχω αντέξει... Είχα γίνει ένα ράκος σε κατάσταση παροξυσμού, μετά από τα πρώτα 10 χτυπήματα..! Ειδικά όταν οι τελευταίες 5 μπροστινές προσγειώθηκαν πάνω στις τσιμπίδες που είχα στις ρόγες, το safeword πρέπει να το άκουσε όλη η περιοχή... 

    Κι όμως, δεν είναι ανακριβής η anasia ... Υπάρχουν άτομα που τα 2000 χτυπήματα (δυνατά!) πάλι λίγα τους πέφτουν... Και εγώ δεν το πίστευα, μέχρι που το είδα με τα ίδια τα ματάκια μου!  
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις


    το θεμα δεν ειναι εκει για μενα Phoenixxx,
    ειναι πιο βαθυ και πιο ουσιαστικο ...

    πως δηλαδη φτανεις εκει ,
    πως Σε φτανει εκει και δεν σου κανει καμια αισθηση , ισως , η απλα το ζεις .

    θελει ... ζωη αυτο !
    να ζεις και να αναπνευεις Μαζι του , καθε μερα ολη μερα ... για μεγαλο χρονο ,
    δεν ειναι απλο , ευκολο και δεν εινα συνεχομενο .

    Αν καποιος το δεχτει σε μια συνεδρια και μονο ,
    μιλαμε για αλλο πραγμα ,

    για painslut .

    εδω η λιλλυ ομως δεν μιλα γι αυτη την κατηγορια .
     
  5. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Ελπίζω να μην περίμενες ποσοτική απάντηση, γιατί τέτοια δεν υπάρχει. Η απάντηση είναι ποιοτική. Αντέχεις όσα αντέξεις, και η σκηνή σταματάει όταν σταματήσει. Τα δύο μπορεί να συμβαδίζουν, μπορεί και όχι. Καλοί δότες και αποδέκτες του μαστιγώματος μπορούν να διαβάσουν ο ένας τον άλλο.

    Όσον αφορά την ποιότητα ως προς την ποσότητα, δυο-τρία χτυπήματα από πρωτάρη μπορεί να είναι πιο οδυνηρό από μιάμιση ώρα μαστίγωμα από κάποιον που ξέρει πώς να το δώσει.
     
  6. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Καλή μου tender lilly,
    η ποσότητα αλλάζει από σκλάβο σε σκλάβο.
    Βασικό ρόλο παίζει η προθέρμανση με ένα απαλό μαστίγιο και ποτέ μα ποτέ δεν χτυπάμε στο ίδιο σημείο.
    Έχει τύχει να δέρνω μαζοχιστή για πάνω από μία ώρα συνεχώς και όχι μόνο με μαστίγιο αλλά και με ρακέτα του πίνγκ-πόνγκ και με τα χέρια και να μην είναι αρκετό το ξύλο γι αυτόν.
    Γι αυτό λέω ότι εξαρτάται.
    Μετρημένα έχω ρίξει μέχρι 50 φορές με το μαστίγιό μου συνεχόμενα αλλά όχι στο ίδιο σημείο γιατί κανείς δεν το αντέχει αυτό.
    Οπότε κοιτάμε την ποιότητα και όχι την ποσότητα  
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Ποσοτικά, αναφέρει η tender lilly, το μέγιστο και τον μέσο όρο. Σαφώς διαφέρει από συνεδρία σε συνεδρία, και από τον έναν Κυρίαρχο στον άλλο, και ποιοτικά έχει άλλη αίσθηση και διαφέρει από μέρα σε μέρα. Αλλά αυτά τα νούμερα υπάρχουν, κατά προσέγγιση (εκτός και αν μετράγαμε!) μια και υπήρξαν και οι στιγμές που με περιφάνια αντέξαμε, για τον ΧΨΩ Κυρίαρχο.

    Μια τέτοια πληροφορία δεν δίδεται για να τονώσει το αίσθημα του ανταγωνισμού ανάμεσα σε κάθε λογίς σκλάβους, υποτακτικούς και bottom ("Ά! εγώ αντέχω πιο πολύ!") αλλά είναι χρήσιμη για να δούμε πόσο διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Είναι δε απόλυτα χρήσιμη στους νεώτερους, που κάνοντας τα πρώτα βήματα δεν ξέρουν τι ακριβώς θα αντιμετωπίσουν... Σαφώς είναι ποιοτικό πόσο θα αντέξεις, όμως υπάρχει και μια ποσοτική παράμετρος, που έχει και αυτή μεγάλη αξία.

    Για αυτό το λόγο πιστεύω πως η tender lilly καλά έκανε και το έθεσε το θέμα έτσι, γιατί μια τέτοια πληροφορία είναι χρήσιμη, και για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Σαφώς δεν είναι απαραίτητο να απαντήσει κάποιος, αν το θεωρεί κάτι το προσωπικό...

    Προσωπικά, θεωρώ πολύ γοητευτικό το τι μπορεί να αντέξει ένα ανθρώπινο κορμί, αλλά παράλληλα, πόσο ευάλωτο και ευαίσθητο είναι. Θεωρώ δε πως οι αντοχές μας και οι στιγμές της παράδωσης μας, το τέρμα της αντοχής μας στα χτυπήματα του Κυρίαρχου, είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να είμαστε περίφανοι, χωρίς βέβαια να φτάσουμε στο να το διατυμπανίζουμε, δεξιά και αριστερά, αχρείαστα...
     
  8. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ, υπάρχουν φορές που και με ένα μόνο χτύπημα θέλεις να ουρλιάξεις ο πόνος είναι αβάσταχτος και σφίγγεις τα δόντια, υπάρχουν όμως και φορές που οι 1000 βουρδουλιές είναι σαν χάδια δεν νιώθεις αβάσταχτο πόνο αλλά γλυκά χάδια.
    Πάντως έχω παρατηρήσει πως πίνοντας κάτι αλκοολούχο το σώμα ζεσταίνεται και δέχεται πιο ομαλά τα χτυπήματα.
     
  9. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Συμφωνώ. Ένας άνθρωπος για να φτάσει κάπου έχει μια πορεία. Πρέπει να ζήσει στιγμές, πρέπει να αγαπήσει, να εμπιστευτεί. Και για να επεκτείνει πραγματικά κάποιος τα όρια του θέλει ψυχή, θέλει καθοδήγηση, θέλει αγάπη προς τον Βασανιστή ή στη Βασανίστρια του...

    Πάντως ούτε εγώ μιλάω απλά για painsluts. Ή τουλάχιστον για painsluts χωρίς την σωστή καθοδήγηση, τα σωστά κίνητρα, το θάρρος και την αγάπη που χρειάζονται μέσα τους για να αντέξουν μια τέτοια δοκιμασία. Και οι painsluts έχουν αντοχές, ακόμα και αν δεν τις καταλαβαίνουν σε μια συνεδρία (τις καταλαβαίνει όμως ο Κυρίαρχος...) Μπορεί λοιπόν να αντέχουν πολύ μετά από χρόνια συνεδριών και τιμωριών, αλλά και αυτοί/αυτές από κάπου ξεκίνησαν και προς κάπου θα πρέπει να πάνε, όπως όλοι.

    (Παρένθεση, μια και τέθηκε: )
    Και δεν ισχύει πως οι painsluts θα τρώνε 2000 βουρδουλιές κάθε μέρα! Πρώτον, δεν θα αντέξει το σώμα τους, δεύτερον, δεν είναι ο σκοπός των συνεδριών να τους προσφέρεται συνεχώς και ελέυθερα άπλετος πόνος (οι 2000 βουρδουλιές είναι οι στιγμές του κρεσέντο, στην εκπαίδευσή τους) και, τρίτον, είναι ευθύνη του Κυρίαρχου, σε μια τέτοια περίπτωση να τις προστατέψει από τον ίδιο τους τον εαυτό και από το να εθιστούν στον ίδιο τους τον πόνο.

    Panacotta_of_Doom συμφωνώ απόλυτα μαζί σας! Απλά, για την οικονομία της συζήτησης, αν δεν έχετε αντίρρηση, θα πρότεινα να θεωρήσουμε πως μιλάμε για έμπειρο Κυρίαρχο - Top. Σαφώς αρκεί ακόμα και ένα δυνατό χτύπημα με την κόψη του crop για να στείλει κάποιον στο νοσοκομείο, αλλά δεν θα πρέπει να απλώσουμε πολύ το θέμα...
     
    Last edited: 2 Νοεμβρίου 2006
  10. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Και πάλι υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι για να μπορέσει κανείς να εκφραστεί απόλυτα... Ακόμα και μεταξύ μας, υπάρχουν περιπτώσεις που δε μπορούμε να ανεχτούμε πόνο από τον άλλο, και υπάρχουν περιπτώσεις που τον αποζητούμε και τον έχουμε ανάγκη. Η σκηνή τελειώνει όταν πρέπει, όχι με χρονόμετρο ή με κοντεράκι για χτυπήταμα.  

    Άλλωστε το γνωστό τέχνασμα με το μέτρημα εξυπηρετεί άλλους λόγους, όχι το να χτυπήσουμε Ν φορές τον/την υποτακτικό/-ή επειδή στα 32 χτυπήματα καίγεται.  
     
  11. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Σαφώς... Συμφωνώ με όλα όσα λέτε και το μέτρημα δεν το ανέφερα γιατί πιστεύω πως έτσι αποδεικνύει κάποιος τις αντοχές του...

    Αυτά που λέτε ισχύουν και δεν είναι ρεαλιστικό να βασιστούμε μόνο στα νούμερα για να περιγράψουμε την εμπειρία του μαστιγώματος. Ισχύει αυτό που λέτε Ε/εσείς και η anasia, πως είναι κάτι το υποκειμενικό.

    Πιστεύω πως αξίζει να απομονωθεί και η πληροφορία που ζήτησε η tender lilly, χωρίς να μπούμε σε αυτή την περίπτωση σε μια συζήτηση σχετικά με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της πράξης του μαστιγώματος, για ένα απλό λόγο: Ό/όλοι θα συμφωνήσουμε πως είναι υποκειμενικό πόσο θα αντέξει κάποιος και αυτό θα οδηγήσει αυτόματα αυτή την συζήτηση στο τέλος της. Ό/όλοι θα συμφωνήσουμε!

    Αντίθετα, παραθέτοντας τις μαρτυρίες για τις αντοχές του καθενός, σε συγκεκριμένες στιγμές (ας αφήσουμε τον μέσο όρο απ' έξω, δεν λειτουργεί) πιστεύω πως μπορούμε θα δούμε και αν διαβάσουμε ενδιαφέροντα πράγματα για τις εμπειρίες Ό/όσων επιθυμούν να τις μοιραστούν μαζί μας.

    (Για να είμαστε και πιο ακριβείς, ας παραθέσουμε και την πραγματική διάσταση, πως αυτές οι στιγμές μεγάλων αντοχών και πολύ έντονου, σωματικά και συναισθηματικά, παιχνιδιού, δεν υφίστανται συνεχώς, αλλά μόνο σε στιγμές κρεσέντο (στιγμές εντεινώμενης αφοσίωσης του υποτακτικού, στιγμές αποκορύφωσης της επικοινωνίας ανάμεσα στους παρτενέρ, στιγμές κορύφωσης της εκπαίδευσης, στιγμές τιμωρίας... κ.ο.κ.) μιας σχέσης ή μιας εκπαίδευσης. )

    Προτείνω λοιπόν να επικεντρωθούμε μόνο στις πιο έντονες στιγμές μας, τις στιγμές που το μαστίγωμα που προσφέραμε ή δεχτήκαμε, ήταν ξεχωριστό. Και αν θέλουν να παραθέσουν ένα νούμερο, αυτό θα ικανοποιούσε και τις ηδονοβλεπτική περιέργεια Ό/όλων μας!  

    Τι λέτε λοιπόν;
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Μαστίγια Είδη και χρήσεις

    Εξαρτάται για μένα από το αν είναι κτυπήματα τιμωρίας, αν είναι κτυπήματα τα οποία αποβλέπουν και στη δική μου ευχαρίστηση, οπότε με Προετοιμάζει με απαλά κτυπήματα που δυναμώνουν στη συνέχεια, ή αν είναι συνεδρία μεν αλλά για δική Του μόνο ευχαρίστηση, όπου Κτυπά αμέσως όπως και στην τιμωρία δυνατά κι απότομα.
    Επίσης διαφοροποιούνται τα πράγματα ανάλογα με το ΠΟΥ και πως δίνονται τα κτυπήματα.

    Δηλαδή στις ρώγες ή στο αιδοίο, πάνω στα οποίαυπάρχουν και πιαστράκια 10 τέτοια κτυπήματα με καμτσίκι με δυαλύουν.

    Σε τιμωρία, τα 20 κτυπήματα με μονο μαστίγιο ήδη με φέρνουν στα όρια μου.
    Σε πόνο που μου προσφέρεται για δική Του μόνο ευχαρίστηση, μπορώ να αντέξω μέχρι 30 με μονό ή γύρω στα 50 με flogger.

    Σε συνεδρία που όλα γινονται σταδιακά, δεν μπορώ να ξέρω που και πόσα μπορώ να πάρω, μια και δεν έχω μετά από κάποιο σημείο συναίσθηση ή ικανότητα να μετρήσω ή συναίσθηση του αν αντέχω ή όχι άλλες. Εκείνες τις φορές απλά λυπάμαι και κλαίω όταν Σταματά γιατί νιώθω την ανάγκη για περισσότερο πόνο.
    Ευτυχώς που Εκείνος Γνωρίζει πόσα και πως είναι ασφαλές να μου Προσφέρει