Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μετάβαση από υποτακτική/ος σε σκλαβα/ος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 15 Ιανουαρίου 2017.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πότε μια D/s σχέση μπορεί να μετατραπεί σε μια M/s σχέση;
    Γίνεται ή όχι απαραίτητα, αλλάζουν οι όροι και γίνεται ακόμα πιο βαθύτερο, έχουν διαφορετική νοοτροπία;

    Ποια είναι τα πρώτα βήματα από την στιγμή που είναι υπό και προχωρά στο επόμενο ''επίπεδο'' αυτό της σκλαβιάς;
    Υπάρχουν πιο αυστηροί κανόνες/ πρωτόκολλα στα M/s ζευγάρια;

    H μετάβαση από υπό σε σκλάβο/α ήταν εύκολη/δύσκολη έγινε αυτόματα και γιατί;

    Διαφέρουν τα όρια του υπό συγκριτικά με του/ης σκλάβου/ας;

    Άλλη έννοια έχει το ownership, άλλη το property;

    Ερώτηση προς υπό:

    Ήταν επιθυμία/ανάγκη σας η και απόφαση ή ήταν επιλογή του & μόνον;

    Προς Κ/Μ:

    Πότε ξέρατε ακριβώς ότι το υπό, είναι έτοιμο για να γίνει σκλάβος/α;


    P.s: Θα παρακαλούσα να μην υπάρξει σύγκρουση (vs) ανάμεσα στο D/s/~M/s subs & slaves. :- )


    ''ακούω'' απόψεις-γνώμες, θενκς!
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Θα πιάσω τα ερωτήματα σκόρπια και θα απαντήσω συνολικά. Πάντα με βάση το τι βιώνω και πιστεύω και νοιώθω και βλέπω, εγώ.

    Αρχικά να πιάσω αυτό με τα όρια. Φυσικά και είναι αλλιώς. Το σ δεν έχει όρια, το υ έχει. Αυτό στη θεωρία..
    Στην δική μου πράξη, τώρα..δεν είχα ποτέ όρια, η καλύτερα..δεν επικοινώνησα ποτέ όρια σε Εκείνον. Είχα πει οτι θα έχω, μέσα μου, αλλά τελικά δεν είχα. Με έκανε αυτό σ? Όχι. Με έκανε υ χωρίς όρια, απλά. Φανερά όρια τουλάχιστον.

    Η διαφορά μεταξύ σ και υ σε ο,τι αφορά τα όρια, για εμένα, είναι όταν πραγματικά φτάσεις στο σημείο που όχι απλά δεν του βάζεις Εκείνου όρια, οχι απλα μπορείς και ξεπερνάς τα όρια σου, αλλα εκείνη η μαγική στιγμή που νοιώθεις με όλο σου το είναι ότι "δεν μπορεί να γίνει, να ζητηθεί ή να αποφασιστεί τιποτααα στον κόσμο όλο, που δεν θα το έκανες" Αυτό το ένοιωσα, το νοιώθω, πλέον.
    Γνώμη μου, πάλι, πως αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να νοιώσεις εξ αρχής, πρέπει να περάσει καιρός, τριβή, πράγματα, Μ/μαζί έχει να κάνει με εμπιστοσύνη αλλα κυρίως με αποδοχή και δεν είναι τόσο απλό. Φαντάζομαι οτι ακόμη και σκλάβες, θα τους ηταν δύσκολο να το νοιώσουν from day one, αν είχαν να κάνουν με νέο Αφέντη.

    Either way..με κάνει η παντελής έλλειψη ορίων σ? Για εμένα, και για Εκείνον, όχι. Θέλει και άλλα πράγματα. Πάμε σε αυτά..

    Θα πιάσω τώρα αυτό που λες για πρωτόκολλα και όρους κτλ
    Κοίτα...εξαρτάται το Ντι/ες κάποιου. Αν έχεις ενα Ντι/ες φοκουσαρισμενο σε αυτά, που δίνει πολύ μεγάλη βαρύτητα σε αυτά, σίγουρα και το Μ/σ κάπως έτσι θα πάει. Σίγουρα θα βρεθούν κωδικες και πρωτόκολλα μεταξύ του ζευγαριού για να τονίσουν αυτή την αλλαγή, να θυμίζει στο σ την θέση του κτλ. Δεν το βρίσκω κακό, απλα δεν το κατανοώ και εκατό τα εκατό.
    Ε/εμεις πχ έχουμε άπειρους κώδικες, δεν τα λέω πρωτόκολλα, είναι κώδικες και δεν υπάρχουν τοσο για να κρατάμε τρακ αν είμαι υ, ή αν γίνομαι σ, αν είμαι σε εκπαίδευση ή ο,τι..υπάρχουν για να επικοινωνούμε με τον τρόπο που έχουμε επιλέξει να συσχετισθουμε. Καταλαβαίνουμε πολύ περισσότερα μερικές φορές απο το να συζητούσαμε, ανάλογα με την χρήση αυτών. Αν με ρωτήσεις αν αυτά εξελίσσονται..και αν αλλάζουν θα σου πω ναι! Σίγουρα! Και αν με ρωτήσεις αν έχουν σχέση με την εξέλιξη της δυναμικής της σχέσης θα σου πω σιγουρα!! Αλλά...! Πρώτα αλλάζουν αυτά, πηγαία απο μόνα τους, χωρίς αναλύσεις, χωρίς να τα βαραίνουν σημασιολογίες, πρώτα συμβαίνουν, τα νοιώθουμε τα ζούμε και μετά ερχόμαστε να τα καταλάβουμε και να δούμε τι σημαίνουν και κυρίως αν τα αντιλαμβανόμαστε με τον ίδιο τρόπο.
    Με απλά λόγια, δεν θεωρώ πραγματικότητα το " ελα τώρα, σε κάνω σ, άρα θα φέρεσαι έτσι και έτσι σύμφωνα με τον κωδικα σκλάβας" το θεωρώ αστείο if you ask me, και τόσο ανούσιο. Επίσης, και εδώ έρχεται αυτό που λέω και θα λέω πάντα περι ταιριασματος Κ με υ. Αν μια πράξη, εναν κώδικα, το Κ το αντιλαμβάνεται α και το υ β...Υπάρχει πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει με υπακοή, αν τελικά το υ θα πει α..εχει να κάνει με την αρχική αντίληψη και τα προβλήματα που δημιουργεί στον πυρήνα της σχέσης, οταν αυτή η αντίληψη δεν είναι κοινή εξ αρχής. Παρενθεσουλα αυτό, σορρυ!

    Αυτα περί ownesrship and property δεν τα καταλαβαίνω καν, δεν ξέρω τι εννοείς βασικά οπότε αν θες μου εξηγείς, μην πω αλλά και εχω καταλάβει άλλα κτλ κτλ

    Αυτο περί μετάβασης, θα πω μόνο ότι για εμένα, για να "πετύχει" θα πρέπει να ειναι φυσική, αβίαστη (όχι χωρίς ζόρια, αν χρειαστεί να εξηγήσω το αβίαστη, πες μου), σταθερή και με συνέπεια..αλλιώς δεν ξέρω τι γίνεται..αλλά δεν είναι κάτι που μπορείς να προσποιηθεις, να υπερ ζοριζεις ή να επιβάλεις ( και μιλάω και για τις δυο πλευρές. If you know what I mean..)
    Για εμένα η επιτυχία είναι στο να εμπνευστουν και να τους βγει ( να το θελήσουν) απλά, και οι δύο, εκεί που γίνεται να γουστάρουν και οι δύο πλευρές και να λένε "παμε!"   θα το βρούμε!
    Δεν θα είχε κανένα νόημα να νοιώσω πχ εγώ έτοιμη να γίνω σ και Εκείνος να μην το θέλει. Τι θα πει καταρχάς να νοιώσω έτοιμη? Αυτα βγαίνουν, και για να βγουν σημαίνει οτι το Κ μέλος το επιτρέπει daily να βγει η να οδηγηθεί η κατάσταση εκεί, και η ουσία του σ, όπως εγώ την νοιώθω αρκετές φορές, όχι πάντα όμως...είναι ότι

    "Υπάρχω για εσένα, για αυτό που θες, ακόμη και αν δεν με καλύπτει, για αυτό που θες, ακόμη και οταν δεν μου αρέσει, για αυτό που θες ακόμη και αν μου είναι τόσο δύσκολο να κάνω, για αυτό που θες, ακόμη και όταν με κάνει τόσο χαρούμενη που φοβάμαι τι θα γίνει όταν θα γίνει κάτι άλλο και δεν θα είμαι τόσο χαρούμενη οσο τώρα. Οοολα αυτά τα θέλω, τα θέλω και εγώ γιατί με νοιάζουν και τα θέλω να μου ορίζουν τα πάντα, όχι επειδή με κάνουν χαρούμενη μόνιμα αλλά γιατί πλέον όλη μου η ζωή ορίζεται και δημιουργείται γύρω απο αυτά. Γύρω απο τον δικό του κόσμο. "

    Αυτό..είναι γαμησετα δύσκολο να βγει, να βγαίνει, να το πιστεύεις αλλά και να το υποστηρίζεις συνεχώς. Νοιώθω περίεργα και μόνο που το έχω νοιώσει,..οταν καταφέρουμε να το υποστηρίζω μόνιμα, κιόλας, και όχι μόνο σε πράξεις αλλα και στις σκέψεις, από την βάση μέχρι το τέλος, ίσως να εχει γίνει και μια μεγάλη αλλαγή  
     
  3. espimain

    espimain Contributor


    Ώριμο !
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

      Ευχαριστώ
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αυτό! Είναι δύσκολο indeed! Πολύ με άγγιξε αυτό στο τέλος, τόσο συνειδητοποιημένο/προσηλωμένο, ένα ''κλικ'' είναι όλα. <3
     
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

     
  7. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Ναι έχει διαφορά..
    Ναι μπορεί να γίνει μετάβαση..
    Οι Κ/υ σχέσεις είναι στο Πλαίσιο
    της ασφάλειας, υγείας και συναίνεσης/ ssc..
    Οι Α/σ σχέσεις κινούνται με την Αρχή
    της επίγνωσης του κινδύνου συναινετικής διαστροφής/ rack..
    Ένα παράδειγμα..
    Μία βανίλια/ vanilla ή υπο δε με
    γνωρίζει προτιμάει τον ssc τρόπο
    για να είναι ψυχολογικά/ εγκεφαλικά
    οκ με τον εαυτό της, όταν όμως
    καταλάβει πως μπορεί να μου έχει
    εμπιστοσύνη, τότε ξεπερνάει τον
    ψυχολογικό της και παραδίδεται..
    Απαντάται και σε νεαρές κυρίως
    κάτω των 30 συνήθως χωρίς να
    είναι δεσμευτικό..
    Το rack δεν σημαίνει και 24/7,
    όπως επίσης οι σχέσεις Α/ σ
    δεν είναι 24/7 απαραίτητα..
    Οι Α/ σ σχέσεις εξ αρχής στηρίζονται

    εκτός από το rack στην πλήρη
    ανταλλαγή ενέργειας/ total exchange power επιπλέον..
     
  8. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Μια απορια....
    εχει συμβει σε καποιον/α η αντιθετη μεταβαση?
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Έχει συνείδηση ο λόγος σου....

    Να είσαι καλά. ...
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ευχαριστωω, ανταποδίδω!!
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Θα μπορούσατε φίλτατε να αναλυσετε το παραπάνω μέσα από παραδείγματα;

    Γιατί δεν είναι απόλυτα κατανοητό....