Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μα δεν υπαρχουν αληθινες Αφεντρες στην Ελλαδα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 12 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Katerine

    Katerine New Member

    Θα ήθελα να ρωτήσω τις κυρίες που έχουν τόσο μεγάλη εμπειρία,
    πως νιώθει μια γυναίκα για τον σκλάβο της;
    Πάντα πίστευα πως είμαι κυριαρχικός τύπος και συνεχίζω να είμαι όταν χρειάζεται.Μου αρέσει η αίσθηση της εξουσίας και του ελεγχου που μπορώ να ασκώ σε έναν άλλο.
    Έχει αρχίσει όμως και με κουράζει αυτό το παιχνίδι.
     
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Μπορώ να σε ρωτήσω γιατί σε κουράζει Katerine; Μήπως έχει αλλάξει τίποτε μέσα σου;
     
  3. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: Μα δεν υπαρχουν αληθινες Αφεντρες στην Ελλαδα...

    Οι παρατηρησεις μου στην καθημερινη μου επαφη με Κυριαρχικες γυναικες δεν επιβεβεαιωνουν αυτην την αποψη. Οι γυναικες που ζουνε το Ms lifestyle δεν ειναι λιγοτερο ελκυστικες, δεν ειναι λιγοτερο ικανες να κανουνε καλες σχεσεις και δεν ειναι εν γενει διαφορετικες ως ομαδα σε καποια χαρακτηριστικα περα απο την Κυριαρχικοτητα σε σχεση με αλλες γυναικες που να καθιστα πιο πιθανο να "ξυπνουν μονες τους." Βεβαια, η διατυπωση αυτη καθαυτη περι γυναικων που "ξυπνανε μονες τους" και "δεν μπορουν να βρουν κυριαρχο συντροφο" μαλλον παραπεμπει σε θεματα υπεροχης του ενος φυλου εναντι του αλλου και ως εκ τουτου δεν σχετιζεται με την παρουσα συζητηση.

    Στο αρχικο μου ποστ αναφερθηκα σε τροπους που υποτακτικοι αντρες υπονομευουν την γυναικεια Κυριαρχια, το ποστ ομως αυτο μου δινει την ευκαιρια να προσθεσω και τροπους με τους οποιους αντρες Κυριαρχοι (σιγουρα οχι ολοι φυσικα, αλλα τουλαχιστον μια μικρη μεριδα που εδω εκφραζεται μεσω του συγκεκριμενου ποστ) τις υπονομεουν επισης με το να εκφραζουνε τετοιες αποψεις. Ειναι αξιο σκεψης το γιατι να υπαρχει τετοια αναγκη για κατι τετοιο, και αναρωτιεμαι τι σκεφτονται αλλα ατομα στην κοινοτητα μας περι αυτου.


    Συμφωνω με αυτο απολυτα, αν και πιστευω οτι τοσο τα Κυριαρχικα ατομα οσο και τα υποτακτικα εκφραζουνε τα χαρακτηριστικα τους αυτα διαφορετικα στο καθε φυλο. Μαλιστα, πολυ ενδιαφεροντα πραγματα αρχιζουν να συμβαινουν οταν Κυριαρχα ατομα του ενος φυλου υιοθετουν επι τουτου στερεοτυπες συμπεριφορες εκφρασης Κυριαρχιας του αλλου φυλου. Επι παραδειγματι, σκεφτειτε τι εντυπωσεις δημιουργει ενας Κυριαρχικος αντρας που στις εξοδους του την σκλαβα του απαιτει να πληρωνει εκεινη τον λογαριασμο (συμπεριφορα που ειναι σχετικα συνηθισμενη σε femdoms), η μια Κυριαρχικη γυναικα που διατηρει ενα household με πολλαπλους slaves.


    Με ενδιαφερον επισης διαβασα το σχολιο-
    και θα παρακαλουσα τον KyriosG να μας εξηγησει λιγο πιο αναλυτικα τις αποψεις του σχετικα με αυτους τους παραλληλισμους.


    Τελος,
    Καποιοι ανθρωποι μπορει να ειναι ικανοι να παιξουνε ενα κυριαρχικο ρολο (και πολυ επιτυχημενα μαλιστα) οταν το απαιτουν οι καταστασεις. Ειναι πια σχεδον cliche να ακουμε οτι ενας υποτακτικος αντρας για παραδειγμα εχει πολυ δυναμικη παρουσια στον επαγγελματικο του χωρο και οτι χρειαζεται να υποταχθει στην προσωπικη του ζωη για να "ξεσπασει" απο αυτην την ενταση και τις συνεχεις απαιτησεις. Η επι της ουσιας διαφορα με ενα Κυριαρχικο ατομο ειναι οτι αυτο δεν ειναι ρολος και οτι η Κυριαρχια ειναι κατι που προσδιδει ικανοποιηση και ολοκληρωση και που δεν ειναι κατα βαση κουραστικο.
    Οσο για το ερωτημα του πως αισθανεται μια Κυρια για τον σκλαβο της, δεν υπαρχει νομιζω μια "συνταγη", τα πραγματα αυτα διαφερουνε κατα περιπτωση. Υπαρχουνε Κυριες που ειναι ερωτευμενες, αλλες που δεν ειναι και δεν θεωρουν οτι στο Ms εισχωρει καν παραγοντας ερωτα, αλλες που αντιμετωπιζουνε τους σκλαβους τους ως ευαισθητα λουλουδια που τα προστατευουνε απο λανθασμενες αποφασεις και που τα καλλιεργουνε απο αποψη διανοτικης, επαγγελματικης και προσωπικης εξελιξης και αλλες που δινουνε προτεραιοτητα στην εκπαιδευση τους για service, Κυριες που δανειζουνε σκλαβους σε φιλες τους που εμπιστευονται, και Κυριες που δεν, και ουτω καθεξης. Ο τυπος της Ms σχεσης (και ναι, ειναι περισσοτεροι απο εναν) καθοριζει σε μεγαλο βαθμο και τα συναισθηματα (η αντιστροφα.)
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Αν και καπως εκτός θέματος, θα προσπαθήσω σύντομα να εξηγήσω τι εννοώ. Με εξαίρεση κάποιους Αφέντες που λειτουργούν εντελώς "ενστικτωδώς", οι υπόλοιποι προσπαθούν να συμφιλιώσουν θέσεις και απόψεις τους, ισως και ενοχές τους, με τις κυριαρχικές τους τάσεις. Για παράδειγμα, εγώ αντεξουσιατικών απόψεων, επιθυμώ εξουσία- το δίλημμα δεν ειναι ιδεολογικό αλλά υπαρξιακό. Υπάρχει πολύς δρόμος να περπατήσει κανείς πριν βρει τις πρωτες του ισορροπίες.

    «Αφεντρα (και ενας Αφεντης) γινεται, δεν γεννιεται (οσο κυριαρχικο ατομο και να ειναι απο τη φυση του.)» οπως εγραψε η Φαίδρα.

    Και για να γίνει, περναει απ’ το καμινι της σχέσης.

    Οσο κι αν η θεωρητική επεξεργασία γίνεται στο μυαλό μας, η «σχεση» είναι εκείνη που δημιουγεί τη συναισθηματική αποδοχή. Η σκλάβα παίζει σημαντικό ρόλο σ΄αυτό. Μπορεί να υπονομεύσει, να καθυστερήσει ή και να παγιδέψει την εξέλιξη του αφέντη ή αντίθετα να τον στηρίξει και να γινει καταλύτης και φάρος. Και ξέρουμε πόσο οι σκλάβες συνήθως στηρίζουν τις σχέσεις.

    Και κλείνοντας τη λάθρα αυτή παρέμβαση στο θέμα, επισημαίνω τη φράση της Φαιδρας «Δεν νομιζω οτι γνωριζω η γνωρισα ποτε καποιον Κυριαρχο που δεν επωφεληθηκε η δεν θα επωφελουταν απο εναν Μέντορα». Ισχύει εξ ισου για Αντρες και Γυναικες Κυριάρχους.
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: Μα δεν υπαρχουν αληθινες Αφεντρες στην Ελλαδα...

    Συμφωνω απολυτα και ευχαριστω για την ξεκαθαρη διατυπωση των προκλησεων που συναντωνται στην εξελιξη της ταυτοτητας ενος Κυριαρχου. Ειναι ενα θεμα που δυσκολα προσεγγιζεται.
     
  6. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    ο ανθρωπος εξεφρασε μια γνωμη του και παλι εχουμε τα ιδια!αντιδρασεις πολλες φορες θα ελεγα αποτομες και επικριτικες!προσωπικα πιστευω πως ενας/μια Κυριαρχος πρεπει πανω απο ολα να διχνει ανωτεροτητα!και φτανουμε τελικα στο σημειο πριν εξωτερικεψουμε τις σκεψεις μας να προσεχουμε τη θα πουμε μηπως και δυσαρεστισουμε καποιον και δημιουργηθει μπαχαλο!τελος θελω να διευκρινισω πως και εγω δεν συνφωνω με πολλα απο οσα λεει!
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν ξέρω πόσες πραγματικές Αφέντρες υπάρχουν. Όταν πρωτομπήκα στο χώρο έλεγα προς τα έξω πως "Δεν υπάρχουν γυναίκες αφέντρες". Παρόλο που είχα υπόψιν μου μία κοπέλα που ενώ δήλωνε slave πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις της Αφέντρας. Τελικά μετά από καιρό ωρίμασα λίγο παραπάνω, έφυγε και η έπαρση του πρωτάρη και αποκρυσταλλώθηκε μέσα μου η εξής άποψη: "Γυναίκες Αφέντρες είναι λίγες. Είναι εξαιρετικά σπάνιες. Είναι εξαιρετικά πιο σπάνιες από τους άντρες αφέντες (οι οποίοι πιστεύω ότι είναι επίσης πολύ σπάνιοι). Ωστόσο πιστεύω πως μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αφέντρα θα είναι πολύ καλύτερη στο ρόλο της από ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ αφέντη.

    Δεν ξέρω γιατί το πιστεύω αυτό. Απλά το πιστεύω. Και δεν είμαι καθόλου υποτακτικό άτομο.

    Ίσως πάλι αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι βγήκα από την κοιλιά της μητέρας μου και όχι από την κοιλιά του πατέρα μου.
     
  8. Fanshawe

    Fanshawe New Member

    ίσως δεν έχεις βρει την Αφέντρα σου ακόμη Arioch...

    (αστειεύομαι)
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Μα δεν υπαρχουν αληθινες Αφεντρες στην Ελλαδα...

    Κι εγω το πιστευω αυτό Arioch.

    Και ο λογος που το πιστευω είναι γιατί οι Αφεντρες δέχονται και δουλεύουν ευκολότερα την αρσενική μαζι με τη θηλυκή πλευρά του εαυτού τους, κάτι που οι Αφέντες δυσκολεύονται πολύ να το κανουν.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RE: RE: Μα δεν υπαρχουν αληθινες Αφεντρες στην Ελλαδα...

    Όχι, δεν αστειεύεσαι. Το εννοείς.

    Από την άλλη δεν ενδιαφέρομαι, και εδώ που τα λέμε δεν μπορώ, να σε πείσω ότι κάνεις λάθος.
     
  11. painslaveXXX

    painslaveXXX Male masochist,painpig for real Sadists

    Αυτο που λεει στην αρχη η Κυρια Φαιδρα ειναι πολυ σωστο και χρησιμο και ο καθενας πρεπει να το εξατομικευσει.Ομως αν εισαι π.χ. μαζοχιστης και ψαχνεις μια σχεση απολυτης μεν υποταγης αλλα οχι 24 ωρες εχεις συγκεκριμενο χρονο για να βιωσεις την υποταγη και οτι αλλο θελει η Κυρια,και βρισκεις μονο γυναικες που ζητουν σκλαβους χωρις υποχρεωσεις για 24/7 σχεση τι κανεις;Κι αν το κορμι σου κυριολεκτικα ειναι πανετοιμο (και αρκετα εμπειρο)να δεχθει τα παντα και "ποναει" γι'αυτο...το bdsm δεν ειναι μονο εγκεφαλικο (ειναι κι αυτο και ειναι υπεροχο) ετσι δεν ειναι; Οι Κυριες πως το βλεπουν μονο εγκεφαλικα;
     
  12. pier

    pier New Member

    Θα συμφωνήσω με το post Tης Κυρίας Phaedra,μια Μ/s σχεση μπορει να εχει ως απαρχη και παραλληλα στην συνθεση της οποιοδηποτε συναισθημα.