Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 3 Ιουνίου 2011.

  1. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    ειλικρινα με εκπλησεις με το τροπο που θεωρεις την σκλαβα ... ουτε ανθρωπος με νοητικα προβληματα να ηταν ...

    μπορεις να μου πεις χοντρικα πως φανταζεσαι την σκλαβα και την σχεση σου μαζι της? θα μ ενδιεφερε πολυ.. μηπως ν ανοιγες νεο νημα μ αυτο το θεμα ?
     
  2. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Κάθε άλλο, είναι απλά ένα ιδιαίτερο άτομο που αφήνεται ολοκληρωτικά στην διάθεση του ανθρώπου που έχει εμπιστευτεί σαν Αφέντη της. Αυτό σημαίνει πως η ίδια, είναι απόλυτα ανέμελη και ήρεμη, και αυτός που φορτώνεται την ευθύνη της οποιασδήποτε ενέργειας ή απόφασης, είναι ο Master. Η στάση ζωής της είναι τέτοια που οικιοθελώς, δεν παίρνει καμιά απόφαση από μόνη της ακόμα και αν αυτό μπορεί θα ήταν λογικό και αυτονόητο για τον καθένα. Εγώ μπορώ να σου αναφέρω προσωπικά παραδείγματα, που ήταν για γέλια και για κλάματα μαζί (έλειψης στοιχειώδους πρωτοβουλίας), αλλά θα προτιμούσα να δόσει περισσότερες λεπτομέριες, άτομο που βιώνει μια τέτοια κατάσταση πχ. Dora ή οποιαδήποτε άλλη συνειδητοποιημένη "σκλάβα".
     
    Last edited: 7 Ιουνίου 2011
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Λοιπον MasterAndreas
    εγω επι δυο ετη που ημουν σκλαβα και παραλληλα ειχα επιχειρηση με 40 ατομα 38 ανδρες 2 γυναικες ,
    θα περιμενα τον Κυριο μου να μου δωσει εντολη πως να τους χειριστω? η ν αποφασισω ποιον θ απολυσω και ποιον θα γαμοσταυρισω? οσο για το συνειδητοποιημενη σκλαβα αγαπητε MasterAndew ρωτα τον Κυριο μου να σου πει ...
     
  4. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla


    Δεν ήσουν και δεν είσαι σκλάβα, είσουν και είσαι υποτακτική. Αυτός είναι και ο λόγος που περιστασιακά λειτουργείς σαν εργοδότης και σαν αντράκι όπου χρειάζεται. Δεν μας χαλάει βέβαια, από το vanilla που γράφεις στο προφίλ σου, είναι πιο κοντά μου. Μήν τρελένεσαι αρκεί να ξέρεις τι ζητάς
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    σ ευχαριστω MasterAndrew που με ανελυσες και βρηκες την ταυτοτητα μου ,
    δια βιου υποχρεη  

    αρα λοιπον κατα την λογικη σου
    γυναικα εργοδοτης,
    γυναικα διευθυντικο στελεχος,
    γυναικα δικαστης ,
    γυναικα υπουργος
    δεν εχει το δικαιωμα να ειναι σκλαβα κατα την αποψη σου ...

    any way εγω σηκωνω τα χερια ψηλα με την περιπτωση σου ας σε αναλαβουν αλλοι
     
  6. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla


    Έτσι όπως το θέτεις, δεν μπορώ να πώ, πως είναι παράλογη η άποψή σου. Άλλο επάγγελμα ...και άλλο προσωπικές επιλογές και στάση ζωής. Εγώ λέω να ζητήσουμε την βοήθεια του κοινού και να το διευκρινήσουμε. Λύσε μου όμως μια απορία: πως από σκλάβα δηλώνεις Vanilla?
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Δικα σου και τα μεν δικα σου και τα δε ....
    ---------------------------------------------------
    λοιπον για να λυσω την απορια σου

    δεν ειμαι σκλαβα
    ημουν σκλαβα
    και μαλιστα πολυ καλη
    κατα δηλωση του Κυριου μου
    εχω ενα χρονο που εχω αποχωρησει απο καθε bdsmικη δραστηριοτητα και διαγω ζωη βανιλα
    θεωρω λοιπον πιο εντιμο απεναντι στον εαυτο μου και τους γυρω μου να δηλωνω αυτο που ειμαι κι οχι αυτο που πιθανον να ηθελα να ειμαι ..
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Θα ήθελα να επισημάνω πως για κάποιους το bdsm είναι περισσότερο από πάθος και βολή.
    Και νιώθουν εγκλωβισμένοι και δυστυχισμένοι όταν δεν μπορούν στη σημαντικότερη σχέση της ζωής τους να είναι αυθεντικοί, να είναι ο εαυτός τους, να μπορούν σε ένα σημείο στο σύμπαν να μην φοράνε μάσκες και να μην χρειάζεται να υποκρίνονται.
    Αντιλαμβάνομαι πως για άτομα που η υποκρισία είναι δεύτερη τους φύση, αυτό φαντάζει ουτοπικό κι αχρείαστο, αλλά όπως πάντα λέω, ας μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια κι ας μην προβάλλουμε σε κάθε άτομο στο σύμπαν, όσα οι ίδιοι μόνο είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε, ή να κάνουμε.

    Υ.Γ. Βλέπω γενικά κάποια άτομα να κρίνουν βάσει των προσωπικών τους μέτρων και σταθμών, των δικών τους ικανοτήτων, ελαττωμάτων και το χειρότερο βάσει των δικών τους οικτρών αποτυχιών σε συγκεκριμένους ρόλους και είδη σχέσεων.

    Σαν να λένε άμα ΕΓΩ δεν τα κατάφερα σημαίνει όχι μόνο κανείς δεν μπορεί να τα καταφέρει, αλλά είναι και ουτοπικό να προσπαθεί.
     
  9. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Φαεινότερον του ηλίου...

    Υπόσχεσαι πως δεν θα στενοχωρηθείς;
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Συμφωνω με τη Λαρα οτι το bdsm ειναι Πολυ Περισσοτερα απο παθος και βολη ,
    ποσοι ομως καταλαβαν (επειδη ειναι δικα μου λογια στο παρον νημα) το πνευμα με το οποιο το ειπα?

    Πρεσβευω ομως την αποψη οτι μεσα απο πραγματικες εμπειριες ,
    οπου κι αν τις οδηγησε ο καθενας, μπορουμε να οδηγουμαστε σε συμπερασματα για τον εαυτο μας
    ισως και γενικοτερα χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι θεσφατα,
    διοτι "ο Μανωλης με τα λογια χτιζει ανωγεια και κατωγεια"
     
  11. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Οχι. Ολο το θέμα είναι, γιατί ένας Κυριαρχικός (Μaster / Dom) επιλέγει για σύζυγο μια vanilla παραμελώντας τις ανάγκες του και τα βασικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του.

    thaleia, στο παράδειγμα σου παραμένει υποτακτική; Παραμένει συνειδητά μέσα σε σχέση που είναι ασύμμετρη, με ότι αυτό σημαίνει;

    Οχι φυσικά! Το αρχικό μου post θέτει το ερώτημα, γιατί ένας Κυριαρχικός παντρεύεται μια vanilla. Με το παράδειγμα σου, έχει παντρευτεί την σκλάβα του η οποία στη συνέχεια γίνεται vanilla (!) Δεν είναι καθόλου μα καθόλου το ίδιο.

    Βάση του παραδείγματος σου λοιπόν, φρονώ πως η σκλάβα που έγινε βανίλα, συνεχίζει να γνωρίζει τις ανάγκες του συζύγου της και από την στιγμή που ήταν στον χώρο και τον αγαπάει όπως λες, θα καταλάβει ότι δεν μπορεί να ζητήσει από τον σύντροφό της να αλλάξει την προσωπικότητα του. Αρα εν γνώση της θα υπάρξει επιπλέον σύντροφος. Είναι φυσιολογικό

    Ας μην λησμονούμε πως βρισκόμαστε σε ένα BDSM φόρουμ. Η σύντροφος ενός Κυριαρχικού, μόνο σκλάβα ή υποτακτική μπορεί να είναι!

    thaleia, το BDSM (M/s - D/s) ορίζεται βάση των τρόπων που γίνεται το sex; (!) ή αν υπάρχει η αγκαλιά; (!) O έλεγχος και το όλον της ασύμμετρης σχέσης το οριοθετούν. Η Κυριαρχικότητα και η ασυμμετρία δεν χάνονται ούτε στις τρυφερές, ούτε στις γλυκές, ούτε στις χιουμοριστικές στιγμές, ούτε στο sex με την απουσία kinky στοιχείων!

    Το Μ/s - D/s αλλάζει, βάση της εθνικότητας των μερών που το αποτελούν; Δλδ οι Κ στην Ελλάδα δεν την παλεύουν λόγω ζήλιας και κτητικότητας των Ελληνίδων γυναικών;

    Συμφωνούμε.

    Ο κάθε άνθρωπος, τραβά τον δικό του "γολγοθά", όμως ο κάθε άνθρωπος κάνει (ή τουλάχιστον πρέπει να κάνει) τις επιλογές του. Αλίμονο αν ο Κυριαρχικός, δεν έχει την δύναμη της επιλογής και ταυτόχρονα το θάρρος και την βούληση να καταθέσει το όποιο τίμημα συνοδεύει την κάθε επιλογή του.
     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Μαster (και Dom) σε γάμο με vanilla

    Μα καλε μου Seduction γι αυτο ακριβως εθεσα το υποθετικο παραδειγμα ....
    Δηλαδη οτι κι αν νυμφευθει σκλαβα ο κυριαρχος μπορει να του προκυψει βανιλα στην πορεια οποτε πεφτουμε στα ιδια δεδομενα με μια επιπλεον παραμετρο.

    στο παραδειγμα μου δεν εβαλα την "μεταλλαγμενη" σκλαβα να ζητα απο τον συζυγο της ν αλλαξει προσωπικοτητα αλλα να του λεει οτι θελει η σχεση τους απο δω και περα να ειναι βανιλα

    η ερωτησις μου ηταν ποια η θεση του Μαστερ.

    κατ εμε λοιπον αυτη που λες ειναι : οτι αφου υπηρξε σκλαβα του θα κατανοησει την αναγκη του ,πραγμα που μια βανιλα συζυγος δεν μπορει να το κανει (αυτη ειναι η παραμετρος που εισερχεται στο παραδειγμα μου) και θα εχει πλεον επισημα και χωρις να κρυβεται μια σκλαβα η και περισσοτερες δικαιωμα του ειναι ...

    Ομολογω οτι απο σενα περιμενα την απαντηση που δινεις τωρα να την δωσεις απο την πρωτη στιγμη

    αυτη ηταν η διαφορα και δεν χρειαζονταν ενα μερονυχτο και να παθουμε "κραμπος δαχτυλερος"  

    για να φτασουμε εδω.

    στην τελικη ομως χαρηκα το διαλογο και ισως βγηκαν περιφερειακα κι αλλα συμπερασματα ...

    φιλικα

    Ελενη